Úroky u hypoték blížící se k 6 % a stále dražší nemovitosti. Kombinace, která řadě lidí zkomplikovala plány na pořízení vlastního domu či bytu. A přiměla je k pátrání po alternativním financování bydlení. Možností je přitom několik a každá má své plusy i minusy.
„Ve většině případů je nejvhodnější zvolit úvěr ze stavebního spoření, nebo některou z rent-to-own služeb. Státní půjčka i nezajištěný spotřebitelský úvěr mají totiž řadu nevýhod a nemusí klientům nabídnout dost peněz na pořízení nemovitosti,“ upozorňuje Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Překlenovací úvěr neboli meziúvěr. Získáte ho, když na stavebním spoření nemáte ušetřeno dost peněz. Můžete ho mít tedy ihned po založení stavebka. Splácíte u něj pouze úroky – samotný dluh tedy neumořujete.
Řádný úvěr získáte, pokud už máte na stavebku našetřený dostatek peněz. Obvykle je to 30–50 % z cílové částky. Splácíte přitom jak úroky, tak jistinu.
Stavební spořitelnu můžete požádat také o hypoúvěr. Jeho podmínky jsou ale téměř stejné jako u hypotéky, proto se mu nevěnujeme.
Výhody a nevýhody úvěru ze stavebního spoření
Hlavní výhodou úvěru ze stavebka je fakt, že peníze získáte, i když ještě nemáte nic naspořeno. Dosáhnete přitom i na několik milionů korun.
Úroková sazba je navíc stejná po celou dobu splácení – nemusíte se tedy bát žádných změn.
Zároveň to ale znamená, že můžete půjčku přeplatit víc než u hypotečního úvěru. U hypotéky totiž můžete vydělat na poklesu úrokové sazby.
Výhody a nevýhody úvěru ze stavebního spoření
překlenovací úvěr získáte i bez úspor
úroková sazba se nemění
nižší úrok než u nezajištěných spotřebitelských úvěrů
u překlenovacího úvěru splácíte pouze úroky – dluh zůstává stejný
nemůžete vydělat na poklesu úrokových sazeb
pro získání řádného úvěru musíte naspořit předepsanou částku a získat dostatečně vysoké hodnoticí číslo
Varianta č. 2: Nezajištěný spotřebitelský úvěr
Jako alternativní financování nemovitosti odborníci vnímají také nezajištěné spotřebitelské úvěry. O takovou půjčku můžete požádat banku i nebankovní společnost, máte tak poměrně široký výběr.
Nezajištěné úvěry ale dávají obvykle smysl jen v případě, že potřebujete menší částku. Typicky v řádech statisíců. Limity těchto půjček jsou totiž mnohem nižší než u hypotéky.
„Neúčelová půjčka se hodí hlavně v případě, že potřebujete peníze na dokončení stavby nebo rekonstrukce. A z jakéhokoliv důvodů nechcete žádat o hypotéku,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Na nezajištěný spotřebitelský úvěr často dosáhnete i v případech, kdy s žádostí o hypotéku nepochodíte. Přesto se tato půjčka jako alternativa k hypotéce příliš nehodí.
Oproti ní totiž přináší výrazně vyšší úrokovou sazbu. Navíc nedosáhnete na tolik peněz a musíte počítat s kratší splatností.
Výhody a nevýhody spotřebitelského úvěru
získáte ho i v případě, že na hypotéku nedosáhnete
vyšší úrok než u hypotéky nebo půjčky ze stavebního spoření
získáte méně peněz než u hypotéky nebo úvěru ze stavebního spoření
oproti zmíněným variantám má kratší dobu splatnosti
Varianta č. 3: Státní půjčka
Zajímavou alternativou k hypotéce je také státní půjčka. Díky nízkému úroku nabízí přístupné financování bydlení.
Přesné podmínky ale záleží na tom, jaké programy stát v daném roce vypíše.
A tady je kámen úrazu. Naposledy stát tuto půjčku nabízel v roce 2022, kdy mohli peníze získat lidé do 40 let.
Aktuálně je jí nejblíž program Oprav dům po babičce. Nabízí však pouze dotaci na renovaci domu a vytvoření úspornějšího bydlení. Novou nemovitost s jeho pomocí nepořídíte.
Výhody a nevýhody státní půjčky
Právě státní půjčky byly dřív jednou z oblíbených alternativ k hypotéce. Problém je, že pro zájemce o pořízení vlastního bydlení aktuálně vhodný program neexistuje.
„Je to mimo jiné z toho důvodu, že v minulých letech zájem o tuto půjčku rychle klesal. Na vině byla zejména složitá administrativa a nízké částky, které stát žadatelům nabízel. A které často na pořízení vlastního bydlení nestačily,“ říká Libor Vojta Ostatek, úvěrový expert společnosti Broker Trust.
Výhody a nevýhody státní půjčky
nízké úroky
aktuálně není vypsaný vhodný program
složitá administrativa
nízké limity úvěru (u předchozího vypsaného programu)
Varianta č. 4: Rent-to-own model
Zajímavou alternativu k hypotéce nabízejí společnosti, které využívají rent-to-own model (například společnost Mooy). Přestože ve Velké Británii ho lidé znají už 50 let, v Česku je to novinka posledních let. Můžeme ho tedy označit za inovativní způsob financování nemovitosti.
A jak tato varianta funguje?
„Lidé si vyberou nemovitost a domluví se s rent-to-own společností, že ji koupí za ně. Následně je v ní po smluvenou dobu nechá bydlet. Klienti platí nájemné a zároveň si spoří peníze, které jim umožní dosáhnout na hypotéku. A nemovitost od rent-to-own společnosti koupit,“ popisuje základní princip Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz. Podívejte se na recenzi služby MOOY v našem článku.
Výhody a nevýhody rent-to-own modelu
Rent-to-own model ocení všichni, kteří hledají způsob, jak financovat dům či byt bez banky. Zejména proto, že na hypotéku aktuálně nedosáhnou. Zároveň ale nechtějí o vybranou nemovitost přijít.
Díky rent-to-own společnosti získáte předkupní právo k nemovitosti – i s jasně stanovenou cenou.
Výhodou také je, že se sami rozhodnete, jestli nemovitost nakonec koupíte, nebo ne. Máte tak větší svobodu než u ostatních možností financování.
Výhody a nevýhody rent-to-own modelu
nemovitost můžete mít, i když nemáte dost úspor na získání hypotéky
vyhnete se dalšímu zdražování nemovitostí
jasně dané podmínky pro odkoupení nemovitosti
nemovitost vám hned nepatří – majitelem je rent-to-own společnost a vy jí platíte nájem
Alternativní financování bydlení vs. hypotéka
Většina zmíněných možností funguje na podobném principu jako hypoteční úvěr – jde tedy o půjčku. Na rozdíl od hypotéky ale nemusí být vždy zajištěná nemovitostí (zejména u nižších půjček).
Jinou možnost dostupného financování bydlení nabízejí rent-to-own platformy, jako zmíněná společnost Mooy. U nich si půjčku neberete. Místo toho bydlíte v nájmu a spoříte si na hypotéku, díky které si nemovitost následně koupíte.
Zároveň máte jistotu, že o své vysněné bydlení nepřijdete. Na nemovitost totiž máte předkupní právo.
„Rent-to-own model vám otevírá cestu k vlastní nemovitosti, i když byste na ni jinak nedosáhli,“ upozorňuje Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Přístupné financování bydlení? Rent-to-own
Alternativní financování nemovitosti pomocí společnosti Mooy a dalších rent-to-own platforem vám pomůže v řadě situací. Například když:
máte smlouvu na dobu určitou a nezískáte kvůli tomu hypotéku;
jste podnikatel a vaše příjmy se bance zdají příliš nízké na to, aby vám půjčila požadovanou částku;
nebo se splátky hypotéky zvýší tak, že jsou nad vaše možnosti – díky rent-to-own modelu o nemovitost nepřijdete, můžete v ní dál bydlet a šetřit na nový úvěr s výhodnějším úrokem.
Pokud tedy podobné problémy řešíte, ověřte si, jaké možnosti vám tato alternativa k hypotéce nabízí. A o své vysněné bydlení nepřijdete!
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku Alternativní financování bydlení: 4 způsoby, jak financovat bydlení bez banky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.