Banky.cz Články Běžný účet Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu
8.11.2019 Běžný účet

Jednoduchost a důraz na moderní služby. Na to u svých běžných účtů stále častěji lákají banky na českém trhu. K tomu přidávají také minimum poplatků nebo bonusy za založení účtu. Podívejte se, jaké výhody poskytovatelé nabízejí nejčastěji.

REKLAMA

Situace na trhu s běžnými účty se neustále mění. Už dávno neplatí, že nejlepší běžný účet poznáte podle úroků nebo podle toho, že jeho zřízení a vedení je zdarma. Zatímco úročení běžného účtu dnes najdete jen výjimečně, bezplatné vedení je naopak stále obvyklejší.

Právě minimum poplatků je základ, na který v současnosti klienty láká většina poskytovatelů. K vedení zdarma často přidávají bezplatné výběry z bankomatů (alespoň z těch vlastních) nebo příchozí a odchozí platby v České republice.

Většina bank se ale snaží vyjít klientům vstříc ještě víc a nabídnout jim další služby, které jim správu peněz usnadní a přimějí je alespoň k vyzkoušení jejich produktu. Podívejte se na 4 z nich.

1. Jednoduchost, rychlost, přehlednost

Založení on-line za několik minut nebo třeba jednoduchá a přehledná správa účtu pomocí internetového a mobilního bankovnictví. Tyto argumenty můžete čím dál častěji slýchat z různých reklam. Banky totiž pochopily, že lidé nechtějí trávit dlouhé minuty tím, aby se ve svém účtu zorientovali nebo s jeho pomocí zaplatili složenky.

Klienti dávají přednost přehlednému prostředí mobilního i internetového bankovnictví a jeho snadnému ovládání. Právě to, jak dobře se jim s ním pracuje, může ovlivnit celkovou spokojenost s bankou. Proto na něj poskytovatelé vsází.

Každému ale vyhovuje něco jiného. A to, co se zdá jednoduché vám, může vašemu sousedovi přijít zbytečně složité. Proto se vyplatí, když si můžete prostředí internetového a mobilního bankovnictví nejprve otestovat nebo alespoň prohlédnout. Pomůže vám v tom například možnost vyzkoušení účtu, kterou některé banky nabízejí.

2. Platby pomocí mobilu

S jednoduchostí souvisí i moderní způsoby placení. Už dávno nestačí jen debetní karta nebo například platební nálepka, lidé stále častěji využívají Apple Pay a Google Pay. Tedy platby pomocí aplikací v chytrém mobilním telefonu.

Banky proto podobné služby postupně zařazují do své nabídky. Zpravidla zcela bezplatně.

Ještě pořád ale tuto možnost nenajdete zdaleka u všech poskytovatelů. Často navíc umožňují jen některou z variant, které jsou na trhu. V současnosti existují 4:

  • Apple Pay (platba pomocí mobilních zařízení s operačním systémem iOS)
  • Google Pay (platba pomocí mobilních zařízení s operačním systémem Android)
  • Garmin Pay (platba pomocí vybraných chytrých hodinek Garmin)
  • a Fitbit Pay (platba pomocí vybraných chytrých hodinek a náramků Fitbit)
Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Zájem o tento typ plateb přitom postupně stoupá. A zřejmě ještě poroste. Nasvědčuje tomu fakt, že právě placení mobilem by u svých účtů ocenily i děti.

Z toho důvodu poskytují banky tyto služby stále častěji. Přesto plné portfolio mobilních plateb aktuálně nabízí pouze:

3. Multibanking

Také multibanking je další krok k usnadnění správy peněz. Oceníte jej v případě, že máte účet u více poskytovatelů. Získáte totiž možnost spravovat z jednoho bankovnictví víc účtů najednou.

Jednoduše se přihlásíte do svého internetového nebo mobilního bankovnictví a odtud zkontrolujete zůstatek i na jiných účtech. A klidně z nich rovnou zaplatíte, co je potřeba. Nemusíte se tak přihlašovat k druhému bankovnictví. Ani zapínat další mobilní aplikaci.

Také multibanking ale zatím nenajdete zdaleka všude. V nabídce jej má například:

Každá banka ale umí komunikovat s jinými poskytovateli. Pokud vás tedy multibanking láká, ověřte si předem, že vybraná banka umožňuje propojení s vaším současným účtem.

4. Peníze navíc

Klasickým lákadlem je finanční odměna za zřízení účtu. Podobné nabídky se průběžně objevují u různých poskytovatelů a zpravidla bývají časově omezené.

Kromě toho u nich obvykle narazíte na podmínky, které musíte splnit, abyste slíbený bonus opravdu dostali.

Běžný účet bez poplatků

Platí to například pro aktuální nabídku UniCredit Bank, která k novému běžnému účtu U konto slibuje 2 000 korun. Abyste jej získali, musíte:

  • být novým klientem banky
  • a na nový účet si převést inkaso a trvalé platby ze stávajícího účtu

Kromě UniCredit Bank v současnosti získáte finanční bonus také u:

  • Moneta Money Bank (1 000 korun)
  • Equa bank (500 korun)
  • a ČSOB (500 korun)

Ve všech případech na něj mají nárok jen noví klienti a vždy po splnění podmínek předepsaných danou bankou.

Samotné bonusy nestačí

Při výběru nového účtu jsou podobné výhody velice příjemným bonusem. Rozhodně ale nesmí být hlavním kritériem. Jinak se může stát, že za multibanking nebo pár set korun navíc zaplatíte zbytečně velkými poplatky za správu účtu.

V některých případech jsou totiž zmíněné přednosti právě těmito poplatky vykoupené. Pokud tedy chcete opravdu výhodný běžný účet, myslete v první řadě na kritéria, která jsme sepsali v článku 7 tipů, jak vybrat nejvýhodnější běžný účet.

Až když podle nich vyberete dvě tři nabídky, které vám nejvíc vyhovují, podívejte se, jaké bonusy nabízí. A s jejich pomocí výběr finalizujte.

REKLAMA

ANKETA k článku Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

Získali jste odměnu za založení běžného účtu?

Počet odpovědí: 151

KOMENTÁŘE k článku Apple Pay i peníze navíc. Podívejte se na 4 výhody, kterými banky lákají k založení účtu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jaká jsou bezpečnostní rizika při každodenním používání běžných bankovních účtů v roce 2024

Jaká jsou bezpečnostní rizika při každodenním používání běžných bankovních účtů v roce 2024

17.7.2024 Běžný účet

V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.

Založení osobního bankovního účtu

Založení osobního bankovního účtu

25.4.2024 Běžný účet

Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.

Platební karty pro děti a dětské účty

Platební karty pro děti a dětské účty

24.4.2024 Běžný účet

České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?

Raiffeisenbank upravuje metodu přihlašování do svého online bankovnictví.

Raiffeisenbank upravuje metodu přihlašování do svého online bankovnictví.

16.4.2024 Běžný účet

Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.

Založení účtu online

Založení účtu online

10.4.2024 Běžný účet

Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?

Z naší bankovní poradny

Nedostatek prostředků k platbě

10.9.2017 Běžný účet
Dobrý den, pokud bych měl u vás běžný účet, jaká je obvyklá praxe ve věci, kterou uvedu dále. Příklad ze života: klient má nedostatek finančních prostředků na běžném účtu. Aniž by si to uvědomil, prostě to přehlédl, zadá příkaz k úhradě na vyšší částku. Nemá žádný kontokorent, nic, co by umožnilo jít do mínusu. Co se stane dál? Bude vaším systémem nebo pracovníkem nějak včas upozorněn, nebo bude neprovedená transakce automaticky sankcionována ceníkovým poplatkem? Např. u jedné nejmenované banky to je 40 Kč. Děkuji mockrát za vyčerpávající informace mailem. Marcel Dobrý den, tuto situaci řeší každá banka trochu jinak. Jako vůbec nejlepší mi přijde platbu pozastavit do momentu, kdy bude opět na účtu dostatek prostředků. Tak postupuje např. Equa bank, která při nedostatku prostředků platbu neodešle, ale "zaparkuje ji" do sekce "budoucí platby" a v poznámce vidíte popis "čeká na dostatek prostředků na účtu". Jakmile peníze na účet dorazí, platba se automaticky odešle. Toto řešení poskytuje ochranu v případě, kdy by Vám někdo zcizil platební kartu a prolomil PIN - zloděj pak nemůže vybrat více, než máte na účtu. Jiné banky platbu odešlou a chybějící peníze vedou jako nepovolený debet s úrokem až 25% nebo si účtují jiné poplatky.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Refinancování hypotéky

26.8.2015 nám paní Huková z pražské pobočky KB, kde máme veden hypoteční a běžný účet od r.2007, domluvila schůzku ve vaší pobočce, abychom k datu refixace podepsali dodatek ke smlouvě o hypotečním úvěru. Schůzka byla domluvena na 15.00 u paní Vosátkové. Přišli jsme do pobočky ve 14.55 a celou skutečnost jsme sdělili slečně na informacích. Poté jsme čekali do 15.15. a když si nás stále nikdo ani nevšiml, odešli jsme, když jsme to předtím paní Vosátkové oznámili. Ta nám pouze sdělila, že jsme to měli oznámit na informacích, což, jak jsem již v úvodu napsal, jsme udělali. Přestože banka není akademickou půdou dodrželi jsme onu pověstnou akademickou čtvrthodinku. Čekat déle, protože si vaše pracovnice neumí zorganizovat čas, jsme již v žádném případě nehodlali. Já si ve svém pracovním i osobním životě čas přísně organizuji a snažím se být vždy dochvilný. U bankéře bych očekával přinejmenším totéž. Manželka si kvůli schůzce (velkoryse jsme nechali čas schůzky na paní Hukové a ta se zřejmě přizpůsobila vaší pracovnici) vzala v práci volno. Zbytečně. Po včerejším telefonátu s Holešovicemi to nakonec dopadne tak, že nám dodatek pošlou poštou a my si necháme podpisy úředně ověřit. I když nás to bude stát takto krom dalšího času i peníze, raději volíme tuto cestu, než další návštěvu vaší pobočky. Vězte, že velmi zvažuji svou stížnost předat i centrále.¨ Josef Kolář Dobrý den, nejsme vaše banka, ale poradenský portál. Nejste-li spokojen s přístupem vaší banky, není nic snazšího než přejít ke konkurenci - na trhu je přes 20 bank poskytující hypotéční úvěry. Já osobně velmi nerad chodím na pobočky a cením si možnosti vše vyřídit online - třeba pro Vás bude zajímavá nabídka Air Bank na převod hypotéky, kde je téměř celý proces online bez nutnosti navštívit pobočku. Nejlepší úrok a podmínky dnes nabízí Fio Banka. Velmi dobře je na tom i Equa Bank a Wüstenrot. Vždy se vyplatí poptat refinancování hypotéky u více bank a následně smlouvat "konkurence mi dala tento úrok, dáte lepší nabídku?". ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

Běžný účet

Běžný účet je základním produktem všech českých bank. Jedná se o základní účet pro platební styk, který slouží zejména pro ukládání peněz a peněžní transakce. V dnešní době je běžný účet nezbytný k základním finančním operacím a vyžaduje ho většina zaměstnavatelů k tomu, aby na něj svým zaměstnancům mohla zasílat výplatu. Jaké jsou funkce běžného účtu?Běžný účet plní několik základních funkcí: Vkládání a výběr peněz: Jednou z klíčových funkcí je vkládání peněz a jejich výběr.Bankovní převody: Prostřednictvím běžného účtu je možné provádět bankovní převody ve prospěch jiných lidí, úřadů nebo firem.Platby kartou: Se založením běžného účtu se pojí získání jedné nebo více platebních karet, které umožňují platit bezhotovostně.Placení výdajů: Pomocí běžného účtu je možné jednoduše zadat trvalý příklad, inkaso nebo SIPO.Bankovní identita: Se založením běžného účtu máte možnost využívat internetové bankovnictví, jež může posloužit i pro takzvanou bankovní identitu.Výhody běžného účtu„K hlavním výhodám běžných účtů patří bezpečnost, vložené peníze jsou totiž ze zákona pojištěny do výše ekvivalentu 100 000 EUR (cca 2,5 mil. Kč). Nespornou předností je i skutečnost, že většina bank nabízí sjednání i vedení běžného účtu zdarma. Běžný účet je zárukou pohodlného placení i příjmu plateb. Získáte díky němu i dokonalý přehled o všech transakcích,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Nevýhody běžného účtuBěžný účet je kromě výhod spojený i s několika nevýhodami. Patří k nim zejména skutečnost, že běžné účty zpravidla nebývají na rozdíl od spořicích účtů nijak úročeny. Setkat se můžete také s různými poplatky, například za výběr z bankomatů cizích bank nebo za výběr peněz v zahraničí. Jak vybrat běžný účet?V dnešní době takřka všechny banky nabízejí běžný účet zdarma, jinými slovy můžete získat běžný účet, jehož sjednání a vedení je zdarma. Na co se při výběru zaměřit, aby se vám podařilo vybrat nejvýhodnější bankovní účet? Úroková sazba: Valná většina běžných účtů v současné době žádný úrok nenabízí, výjimečně však můžete narazit i na běžné účty s úrokem, obvykle však velmi nízkým.Podmínky: Běžné účty se mohou lišit svými podmínkami, některé banky mohou mít například bezplatné vedení účtu podmíněno minimálními měsíčními výběry apod.Poplatky: Základní funkce jsou u běžných účtů zpravidla zdarma. Pokročilejší funkce ale mohou být spojené s poplatky.Dostupnost banky: V potaz byste měli při výběru vzít i dostupnost nejbližší pobočky zvolené banky a jejich bankomatů.Další produkty banky: Při výběru je dobré se zaměřit také na další produkty banky, ať už se jedná o spořicí účet nebo hypotéku.Mobilní aplikace a internetové bankovnictví: Ověřit byste si měli i to, zda banka nabízí mobilní aplikaci a internetové bankovnictví, které vám usnadní správu peněz.Podpora okamžitých plateb: Řada lidí od bankovního účtu vyžaduje podporu okamžitých plateb.Bonusy: Některé banky za založení běžného účtu nabízejí nejrůznější bonusy nebo slevy.Zákaznický servis: V případě, že se něco pokazí, oceníte kvalitní zákaznický servis dostupný 24/7. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Brutto vs. netto

Brutto a netto jsou dva pojmy, které jsou často používány ve finančním světě, zejména v oblasti mezd a platů. Jednoduše řečeno, brutto je celková částka před jakýmikoli odečty, zatímco netto je částka, která zůstává po odečtení všech daní, poplatků a dalších nákladů. Výpočet mzdyV kontextu mezd a platů: Brutto mzda je celková částka peněz, kterou zaměstnanec vydělá před odečtením jakýchkoli daní a odvodů. To zahrnuje základní plat, příplatky, bonusy a jakékoli jiné finanční výhody. Netto mzda je čistá částka peněz, která zůstává po odečtení všech daní a odvodů z hrubé mzdy. To zahrnuje daň z příjmů, sociální a zdravotní pojištění a další povinné odvody. Důležitost rozlišení Je důležité rozlišovat mezi brutto a netto: Plánování rozpočtu: Znát rozdíl mezi brutto a netto mzdou je nezbytné pro správné plánování osobního rozpočtu. Netto mzda je skutečná částka, kterou zaměstnanec dostává na svůj bankovní účet a může ji používat na pokrytí svých životních nákladů. Srovnání nabídek práce: Při porovnávání nabídek práce berte v úvahu nejen brutto mzdu, ale také výši odvodů a daní, které budou odečteny. To pomáhá získat lepší představu o skutečné hodnotě nabídky. Daňové účely: Pro daňové účely je důležité znát svou hrubou mzdu, protože to je částka, ze které se vypočítává daň z příjmů. Rozlišení mezi brutto a netto je základním konceptem, který je nezbytný pro správné finanční plánování a rozhodování. Je důležité vědět, kolik peněz skutečně dostanete na svůj běžný účet a kolik bude odečteno na daních a odvodech. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena