Banky.cz Články Aktuálně Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno

Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno

Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno
25.7.2011 Aktuálně

Tak tohle mi nedělejte. Napíšu článek o krásném průšvihu Air Bank a ještě týž den se ukáže, že to bylo dost slabý. Z hlediska velikosti průšvihu. Celá kauza je bezvýznamná. Banka slíbila, že se vyjádří, ale můj nápad zřejmě zapadl v pěně dní. Jestli tyto dny mají nějakou pěnu, pak je to ovšem pěna značky ZUNO.

REKLAMA

No nic, nebudem to protahovat. Snad jen, že jsem chtěl psát o novém spotu Tip6ky s Leošem Marešem.

Zadavatel byl tak laskavý, že nám ho poskytnul a mohl to bejt krásnej text o tom, že používat stejného vyprázdněného a bezobsažného maskota, který pomalu ztrácí momentum, je chyba, protože je to nůďo, protože je to stejný segment. Není to chyba. Je to bezvýznamné stejně jako Air Bank. (Jinak jsem se právě vrátil z večírku domainerů a zjistil jsem, že Air Bank sice vlastní, ale neprovozuje doménu airbanka.cz – tak to snad ne, přátelé. Svízel má i s falešným účtem na Twitteru.)

Všechno se v prach obrátilo pod nástupem nové, další online lowbudgetové banky ZUNO. Píšou se ZUNO, velkými písmeny, aby bylo jasné, že to je FIRMA, nikoliv jen nějaké slovo. Jsme FIRMA a jsme DŮLEŽITÍ, takže chceme mít i v souvislém textu NÁZEV VELKÝMI PÍSMENY, protože kdyby se někdo seknul, tak by to mohlo vypadat jako normální Název a to bychom asi nevydejchali. To by se blbě reportovalo a hlavně, my BFUčka bychom asi jinak nepochopili, že Zuno = nová banka.

Název Zuno… neznamená nic. Budiž. Zní jako žvejka nebo přehrávač MP3. Budiž. Úvaha se povoluje. Škoda, že někoho nenapadlo, že banka pro Čechy se může jmenovat česky z důvodu získání bodů a sympatií českého spotřebitele. Navíc, když tedy víme pěkně dlouho, že Kellnerův podnik se jmenuje anglicky Air Bank. Navázání se na lokální specifika vždy zafunguje.

No nic, pojďme dál. Zuno, dobrý. O ničem, ale nevadí. Bez emoce, ale to už pomiňme. Jestli někdo prožívá nějakou emoci, dejte vědět, prosím, do diskuse pod článkem, od toho ji máme. Malej test: ZUNO. Zuno, Zunečko!

Podstatné je to uvnitř, jak k nám hovoří x let starý spot. Uvnitř webu banky. Škoda, že jsem si neudělal otisk obrazovky dočasné internetové prezentace. Tohle je ta ostrá. Jsou ostří jak ocel.

Ponechme stranou vizuál i firemní styl. Gradienty (barevné přechody), čím víc, tím líp. No a co. Tu podstatnou práci odvedli copywriteři. Tenhle brief bych chtěl vidět. Poskytněte. Koupíme. Nebudeme uvádět zdroj. Zaručujeme naprostou anonymitu.

Běžný účet s bonusem 1 000 Kč

No, takže pojďme na to.

ZUNO – BRUTÁLNĚ JEDNODUCHÁ BANKA

Psané velkými písmeny, aby to pochopil i polodebil, že toto je důležité, přátelé. Pro zajímavost, srovnejte momentálně nejdůležitější web na světě Apple (nejdůležitější, protože právě vyjeli s novým OS X, Airem a Mac Mini). Vidíte někde velká písmena?

No a co sdělení? Používat slovo „brutálně“ evokuje, že kopíkovi vzali hned první verzi psanou ráno po náročném víkendu. Dobrý, berem. Jen evokuje. Samozřejmě, že i zde byl použit proces. Zdlouhavý, náročný a jistě správný. Ale byl použit blbě. Slovo „brutálně“ je nesmysl. Zabíjí hlavní vlastnost každé banky – důvěryhodnost.

ZA 3,5 % ZRADÍ SVOU BANKU KAŽDÝ

Trochu lepší. Mohla to být hezká linka zrazování banky, místo toho je to jen headline. No co. Tohle je slušné a přál bych si na to přijít. Mají bodík. Nicméně, jak možná tušíte, je tu zlatý hřeb.

NENECHTE NÁS VYDĚLAT

Brutálně dvojsmyslný slogan, který vám na první dobrou vrátí to, že bankéři nechtějí, abychom je nechali (se) vydělat. Ano, i špičkoví bankéři jsou jen lidé, ale lepší lidé, kteří budou raději umírat, než by přerušili nepřetržitý proces nabízení těch nejlepších služeb. Chtěl bych poznamenat, že každý život má svou hodnotu, i když se nám to v danou chvíli nemusí zdát. Proto chci nechat je vydělat. Se sloganem nesouhlasím.

Ale je to jen špatný wording, ve skutečnosti ten nápad je skvělý a je to další možnost samostatné komunikační linky. Jsme chudí, žijeme v kanále, nemáme na chleba, takže si mažeme džem na noviny, protože nechceme, abyste zbytečně trpěli jhem vysokých poplatků.

Tak tohle byla spousta keců ohledně tří sloganů. Možná zbytečné omáčky, ale materiál na to byl, že. Možná jsem se trochu moc rozjel. Přikročme rovnou k hlavnímu chodu.

Běžný účet bez poplatků

Banka nabízí online bankovnictví, ale web nevybavila ani otiskem obrazovky, neřku-li videem, tutoriálem, návodem, průvodcem nebo čímkoliv, co by představilo produkt. Jako produkt jsou brány parametry účtu. No jo, ale já cítím v kostech, že stejně jako u první verze online bankovnictví mBank toto bude průšvih. Možná jsem jen paranoidní, ale vím, jak špatně se inovuje cokoliv v korporaci.

Ale tohle je něco, co celému webu ubírá smysl zhruba z padesáti procent. I kdyby z deseti. Z pěti. Z jednoho. Musím ocenit skvělý wording u registračního formuláře „V průměru to trvá jen 2:59 minuty, máme to změřené.“ Fajn, ale když se zaregistruju a vy mě nasměrujete do nějaké hrůzy, elektronického bankovnictví x let starého, neaktuálního, nepříjemného, jak je zvykem, tak nebudu rád.

Co dál? Snad jen, že za pár týdnů už nám to ani nepřijde. Kampaň banky nás zahltila z nejdůvěryhodnějších informačních serverů.

Naštěstí za pár dní bude víkend. Snad brutálně jednoduchý.

Marek Prchal

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Psát o Air Bank byl omyl, je vlastně boží. Je tu šťavnatější soustíčko: banka Zuno

Přidejte nový komentář

???, Komentoval(a): Kuku

22.01.2014 09:48:00

Dobrý den, chtěl jsem se jen zeptat, zda ten text článku má být vtip, autor není Čech, nebo neumí česky, či zda je ten text vygenerovaný? Takovou slátaninu jsem už hodně dlouho nečetl.

A co měl autor na srdci?, Komentoval(a): Pavel Fürst

22.01.2014 21:23:27

Uniká mi ten obří průšvih, který autor slibuje na začátku článku, ve kterém chaoticky blekotá o nepřehlednosti webu banky Zuno. Co jsi tím článkem chtěl vlastně říct Máro? Pověz...

To snad ne, Komentoval(a): Karel Loprais

01.10.2014 08:08:33

Není nad konstruktivní kritiku :). Když už autor srovnává cizí práci, tak tohle pravděpodobně psal po náročné noci někde v baru nějakého noblesního hotelu, protože on má přece na víc.

To snad ne, Komentoval(a): Karel Loprais

01.10.2014 08:08:54

A tohle opakované posílání formuláře je vtip?

To jako vážně?, Komentoval(a): Veeger-x

31.10.2014 10:55:07

To je text jako z pionýrskýho tábora...

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

Průměrné nabídkové sazby tříletých fixací se blíží pěti procentům

26.11.2024 Aktuálně

Nabídkové úrokové sazby dosáhly svých "novodobých" maxim již téměř před dvěma a půl lety. Během této doby jsme svědky pozvolného poklesu, který byl na přelomu let 2023 a 2024 dočasně vystřídán strmějším snižováním.

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

Hypoteční novinky č. 20 - experti na hypotéky radí

25.11.2024 Aktuálně

Jaké existují druhy pojištění a k čemu slouží? Jak refinancovat hypotéku a ušetřit a jak pojistit nemovitost v záplavové oblasti? To vše se dozvíte ve 20. dílu hypotečních novinek.

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

Týdenní analýza 47/2024: Říjnová čísla z hypotečního trhu: sazby klesají, objemy rostou

20.11.2024 Aktuálně

Již vyšly statistiky České bankovní asociace, nyní se tedy můžeme podívat na informace za měsíc říjen, které vyznívají veskrze pozitivně.

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

MP: Akční nabídky na podporu stavebního spoření

8.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří i Modrá pyramida spouští od dnešního dne 6.11.2024 časově omezenou akční nabídku na podporu prodeje stavebního spoření.

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

MP: Snížení bonusového úroku u spořicích akcí

7.11.2024 Aktuálně

Skupina KB, do které patří Modrá pyramida s platností od 6. 11. 2024 snižuje u vybraných spořicích akcí bonusový úrok o 0,5 % p.a.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

DSTI (Debt Service To Income)

DSTI je zkratkou z anglického názvu "Debt Service To Income". Tento ukazatel vyjadřuje poměr mezi měsíční splátkou veškerých stávajících úvěrů (kontokorent, kreditní karta, hypotéka apod.) včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu. Jak se počítá ukazatel DSTI?Hodnotu DSTI je možné jednoduše vypočítat tím, že sečtete veškeré měsíční splátky, které platíte za své stávající i nově žádané úvěry a vydělíte je čistým měsíčním příjmem. Výsledek následně vynásobíte stem, abyste získali procentuální vyjádření. Pokud byste například plánovali splácet hypotéku ve výši 12 000 Kč a platili 7 000 Kč měsíčně za další půjčky a váš čistý měsíční příjem by byl 45 000 Kč, výpočet by vypadal následovně:DSTI = (12 000 + 7 000) / 45 000 x 100 = 42,22 %Zrušení parametru DSTIČNB může nastavit závaznou horní hranici DSTI, kterou se musí řídit banky při poskytování hypotečních úvěrů. Do června 2023 například horní hranice DSTI pro žadatele o úvěr do 36 let věku činila 50 % a pro žadatele starší 36 let 45 %. 1. července 2023 však došlo ke zrušení závazné horní hranice DSTI a stanovena je pouze doporučená hranice DSTI, která v současné době činí 40 %. ČNB žadatelům o úvěr, kteří tuto hranici překračují, doporučuje, aby byli velmi obezřetní se žádostí o půjčku. Při žádosti o úvěr se můžete setkat také s pojmem DTI (Debt To Income). ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

DTI (Debt To Income)

Ukazatel DTI je poměrem výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu. Česká národní banka může nastavit, případně doporučit, horní hranici tohoto úvěrového ukazatele a hypoteční banky se tímto ukazatelem musí řídit při schvalování žádostí o hypoteční úvěr. Aktuálně není závazná horní hranice ukazatele DTI stanovena a je pouze doporučena. Jak se počítá ukazatel DTI?DTI se jednoduše vypočítá tak, že se celková výše všech závazků vydělí ročním čistým výdělkem žadatele. Pokud by měl například žadatel hypotéku ve výši 5 000 000 Kč a čistý roční výdělek 1 000 000 Kč, hodnota ukazatele by byla 5. Dalším významným ukazatelem je DSTI (Debt Service to Income), který vyjadřuje poměr mezi výší měsíčních splátek všech úvěrů a čistým měsíčním příjmem. Více o tomto ukazateli se dozvíte zde.Doporučená horní hranice DTIV současné době činí doporučená horní hranice 8násobek ročního příjmu. Tato hranice tedy není závazná pro žadatele ani banky. Česká národní banka však žadatelům o hypoteční úvěr doporučuje, aby byli velmi obezřetní při překročení této hranice, protože by se mohli dostat do finančních obtíží. Pokud bychom kalkulovali s průměrnou čistou měsíční mzdou, která je v roce 2024 okolo 35 000 Kč, dostali bychom se na roční mzdu 420 000 Kč. V tomto případě bychom doporučeného ukazatele 8 dosáhli s výší úvěru do 3 350 000 Kč. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena