Co je bankovní identita, s níž se setkáváme na stránkách stále více společností, nejen bank? Jak funguje BankID a k čemu vlastně slouží? V jakých situacích ji s výhodou využijete? Na co si dát v souvislosti s bankovní identitou pozor?
Co to je bankovní ID?
Bankovní identita neboli bankovní ID neboli BankID, je elektronická a hlavně zaručená identifikace osoby. Je dokonce dostatečná i k provádění všech právních úkonů. Například k podání daňového přiznání k dani z příjmu nebo k podpisu smlouvy o hypotečním úvěru. V digitálním světě jde o stejně prokazatelnou identifikaci osoby, jakou v reálném světě zajišťuje občanský průkaz.
Podobně jako BankID lze již několik let využívat:
Z toho plyne, že jde o další z mnoha nástrojů sloužících k tomu, aby osoba sedící u počítače, nebo držící v ruce mobil, prokázala svou identitu za účelem využití některé ze soukromých či veřejných služeb vázaných na konkrétního člověka. Nebo k provedení závazného právního úkonu. V případě BankID se očekává širší využití u služeb soukromých.
Jak získat BankID a jak vlastně vypadá?
Bankovní identita je ve skutečnosti přihlášení do bankovnictví. Jakmile chcete BankID využít, musíte se na stránkách, kde je přihlášení vyžadováno, přihlásit stejně, jako byste se hlásili do svého účtu u banky. Povinnou součástí systému BankID je mobilní bankovní klíč.
O co se jedná? O potvrzení přihlášení skrze mobilní bankovní aplikaci ve vašem smartphonu. Tím se snižuje pravděpodobnost zneužití vám odcizených údajů, s nimiž se běžně do bankovnictví hlásíte. Jen několik málo bank povoluje dokončit přihlášení prostřednictvím kódu v SMS.
Jinými slovy: majitelé tlačítkového telefonu bez operačního systému nemohou nebo brzy nebudou moci BankID využívat. Ale zůstává několik dalších metod k digitální identifikaci, viz seznam výše.
Které banky vám BankID nabídnou?
Bankovní identitu neposkytují všechny banky. Seznam bank, které již BankID zavedly, je pravidelně aktualizován a zveřejněn na stránkách BankID.cz. Stránky jsou založeny a provozovány akciovou společností Bankovní identita a.s. Jejími akcionáři jsou banky, které BankID již nabízejí, nebo jej plánují zavést.
V březnu 2023 poskytují bankovní identitu tyto banky na českém trhu:
Na portálu BankID.cz se také dočtete, že: „Fio banka a UniCredit Bank zatím umožňují využití bankovní identity pouze do portálů státní správy. Svým klientům plánují nabídnout bankovní identitu také mBank a Banka Creditas.“
Jak využijete bankovní identitu?
Bankovní identita byla vytvořena, aby sloužila jako univerzální způsob přihlašování do portálů různých firem a veřejné správy. Způsob přihlašování zůstává stejný, jako je přihlášení do internetového bankovnictví. BankID využijete v následujících oblastech:
Po přihlášení se pomocí BankID bude poskytovatel služby přesně vědět, s kým komunikuje, navíc bude mít jeho identitu ověřenu na úrovni předložení občanského průkazu.
Po přihlášení se pomocí bankovní identity se uživatel dostane do svého účtu u obchodníka, u finančního domu nebo u instituce. Profil klienta se tady založení automaticky s přihlášením skrze BankID. Všechny následující služby už budou poskytovány adresně tomuto klientovi.
Jak lze získat bankovní identitu?
Prvním krokem k získání BankID je založení účtu u některé z bank, co službu Bankovní ID poskytují. Aby banka mohla BankID aktivovat, je nutná ještě osobní návštěva pobočky, kde se prokážete občanským průkazem.
Jestliže již nějakou dobu máte účet u banky poskytující BankID, a už jste banku někdy i osobně navštívili, pak je vaše BankID již nyní aktivní.
Pokud sice máte účet u banky, která bankovní identitu umí, ale přitom jste jej zakládali online a v bance jste nikdy nebyli osobně, BankID aktivované nemáte. K aktivaci dojde až po té, co banku navštívíte a prokážete se v ní svým občanským průkazem.
Výběr správné banky je důležitým rozhodnutím, které může mít významný vliv na vaše finance. V tomto článku se podíváme na klíčové faktory, které byste měli zvážit při hledání té nejlepší banky pro vaše potřeby. Článek jsme koncipovali jako soubor otázek a odpovědí spojených s výběrem banky. Po přečtení článku budete mít jasno, co od banky chtít. A na co se zaměřit při výběru bankovního domu, který se bude nabízenými službami nejvíce blížit vašim potřebám.
Komerční banka ohlásila změnu v oblasti bankovních výpisů. Jako první velká banka v Česku ruší zasílání papírových a e-mailových výpisů z účtu. Co to znamená pro vás, jste-li jejími klienty? Jak se změní přístup k informacím o vašich financích? Přidají se i ostatní banky?
Chystaná fúze Max banky a Banky CREDITAS je tu! Bývalá Expobank CZ (nyní Max banka) se 1. října 2024 definitivně začlení do Banky Creditas: stane se její součástí. Tím získají klienti Max banky možnost využívat okamžité platby. Ale pozor: vedle bank se s prvním říjnem sloučí i limity pro pojištění vkladů (ovlivní klienty, co mají účty u obou bank). Stávající kód Max banky 4000 zůstane funkční ještě dalších šest měsíců.
Československá obchodní banka (ČSOB) představila nový věrnostní program, který nabízí klientům možnost získávat digitální mince nazvané Kate Coiny (KTC). Tyto mince lze následně vyměnit za různé slevy a odměny. Program je dostupný pouze prostřednictvím bankovní aplikace ČSOB Smart a přináší mnoho výhod pro stávající i nové klienty banky.
Air Bank a O2, dva významní hráči na českém trhu se spojují pod značkou Unity, aby svým klientům nabídli více výhod. Program, do kterého se později zapojí i další partneři ze skupiny PPF, přináší slevy a benefity pro ty, kteří aktivně využívají služby obou společností.
KOMENTÁŘE k článku Bankovní identita namísto občanky. I když jen v digitálním světě
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.