Banky.cz Články Banka Bankovní slovník

Bankovní slovník

Bankovní slovník
29.8.2016 Banka

Chcete si vylepšit své znalosti z oblasti bankovnictví nebo si jen vyjasnit konkrétní pojem? Portál Banky.cz vám přináší kompletní bankovní slovník. V následujících týdnech přidáme i pojišťovnický slovník.

REKLAMA

Americká hypotéka: neúčelový úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti

Bankomat: v zahraničí označován jako ATM, slouží primárně k výběru hotovosti z běžného účtu přes debetní kartu, některé bankomaty umějí peníze i přijímat a ukládat je na běžný účet (vkladomaty), přes bankomaty lze zjišťovat zůstatek na účtu a měnit PIN platební karty, bankomaty vybraných bank podporují i další funkce jako dobíjení kreditu na mobil, zadávání platebních příkazů, atd.

Bezhotovostní platební styk: odeslaná nebo přijatá platba z/na účet bez použití hotovosti, zadána přes Internetbanking, telefonní či mobilní bankovnictví

bankovní slovník

Běžný účetzákladní bankovní účet pro běžný provoz domácnosti, příjem výplaty, placení výdajů (inkaso, SIPO), k účtu je vydávána debetní karta, neslouží ke spoření ani půjčování peněz

BIC: alternativně označováno jako SWIFT, mezinárodní identifikační kód banky, nutné pro zadání mezinárodní platby

Blokace karty: označováno též jako stoplistace, zablokování platební karty, obvykle na žádost klienta (z důvodu ztráty), výjimečně na žádost banky či karetní asociace (např. při podezření na možné zneužití karty cizí osobou)

Bonita: kredibilita, ekonomická síla/důvěryhodnost, schopnost dostát svým závazkům

CVC/CVV: trojmístný číslicový kód pro autorizaci online plateb prováděných platební kartou, je vytištěn na rubové straně platební karty

Číslo účtu: jednoznačná identifikace účtu v systému bankovního platebního styku, v ČR se používá formát „předčíslí (nepovinné, 0-6 číslic) – číslo účtu (max. 10 číslic)/kód banky (právě 4 číslice)“, pro mezinárodní platební styk se používá formát IBAN ve složení „kód země (právě 2 písmena), kontrolní číslice (právě 2 číslice), kód banky a číslo účtu (max. 30 číslic)“

Debetní karta: platební karta navázaná na běžný účet, placením debetním kartou utrácíme peníze ze svého běžného účtu

Deviza: bezhotovostní forma cizí měny, opakem je valuta (hotovostní forma cizí měny)

Disponibilní zůstatek: peníze na účtu, se kterými lze volně disponovat, základem je účetní zůstatek na účtu ponížený o nezaúčtované platby kartou či navýšený o povolený kontokorent

Elektronická platební karta: platební karta vybavená elektromagnetickým proužkem, případně čipem, bez tzv. embossingu (reliéfního písma), většina dnes vydávaných karet je embosovaná a elektronické karty se vydávají obvykle už jen k dětským účtům

Embosovaná platební karta: platební karta, která je kromě elektromagnetického proužku (případně čipu) sloužícího k výběru v bankomatech a k placení u obchodníků pomocí elektronického terminálu, vybavena tzv. embossingem, tedy reliéfním písmem, jež umožňuje platbu u obchodníků pomocí mechanické čtečky (tzv. imprinter neboli žehlička) – ačkoliv je tento způsob platby dnes používán velmi ojediněle (především v rozvojových zemích), většina dnes vydávaných karet je embosovaná

IBAN: mezinárodní formát čísla účtu, nutné pro zadání mezinárodní platby

Inkaso: automatické strhávání částky z našeho běžného účtu dodavatelem služeb, je třeba udělit souhlas s inkasem (kdo, jak často a kolik maximálně si může strhávat)

Internet-banking: online nástroj pro správu bankovních produktů

Fixace: u hypoték úroková sazba pevně stanovena na určitý počet let dopředu, pak se sjednává nová sazba na další období, při výročí fixace je možné úvěr refinancovat u konkurence či doplatit hypotéku zcela/částečně bez sankcí

Floating: u hypoték plovoucí úroková sazba, která se kontinuálně mění na základě sjednaných podmínek/vzorce (např. 1M PRIBOR + stanovená marže banky)

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Hotovostní platební styk: výběr hotovosti z bankomatu/na přepážce, platba bankovkami/mincemi

Hypotékaúčelový úvěr zajištěný zástavním právem k nemovitosti pro pořízení nemovitosti (nákup, výstavba, vypořádání dědictví, atd.)

Jistotní účetoznačován též jako vázaný účet, stejná funkce jako notářská/advokátní úschova, slouží k vypořádání obchodu, nejčastěji k prodeji/koupi nemovitosti (kupující složí peníze na účet a banka je vyplatí prodávajícímu po splnění přesně definovaných podmínek – např. po dodání potvrzení z katastru o dokončeném převodu nemovitosti)

Karetní asociace: sdružená vydavatelů platební karet, mezi nejznámější patří VISA, MasterCard, American Express či Diners Club.

Kreditní kartabankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictví kreditní karty, primárně pro platby kartou (výběr hotovosti z bankomatu bývá vysoce zpoplatněn)

Konsolidace: sloučení dvou a více úvěrů do jednoho nového (např. z kontokorentu, kreditní karty a půjčky)

peníze

Kontokorent: označován též jako povolený debet, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolně

LTV: „loan to value“ aneb poměr úvěru vůči zástavní hodnotě nemovitosti, běžně se půjčuje max. 90% hodnoty nemovitosti

Mezibankovní platební styk: platba z jedné banky do druhé banky, peníze putují přes clearingové centrum centrální banky (v ČR přes systém CERTIS provozovaný ČNB)

Mikro-půjčkamalý krátkodobý úvěr v řádu tisíců korun se splatností v řádu dnů

Nadlimitní výběr: výběr hotovosti na pobočce banky, obvykle nad 100 000 Kč, nutné hlásit obvykle 2 pracovní dny předem (aby banka zajistila dané pobočce dostatek hotovosti)

Nepovolený debet: zůstatek na účtu pod hranicí povoleného debetu/kontokorentu (bez sjednání kontokorentu zůstatek nižší než 0 Kč)

p.a.: „per annum“, úrok za 1 rok – standardní formát uvádění úrokových sazeb pro spoření a úvěry

p.m.: „per mensem“, úrok za 1 měsíc

PIN: čtyřmístný číslicový kód pro autorizaci plateb prováděných platební kartou

Platební karta: debetní, kreditní nebo předplacená karta

Povolený debet: označován též jako kontokorent, bankou poskytnutý úvěrový rámec, který lze čerpat prostřednictvím běžného účtu zcela libovolně

Příkaz k platbě: pokyn klienta bance, aby provedla platbu dle zadaných kritérií (výše částky, číslo účtu příjemce, variabilní či jiný identifikační symbol), nutné autorizovat (na přepážce – podpis/předložení OP, internetbanking – potvrzovací SMS kód, platba kartou online – CVC/CVV kód, platba kartou u obchodníka – PIN)

Půjčkaspotřebitelský úvěr v řádu desetitisíců až statisíců korun

Běžný účet bez poplatků

Refinancování: přesun úvěru ke konkurenci za nových podmínek

Revolving: automatická prolongace termínovaného vkladu či úvěrového rámce

RPSN: roční procentuální sazba nákladů za úvěr (úrok p.a. + další poplatky a výdaje s úvěrem spojené, např. za povinně vedený běžný účet, atd.)

SIPO: speciální typ inkasa, do kterého je možné integrovat více jednotlivých plateb (např. nájem, energie, telefon, nově daň z nemovitosti), lze zřídit na pobočkách České pošty (obdržíme tzv. spojovací číslo), lze platit (udělit souhlas s inkasem) u všech bank

Směnka: dlužný cenný papír splňující zákonné náležitosti, bezpodmínečný závazek emitenta směnky zaplatit majiteli směnky uvedenou částku ve stanovený čas na přesném místě, využíváno především jako ručitelský prostředek

Splátkový kalendář: cestovní mapa splácení úvěru, obsahuje přesná data a výše splátek

Stoplistace: označováno též jako blokace karty, zablokování platební karty, obvykle na žádost klienta (z důvodu ztráty), výjimečně na žádost banky či vydávající karetní asociace (např. při podezření na možné zneužití karty cizí osobou)

SWIFT: alternativně označováno jako BIC, mezinárodní identifikační kód banky, nutné pro zadání mezinárodní platby

Spořící účetúčet určený ke spoření, obvykle bez výpovědní lhůty

Stavební spořenístátem dotovaný spořící produkt, sjednává se na 6 let, státní příspěvek činí 10% z našeho ročního vkladu (max. 2 000 Kč), jediné spoření na trhu zatížené vysokými poplatky (za sjednání a vedení produktu)

Šek: platební prostředek využíván převážně dříve v USA, bankovní formulář, který se po vyplnění patřičných náležitostí stává cenným papírem, doba proplacení od předložení šeku činí obvykle 8-70 dnů, v Evropě akceptován velmi zřídka.

Termínovaný vklad: účet určený ke spoření, sjednaný na přesně dohodnutý termín a velikost vkladu, v průběhu není možné peníze přikládat ani vybírat

banka

Úrok: odměna za půjčené peníze tomu, kdo peníze poskytl, od toho, kdo peníze přijal

Valuta: hotovostní forma cizí měny, opakem je deviza (bezhotovostní forma cizí měny)

Vázaný účetoznačován též jako jistotní účet, stejná funkce jako notářská/advokátní úschova, slouží k vypořádání obchodu, nejčastěji k prodeji/koupi nemovitosti (kupující složí peníze na účet a banka je vyplatí prodávajícímu po splnění přesně definovaných podmínek – např. po dodání potvrzení z katastru o dokončeném převodu nemovitosti)

Vkladní knížkanejrozšířenější spořící produkt před rokem 2000, nyní se již téměř nepoužívá (bylo nahrazeno spořícím účtem a termínovaným vkladem), knížka velikosti vysokoškolského indexu, do které se zaznamenávaly veškeré transakce

Chybí Vám zde nějaký pojem či jste nenašli, co jste hledali? Napište nám na redakce@banky.cz a bankovní slovník rádi doplníme.

REKLAMA

ANKETA k článku Bankovní slovník

Praktiky nebankovních společností uvádět úrok v jiném formátu než p.a. považuji za:

Počet odpovědí: 238

KOMENTÁŘE k článku Bankovní slovník

Přidejte nový komentář

Informace, Komentoval(a): Jaroslava

15.03.2019 00:02:26

Dobry den.Kdyz mam na ucte disponibilny zustatek ale v minusu co to znamena.Nikdy jsem takovy problem nemela.Dekuji

Informace, Komentoval(a): Michala

22.01.2020 12:52:59

Dobry den, chteli bychom stavet ale bohuzel potrebujeme rucitele. Vasemu oboru nerozumim a hodne v tom tapu a ani si nejsem jista zdali to chapu spravne. Zadam vas o podrobne vysvetleni.
Rucitele delite na dve skupiny 1.skupina jsou ti co ruci penezmi chybejici do rozpoctu aby nam tu hypoteku dali napr.nam chybi 11000kc a vyvazat z toho ho muzu podle toho jakou budu mit fixaci napr.5let fixace tak pak je volny? a 2.skupina jsou ti co ruci domem/bytem a u tech je to tak ze jsou tam vazani tak dlouho dokud tu hypoteku nezaplatim?
To by znamenalo ze clovek pres 50let mi rucit nemuze? vysvetlete mi to prosim abych to pochopila a mohla se rozhodnout zda rucitele nebo si najit jeste jednu praci.
Dekuji moc

RE: Hypotéka, ručitel a zástava, Komentoval(a):

27.01.2020 11:33:23

Dobrý den, banka Vám může půjčit na hypotéku max. 80-90% zástavní hodnoty nemovitosti, kterou budete ručit (je třeba mít 10-20% našetřeno, nebo ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí - případně pozemkem pod stavbou, jestli ho již nyní vlastníte). Měsíčně nemůžete ze svých příjmů na splátky všech úvěrů dávat více než 45% a banka Vám může půjčit max. devítinásobek ročních příjmů všech žadatelů o úvěr. Pokud tyto podmínky sama nesplňujete, musí Vás o úvěr žádat více (zde nehovoříme o ručiteli ale o spolužadateli). Hypotéka musí být doplacena nejpozději v 65 letech (než půjdete do důchodu - výjimečně do 70 let). Je tak možné půjčit i osobě ve věku 50 let, nicméně pak by max. splatnost byla pouze 15-20 let.

Zalozeni uctu, Komentoval(a): Ivana

27.01.2020 23:45:50

Dobry den, potrebuji zjistit, jakym zpusobem by mohl muj 83-lety bratr, Cesky obcan, zijici v Ceske republice, zalozit bankovni ucet pro meho 39-leteho syna, ktery je Kanadan a ma stale bydliste v Kanade. Nezalezi na tom, zda by byl bankovni ucet v Korunach, EU nebo v Dolarech a co by bylo nejvyhodnejsi. Dale by me zajimalo, jake doklady jsou k zalozeni uctu potrebne a zda fotokopie kanadskych dokladu, popripadne overene - jestli musi byt - Ceskym konzulatem v Kanade by byly platne pro banky a ktere banky by bylo nejlepe pouzit v tomto pripade. Dekuji predem za Vasi odbornou poradu do Kanady.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nejlepší banka - jak ji poznat a podle čeho vybrat

Nejlepší banka - jak ji poznat a podle čeho vybrat

5.9.2024 Banka

Výběr správné banky je důležitým rozhodnutím, které může mít významný vliv na vaše finance. V tomto článku se podíváme na klíčové faktory, které byste měli zvážit při hledání té nejlepší banky pro vaše potřeby. Článek jsme koncipovali jako soubor otázek a odpovědí spojených s výběrem banky. Po přečtení článku budete mít jasno, co od banky chtít. A na co se zaměřit při výběru bankovního domu, který se bude nabízenými službami nejvíce blížit vašim potřebám.

Komerční banka končí s papírovými výpisy: Co to znamená pro vás?

Komerční banka končí s papírovými výpisy: Co to znamená pro vás?

4.9.2024 Banka

Komerční banka ohlásila změnu v oblasti bankovních výpisů. Jako první velká banka v Česku ruší zasílání papírových a e-mailových výpisů z účtu. Co to znamená pro vás, jste-li jejími klienty? Jak se změní přístup k informacím o vašich financích? Přidají se i ostatní banky?

[AKTUÁLNĚ] Max banka se v říjnu spojí s Bankou CREDITAS

[AKTUÁLNĚ] Max banka se v říjnu spojí s Bankou CREDITAS

21.8.2024 Banka

Chystaná fúze Max banky a Banky CREDITAS je tu! Bývalá Expobank CZ (nyní Max banka) se 1. října 2024 definitivně začlení do Banky Creditas: stane se její součástí. Tím získají klienti Max banky možnost využívat okamžité platby. Ale pozor: vedle bank se s prvním říjnem sloučí i limity pro pojištění vkladů (ovlivní klienty, co mají účty u obou bank). Stávající kód Max banky 4000 zůstane funkční ještě dalších šest měsíců.

Získejte odměny s Kate Coiny: nový program ČSOB

Získejte odměny s Kate Coiny: nový program ČSOB

18.7.2024 Banka

Československá obchodní banka (ČSOB) představila nový věrnostní program, který nabízí klientům možnost získávat digitální mince nazvané Kate Coiny (KTC). Tyto mince lze následně vyměnit za různé slevy a odměny. Program je dostupný pouze prostřednictvím bankovní aplikace ČSOB Smart a přináší mnoho výhod pro stávající i nové klienty banky.

Air Bank a O2 startují Unity, nabídne víc slev od PPF

Air Bank a O2 startují Unity, nabídne víc slev od PPF

19.4.2024 Banka

Air Bank a O2, dva významní hráči na českém trhu se spojují pod značkou Unity, aby svým klientům nabídli více výhod. Program, do kterého se později zapojí i další partneři ze skupiny PPF, přináší slevy a benefity pro ty, kteří aktivně využívají služby obou společností.

Z naší bankovní poradny

Nedostatek prostředků k platbě

10.9.2017 Běžný účet
Dobrý den, pokud bych měl u vás běžný účet, jaká je obvyklá praxe ve věci, kterou uvedu dále. Příklad ze života: klient má nedostatek finančních prostředků na běžném účtu. Aniž by si to uvědomil, prostě to přehlédl, zadá příkaz k úhradě na vyšší částku. Nemá žádný kontokorent, nic, co by umožnilo jít do mínusu. Co se stane dál? Bude vaším systémem nebo pracovníkem nějak včas upozorněn, nebo bude neprovedená transakce automaticky sankcionována ceníkovým poplatkem? Např. u jedné nejmenované banky to je 40 Kč. Děkuji mockrát za vyčerpávající informace mailem. Marcel Dobrý den, tuto situaci řeší každá banka trochu jinak. Jako vůbec nejlepší mi přijde platbu pozastavit do momentu, kdy bude opět na účtu dostatek prostředků. Tak postupuje např. Equa bank, která při nedostatku prostředků platbu neodešle, ale "zaparkuje ji" do sekce "budoucí platby" a v poznámce vidíte popis "čeká na dostatek prostředků na účtu". Jakmile peníze na účet dorazí, platba se automaticky odešle. Toto řešení poskytuje ochranu v případě, kdy by Vám někdo zcizil platební kartu a prolomil PIN - zloděj pak nemůže vybrat více, než máte na účtu. Jiné banky platbu odešlou a chybějící peníze vedou jako nepovolený debet s úrokem až 25% nebo si účtují jiné poplatky.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Akceptační úvěr

Akceptační úvěr je specifický druh úvěru, při kterém banka zaručuje, že určitý obchodní závazek bude splacen v budoucnu. Tento typ úvěru se nejčastěji využívá v mezinárodním obchodě, kde slouží k pokrytí rizik spojených s neplněním platebních povinností. Banka vystupuje jako garant za dlužníka a při splatnosti akceptační směnky zajišťuje, že věřitel dostane své prostředky. Akceptační úvěr zvyšuje důvěru mezi obchodními partnery a usnadňuje mezinárodní obchodní transakce. Jak funguje akceptační směnka?Klíčovým prvkem akceptačního úvěru je akceptační směnka, kterou banka akceptuje, čímž se zavazuje k jejímu zaplacení ve stanovený čas. Tento nástroj je často využíván při financování velkých obchodních kontraktů. Dlužník vystaví směnku, kterou banka přijme, čímž poskytuje důvěryhodnost a jistotu věřiteli. V případě nesplacení směnky dlužníkem přebírá banka plnou odpovědnost za uhrazení dlužné částky.Akceptační úvěr může být atraktivní možností pro firmy, které chtějí zajistit financování bez nutnosti okamžitého splacení. Tento typ úvěru má sice vyšší administrativní náročnost, ale díky bankovní garanci snižuje rizika nesplacení závazků, což ocení zejména exportéři a importéři.Výhody a nevýhody akceptačního úvěruJednou z hlavních výhod akceptačního úvěru je snížení rizika pro věřitele. Díky bankovní garanci má věřitel jistotu, že obdrží svou platbu i v případě, že dlužník neplní své závazky. Další výhodou je zvýšení likvidity dlužníka, který nemusí hradit celou částku okamžitě. Na druhou stranu, nevýhodou tohoto typu financování jsou vyšší náklady spojené s administrativou a bankovními poplatky.Akceptační úvěr je specifický produkt, který není běžný pro malé a střední podniky, ale spíše pro velké korporace a mezinárodní obchodní transakce. Pro menší podniky je častější volbou například spotřebitelský úvěr, který nabízí flexibilnější podmínky a nižší nároky na administrativu. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena