Nebankovní půjčky si dlouhá léta držely pověst nepoctivých a nevýhodných produktů. Dnes ale představují často poslední záchrannou stanici, když potřebujete rychle půjčit peníze. Rychlost získání peněz a snadné vyřízení hrají nebankovkám do karet. V čem jsou lepší než ty bankovní?
Bankovní půjčku zná každý a je produktem všech bank. Využijete je spíše v případech, kdy si potřebujete nebo chcete půjčit větší obnos peněz například na financování bydlení, na nové auto nebo na rekonstrukci.
Pro mnohé se bankovní půjčka stane nevýhodnou ve chvíli, kdy potřebuje půjčku ihned. Na půjčku od banky si totiž nějaký čas počkáte, jak na její schválení, tak na poslání peněz. Vyřízení je často zdlouhavé a musíte dokládat spoustu papírů.
Na druhou stranu je ale potřeba říct, že nejste omezeni výší částky, kterou si můžete půjčit a banky také stále u lidí vedou co se týká důvěryhodnosti.
Nebankovní půjčky jsou ideální pro ty, kteří se ocitli v nečekané finanční situaci nebo je postihla nenadálá krize, kterou potřebují rychle vyřešit. U nebankovních společností totiž mají jistotu okamžitého poskytnutí peněz. Krátkodobá nebankovní půjčka v menších částkách, často do 10 000 korun, je způsobem, jak rychle vyřešit například problém s porouchaným autem.
První půjčka je zdarma a bez žádných poplatků. U ViaSMS si můžete půjčit až 8 000 na 30 dní zcela bez úroků. SMS půjčky jsou navíc vhodné pro každého, protože jsou poskytovány bez ručení. Další půjčky jsou pak až do 30 000 korun.
Díky novele zákona o spotřebitelských úvěrech z 1. prosince 2016 se zpřísnila pravidla pro poskytovatele půjček. Nebankovní společnosti, ale nejen ty, musí pro poskytování půjček získat licenci od ČNB. Vždy se po ní dívejte, abyste nenaletěli podvodníkům. ČNB také na všechny subjekty dohlíží. Na trhu tak po této novele zůstali především poctiví poskytovatelé půjček.
Nebankovní společnosti musí předtím, než půjčku schválí, nově prověřit každého žadatele a jeho finanční situaci, tedy mimo jiné, jestli již není veden v registru dlužníků, a to i v případech mikropůjček. Navíc všechny informace o úrocích a celkových nákladech na půjčku musí být uvedeny ve stejné struktuře. To pomáhá s porovnáním jednotlivých půjček.
Některé nebankovní společnosti si za půjčku berou opravdu vysoké úroky. Zejména výše RPSN je u některých několikanásobně vyšší, než je tomu u bank. RPSN totiž zohledňuje nejen úroky, ale i další poplatky za vyřízení půjčky, vedení účtu, příjem splátek nebo i za výpisy z účtu k půjčce. RPSN se tak velmi snadno vyšplhá i na 5 000 %, a to opravdu nechcete.
Když saháte po jakékoliv půjčce, ať už té bankovní nebo nebankovní, vždy si porovnejte jednotlivé společnosti. Zjistěte, zda mají platnou licenci ČNB, podívejte se na recenze od klientů a srovnávejte výši úroků. Vše musí být transparentní a viditelné a měli byste snadno nalézt všechny informace.
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Zdroj fotografie: Freepik.com
KOMENTÁŘE k článku Bankovní vs. nebankovní půjčka: V čem je rozdíl?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.