Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
"Cena cestovního pojištění je (v porovnání s náklady, které by na vás dopadly při úrazu nebo škodě v zahraničí) velmi příznivá," konstatuje Alice Kouřilová, ředitelka úseku pojištění a rozvoje partnerů společnosti Broker Trust. Podívejme se, jak na bezpečnou zimní dovolenou právě z jejího pohledu.
Proč je pojištění na zimní sporty nezbytností?
Počet úrazů na sjezdovkách každoročně stoupá, a přitom vás kvalitní lyžařské pojištění ochrání před nečekanými výdaji v řádu statisíců či dokonce milionů korun. Některé země už lyžaře na svah nepustí, dokud si nesjednají cestovní pojištění.
Povinná výbava lyžaře a její vliv na pojistné plnění
Na českých svazích sice helma povinná není, přesto ji používají tři ze čtyř lyžařů. V zahraničí platí přísnější pravidla - například v Itálii musí mít děti a mladiství do 18 let helmu povinně. Její absence může vést nejen k pokutě až 200 eur, ale také ke krácení pojistného plnění. Pojišťovna totiž může vyhodnotit nepoužití helmy jako zanedbání základních bezpečnostních opatření.
Alkohol a lyžování nejdou dohromady (u většiny pojišťoven)
Možná vás to překvapí, ale podle průzkumů jediná sklenka svařáku zvyšuje pravděpodobnost nehody na svahu téměř o polovinu. V různých zemích se ale k alkoholu na sjezdovkách staví různě. V Itálii za více než 0,5 promile zaplatíte až 1000 eur pokuty, ve Francii dokonce až 15 tisíc eur. Navíc pojištění na zimní sporty nemusí být platné, když se úraz stane pod vlivem alkoholu.
Správné nastavení pojistných limitů
Při výběru nejlepšího pojištění na lyže musíte vzít v úvahu hned několik faktorů. Základem je pojištění léčebných výloh, ale i pojištění odpovědnosti (nejen) při lyžování. Jak už jsme zmínili, v některých zemích, například v Itálii, patří odpovědnostní pojištění k povinné výbavě, podobně jako helma.
Pamatujte na dostatečně vysoké limity léčebných výloh i krytí zásahu horské služby. Nezapomeňte ani na náklady spojené s transportem do nemocnice, včetně vrtulníku a případnou repatriaci (převoz) zpět do České republiky. Luxusnější varianty pojištění uhradí i náhradní ubytování členů rodiny (například když dítě skončí s úrazem na delší dobu v nemocnici a rodič potřebuje ubytování, aby mohl za dítětem do nemocnice docházet).
Vždycky si v cestovním pojištění ohlídejte i právní pomoc. Slouží vám, při soudních sporech o náhradu škody vzniklé právě v oblasti pojištění. Nejčastěji v odpovědnostní oblasti (například když někoho na sjezdovce zraníte a poškozený vymáhá finanční náhradu. Pojištění právní ochrany vám zaplatí právní pomoc při jednání s protistranou).
Specifika pojištění pro různé zimní aktivity
Do základního krytí zimního pojištění obvykle spadají běžné zimní sporty jako lyžování, běžky, snowboard nebo jízda na bobech. Ale například skiaplinismus či jiné rizikové zimní sporty si musíte připojistit zvlášť. Před sjednáním pojistky proto důkladně zvažte, jaké aktivity plánujete a pro rizikové sporty pojištění sjednejte navíc. Základní cestovní pojištění většinou nezahrnuje tyto činnosti:
jízda mimo značené tratě (tzv. freeride)
vysokohorská turistika na lyžích (tzv. skialpinismus)
jízda na skibobu nebo podobných netradičních prostředcích
jakékoliv aktivity nad 3000 metrů nadmořské výšky.
Dokonce ani při cestě na Slovensko nevynechávejte alespoň základní cestovní pojištění: horská služba není zdarma a pojištění musí krýt jak zásah při úrazu, tak případnou pátrací akci. Dokonce i při lyžování v Česku zvažte cestovní pojištění. Ochrání vás při úrazu, ztrátě zavazadel, kryje odpovědnost za škody, právní pomoc, a může zahrnovat i storno vaší cesty.
Pojištění pro děti na lyžařském výcviku
Rodiče dětí, které odjíždějí na „lyžák“ často spoléhají pouze na základní pojištění školy. To ale nemusí stačit. Při školním lyžařském kurzu odborníci doporučují sjednat dítěti samostatné cestovní pojištění s krytím zimních sportů. Díky tomu získáte několik důležitých výhod. Kterých?
Především dostatečné krytí trvalých následků úrazu a pojištění odpovědnosti za škody způsobené ostatním. Navíc vám pojistka pomůže i s financováním dlouhodobé léčby, pokud by byla potřeba. "V případě delší rekonvalescence bude muset s dítětem zůstat doma i rodič. Pojistné plnění vám tak může pomoci překlenout období se sníženým příjmem," vysvětlila Kouřilová.
Pojištění si můžete sjednat online, během několika minut. Stačí navštívit online srovnávač cestovního pojištění a v něm si nastavit potřebné pojištění za zvýhodněnou cenu. Odborníci doporučují věnovat online výběru více času a pozornosti, nespoléhat se jen na letmé projití parametrů pojistky. Jak vybrat pojištění na hory? Vždycky:
čtěte pečlivě a konzultujte podmínky s odborníkem, který je vám při našem online srovnávači vždycky k dispozici
sjednejte pojištění pro všechny členy výpravy, včetně dětí
zvažte připojištění podle plánovaných aktivit
důkladně zkontrolujte územní platnost a limity nadmořské výšky
do pojištění zahrňte i asistenční služby a právní pomoc, resp. pohlídejte si, že jsou součástí pojištění a v dostatečném limitu plnění.
Co udělat před odjezdem
Správné pojištění představuje základ, ale samo o sobě nestačí. Před odjezdem na hory nezapomeňte na další důležitou přípravu:
nechte si odborně seřídit lyže v autorizovaném servisu a uschovejte doklad (ano, kvůli případné pojistné události)
uložte si kontakt na asistenční službu do telefonu pro případ nouze
prostudujte si pravidla konkrétního střediska, kam míříte
podle místních předpisů si zkontrolujte povinnou výbavu.
Kolik stojí kvalitní pojištění?
Nejlepší pojištění na lyže pro čtyřčlennou rodinu na týdenní dovolenou v Itálii pořídíte přibližně za 1500 korun. V ceně získáte nejen povinné pojištění odpovědnosti, ale i vysoké limity léčebných výloh až do 250 milionů korun. U dražších variant můžete získat dokonce neomezené krytí.
"Pojištění na hory s krytím odpovědnosti dnes patří k nezbytné součásti zimní dovolené. Při jeho výběru proto nehleďte pouze na cenu, ale především na rozsah krytí a výši limitů," uzavírá Alice Kouřilová. Myslete na to, že i zdánlivě banální ošetření v zahraničí může stát desetitisíce korun.
A jak postupovat při nehodě nebo jiné pojistné události?
Pokud už k nehodě dojde (či k jiné události, kterou máte pojištěnu), neobejdete se bez povědomí o správných postupech nejen hlášení události, ale i jejího řešení:
máte-li tu možnost, nejprve konzultuje s asistenční službou, kde se nechat ošetřit (některé pojišťovny hrdí jen ošetření u smluvních zdravotnických zařízení). To samozřejmě neplatí při akutním zásahu, kde vás záchranáři vezou do spádové nemocnice, nota bene v těžkém stavu
vždy si nechte vystavit podrobnou lékařskou zprávu, u zranění trvejte na vyšetření zobrazovací metodou (rentgen, ultrazvuk, CT nebo MR)
co nejdříve kontaktujte asistenční službu (když jste s ní nemluvili již dříve)
pečlivě zdokumentujte případnou škodní událost
uschovejte všechny účtenky a faktury související s událostí.
Správně zvolené pojištění na hory ochrání především vaši peněženku. Když už se stane úraz nebo někomu způsobíte škodu, pojištěni za vás uhradí veškeré výdaje. V opačném případě můžete čelit statisícovým až milionovým exekucím. Podívejte se, co doporučují ve společnosti Broker Trust všem, kdo vybírají pojištění na hory a kdo se připravují na odjezd na zasněžené svahy.
Povinné ručení se týká většiny českého národa. Statistiky evidují „povinko“ u více než 9 milionů aut. Od roku 2024 přibylo spousta nových vozidel s povinností povinného ručení, k nim spousta osob, které dodnes ručení neřešily a tato povinnost přetrvává i v roce 2025. Třeba proto, že doposud byly jen provozovatelem auta napsaného na jiného majitele. Přečtěte si základní pravidla pro výběr správného povinného ručení, nejen na auto. Ve výsledku to totiž zase tak složité není.
České zdravotnictví čelí rostoucím obavám o svou finanční budoucnost. Podle průzkumu ČAP zhruba 56 % Čechů věří, že stát nebude schopen dlouhodobě zdravotnický systém financovat.
Zájem pojišťoven o to, zda kouříte, a kolik cigaret denně spotřebujete, může být pro mnoho lidí překvapující. Tyto otázky se objevují při sjednávání životního pojištění, protože kouření zásadně ovlivňuje zdravotní rizika a tím i výši pojistného. Správné a pravdivé informace jsou v této souvislosti klíčové, protože nesprávné údaje mohou vést k odmítnutí plnění nebo jiným komplikacím.
Nižší cena, jenže zároveň velké riziko. To v sobě skrývají bouraná auta. Hrozí, že mají poškozené bezpečnostní prvky a při nehodě vás dostatečně neochrání. Jak ale bourané auto poznat? Pomůže vám například kontrola laku, prohlídka interiéru nebo testovací jízda. Víte, co všechno z nich můžete zjistit?
KOMENTÁŘE k článku Bezpečná zimní dovolená: Jak správně pojistit sebe i vybavení
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.