Od srpna můžete využít novou službu České spořitelny, nazvanou Datatrezor. Jde o digitální úložiště pro vaše důležité dokumenty, které chcete mít na jednom místě. A přitom potřebujete, aby se po vaší smrti dostaly do správných rukou. Datatrezor si může založit každý, bez ohledu na to, zda je klientem České spořitelny, nebo jiné banky.
Datatrezor od České spořitelny ocení zejména lidé s komplikovanou rodinnou situací, kteří se obávají, co se stane s důležitými dokumenty po jejich odchodu. Můžete si sem uložit pojistné smlouvy, investiční smlouvy, kopie osobních dokladů, matriční záznamy, hypoteční smlouvy, ale i obrazové materiály.
Zkrátka: Datatrezor řeší běžný problém, kdy máme své "papíry" bez ladu a skladu rozházené po šuplících, v lepším případě v šanonech, ale proložené už neplatnými smlouvami. Aby toho nebylo málo, tak novější smlouvy dnes už často existují jen v digitální podobě. Takže zůstanou v počítači. Sice chráněné heslem, ale po úmrtí majitele často nedobytné.
Datatrezor České spořitelny nabízí zabezpečení dokumentů online, v digitálním trezoru, odkud se po úmrtí majitele dostanou až po dědickém řízení s notářským ověřením dokumentů. Bezpečné digitální služby, online archiv dokumentů a právní jistota online dokumentů v jednom.
Bezpečnější než běžná úložiště, navíc bankovní tajemství
Karel Mareček, který se podílel na vývoji Datatrezoru, vysvětluje: "Datatrezor nabízí vyšší bezpečnost než běžná digitální úložiště, a to díky bankovnímu šifrování. Přístup k obsahu má pouze majitel, který se přihlašuje pomocí své bankovní identity."
Obsah Datatrezoru spadá pod bankovní tajemství, a v případě úmrtí majitele se stává součástí dědického řízení. Vedle dokumentů můžete v Datatrezoru uchovávat i fotografie. Perfektní možnost pro uchování rodinných vzpomínek nebo jinak významných vizuálních záznamů.
Privátní a veřejný klíč
Bezpečnost dat v Datatrezoru zajišťuje sofistikovaný systém šifrování. Pro každý trezor se při jeho založení vytvoří sada asymetrických klíčů. Privátní klíč je pak bezpečně uložen mimo aplikaci Datatrezor, zatímco veřejný klíč slouží k zašifrování dokumentů. Princip kombinace klíčů zajišťuje, že i v případě narušení bezpečnosti zůstanou data digitálního úložiště v bezpečí.
Banka nesděluje, kdo má Datatrezor
Banka nikdy sama neinformuje o existenci vašeho Datatrezoru. Bankovní tajemství může sice prolomit, ale jen s vaším souhlasem, či na žádost oprávněných orgánů (podle zákona o bankách). Toto opatření klientům zajišťuje maximální diskrétnost a ochranu osobních údajů.
Až 15 GB k uložení, na požádání i víc
Datatrezor nabízí prostor 15 GB, který lze na požádání individuálně navýšit. Měsíční poplatek činí 49 Kč, což jeví (vzhledem k poskytované úrovni zabezpečení a služeb), jako přijatelná cena. Službu si může zřídit každý člověk starší 18 let, který má aktivní Bank ID u kterékoli tuzemské banky.
Brzy bude Datatrezor i pro firmy
V budoucnu Česká spořitelna plánuje rozšířit tuto službu i pro firemní klientelu. To, jak jistě už tušíte, umožní bezpečné ukládání důležitých firemních dokumentů.
Co se v Datatrezoru odehraje po úmrtí majitele?
V případě vašeho úmrtí Česká spořitelna zablokuje přístup do Datatrezoru všem, vyjma osoby pověřené zjištěním hodnoty pozůstalosti, typicky notáře. Notář pak zahrne obsah Datatrezoru do dědického řízení.
Po vydání dat dědicům (po ukončeném dědickém řízení) Česká spořitelna obsah Datatrezoru kompletně smaže a zruší ho. Pozor, kdyby bylo oprávněných dědiců více, všichni musejí vstoupit do Datatrezoru současně.
Tento proces zajišťuje, že citlivé informace majitele digitálního trezoru budou chráněny i po smrti: dostanou se jedině do rukou oprávněných osob.
Když si data nikdo nevyzvedne?
Pokud by došlo na situaci, že data nikdo nezdědí, resp. si je nevyzvedne, Datatrezor se automaticky maže po deseti letech od úmrtí jeho majitele. Resp. ode dne, kdy se Česká spořitelna o úmrtí dozví.
Do Datatrezoru můžete nahrát různé typy dokumentů včetně BMP, CSV, HTM, HTML, JPG, JPEG, PDF, PNG a TIFF. Vyjmenované formáty si můžete přímo v Datatrezoru zobrazit. Jiné formáty, například XLSX nebo DOCX, si musíte nejprve stáhnout, pak je otevřít na svém zařízení.
Toto omezení je zavedeno z bezpečnostních důvodů, aby se minimalizovalo riziko spojené s otevíráním potenciálně nebezpečných souborů přímo v aplikaci Datatrezoru.
Jak založit Datatrezor? Je to snadné!
Založení Datatrezoru je jednoduché a uživatelsky přívětivé. Stačí se zaregistrovat, vybrat banku, kde máte bankovní identitu, potvrdit placený tarif a podepsat smlouvu. Celý proces je navržen tak, aby byl co nejméně časově náročný, a zvládl ho i méně digitálně zdatný uživatel.
Jak zrušit Datatrezor, kdybyste ho už nechtěli? Stejně snadné
Pokud se rozhodnete službu ukončit, můžete smlouvu vypovědět s okamžitou platností (bez výpovědní lhůty). Česká spořitelna naopak může smlouvu vypovědět s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Ta začne běžet v měsíci následujícím po měsíci, ve kterém jste dostali výpověď. Důvodem k vymazání trezoru může být i nehrazení poplatku za jeho vedení nebo neaktivita: že jste do něj po dobu 10 let nevstoupili.
Zrušení Datatrezoru znamená definitivní výmaz všech dat v něm. Proto pokud byste plánovali jeho výpověď, podejte ji, až budete mít všechna svá data bezpečně stažená k sobě, do vlastního zařízení. Později už se k nim totiž nedostanete.
Dostupnost bydlení se v uplynulém roce držela stabilně kolem hranice 60 %. Znamená to tedy, že průměrná domácnost vynaloží na splácení nově pořízeného bytu zhruba 60 % čistých peněžních příjmů.
Nabídkové úrokové sazby dosáhly svých "novodobých" maxim již téměř před dvěma a půl lety. Během této doby jsme svědky pozvolného poklesu, který byl na přelomu let 2023 a 2024 dočasně vystřídán strmějším snižováním.
Jaké existují druhy pojištění a k čemu slouží? Jak refinancovat hypotéku a ušetřit a jak pojistit nemovitost v záplavové oblasti? To vše se dozvíte ve 20. dílu hypotečních novinek.
KOMENTÁŘE k článku Bezpečné digitální úložiště s notářským ověřením: Datatrezor České spořitelny
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.