Internetové bankovnictví dokáže ulehčit život mnohým z nás. Pro běžné platby již není nutné posílat složenky, chodit do banky nebo zbytečně vybírat hotovost. Jeho používání se ale váže s určitými bezpečnostními pokyny. Hackeři jsou ve vymáhání hesel a informací o vašem účtu velmi zruční, a proto se nevyplatí podceňovat pár základních pravidel, která před nimi uchrání vaše peníze a další informace.
Metoda phishing je vázána na elektronickou komunikaci, jako jsou například e-maily. Hacker vyšle falešnou komunikaci, která se vydává za vámi známé sociální sítě, weby, nebo v tomto případě za vaši banku.
Komunikace vypadá velmi věrohodně a někdy je téměř nemožné rozpoznat rozdíl. V mailu jste požádáni, abyste se přihlásili ke svému internetovému bankovnictví, nejčastěji mail uvádí, že se jedná o „bezpečnostní opatření“ či „změny, které musíte odsouhlasit“. V mailu najdete odkaz, který vás má rovnou navést na přihlašovací stránku vaší banky.
Tato stránka je samozřejmě falešná a slouží pouze jako sběr vašeho přihlašovacího jména a hesla. Hacker má pak už v hrsti všechny údaje, a cesta k vašemu účtu je mu otevřená.
Jako alternativu phishingu můžeme uvést vishing (z anglického voice phishing). Jedná se o ten samý způsob, který ale probíhá po mobilním telefonu. Nejčastěji se jedná o SMS, která vás žádá o zavolání na konkrétní číslo ohledně problémů s vaším bankovnictvím. Po zavolání je majitel účtu vyzván k přihlašovacím údajům k účtu.
Princip útoku Man-in-the-middle (z angličtiny jako člověk mezi) spočívá v zaútočení na kryptografii. Hacker se napojí na komunikační kanál (e-mail, zprávy), tím může jako prostředník komunikaci sledovat, a následně libovolný kanál přerušit a sám se za něj vydávat.
Typickým příkladem je nezabezpečená komunikace například mezi vámi a vašimi přáteli. Z čísla nebo účtu vašeho známého přijde zpráva, která se vydává za zprávu přímo od něj. Často v ní tvrdí, že se dostal do problémů a potřebuje zaslat peníze, nebo v případě rodiny, že zapomněl přihlašovací údaje ke společnému účtu. Nemáte šanci nic poznat, protože útočník používá veřejný klíč vám známé osoby. Za útok Man-in-the-middle se dá také považovat postava, která se vydává za seriózního prostředníka.
Silným motivem k dlouhodobému investování by se mohly stát pro řadu Čechů vlastní děti. Jak ukázal průzkum, který pro Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT ČR) provedla agentura Perfect Crowd, až 66 % respondentů svým potomkům spoří, aby jim v budoucnu ulehčilo vstup do dospělosti. Nejpočetnější skupina dotázaných, konkrétně 29 %, podle citovaného průzkumu naspoří ročně do 10 000 Kč, mezi 10 tisíci a 30 tisíci Kč ročně pak odloží 28 % Čechů.
Realitní podílové fondy se těší mezi Čechy stále větší popularitě. Svůj podíl na tom mají mimo jiné klesající úroky u spořicích účtů v bankách. Část lidí již přesunula své peníze právě do nemovitostních fondů určených drobným investorům a další k nim ještě přibydou. Jednou z hlavních výhod realitních podílových fondů je jejich nízká rizikovost. Na sedmibodové škále rizikovosti investic SRI zaujímají často druhý nejnižší stupeň 2 a jsou tak optimální volbou i pro konzervativní investory.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
KOMENTÁŘE k článku Bezpečnost internetového bankovnictví: Nejčastější útoky a tipy, jak chránit váš účet
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.