Bezpečný převod peněz: Vše o bankovní úschově

Kupujete nemovitost? Řešíte vypořádání dědictví? Anebo prodáváte firmu nebo její podíl? V těchto a dalších situacích, kdy je nutné zajistit bezpečné a transparentní uschování peněžních prostředků mezi dvěma stranami, se využívá bankovní úschova. Jak funguje, jaká je cena bankovní úschovy a jaké jsou její výhody a možné nevýhody?
Co si z článku odnést:
- Bankovní úschova slouží k bezpečnému a transparentnímu uchování peněz a dalších cenností během určitých transakcí, ať už při koupi nemovitosti nebo například prodeji firmy.
- Bankovní úschova probíhá tak, že se nejdříve podepíše smlouva o úschově a následně dojde k uložení prostředků. Banka zkontroluje podmínky a po jejich splnění prostředky uvolní.
- Banky si za bankovní úschovu účtují buďto fixní částku, nebo procentuální částku z výše úschovy. Cena bankovní úschovy se zpravidla pohybuje okolo 6 000 až 20 000 Kč.
- Výhodou bankovní úschovy je bezpečnost, transparentnost i pojištění vkladu. Nevýhodou je vyšší poplatek za využití této služby.
Co je to bankovní úschova?
„Bankovní úschova je služba poskytovaná bankami, která umožňuje bezpečné uchování peněz nebo jiných cenností, například cenných papírů, během určité transakce. Banka v případě bankovní úschovy působí jako nezávislý prostředník, který dohlíží na to, aby došlo ke splnění předem stanovených podmínek do doby, než se jedné ze stran uvolní prostředky,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Jak funguje bankovní úschova?
Proces bankovní úschovy je možné rozdělit do čtyř kroků:
- Smlouva o úschově: Prvním krokem je uzavření smlouvy o úschově mezi bankou a účastníky transakce (např. kupujícím a prodávajícím), ve které jsou stanoveny podmínky úschovy. Ve smlouvě se také uvádí, co přesně banka spravuje (např. výši částky), kdo vkládá do bankovní úschovy prostředky a kdy budou vyplaceny.
- Uložení prostředků: Peníze nebo cennosti budou uloženy na speciální účet, který je vedený bankou. Prostředky jsou oddělené od majetku banky i majetku dalších klientů.
- Kontrola podmínek ze strany banky: Rolí banky je kontrolovat splnění podmínek stanovených ve smlouvě o úschově, například převod vlastnického práva v případě prodeje nemovitosti.
- Uvolnění prostředků: Jakmile dojde ke splnění podmínek, dojde k převodu peněz z úschovy příslušné straně.
Jaké jsou podmínky bankovní úschovy?
„Podmínky bankovní úschovy se mohou u jednotlivých bank lišit. Obecně je možné říci, že je nutné pro využití bankovní úschovy předložit průkazy totožnosti obou smluvních stran a případně také dokumenty spojené s transakcí (např. kupní smlouva k nemovitosti a výpis z katastru nemovitostí). Další podmínkou je podepsání smlouvy o úschově obsahující všechny náležitosti a uhrazení poplatku za úschovu,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Jaká je cena bankovní úschovy?
Jednou z nejčastějších otázek je, jaké jsou poplatky za bankovní úschovu v roce 2025? Cena za úschovu se liší v závislosti na konkrétní bance, výši uschované částky a podmínkách transakce. Zatímco některé banky si účtují fixní částku (např. Raiffeisen Bank s částkou 7 000 Kč), u jiných zaplatíte procento z uložené částky, zpravidla se jedná o 0,1 až 0,5 %. V případě bank, které mají úschovu zpoplatněnou procentuální sazbou, existuje minimální a maximální částka, kterou zaplatíte (např. u Komerční banky a České spořitelny se jedná o minimální částku 6 000 Kč a maximální částku 20 000 Kč).
Jaké banky nabízejí bankovní úschovu peněz?
Úschovu peněz najdete v nabídce pouze několika českých bank, zpravidla pod názvem jistotní nebo vázaný účet. Pojďme si přiblížit úschovu peněz u několika z nich:
- Komerční banka: U Komerční banky můžete při prodeji nebo koupi nemovitosti využít Dohodu o správě kupní ceny. Standardně uzavření této smlouvy stojí 0,2 % ze spravované částky, minimální částka je však 6 000 Kč a maximální částka 20 000 Kč.
- Raiffeisenbank: U Raiffeisenbank najdete bankovní úschovu pod označením Vázaný účet, který je spojený s garantovanou cenou 7 000 Kč v případě, že využijete smlouvy této banky a nebude nutná právní konzultace. Vedení účtu je u této banky zdarma.
- Česká spořitelna:Česká spořitelna nabízí Jistotní účet, jehož zřízení a vedení je spojené s jednorázovým poplatkem 0,2 % z uložené částky, minimální částka za úschovu peněz je 6 000 Kč a maximální částka 20 000 Kč. Více o tomto produktu tady.
- ČSOB: ČSOB bankovní úschovu poskytuje jako službu Úhrada kupní ceny. Cena vyhotovení kupní ceny je 0,1 % z vložené částky, minimálně však 13 000 Kč. Tato služba je poskytována pouze při sjednání hypotéky u ČSOB Hypoteční banky, a.s. nebo úvěru u ČSOB Stavební spořitelny, a. s.
- MONETA Money Bank:Tato banka poskytuje Zvláštní účet úschovy, který slouží k uložení peněžních prostředků přijatých do úschovy advokátem nebo notářem.
Jaká banka je tedy pro úschovu peněz nejlepší? Pomoci vám může přehledné srovnání nejlepších jistotních účtů.
Chci si srovnat jistotní účty online
Výhody bankovní úschovy
Bankovní úschova je spojená s několika výhodami:
- Bezpečnost a transparentnost: Peníze a další cennosti jsou uloženy u důvěryhodné instituce s jasně definovanými podmínkami uvolnění prostředků, která podléhá přísným regulacím.
- Pojištění vkladů: Vklady jsou ze zákona pojištěny do výše 100 000 euro na jednoho klienta u každé finanční instituce. V případě, že by došlo ke krachu dané banky, obdrželi byste je zpátky od zákonem zřízeného Garančního systému finančního trhu do 7 pracovních dnů. V zákonem vymezených případech je dokonce možné vyplatit i zvýšenou náhradu.
- Nezávislost: Banka vystupuje jako třetí strana bez osobního zájmu, což zvyšuje nestrannost při správě úschovy. Na rozdíl od advokátní nebo notářské úschovy zde nehrozí zneužití prostředků jednotlivcem.
- Široké možnosti využití:Bankovní úschovu je možné využít pro různé typy transakcí, jako je koupě nemovitosti, obchodní dohody, dědická řízení a soudní spory.
Nevýhody bankovní úschovy
Nevýhodou bankovní úschovy je skutečnost, že bývá dražší než její alternativy, jako je notářská nebo advokátní úschova. Zpracování bankovní úschovy může být také o něco pomalejší v porovnání s advokátní úschovou.
Srovnání bankovní a advokátní úschovy
Bankovní úschova | Advokátní úschova | |
Bezpečnost | Vysoce bezpečná, regulovaná ČNB | Bezpečná, závisí na pojištění advokáta |
Regulace | Dohled ČNB | Dohled České advokátní komory |
Náklady | Vyšší (cca 6 000 až 20 000 Kč) | Nižší (často do 5 000 Kč) |
Právní podpora | Neposkytuje | Poskytuje právní služby i přípravu smluv |
Rychlost | Proces může být pomalejší | Proces bývá rychlejší |
Flexibilita | Standardizovaná, méně přizpůsobivá | Dokáže se lépe přizpůsobit specifickým potřebám |