Investice do virtuální měny bitcoin poslední
dobou připomínají jízdu na horské dráze. Její hodnotu výrazně ovlivňují
vyjádření představitelů velkých firem. Dokázaly to například nedávné komentáře
Elona Muska.
Cena bitcoinu se i kvůli nim pohybuje nahoru dolů a tato investice do virtuálních měn se ukazuje jako velmi nestabilní. V době psaní tohoto článku byla hodnota jednoho bitcoinu přes 39 tisíc dolarů, tedy přes 800 tisíc korun. V době, kdy budete tento článek číst, ale může být už vše jinak.
Bitcoin má totiž za sebou dost divokou jízdu. Ještě před rokem byla hodnota jedné „mince” necelých 12 000 dolarů. Následně vystřelila až k téměř 65 000 dolarů a poté postupně klesla na méně než polovinu.
Co vše tedy cenu bitcoinu ovlivňuje?
Hlavním faktorem je samozřejmě poptávka a nabídka. Ty jsou však v případě virtuálních měn často tažené nejrůznějšími vnějšími vlivy.
Nestabilita této virtuální měny byla jasně vidět například na tom, jak ji dokáže ovlivnit jediná osoba – Elon Musk.
Šéf americké Tesly totiž už několikrát svými vyjádřeními i konkrétními činy dokázal hodnotu bitcoinu dostat nahoru. A v dalších případech ji zase razantně srazit.
Muskův vliv se začal projevovat na začátku letošního roku. Tesla tehdy investovala do bitcoinu 1,5 miliardy dolarů a uvedla, že bude přijímat platby touto měnou.
Od té doby hodnota bitcoinu vystoupala k rekordním výšinám. Jeden bitcoin se letos v dubnu obchodoval dokonce za téměř 65 000 dolarů.
V květnu ale Musk svůj názor změnil a bitcoin strmě spadl. Během měsíce zhruba o třetinu. A dalo by se říct, že od té doby se pořádně nevzpamatoval.
Šéf Tesly tehdy odmítnutím bitcoinů reagoval na kritiku, jejich těžba spotřebovává velké množství elektřiny. A že kryptoměny tak mají velkou uhlíkovou stopu.
Šéf Tesly poté hodnotu kryptoměny ovlivnil ještě několikrát. Například letos v červnu. A stačilo k tomu opravdu velmi málo.
Na Twitteru totiž zveřejnil mem o rozchodu páru, ke kterému přidal hashtag bitcoinu a ikonu zlomeného srdce. Hodnota kryptoměny rázem klesla o 7 % až na zhruba 36 tisíc dolarů.
Naposledy o sobě dal Musk vědět na konci července. Na konferenci s názvem B Word oznámil, že Tesla s největší pravděpodobností přece jen začne přijímat platby bitcoinem.
Změnil tak svá předchozí vyjádření. A cena bitcoinu samozřejmě opět stoupala.
Kromě toho Musk dodal, že sám drží i další kryptoměny jako je ethereum a dogecoin, což znamenalo růst i u těchto měn.
Hodnotu bitcoinu však neovlivňuje jen šéf Tesly. Ve hře se objevují i další hráči.
Už v květnu tuto kryptoměnu podpořil zakladatel největšího hedgeového fondu na světě Bridgwater Associates – Ray Dalio. Uvedl, že podle něj je lepší investovat do kryptoměn než do dluhopisů.
A hodnota bitcoinu opět stoupala.
Naposledy s cenou této virtuální měny zamával Amazon. Na konci července se totiž začala objevovat informace, že e-shopový gigant začne bitcoin ještě letos přijímat.
Hodnota bitcoinu pak velmi rychle vyšplhala přes 40 000 dolarů. To bylo nejvíc od Muskova květnového prohlášení, že Tesla s bitcoinem nepočítá.
Informaci o příjímání kryptoměny ale největší světový internetových obchod záhy popřel a cena bitcoinu strmě spadla. Za jeden den o víc než 3 000 dolarů.
Postoje velkých společností k této měně však nejsou jedinými faktory, které mají na hodnotu bitcoinu vliv.
Na květnovém pádu se podepsal i postoj Číny. Zakázala totiž finančním institucím a platebním společnostem poskytovat služby spojené s kryptoměnami.
Peking navíc investory varoval před obchodováním s nimi. A podobně se k virtuálním měnám staví také indická centrální banka.
Virtuální měny ale neovlivňují jen skutečné názory a plány. Na výkyv jejich hodnot mají vliv jakékoliv zprávy, které se v souvislosti s nimi objeví. Ať už jsou pravdivé, nebo ne.
V dubnu se například na Twitteru objevila informace, že ministerstvo financí USA plánuje obžalovat několik finančních institucí z praní špinavých peněz pomocí kryptoměn.
Nakonec se sice ukázalo, že to není pravda, mezitím na to ale ceny virtuálních měn reagovaly okamžitým pádem.
I když je vývoj ceny bitcoinu velmi nestabilní, někteří investoři mu předpovídají velmi zdárnou budoucnost.
Například podle ředitele investiční společnosti Morgan Creek Capital Mark Yuska bude jedna mince této virtuální měny stát během pěti let přes 250 000 dolarů. V přepočtu podle současného kurzu je to téměř 5 a půl milionu korun.
Ve svých odhadech vychází z exponenciálního růstu této měny z poslední doby a také z peněžní hodnoty zlata.
Bitcoin totiž Yusk považuje za digitální zlato, jehož hodnotu žene nahoru i stále rostoucí popularita technologických novinek mezi investory.
I když investice do virtuálních měn mnoho lidí lákají, je potřeba si uvědomit, že jsou poměrně riskantní. Už proto, že jsou ve společnosti teprve krátce. I proto nelze spolehlivě předvídat, jak se jejich hodnota vyvine.
Vždy se proto držte základního pravidla pro bezpečné investování. Říká, že investované prostředky musíte diverzifikovat. A rozdělit je například mezi:
I když se nebude některé položce vašeho portfolia dařit, jiné porostou. A riziko ztráty tak bude minimální.
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
KOMENTÁŘE k článku Bitcoin: gambling, nebo nadějná investice?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.