Ocitli jste se v situaci, kdy potřebujete rychle získat finanční prostředky? Jednou z možností je takzvaná blesková půjčka. V následujících řádcích se blíže podíváme na to, jak blesková půjčka funguje, jaké jsou její podmínky a také jaké výhody a nevýhody se s tímto typem půjčky pojí.
Blesková půjčka neboli rychlá či okamžitá půjčka je půjčka spojená s rychlou výplatou peněz.
Blesková půjčka je zpravidla krátkodobou půjčkou od nebankovních poskytovatelů, někteří poskytovatelé nabízejí bleskové půjčky bez nahlížení do registru nebo bleskové půjčky bez doložení příjmů.
Výhodou bleskové půjčky je rychlé vyřízení a jednoduchá online žádost, nevýhodou jsou zejména vysoké úrokové sazby a poplatky.
Co je to blesková půjčka?
„Blesková půjčka, kterou můžete najít také pod názvy rychlá půjčka, půjčka ihned nebo půjčka před výplatou, je zpravidla krátkodobý nebankovní úvěr, jehož specifikem je rychlé získání finančních prostředků, zpravidla během několika minut po schválení žádosti. Tento typ půjčky se nejčastěji využívá k pokrytí nečekaných výdajů nebo překlenutí krátkodobého nedostatku financí,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Jaké jsou hlavní znaky bleskových půjček?
Podmínky, úrokové sazby i poplatky se u jednotlivých poskytovatelů bleskových půjček liší. Spojuje je však několik znaků:
Rychlé vyřízení: Bleskové půjčky patří k online půjčkám, celý proces tedy můžete jednoduše vyřídit z pohodlí domova. Díky online žádosti a automatizovaným procesům mohou být peníze převedeny na účet i do 10 minut od schválení žádosti.
Jednoduchá žádost: Proces žádosti je obvykle velmi jednoduchý a vyžaduje pouze vyplnění několika osobních údajů a nahrání dokladu totožnosti.
Krátká doba splatnosti: Bleskové půjčky se nejčastěji řadí ke krátkodobým půjčkám, doba splatnosti je obvykle do 30 dnů. Chcete o krátkodobých půjčkách zjistit více? Přečtěte si článek Krátkodobé půjčky: Přehled, srovnání, výhody a nevýhody.
Nižší částky: U bleskových půjček se poskytované částky zpravidla pohybují od několika set korun do nižších desítek tisíc korun.
Jak fungují bleskové neboli rychlé půjčky?
Nebankovní bleskové půjčky nejčastěji fungují tak, že na webových stránkách poskytovatele rychlé půjčky vyplníte formulář a navolíte si požadovanou výši půjčky a dobu splatnosti. Následně proběhne posouzení žádosti ze strany poskytovatele. Pokud poskytovatel žádost schválí, peníze vám budou během několika minut vyplaceny na účet. Některé společnosti nabízejí i výplatu peněz v hotovosti.
Jak získat bleskovou půjčku?
Získání bleskové půjčky je velmi jednoduché. Základem je výběr vhodného poskytovatele. Před tím, než si půjčku sjednáte, vždy doporučujeme porovnat nabídky jednotlivých poskytovatelů a důkladně se seznámit s veškerými podmínkami, úrokovou sazbou a poplatky spojenými s půjčkou. Následně prostřednictvím webového formuláře podáte žádost o půjčku, a jakmile poskytovatel vaši žádost schválí, obratem vám zašle peníze na účet.
Jaké jsou podmínky pro získání bleskové půjčky?
Podmínky se mohou u jednotlivých poskytovatelů lišit. Zatímco banky vyžadují doložení příjmů a čistý záznam v rejstříku trestů, některé nebankovní společnosti nabízejí bleskové půjčky bez doložení příjmů. Mezi obecné požadavky pak patří věk nad 18 let, české občanství nebo trvalý pobyt v ČR, bankovní účet a předložení dokladu totožnosti.
Jaké jsou úrokové sazby a poplatky spojené s bleskovou půjčkou?
Bleskové půjčky nebankovních poskytovatelů jsou zpravidla spojeny s vyššími úrokovými sazbami a poplatky ve srovnání s tradičními bankovními půjčkami. Výše úrokových sazeb a RPSN se mohou výrazně lišit v závislosti na poskytovateli a podmínkách půjčky. Myslete na to, že kromě úrokových sazeb mohou být bleskové půjčky spojeny i s různými poplatky, jako jsou například poplatek za sjednání půjčky, poplatek za předčasné splacení apod.
Jaká je maximální výše úvěru a doba splatnosti u bleskových půjček?
Stejně jako se liší výše úrokových sazeb u jednotlivých poskytovatelů, liší se i maximální výše úvěru a doba splatnosti. Zpravidla jsou ale bleskové půjčky na účet spojeny s menšími finančními částkami v maximální výši okolo 30 000 až 50 000 Kč a kratší dobou splatnosti. Zatímco u některých nebankovních poskytovatelů je doba splatnosti maximálně 30 dnů, setkáte se i s poskytovateli, kteří nabízejí dobu splatnosti až 1 rok.
Rychlé vyřízení: Ke schválení půjčky a zaslání peněz na účet často dochází již během několika minut.
Dostupnost pro širší spektrum žadatelů: Bleskové půjčky jsou často dostupné i pro osoby s nižší bonitou nebo se záznamem v registru dlužníků.
Jednoduchá žádost: Ve většině případů poskytovatelé bleskových půjček umožňují vyřídit celý proces získání půjčky online z pohodlí domova.
A jaké nevýhody jsou spojeny s rychlými půjčkami?
Mezi hlavní nevýhody patří:
Vyšší úrokové sazby a poplatky: Bleskové půjčky jsou často spojeny s vysokými úrokovými sazbami a poplatky. Při výběru poskytovatele okamžité půjčky se vždy seznamte nejen s výší úrokových sazeb, ale také s RPSN, která se může pohybovat i ve stovkách procent.
Krátká doba splatnosti a nižší maximální částky: Bleskové půjčky mají obvykle velmi krátkou splatnost a jsou spojeny s možností získat pouze nižší částky. Chcete vědět více o krátkodobých půjčkách? Přečtěte si tento článek.
Riziko předlužení: Snadná dostupnost rychlých půjček může vést k impulzivnímu zadlužování a následně k finančním problémům, ze kterých je těžké se dostat.
Jak ověřit důvěryhodnost poskytovatele bleskové půjčky?
„Bleskové půjčky od nebankovních poskytovatelů jsou bohužel spojeny s poměrně vysokým rizikem, že narazíte na podvodnou společnost. Jak tedy toto riziko minimalizovat? Každý poskytovatel spotřebitelských úvěrů v ČR musí mít licenci od ČNB. Ověřte si tedy, zda opravdu tuto licenci má. Pročtěte si také online recenze a hodnocení od předchozích klientů. Důvěryhodní poskytovatelé na svých stránkách poskytují všechny důležité údaje a mají jasné a srozumitelné smluvní podmínky. Seriózní poskytovatelé také nevyžadují žádné poplatky před schválením půjčky,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Nabízejí bleskové půjčky i banky?
Půjčky, které jsou spojené s rychlým schválením a rychlou výplatou peněz, najdete i u některých českých bank, nenajdete je však pod označením blesková půjčka, ale rychlá půjčka. Bankovní půjčky s rychlým vyřízením nabízí například Air Bank, Česká spořitelna nebo ČSOB. Jejich výhodou jsou v porovnání s nebankovními půjčkami nižší úrokové sazby, vyšší bezpečí a transparentní podmínky. K nevýhodám patří přísnější schvalovací proces a podmínka doložení příjmů. Banky při schvalování půjčky také vždy nahlížejí do registrů dlužníků.
Existuje blesková půjčka bez registru?
Bleskové půjčky často patří k takzvaným půjčkám bez registru. Jinými slovy se jedná o půjčky, které umožňují rychlé získání peněz i pro žadatele se záznamem v registru dlužníků, najít je můžete například pod názvem blesková půjčka pro dlužníky. Více o půjčkách pro dlužníky se dočtete zde. Někteří poskytovatelé také nabízejí bleskové půjčky bez doložení příjmů, o kterých se více dozvíte v našem článku.
Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.
Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.
Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.
Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?
Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.
KOMENTÁŘE k článku Blesková půjčka: Rychlé řešení finančních potřeb
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.