Finanční krize se blíží. A způsobí ji pasivní investování. Tedy takové, u kterého nemusíte aktivně analyzovat investiční příležitosti (ani na to nikoho nepotřebujete). Myslí si to několik světových odborníků v čele s Michaelem Burrym. Mužem, který předpověděl finanční krizi v roce 2008.
Burry tvrdí, že je jen otázkou času, kdy krize přijde. O tom, co ji způsobí, ale nepochybuje. Podle něj to bude bublina vytvořená okolo pasivního investování.
Ne každý však ví, co si pod pasivním investováním představit.
Jinak řečeno u tohoto druhu investic neřešíte, do čeho konkrétně vložíte peníze. Pouze si vyberete fond, který kopíruje vybraný burzovní index. Díky tomu máte jistotu, že vaše investice budou mít srovnatelnou výkonnost jako tento index.
Znamená to, že na rozdíl od aktivního investování nehledáte konkrétní investiční příležitost. A neřešíte, jestli je například některá firma aktuálně podhodnocená a dá se čekat růst nebo čí akcie momentálně stoupají. Nepotřebujete tedy ani specialistu, který by za vás podobné příležitosti analyzoval a sledoval.
Tím pádem minimalizujete jak náklady, tak riziko chyb způsobených „lidským faktorem”.
Jenže to má také své nevýhody. Vzhledem k tomu, že pasivní investoři vkládají své peníze do fondu, který kopíruje celý index, vkládají je i do jeho veškerých akcií. Včetně těch slabých a málo likvidních. Tedy takových, kterým se aktivní investoři vyhýbají.
Pro zjednodušení to můžeme přirovnat například k cukrárně.
Místo toho, abyste si (jako aktivní investor) vybrali jen ty druhy cukroví, které vypadají nejlépe (a pravděpodobně půjdou nejvíc na odbyt), koupíte si od každého trochu. Nemusíte se tak bát, že se netrefíte a dostanete něco, co vám nakonec nebude chutnat (na čem byste mohli prodělat). Zároveň to ale znamená, že ve vašem nákupu 100% bude i cukroví, které vám nechutná (a o které by jinak neměl skoro nikdo zájem).
A právě to, že peníze investorů automaticky směřují i do slabých titulů, je podle Burryho problém. Zejména proto, že pasivní investování se v posledních letech stalo díky své jednoduchosti a dostupnosti velice populární. Postupně tak nafukuje i cenu slabých akcií.
Burry je přesvědčený, že tím vznikla bublina, která musí dřív nebo později prasknout. A ovlivní většinu světových trhů.
Jakmile se totiž na trhu objeví problémy a fondy se pokusí prodat některé deriváty, které obsahují i takovéto problematické akcie, může to nastartovat velkou finanční krizi.
Zdaleka ne každý ale s jeho názorem souhlasí. Podle některých odborníků jsou Burryho obavy přehnané. Například Ben Carlson, který se stará o investiční portfolia klientů společnosti Ritholtz Wealth Management, publikoval řadu protiargumentů.
Tvrdí, že krize způsobená pasivním investováním, v současnosti nehrozí. Zejména proto, že indexové fondy a ETF (Exchange–Traded Funds – burzovně obchodované fondy zaměřené na vybrané komodity nebo cenné papíry), které jsou jedním z hlavních nástrojů pasivního investování, tvoří jen zlomek akciového trhu.
Upozornil také, že indexové nástroje představují pouze 5% z celkových objemů obchodů na burzách. Nehrozí tedy, že by způsobily nafukování cen akcií.
Na trhu jsou navíc několik desítek let a jsou tak určitou zárukou stability. A protože nepracují s maržemi, nebývají s jejich prodejem problémy.
Stejně jako další Burryho oponenti také poznamenal, že za vznik bublin nemůžou jednotlivé produkty, ale zejména chování investorů. Proto není důvod mít z pasivního investování strach.
Nic to ale nemění na tom, že pasivních investic přibývá. A dost významně. Aktuální čísla ukazují, že v USA už objem pasivních investic překročil ty aktivní.
Tyto údaje nahrávají spíš Burrymu.
Samozřejmě to ale neznamená, že je krize je za dveřmi a že ji opravdu způsobí pasivní investice. Obě protistrany mají řadu logických argumentů a předvídat chování trhu s jistotou nedokáže nikdo.
Přesto je současná situace pro investory rozhodně zajímavá. Obrovský zájem o pasivní investování totiž nahrává svému opaku – tedy aktivnímu investování.
Tento přístup znamená, že na základě důkladných analýz vyberete vhodné cenné papíry do svého portfolia. Oproti pasivnímu investování je to dražší i časově náročnější. Zato ale tento způsob investování slibuje vyšší výnosy.
Pasivní investování totiž „pouze” kopíruje vývoj daného akciového indexu, a proto jeho výnosy tak vysoké nebývají.
Právě aktivní investování pomáhá nastavovat ceny akciových titulů. A se stále rostoucím zájmem o pasivní investice se pro něj otvírají zajímavé příležitosti.
Proto je v současné době ideální čas jít proti proudu a pustit se do aktivního investování. Ať už sám nebo za pomoci specialistů a analytiků.
Dá se totiž čekat, že jakmile se trh ještě výrazněji nakloní na stranu pasivního investování, spousta investorů se rozhodne pro změnu a od pasivního investování přejde k aktivnímu.
Jenže tou dobou už můžou být nejzajímavější tituly podstatně dražší. Rozhodně se proto vyplatí vydat se tímto směrem dřív. A získat tak před ostatními náskok.
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
KOMENTÁŘE k článku Blíží se další krize? Podle některých odborníků ji způsobí pasivní investování
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.