Banky.cz Články Osobní a rodinné finance Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Ve středu 13. října 2021 oznámila Bohemia Energy ukončení své činnosti. O dodavatele energií tak ze dne na den přišel necelý milion klientů. Zálohy přitom platíte automaticky. Co dělat? Poradíme, jak minimalizovat další ztráty.

REKLAMA

Nejen Bohemia Energy

Do skupiny Bohemia Energy spadá celkem 5 dodavatelů energií (mimo samotné Bohemia Enegry ještě Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy (3E) a X Energie), kteří doposud dodávali elektřinu a plyn cca 900 000 klientů. Jedná se tak o největší krach dodavatele energií od dob Moravia Energo (2009).

Energii nyní máte od Dodavatele poslední instance

Klienti končících dodavatelů přecházejí automaticky pod tzv. Dodavatele poslední instance (DPI). Jedná se o majoritního dodavatele na daném distribučním území. Automaticky pod DPI nepřecházejí jen velcí odběratelé plynu s roční spotřebou nad 630 MWh, což se ale netýká běžných domácností.

Elektřina

  • Praha: Pražská energetika, a.s.
  • Jižní části ČR: E.ON Česká republika, s.r.o.
  • Zbytek ČR: ČEZ Prodej, a.s.

Plyn

  • Praha: Pražská plynárenská, a.s.
  • Jihočeský kraj: E.ON Česká republika, s.r.o.
  • Ostatní kraje: Innogy Česká republika a.s.

U dodavatele poslední instance můžete zůstat nejdéle 6 měsíců. Během této doby si musíte zvolit nového dodavatele elektřiny a plynu a podepsat s ním řádnou smlouvu. Pokud byste během 6 měsíců smlouvu s novým dodavatelem nepodepsali, od 7. měsíce by se již jednalo o černý odběr s nemalými sankcemi a rizikem odpojení od distribuční soustavy.

Shánět hned nového dodavatele energií, nebo co dělat?

Nejdůležitější je zachovat chladnou hlavu a nezmatkovat. Bez elektřiny ani plynu domácnosti díky DPI nezůstanou. Jak postupovat dále? Nejaktivnější klienti Bohemia Energy se nového dodavatele vydali hledat již ve středu 13. října, ale povětšinou neuspěli. Část dodavatelů totiž obratem pozastavila nábor nových klientů a stáhla z webů dokonce i ceníky. A tam kde nábor klientů pozastaven nebyl zase mnohdy nevěděli, jak přesně postupovat. Jak vyplnit v interním systému žádost o převod, koho vyplnit do kolonky „stávající dodavatel“? Jestli končící Bohemia Energy nebo přebírajícího DPI, jestli počítat se standardní tříměsíční výpovědní lhůtou u DPI či nikoliv atd.? Zkrátka jak vše udělat tak, aby klient neskončil v režimu černého odběru a zároveň aby změna dodavatele byla co nejrychlejší.

Doporučuji tak vyčkat jeden až dva týdny, než si dodavatelé ujasní metodiku, obnoví nábor nových klientů a zveřejnění nové ceníky. O moc déle se vyčkávat nevyplatí, neboť setrvávání v režimu DPI je docela nákladné. Ceny energie od nouzového dodavatele jsou sice stanovené výpočtem dle ERÚ, tedy se nejedná o libovůli DPI. Ale i tak jsou ceny extrémně nevýhodné, když vychází z aktuálních tržních cen. To je daň za nepřerušení dodávek.

Proč Bohemia Energy skončila?

Dodavatelé energií nakupují pro své zákazníky elektřinu a plyn na energetické burze. Tradiční dodavatelé (ČEZ, PRE, E.ON, atd.) tak činí v předstihu a preferují stabilitu na úkor nejnižší možné ceny. Naopak alternativní dodavatelé energií (jako byla Bohamia Energy) více riskují a snaží se na energetické burze vyzobávat pomyslné třešničky z dortu (nenakupují vše předem, ale čekají na co nejnižší ceny). Tato strategie byla dlouhé roky poměrně úspěšná a umožňovala Bohemia Energy nabízet nižší ceny.

Problém nastal během posledních měsíců, kdy došlo k poklesu nabídky a růstu poptávky po energiích - tedy růstu ceny! Neočekávané rychlejší zotavení ekonomik po Covidu, tužší zima, nižší produkce z obnovitelných zdrojů, odstavování uhelných a jaderných elektráren a extrémní růst ceny emisních povolenek. V důsledku všech těchto faktorů vzrostla cena silové elektřiny z 40-50 EUR/MWh na dnešních 130-160 EUR/MWh. Podobně strmý růst byl i u plynu z 15 EUR/MWh na současných 60 EUR/MWh, kde se do růstu cen promítla částečně i politika ohledně Nord Stream 2.

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Zatímco tradiční dodavatelé měli nakoupenu elektřinu a plyn za ještě přijatelné ceny, Bohemia Energy čekala na ono vyzobávání třešniček z dortu, které se tentokráte nedostavilo. Rizikový business model, na kterém dlouhá léta benefitovali všichni klienti Bohemia Energy v podobě dlouhodobě nižších cen, nyní selhal. Otázkou zůstává, zdali byl rychlý konec Bohemia Energy odpovědným krokem jeho majitele (raději rychle ukončit činnost, předejít dluhům a neskončit v insolvenci)? Kritici argumentují, že Bohemia Energy skončila bez jakékoliv snahy problém řešit (na mysli měli pravděpodobně kapitálové posílení skupiny ze strany akcionářů).

Bohemia Energy se problém snažila řešit od září dvěma způsoby:

  • Vyhlásila nové ceníky od 1/11/2021 s cenami vyššími o 100%, díky čemuž spustila masivní vlnu odchodů klientů ke konkurenci.
  • Klientům vypověděla fixované ceny, což se nesetkalo s pochopením Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Hrozily zde tak nemalé sankce a případné soudní spory s klienty.

Proč bude nový dodavatel energie dražší?

Bohemia Energy dodávala zákazníkům elektřinu u netermínovaných kontraktů za cenu cca 1 800 Kč/MWh (vč. DPH) a plyn za zhruba 850 Kč/MWh (vč. DPH). U tradičních dodavatelů bylo možné ještě před měsícem sjednat elektřinu s fixem na 3 roky do 2 400 Kč/MWh (vč. DPH) a plyn do 950 Kč/MWh (vč. DPH), tedy zhruba o 10-30% dráže, ale s jistotou ceny na 3 roky. U neveřejných nabídek byly ceny ještě nižší s rozdílem pouhých 10% (např. ČEZ Prodej do 30. září).

Vlivem růstu cen energií na burze byli nuceni zdražit i tradiční dodavatelé. K dalšímu a výraznějšímu zdražení dojde nyní po krachu Bohemia Energy (BE), neboť někdo bude muset obsloužit 900 000 odběrných míst po BE a nikdo nemá předem nakoupenou kapacitu v takovémto rozsahu. Stávající dodavatelé tak budou nakupovat energie pro bývalé klienty BE za současné burzovní ceny. Koncové obchodní ceny pro zákazníky se tak u elektřiny budou blížit 4 000 Kč/MWh a u plynu cca 1 600 Kč/MWh (nárůst oproti BE min. 100%). Stále to však bude levnější než v režimu DPI.

Většina bývalých klientů BE nyní bude pravděpodobně preferovat jistotu a za tyto ceny si sjedná fix na 3 roky. Energetičtí analytici však varují před dlouhodobou fixací současných vysokých cen. Nyní jsou trhy skutečně v extrémech a očekává se všeobecný pokles cen během příštího roku. Garantovat Vám toto však nikdo nemůže. Stačí další tuhá zima s vyšší spotřebou a prázdné zásobníky v Evropě výraznější pokles cen neumožní.

Jak odhlásit SIPO?

Přestože Bohemia Energy své klienty ujišťuje, že nikomu nezůstane nic dlužna a všechny zálohy řádně vyúčtuje do 4 týdnů, posílat další peníze končící společnosti se příliš nedoporučuje. Bohemia Energy (BE) sice není k dnešnímu dni vedena v insolvenčním rejstříku, ale pokud by BE nezvládla dostát všem svým závazkům, insolvenci by se nevyhnula. Klienti by pak museli přeplatky přihlásit jako pohledávku do insolvenčního řízení s nejasným výsledkem. Řešení by trvalo určitě roky a výtěžkem insolvence pro běžného věřitele zpravidla je několik procent z pohledávky.

Dává tak smysl nyní přestat platit zálohy (v souladu s doporučením MPO a ERÚ) a vyčkat na konečné vyúčtování, které Bohemia Energy slibuje do 4 týdnů. Pravděpodobně nejlépe jsou na tom nyní odběratelé v Praze, kde vyúčtování posledního roku proběhlo minulý měsíc a Bohemia Energy již vrátila přeplatky. Naopak nejhůře na tom bude většina odběratelů ze zbytku ČR, kde vyúčtování probíhá ke konci kalendářního roku. Tito klienti budou mít velké přeplatky, neboť Bohemia Energy ukončila svou činnost těsně před začátkem topné sezóny (ale zálohy kontinuálně inkasovala v průběhu celého roku).

Stavební spoření ČS s bonusem 8 500 Kč

Zálohy se obvykle platí přes:

  • SIPO (dodavatel energií předepisuje platbu záloh na SIPO)
  • Přímé inkaso z běžného účtu (Vy dáváte souhlas se strháváním peněz ze svého účtu)
  • Trvalý příkaz (každý měsíc proběhne platba automaticky z vašeho účtu)

Jak zrušit platbu záloh? Nejjednodušší je to v případě trvalého příkazu a přímého inkasa. Zde stačí přes internetbanking zrušit trvalou platbu a/nebo souhlas s inkasem. Rychlé a jednoduché.

Komplikovanější je zrušení záloh u SIPO, kam platby předepisuje dodavatel (Bohemia energy). Vy přitom nemůžete přijít k České poště s požadavkem „tuto položku platit nebudu, ale ostatní ano“. U SIPO se buď platí vše anebo nic. S vašim SIPO za říjen mnoho nenaděláte, předpis záloh již nezměníte. Jedinou šancí je tak nezaplatit celé SIPO a uhradit individuálně ostatní položky mimo záloh pro Bohemia Energy. Platíte-li však SIPO inkasem z účtu, platba za říjen 2021 Vám již byla stržena.

U SIPO za listopad se předpokládá, že Bohemia Energy přestane zálohy předepisovat sama od sebe (nebudete muset BE žádat o zrušení SIPO). Jde ale o vaše peníze, takže doporučujeme, abyste si před datem listopadového SIPO inkasa raději zrušení předpisu zálohy dodavatelem prověřili!

Procesy ve firmách spadajících pod Bohemia Energy totiž mohou být rychlým vývojem událostí ochromeny. Nevylučuje se ani vznik chyb, které by mohly připravit spotřebitele o peníze. Byli jsme svědky případu, kdy občan 2 dny po prohlášení Bohemia Energy o ukončení činnosti obdržel od Energie ČS e-mail a SMS s výzvou k nastavení inkasa. Na chybu se přišlo a během dne klientovi přišla další zpráva s omluvou. Přesto právě tato kauza dobře ukazuje, že spotřebitel musí být neustále ve střehu a své peníze si musí hlídat.

(Poznámka redakce: Energie ČS nemá podle našich vědomostí ke dni vzniku tohoto článku žádné majetkové či finanční propojení s bankou Česká spořitelna.)

REKLAMA

ANKETA k článku Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Byli jste klienty Bohemia Energy?

Počet odpovědí: 289

KOMENTÁŘE k článku Bohemia Energy končí - pozor na vaše peníze

Přidejte nový komentář

Zálohy, Komentoval(a):

16.10.2021 16:13:35

Kde si mohu ověřit, že mi nestrhnou další zálohy za elektřinu?

RE: Zálohy, Komentoval(a):

16.10.2021 22:46:24

Dobrý den, platíte-li zálohy přes SIPO, ověříte si (ne)předepsaní záloh kontrolou dalšího SIPO za listopad. U ostatních způsobů plateb (např. inkaso z účtu) stačí zrušit souhlas s inkasem přes internetbanking.

Sipo placené na poště, Komentoval(a):

17.10.2021 10:15:57

Dobrý den, rodiče platí SIPO na poště, nemají bankovní účet. Jak mají postupovat, když potřebují zrušit platbu za elektřinu u Comfort Energy a dále navýšit platbu za plyn u jiné společnosti? Děkuji za odpověď.

SIPO placené na poště, Komentoval(a):

17.10.2021 22:19:40

Dobrý den, změny předpisů plateb je třeba řešit s dodavateli energií, kteří platby na SIPO předepisují (toto jde zcela mimo Českou poštu). U Comfort Energy se předpokládá, že zálohy od listopadu přestane předepisovat na SIPO sama od sebe. Navýšení záloh na plyn řešte s dodavatelem plynu.

Pladby DPI, Komentoval(a): Robo

18.10.2021 15:10:52

Dobrý den,
zajímalo by mě, jakým způsobem bude probíhat převedení plateb (záloh) za energie dodavateli poslední instance, resp. co pro to budu muset udělat..? Děkuji za odpověď.

RE: Platby DPI, Komentoval(a):

21.10.2021 11:13:06

Dobrý den, Bohemia Energy přestane zálohy na SIPO předepisovat od listopadu automaticky (jiné formy úhrady záloh může stopnout sám). V nejbližších dnech Vás bude kontaktovat DPI, který Vám sdělí všechny info ohledně dodávek v režimu DPI (ceník, způsob platby, atd.).

Zaloha za říjen , Komentoval(a): Marcela Baudyšová

30.10.2021 22:58:38

Dobrý den. Zaplatila jsem zálohu za říjen 8.10 ještě Bohemia splatnost byla 15.10.Bohemia krachla 14.10 a novou smlouvu mám od Čez od 18.10. Mám tedy ještě platit za říjen ČEZ poslední instance či až od listopadu normální zálohy nové smlouvy??děkuji Baudyšová

RE: Záloha za říjen, Komentoval(a):

03.11.2021 15:05:07

Dobrý den, vyčkejte na instrukce od dodavatele poslední instance (DPI). Taktéž bude záležet na odebírané komoditě (BE oznámila konec 13/10, energie od DPI byly od 14/10, plyn od DPI tuším až od 17-18/10).

Vyuctovani, Komentoval(a): Marketa

19.11.2021 19:47:39

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,kdy by mělo přijít vyúčtování elektřiny.Dekuju

Trvaly prikaz, Komentoval(a): Katerina

04.01.2022 23:53:40

Dobrý den, tatínek byl u Bohemia energy a až dnes si na výpisu z banky všiml, ze zapomněl zrušit trvaly příkaz. Tudíž zaplatil listopad i prosinec. Co se da v tomto případě dělat? Krom toho, ze zítra půjde zrušit TP. Děkuji za odpověď.

RE: Trvalý příkaz, Komentoval(a):

05.01.2022 16:11:27

Dobrý den, požádejte Bohemia Energy o vrácení plateb. Trvalé příkazy může váš otec zrušit z pohodlí domova přes internetbanking (na pobočkách bývají tyto úkony zpoplatněné, přes internetbanking je vše zdarma).

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Aktuální a historický vývoj inflace

Aktuální a historický vývoj inflace

Dlouhé roky Češi inflaci příliš nevnímali. Ceny zboží a služeb totiž rostly pozvolným tempem. Zlom nastal až v roce 2022, kdy inflace meziročně vzrostla o hrozivých 15,1 procenta, což byla nejhorší hodnota od roku 1993. Kupní síla peněz v uplynulých dvou letech klesla a domácnosti i firmy si dnes za své nákupy výrazně připlatí. Přečtěte si, co je inflace, jaké jsou její příčiny, jak se v uplynulých letech vyvíjela a co vše ovlivňuje.

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Nejlepší knihy o financích: Jak začít investovat a další tipy nejen pro začátečníky

Ať zrovna začínáte s investováním, studujete ekonomii, nebo se jen chcete vzdělat, tyhle tipy vám vytrhnou trn z paty. Dali jsme totiž dohromady pár klasických titulů i populárních novinek, které investičními základy provedou i úplné ekonomické benjamínky.

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaika na balkon: Kompletní průvodce pro úsporu energie v bytě

Fotovoltaickou elektrárnu lze umístit na různá místa. Nejčastěji se nachází na střechách domů, ale lze ji nainstalovat i na balkon. Poradíme vám, jaké otázky si položit před instalací, jaký výkon mají panely, jaká povolení jsou zapotřebí a kolik stojí fotovoltaická elektrárna.

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

Nejlepší aplikace pro věrnostní karty: Využijte své slevy naplno

V době digitální transformace má smysl mít své věrnostní karty vždy po ruce, a to bez nutnosti nosit těžkou peněženku plnou plastových kartiček. Nejpohodlnější řešení představují aplikace pro věrnostní karty, které umožňují ukládání všech vašich karet na jednom místě. Tento trend se rychle rozšiřuje, přičemž mnoho uživatelů již přešlo na používání mobilních aplikací jako je Stocard, které jsou intuitivní a snadno ovladatelné.

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Cena domácí solární elektrárny: Přehled nákladů, dotací a návratnosti

Výdaje za energie v rodinném domě může výrazně snížit správně navržený solární systém. Existuje několik typů solárních systémů, přičemž nejčastěji jsou instalovány fotovoltaické elektrárny. Počáteční výdaje se pohybují v řádu stovek tisíc korun. Při splnění určitých podmínek je možné získat dotaci. Jaká je aktuální cena solární elektrárny a jak rychle se tato investice vrátí?

Z naší bankovní poradny

Mám nárok na nemocenskou, mateřskou a doplatek na bydlení?

Dobry den, od 9.11. 2020 začne 5. měsíc těhotenství a již tedy nemohu pracovat. Přidal se mi k těhotenství výřez ploténky a trpím silnými bolestmi a jako těhotná nic dělat nemohu, mám odpočívat, žádné léky nesmím. Ale jako OSVČ nemám nárok na mateřskou ani nemocenskou z důvodu, že jsem si neplatila nemocenské pojištěni. Nevěděla jsem, že se doporučuje. Platila jsem vždy sociální a zdravotní. Nemam nárok na žádné finance z úřadu práce. Až po narozeni miminka rodičovsky příspěvek. Je to tedy tak? Tak se chci ještě zeptat, přítel má plat 37 000 Kč, má insolvenci a zatím mu nechávají 14 860 Kč. Bohužel nemáme nárok na příspěvek na bydlení a nemam nárok ani na porodné, jelikož se bere plat před stažením insolvence a páni mi na úřadu říkala, že máme zkusit odklad insolvence na rok. Je to skutečně tak jak mi bylo řečeno že se bere plat před stržením insolvence a tedy na nic nárok nemáme? Děkuji za vyjádření. Dobrý den, bez placeného nemocenského pojištění nemáte nárok na výplatu nemocenské ani mateřské. OSVČ se vždy musí rozhodnout, jestli je lepší neplatit pojištění (a mít více peněz hned) nebo se naopak nemocenského pojištění účastnit a mít za poplatek pokryté riziko nemoci.  Přítel s nadprůměrným platem 37 000 Kč na příspěvek na bydlení nedosáhne. Pro účely nároku na dávku se uvažuje čistý příjem před. ins. srážkami (jinak by to nedávalo smysl - dlužníkovi by se srazila insolvence a peníze by mu doplatil Úřad práce?).  U vás se bohužel sešlo více komplikací - Vy jste si neplatila nemocenské pojištění, přítel se zadlužil a spadl do osobního bankrotu, a nejste manželé, takže nepožíváte výhod manželství (např. vyšší nezabavitelné minimum v insolvenci na manžela/manželku, atd.). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak se dostat z dluhů?

Dobrý den, pomáhám matce dostat se zpátky na nohy. Má cca 10 exekucí, je nezaměstnaná. Chci se zeptat, zdali má nárok na dávku v hmotné nouzi a příspěvek na bydlení. Pokud ano, zdali nějaké peníze dostane nebo ji budou hned strženy na pokrytí exekuce, tzn. zdali už Úřad při vyplácení peněz ví, kolik jí nechat a kolik půjde na pokryti dluhu. Moc děkuji za každou informaci. Dobrý den, snaha pomoci své matce je jistě chválihodná, ale špatnou finanční situaci a exekuce nevyřešíte žádostmi o sociální dávky. Pokud Vaše matka nezvládá splácet své závazky (s 10 exekucemi pravděpodobně ne), doporučuji požádat o osobní bankrot, jehož podmínky jsou od 6/2019 velmi mírné. Po dobu 5 let stačí splácet měsíčně min. 2 200 Kč a následně bude zbytek prominut. Aby bylo možné na insolvenci srážet min. 2 200 Kč, je nutné mít příjem min. 11 000 Kč čistého měsíčně. Mamince tak stačí si najít zcela libovolnou práci za minimální mzdu. Mimořádná okamžitá dávka v hmotné nouzi se poskytuje pouze na řešení mimořádných jednorázových záležitostí (např. při živelné pohromě, po propuštění z vězení, atd.). Běžný dlužník v exekuci tuto definici spíše nenaplní (nestalo-li se mu něco mimořádného). Exekutor musí vždy dlužníkům ponechat tzv. nezabavitelné minimum, tedy dlužníci v exekuci nikdy nezůstávají zcela bez peněz (např. z příjmu 10 000 Kč lze srážet u nepřednostních pohledávek max. 742 Kč).  Příspěvek na bydlení je závislý na mnoha faktorech (příjmy, náklady na bydlení, normované náklady na bydlení, typ bydlení - v nájmu, ve vlastním).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Jak řešit dluhy?

Dobrý den, dostal jsem se do situace, kdy nezvládám splácet své dluhy a to i například energie, dluh na pojištění, mobilní operátor atd. Zkrátka bezvýchodná situace. Celková výše dluhů je zhruba 150 000 Kč. Pomalu ale jistě se blížím exekuci. Bohužel jsem v registru dlužníků a rád bych se z této situace dostal jinak než například insolvencí. Jsem zaměstnaný a můj čistý výdělek je 17 000 Kč a mám DPČ, kde si měsíčně přivydělám zhruba 15 000 Kč. Můj osobní názor je, že by pro mě bylo nejjednodušší si někde půjčit oněch 150 000 Kč, z toho vše zaplatit a splácet jednu půjčku, u které si jsem jistý, že nebudu mít problém s řádnými splátkami. Nicméně mi zřejmě nikde nepůjčí. Je nějaké řešení této situace? Předem děkuji za odpověď. Dobrý den, s negativními záznamy v registrech Vám nikdo nepůjčí, tedy máte jen 2 možnosti: 1) snížit výdaje na minimum, žít o chlebu a vodě a všechny dluhy (150 000 Kč) z příjmu 32 000 Kč splácet co to dá 2) požádat o osobní bankrot (insolvenci), což by pro Vás bylo vlastně dost podobné jako první možnost (z 32 000 Kč by Vám zůstávalo jen 14 680 Kč) Máte-li silnou vůli, dávejte měsíčně 17 000 Kč na splátky dluhů. Nemáte-li silnou vůli, požádejte o insolvenci a bude to za Vás nedobrovolně dělat ins. správce (který si z toho bude strhávat měsíčně odměnu min. 1 100 Kč, tedy dluh se Vám bude snižovat pomaleji). ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena