Banky.cz Články Hypotéka Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

3.5.2024 Hypotéka

Bydlení je dnes pro mladé sice dosažitelné, ale s komplikacemi. Beznadějná však touha po vlastním bydlení není, ani v mladém věku. Pojďme se podívat, jak na bydlení dosáhnout s využitím hypotéky nebo jejích alternativ. Zastavíme se u dotací na vlastní bydlení a u zvýhodněných úvěrů pro žadatele mladšího věku. Ukážeme nejčastější problémy při pořizování prvního bydlení na co si dát pozor.

Na co si dát pozor při první koupi nemovitosti?

Než se vůbec pustíme do možností financování bydlení, neobejdeme se bez důležitého upozornění: Nejen při první, ale při každé koupi nemovitosti je nutná ostražitost. Jinak by i sebelépe vyřízené financování nového bydlení mohlo vzít „za své“.

Koupě nemovitosti se neobejde bez smlouvy. Abyste měli jistotu, že je ve smlouvě vše, jak má být, vyčleňte si ze svého rozpočtu finance na právní poradenství. Takto závažný krok, jakým koupě (ale i prodej) bydlení je, by se nikdy neměl odehrát bez právníka. Vedle jistoty, že se nikde v ustanovení neskrývají kličky a nástrahy, vám může poradit, pokud se cokoliv zkomplikuje,“ doporučuje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz, a dodává: „Proces nákupu nemovitosti sestává z několika kroků, a v každém z nich se může odehrát v podstatě cokoliv“.

Aktuální trendy na trhu s bydlením?

Realitní trh znovu oživuje. Znovu se do popředí dostává myšlenka, že vlastní bydlení poslouží jako spolehlivé zajištění na stáří. Nejenže (po doplacení hypotéky) sníží výdaje na běžný život, ale nabídne i finanční přilepšení k důchodu: formou reverzní hypotéky. Jaké výhody nabízí investice do nemovitosti? Odpověď už znáte.

Dostupnost bydlení zůstává i přes pokles úrokových sazeb velkým tématem. Díky snižování sazeb totiž naopak stoupají ceny nemovitostí. Zda se v současné době vyplatí koupě vlastní nemovitosti, nebo bydlení v pronájmu, zjistíte v našem článku.

Základní možností, jak financovat bydlení, zůstává hypotéka

Když nepatříte ke šťastlivcům, kteří nemovitost zdědí, nebo dostanou darem, musíte si ji pořídit sami (pokud tento krok patří k vašim prioritám). Na prvním místě, co se financování koupě nemovitosti týká, i nadále zůstávají hypotéky.

Díky účelovosti a díky zajištění úvěru nemovitostí se dají pořídit za v podstatě nejnižší úrok na trhu, navíc s dlouhodobým splácením tak, aby se daly utáhnout i při změnách situace v rodině (především narození dítěte). Jaké jsou aktuální úrokové sazby hypoték pro mladé, obratem zjistíte v našem přehledu a porovnání hypoték.

Že jsou hypotéky bezpečné, o tom vypovídají i statistiky úvěrových registrů. Nesplácením jsou ohroženy jen dvě desetiny procenta všech právě splácených hypoték ("). Kromě hypotéky existují i jiné možnosti, jak financovat vlastní bydlení.

Hypotéka pro mladé stále existuje, i když v jiné podobě

Před několika lety bylo možné si vyřídit dotovanou státní hypotéku pro mladé, ale s nárůstem repo sazby musel stát tento program ukončit. Mezitím však zákonodárci novelizovali legislativu, a zanesli do ní výjimky pro hypotéky, o něž si žádají mladí lidé.

Mladí mohou získat hypotéku s:

  • LTV vyšším až o 10 procentních bodů
  • DTI vyšším o jednotku násobku
  • DSTI vyšším o 5 procentních bodů

Toto navýšení banky uplatňují i v době, kdy jsou ukazatele DTI a DSTI nezávazné (ze strany ČNB).

Pomoci může i úvěr ze stavebního spoření

Hypotéky se v čase mění, úroková sazba se sjednává jen na několik let, a následně se může klidně i zvýšit. To u úvěru ze stavebního spoření nehrozí. I proto se „stavebko“ a jeho úvěry často využívají. Při obecně nižších částkách ze stavebního spoření se financuje především pořízení/rekonstrukce starších bytů a domů.

Stavební spořitelny mohou od roku 2024 nabídnout též odborné poradenství k vyřízení státních dotací, některé dokonce vše vyřídí za klienta samy. Stavební spoření tím získalo novou a konkrétněji zaměřenou podobu.

Hypoteční kalkulačka

Státní dotace uhradí nemalou část výdajů

Jako pomoc s výdaji na úspornější bydlení poskytuje stát několik druhů dotací. Využitelné jsou i pro mladé žadatele. Jedná se především o tyto dotační programy:

Nejlepší hypotéka online

K dotaci můžete získat i dotovaný úvěr s úrokem do 3,5 %

Při vyřízení dotace prostřednictvím stavební spořitelny, a později i některých bank, mohou mladí lidé dosáhnout na zvýhodněné úvěry, s úrokem do 3,5 % ročně. Jde o dotované půjčky, takže poskytovatelům uhradí rozdíl mezi tržní cenou půjčky a cenou dotovanou právě stát.

Program podporující renovace starších domů a rekreačních objektů dostal až emotivní pojmenování: Oprav dům po babičce. Ve skutečnosti se však vztahuje nejen na nemovitosti, které zdědíte, či dostanete darem, ale i na jiné starší bydlení, kde se rozhodnete pro renovace vedoucí k energetickým a dalším úsporám. Stát jednak dotuje cenu půjčky na rekonstrukci, jednak přímé dotace na konkrétní projekty. V tomto programu získává žadatel peníze předem, takže dodavatelům netřeba platit nejprve ze svého,“ upřesňuje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.

Další cesty k financování bydlení?

Dalšími alternativními způsoby financování bydlení, kde se obejdete bez banky, jsme se již zabývali v jiném článku. Možností je totiž poměrně dost, a tak jsme jim věnovali vlastní prostor. Alternativní financování bydlení najdete zde.

Jaké kroky zahrnuje proces nákupu nemovitosti?

Kroků není málo. Jejich pořadí i četnost se drobně liší v závislosti na tom, jak nemovitost pořizujete a jak ji financujete. Všechny cesty ale mají společné body, konkrétně:

  • výběr nemovitosti
  • předhypoteční skóring
  • podání nabídky prodejci nemovitosti
  • vyřízení hypotéky
  • kupní smlouva
  • úhrada nemovitosti nebo vklad prostředků na jistotní účet
  • převod nemovitost a zápis v katastru nemovitostí
  • fyzické předání nemovitosti
  • přepis energií a pojištění.
Jaké kroky zahrnuje proces nákupu nemovitosti?

Jaké běžné problémy můžete potkat při koupi a jak je řešit?

Problémů může nastat několik, ale neměli byste se jimi nechat zaskočit. Využijte odborníky, kteří umějí poradit. K nejčastějším komplikacím patří:

Neočekávané navýšení nákladů

Objeví neočekávané náklady, které jste do rozpočtu nezahrnuli. Co s tím? Pomůže předem vytvořená rezerva na úvěru, nebo jeho následné navýšení, případně další půjčka uzavřená mimo úvěr na bydlení.

Horší stav nemovitosti

Technický stav nemovitosti není takový, jak jste si představovali. Tento problém je lepší řešit předem, prevencí: důkladná prohlídka, využití znalce aj. Ve smlouvě by mělo být jasně uvedeno, jaké vady nemovitost má a jak se budou řešit případné další (typicky sleva).

Zpoždění celého procesu

Koupě se může zpozdit z různých důvodů. I tahle alternativa by měla být motivačně podchycena ve smlouvě.

4. Nemovitost nelze využít k zamýšlenému účelu

Nemovitost je zatížena místními regulacemi, věcnými břemeny nebo vadami. Obraťte se na právníka, neboť i o této skutečnosti jste měli vědět ještě před nákupem.

Nejlepší hypotéka online

Často se ptáte

Můžu si dovolit koupit dům, i když nemám velkou zálohu?

Ano, je to možné. Například za předpokladu, že díky dobré bonitě a dostatečně vysokému úvěrovému skóre dosáhnete vedle hypotéky ještě i na doplňkový úvěr. S ním pak uhradíte náklady nad LTV.

Další možností je zastavit více než jednu nemovitost. Díky tomu se LTV vyšplhá na celou potřebnou částku k pořízení nemovitosti, bez toho, abyste potřebovali zálohu.

Jak se finančně připravit na koupi prvního domova?

Chcete-li se připravit na koupi prvního bydlení, neobejdete se bez finančního cíle a bez rozpočtu. Jeho významnou součástí bude spoření a investice na stanovený finanční cíl. Hypotéka vyžaduje spoluúčast (LTV se nyní nevyšplhá nad 90 %). Plus budete potřebovat rezervu pro nečekaná navýšení výdajů. Že přijdou, na to se můžete téměř spolehnout.

Zapracujte i na svém kreditním skóre: minimalizujte aktuálně splácené závazky, včas zrušte kontokorent i kreditní kartu, nedovolte, aby se vaše platby za cokoliv dostaly do prodlení.

Až budete mít naspořenu alespoň základní částku (nebo ji získáte jinak), aktivně se zajímejte o cenu pro hlavní úvěr na bydlení. Vyřiďte si skóring, ať získáte představu o nabízené úrokové míře právě pro vás. Ta se dá rezervovat i na několik měsíců dopředu. Díky tomu budete připraveni ihned jednat, jakmile se na realitním trhu naskytne zajímavá nabídka. Trh za vás může sledovat realitní makléř.

Jaké jsou poplatky spojené s hypotékou?

Hypotéka má několik nákladových částí. Jde o úroky, poplatky za vyřízení úvěru, poplatky za zápis v katastru nemovitostí, platba odhadci a pojištění nemovitosti. S hypotékou mohou souviset i další poplatky, například za správu úvěrového účtu, za výpisy atp. O všech cenových složkách konkrétní hypotéky se dozvíte ve smlouvě a musí vás o nich informovat i hypoteční specialista, s nímž úvěr na bydlení sjednáváte.

Jaké jsou výhody hypotéky pro mladé?

Výhod lze najít několik, k typickým řadíme:

  • možnost využití podpory bydlení pro mladé
  • vyšší LTV a další limity hypotéky
  • možnost hypotéky s nižší zálohou
  • možnost čerpání státních dotací
  • nižší splátky díky rozložení hypotéky do delšího období splácení
  • levnější životní pojištění

Jaké jsou nevýhody hypotéky pro mladé?

I nevýhody se samozřejmě dají najít. Ale souvisejí víc s hypotékou samotnou, než s jejím určením „pro mladé“:

  • dlouhodobý závazek
  • komplikace při případném rozchodu/rozvodu
  • horší finanční situace pro pořízení rodiny
  • omezení pracovní flexibility
  • riziko ztráty schopnosti splácet

ANKETA k článku Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

Považujete dostupnost bydlení pro mladé za dostačující?

Počet odpovědí: 78

KOMENTÁŘE k článku Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Hypotéka na tiny house: Možnosti a podmínky financování

Hypotéka na tiny house: Možnosti a podmínky financování

20.12.2024 Hypotéka

Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.

Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025?

Co čekat od trhu hypoték, nemovitostí a pojištění v roce 2025?

18.12.2024 Hypotéka

Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.

Vývoj úrokových sazeb hypoték

Vývoj úrokových sazeb hypoték

18.12.2024 Hypotéka

Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k  6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.

Co se během roku 2024 co se událo na trhu hypoték, realit a pojištění?

Co se během roku 2024 co se událo na trhu hypoték, realit a pojištění?

11.12.2024 Hypotéka

Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.

Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské

28.11.2024 Hypotéka

Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.

Z naší bankovní poradny

Hypotéka, životní pojištění a úmrtí

Dobrý den, můj nezletilý syn zdědí dům s hypotékou po svém otci. Hypotéka byla pojištěná, ale pojišťovna dosud (5 měsíců od úmrtí) nevyplatila pojistné plnění bance, protože ještě není závěrečný protokol od Policie, čeká se na znalecký posudek k dopravní nehodě). Dědické řízení stále nebylo projednáno a splátky hypotéky jsou stále inkasovány z účtu zemřelého, kde už ale pomalu dochází peníze na splácení. Banka se vyjádřila, že zastavila sankční úročení splátek po splatnosti a zasílání upomínek. Obávám se ale, že pokud dojdou na účtu prostředky a úvěr nebude splácen do ukončení dědického řízení, bude banka uplatňovat úroky z prodlení, je to tak? V případě uhrazení úvěru z pojistného plnění prý pak vzniklý přeplatek vyplatí synovi, jenže ono hrozí, že pojistné plnění bude spíše kráceno. Děkuji za jakoukoli radu k tématu a na co si dát pozor. Dobrý den, proč by pojistné plnění mělo být kráceno? Došlo-li k pojistné události pro kterou byla pojistka sjednána, pak při splnění podmínek pojištění není důvod pro krácení nebo nevyplacení pojistného plnění. Mohou samozřejmě nastat extrémní situace, kdy si např. sjednáte životní pojištění a následně spácháte sebevraždu. V takovém případě by pojišťovna mohla výplatu odmítnout.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Po rozchodu nechci přítelovi ručit

Pokračování dotazu č. 15239: Dobrý den, jaktože nejsem účastníkem vztahu, když je tam můj podpis? Život se mění a s nim i potřeby, tj já mam podíl ve spoluvlastnictví a potřebuji jinou hypotéku a ráda bych svým polovičním podílem ručila. Existuje tedy možnost, jak lze zrušit můj souhlas na zástavě ex-partnera a co by to mělo za důsledky (nechci abychom museli ten byt prodávat, ani jeden - to není mým záměrem)? Popř. jak si zajistit hypotéku na svoji polovinu u své banky, která mi zařídí lepší podmínky, než ta jeho? Děkuji. A dále, zda budu potřebovat jeho souhlas, jelikož ten nyní nezískám a potřebuji hypotéku. Dobrý den, váš podpis je pravděpodobně jen na zástavní smlouvě (ručíte ex-příteli za hypoteční úvěr) a nikoliv na úvěrové smlouvě (úvěr si dle vašeho vyjádření bral přítel bez Vás)? Život se samozřejmě mění, ale jednou jste se zástavou nemovitosti souhlasila a nemůžete teď přijít do banky a říct "s přítelem jsem se rozešla, už mu nechci ručit". Banka nemůže nést riziko vašeho rozchodu a není pro ni vůbec podstatné, kdo s kým chodí/nechodí či v jakém je příbuzenském vztahu. Rozchod (na rozdíl od rozvodu) není právně definován a nejsou s ním spojena žádná práva (majetková, vyživovací) ani povinnosti. Shrnutí: nelze zrušit souhlas se zástavou (se zrušením zástavy by musela souhlasit banka, tedy přítel by ji musel dát do zástavy jinou nemovitost)za hypotéku nelze ručit podílem na nemovitosti (i pokud by přítel dal bance do zástavy jinou nemovitost a zástava na vašem bytě by se zrušila, nemohla byste svou polovinou ručit za úvěr jinde - to by musel přítel dát svou polovinu do zástavy za vaši hypotéku) Případně doporučuji náš článek Hypotéka a rozvod.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena