Ceny realit nadále rostou strmým tempem. Nejdráže je v Praze a v Brně. Jak se liší ceny novostaveb a starších bytů? Kolik se v české a moravské metropoli prodává nových bytů? A jak budou nemovitosti zdražovat v roce 2018?
Srovnání těchto dvou největší měst České republiky se nabízí v mnoha směrech. Co se cen bytů týče, Brno již značně dotahuje Prahu. Průměrná cena za m2 bytu v Brně je aktuálně již na 50 000 Kč. U novostaveb dokonce silně přesahuje 60 000 Kč za m2. Stále je to zhruba o 25 000 Kč méně, než je tomu v Praze.
V roce 2018 je pro Brno očekáván další růst cen. Hovoří se o 4-7%. Hlavní příčinou je minimum developerských projektů a dalších možností výstaveb. To má za následek minimum nových bytů, a tudíž poptávka stále markantně převyšuje nabídku. Situaci pro developery značně komplikuje i stále neschválený nový územní plán.
Tuto předpovídanou situaci můžou ovlivnit opačným směrem i další faktory, jako například výraznější zvýšení úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů, což se ale nezdá býti pravděpodobné. V porovnání 5 500 prodaných bytů v Praze a pouze 1 000 prodaných bytů v Brně za rok 2017 je pravděpodobné, že se rozdíl v kupních cenách bytů bude nadále zužovat.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Energetická náročnost je jedním z faktorů ovlivňujících nejen provozní náklady. Odvíjí se o ní i výsledný komfort bydlení. Ale: rozhodujeme se o pořízení bydlení právě podle energetické náročnosti? A začínají se, díky novinkám ve stavebních technologiích, snižovat rozdíly mezi nároky na vytápění/chlazení u bytu a podobně velkého domu? Co je to PENB a jak souvisí s bydlením?
Rozhodování mezi koupí novostavby a starší nemovitosti k rekonstrukci je pro mnoho Čechů zásadním krokem při hledání ideálního bydlení v ČR. Každá z těchto možností přináší své výhody i výzvy, a proto je důležité pečlivě zvážit faktory jako pořizovací a provozní náklady, lokalitu, technický stav či energetickou efektivitu. Tento článek vám pomůže porozumět klíčovým aspektům obou variant a usnadní vaše rozhodování.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.
KOMENTÁŘE k článku Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.