Ceny realit nadále rostou strmým tempem. Nejdráže je v Praze a v Brně. Jak se liší ceny novostaveb a starších bytů? Kolik se v české a moravské metropoli prodává nových bytů? A jak budou nemovitosti zdražovat v roce 2018?
Srovnání těchto dvou největší měst České republiky se nabízí v mnoha směrech. Co se cen bytů týče, Brno již značně dotahuje Prahu. Průměrná cena za m2 bytu v Brně je aktuálně již na 50 000 Kč. U novostaveb dokonce silně přesahuje 60 000 Kč za m2. Stále je to zhruba o 25 000 Kč méně, než je tomu v Praze.
V roce 2018 je pro Brno očekáván další růst cen. Hovoří se o 4-7%. Hlavní příčinou je minimum developerských projektů a dalších možností výstaveb. To má za následek minimum nových bytů, a tudíž poptávka stále markantně převyšuje nabídku. Situaci pro developery značně komplikuje i stále neschválený nový územní plán.
Tuto předpovídanou situaci můžou ovlivnit opačným směrem i další faktory, jako například výraznější zvýšení úrokových sazeb u hypotéčních úvěrů, což se ale nezdá býti pravděpodobné. V porovnání 5 500 prodaných bytů v Praze a pouze 1 000 prodaných bytů v Brně za rok 2017 je pravděpodobné, že se rozdíl v kupních cenách bytů bude nadále zužovat.
Hypoteční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.