Čím dál dražší. A také čím dál menší. Tak vypadají byty na českém trhu. Nejvýrazněji je to vidět v Praze, kde průměrná cena bytů v centru dosahuje skoro 200 000 korun za metr čtvereční.
Asi nepřekvapí, že bydlení mimo centrum je levnější. Ani tam ale nemůžete počítat s příliš příznivou cenou. V hlavním městě totiž za metr čtvereční nového bytu zaplatíte průměrně 107 000 korun. V praxi to znamená, že na 60metrový byt vyděláváte přes 10 let.
Výsledek takového zdražování je jednoznačný – vlastní bydlení si může dovolit stále míň lidí.
Developeři proto přišli s řešením, které jim má pomoct, aby prodeje neklesaly. Staví hlavně menší byty. Zatímco loni měl průměrný nový byt typu 2+kk v Praze 56 metrů čtverečních, letos je to o dva metry méně.
A pozor, zmenšování se netýká jen nových bytů. Jak upozornily Hospodářské noviny, v Praze klesá i velikost těch starších a zrekonstruovaných. Jsou průměrně o dva metry čtvereční menší, než byly před rekonstrukcí.
Problém je, že spolu se zmenšením rozměrů nepřichází snížení ceny. Právě naopak. Zrekonstruované byty v centru Prahy jsou letos o 8 000 korun na metr čtvereční dražší než loni. A výsledkem jsou právě rekordní ceny, kdy u zrekonstruovaného bytu v Praze 1 zaplatíte za metr čtvereční průměrně 193 000 korun.
Jedním z důvodů takového zdražování je velký zájem investorů. Zrekonstruované byty totiž kupují a potom je pronajímají. Jak dlouhodobě, tak krátkodobě prostřednictvím Airbnb a podobných služeb.
Také proto Praha začíná tyto služby regulovat.
Nedá se ale čekat, že to přinese výrazné zlevnění. V hlavním městě je totiž bytů jednoduše málo. A současné tempo výstavby poptávce zdaleka nestačí – je víc než dvakrát pomalejší než přírůstek obyvatel.
Podle dat mobilních operátorů navíc v Praze reálně žije víc lidí, než kolik uvádějí oficiální statistiky. Ty počítají s 1,3 milionu obyvatel. Ve skutečnosti jich ale má být ještě o čtvrt milionu víc. Aby si s takovými počty developeři poradili, museli by každý rok postavit 10 000 nových bytů.
V Praze je sice situace s bydlením nejsložitější, ani jinde ale není zrovna jednoduchá. I v dalších částech České republiky totiž ceny už několik let vytrvale stoupají. Průměrná cena mimopražských bytů je tak v současnosti skoro 60 000 korun za metr čtvereční.
V některých regionech zaplatíte i víc. Například v Jihomoravském kraji se cena za metr čtvereční se pohybuje nad 70 000 korunami. Náklady na pořízení bytu tam dokonce loni rostly dvakrát rychleji než v Praze.
Stoupajícím cenám odpovídá i rostoucí zájem o malé byty. V celé republice platí, že v současnosti nejpopulárnější dispozice jsou 2+kk a 1+kk.
Lidé totiž na větší bydlení často nemají. A nepomáhají jim ani přísnější podmínky pro získání hypotéky, které platí od loňského podzimu.
Proto jsou malé byty často cílem mladých párů a singles – lidí, kteří žijí sami. Pokud chtějí bydlet ve vlastním, jsou pro ně 1+kk či 2+kk nejlepším řešením, které si můžou dovolit.
Stále častěji je kupují také investoři. Vědí totiž, že je pronajmou mnohem snadněji než velké byty.
Přestože jsou podle analytiků ceny bytů na maximu, kvůli vysoké poptávce se zlevnění čekat nedá. Místo toho pravděpodobně poroste zájem o nájemní bydlení. Jednoduše proto, že vzhledem k současným cenám je pro lidi dostupnější.
V Česku přitom zatím příliš populární není. Většina lidí si pořizuje vlastní dům nebo byt a v nájmu žije pouze zhruba 20% domácností.
Současná situace ale naznačuje, že by se tento poměr vlastního a nájemního bydlení mohl brzy změnit. Česká republika by se tak přiblížila k západní Evropě, kde je nájemní bydlení mnohem obvyklejší.
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.