Čím dál dražší. A také čím dál menší. Tak vypadají byty na českém trhu. Nejvýrazněji je to vidět v Praze, kde průměrná cena bytů v centru dosahuje skoro 200 000 korun za metr čtvereční.
Asi nepřekvapí, že bydlení mimo centrum je levnější. Ani tam ale nemůžete počítat s příliš příznivou cenou. V hlavním městě totiž za metr čtvereční nového bytu zaplatíte průměrně 107 000 korun. V praxi to znamená, že na 60metrový byt vyděláváte přes 10 let.
Výsledek takového zdražování je jednoznačný – vlastní bydlení si může dovolit stále míň lidí.
Developeři proto přišli s řešením, které jim má pomoct, aby prodeje neklesaly. Staví hlavně menší byty. Zatímco loni měl průměrný nový byt typu 2+kk v Praze 56 metrů čtverečních, letos je to o dva metry méně.
A pozor, zmenšování se netýká jen nových bytů. Jak upozornily Hospodářské noviny, v Praze klesá i velikost těch starších a zrekonstruovaných. Jsou průměrně o dva metry čtvereční menší, než byly před rekonstrukcí.
Problém je, že spolu se zmenšením rozměrů nepřichází snížení ceny. Právě naopak. Zrekonstruované byty v centru Prahy jsou letos o 8 000 korun na metr čtvereční dražší než loni. A výsledkem jsou právě rekordní ceny, kdy u zrekonstruovaného bytu v Praze 1 zaplatíte za metr čtvereční průměrně 193 000 korun.
Jedním z důvodů takového zdražování je velký zájem investorů. Zrekonstruované byty totiž kupují a potom je pronajímají. Jak dlouhodobě, tak krátkodobě prostřednictvím Airbnb a podobných služeb.
Také proto Praha začíná tyto služby regulovat.
Nedá se ale čekat, že to přinese výrazné zlevnění. V hlavním městě je totiž bytů jednoduše málo. A současné tempo výstavby poptávce zdaleka nestačí – je víc než dvakrát pomalejší než přírůstek obyvatel.
Podle dat mobilních operátorů navíc v Praze reálně žije víc lidí, než kolik uvádějí oficiální statistiky. Ty počítají s 1,3 milionu obyvatel. Ve skutečnosti jich ale má být ještě o čtvrt milionu víc. Aby si s takovými počty developeři poradili, museli by každý rok postavit 10 000 nových bytů.
V Praze je sice situace s bydlením nejsložitější, ani jinde ale není zrovna jednoduchá. I v dalších částech České republiky totiž ceny už několik let vytrvale stoupají. Průměrná cena mimopražských bytů je tak v současnosti skoro 60 000 korun za metr čtvereční.
V některých regionech zaplatíte i víc. Například v Jihomoravském kraji se cena za metr čtvereční se pohybuje nad 70 000 korunami. Náklady na pořízení bytu tam dokonce loni rostly dvakrát rychleji než v Praze.
Stoupajícím cenám odpovídá i rostoucí zájem o malé byty. V celé republice platí, že v současnosti nejpopulárnější dispozice jsou 2+kk a 1+kk.
Lidé totiž na větší bydlení často nemají. A nepomáhají jim ani přísnější podmínky pro získání hypotéky, které platí od loňského podzimu.
Proto jsou malé byty často cílem mladých párů a singles – lidí, kteří žijí sami. Pokud chtějí bydlet ve vlastním, jsou pro ně 1+kk či 2+kk nejlepším řešením, které si můžou dovolit.
Stále častěji je kupují také investoři. Vědí totiž, že je pronajmou mnohem snadněji než velké byty.
Přestože jsou podle analytiků ceny bytů na maximu, kvůli vysoké poptávce se zlevnění čekat nedá. Místo toho pravděpodobně poroste zájem o nájemní bydlení. Jednoduše proto, že vzhledem k současným cenám je pro lidi dostupnější.
V Česku přitom zatím příliš populární není. Většina lidí si pořizuje vlastní dům nebo byt a v nájmu žije pouze zhruba 20% domácností.
Současná situace ale naznačuje, že by se tento poměr vlastního a nájemního bydlení mohl brzy změnit. Česká republika by se tak přiblížila k západní Evropě, kde je nájemní bydlení mnohem obvyklejší.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
Průměrná cena bytů v České republice poprvé v historii překročila hranici 5 milionů korun. Tento psychologický milník přišel asi o čtvrt roku dříve, než odborníci předpokládali. Jak reagovat na rostoucí trh?
Obyvatelé Pardubického kraje se podle průzkumů cítí mezi nejvíce přetíženými v oblasti výdajů na bydlení. Skutečnost se však ukazuje až diametrálně odlišná. V porovnání s jinými kraji je ve výdajích na bydlení Pardubický kraj relativně levný. Subjektivní pocit přetížení je ovšem na Pardubicku vysoký. Proč? Na pocitu přetížení se podepisuje řada faktorů. Které to jsou, a proč tak silně působí zrovna v relativně levném Pardubickém kraji? A které kraje jsou pro bydlení opravdu drahé?
KOMENTÁŘE k článku Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.