Ceny bytů se v atraktivních lokalitách vracejí k rekordním hodnotám z roku 2022. Experti očekávají další růst, a to i kvůli rozvolnění hypotečních limitů ČNB. V současnosti jsou hypotéky dostupné s průměrnými sazbami okolo 5 %. Do léta sice mohou ještě o něco klesnout, ale s ohledem na rostoucí ceny bydlení doporučují experti s nákupem nemovitosti moc neotálet.
Pád cen hypoték? Doufáte marně
Ceny bytů rostou, ale nadějně zahájený pokles hypotečních úroků nyní přibrzdil. Nyní se průměrná úroková sazba ustálila na 5,19 %. Jde o nejnižší hodnotu za téměř dva roky. Jenže další zlevňování se v nejbližší době čekat nedá.
Jak pro Seznam Zprávy uvedl hypoteční expert Libor Ostatek, ani přes velmi pravděpodobné další snižování repo sazby se dramatický pokles cen u hypoték teď odehrávat nebude. „Dává mi logiku, že bychom se do poloviny roku mohli dostat do rozmezí 4,8 až 5 procent. Nebude to nějaký dramatický pokles. Cena peněz dál neklesá, naopak za poslední tři týdny roste,“ řekl Ostatek.
Proč hypotéky nezlevňují rychleji?
Hlavním důvodem je růst ceny tzv. dlouhých peněz, od kterých se odvíjejí úrokové sazby u hypoték. Banky si na trhu půjčují dráž. Dalším faktorem je (z pohledu klienta) zpřísnění pravidel pro předčasné splacení hypotéky, (od září 2024).
„Banky musí pracovat s novým typem rizika, a to riziko nyní naceňují. Útěk z fixace je pro spotřebitele extrémně ‚levný‘. A banky musí naceňovat to riziko nově, protože jim to může přinést poměrně výrazné ztráty,“ vysvětlil Ostatek.
Jak se pravděpodobně budou ceny hypoték vyvíjet?
Ostatek očekává, že hypotéky s kratšími fixacemi zlevní už v létě: pod vlivem dalšího poklesu sazeb ČNB. U tříletých fixací je vývoj nejistý, jelikož poptávka klientů tradičně zůstává v této kategorii největší. Podle Ostatka by se nejvíce bonitní klienti mohli do konce roku dostat na sazby kolem 4,5 %.
Co se děje na trhu s byty? Vývoj znovu začíná nahrávat prodávajícím
Po dvou letech se obchod s byty opět rozbíhá. V březnu 2024 Češi sjednali hypotéky v celkové hodnotě 15 miliard korun, čímž poprvé po skoro 24 měsících překonali hranici 5 000 hypoték za měsíc. „Hranice 5 000 poskytnutých hypoték za měsíc je takovou vstupenkou do ‚normálního‘ stavu. Předcovidový stav byl kolem sedmi až osmi tisíc hypoték za měsíc,“ ilustroval Ostatek čísla v dalším kontextu.
Průměrná výše hypotéky vzrostla nad 3 miliony korun a nadále roste. Důvodem je i rozvolnění limitů ze strany ČNB. To teď dovoluje rodinám vyřídit si hypotéku s vyššími měsíčními splátkami v poměru k čistým příjmům.
Jenže to také žene ceny nemovitostí vzhůru, především v okolí měst. „Když se podíváme na růst nabídkových cen, tak poměrně výrazně pádí prstenec kolem ekonomicky aktivních měst a metropolí, jako je Praha. My jsme na průměrné nabídkové ceně bytů relativně blízko toho, co tady bylo na maximu roku 2022,“ porovnal obě období Ostatek. A dodal, že: „V únoru nebo v dubnu roku 2022 jsme se dostali na 4,3 milionu. A po dvou letech jsme najednou zpátky téměř na maximu 4,7 milionu v nabídkových cenách. Myslím si, že to je hodnota, kterou překonáme v květnu, možná v červnu.“ Aktuální vývoj cen nemovitostí můžete sledovat v našem článku, který pravidelně aktualizujeme.
Dynamika může ještě stoupat
Hypoteční trh se znovu dostává do dynamické fáze, kdy hypotéky zlevňují a ceny nemovitostí rostou. Pro dostatečně bonitní klienty je už nyní dostupné financování s úrokovou sazbou pod 5 %, a možná do léta se sazbou nižší. Ovšem s ohledem na rostoucí ceny bydlení se vyplatí si s plánovanou koupí pospíšit.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
Průměrná cena bytů v České republice poprvé v historii překročila hranici 5 milionů korun. Tento psychologický milník přišel asi o čtvrt roku dříve, než odborníci předpokládali. Jak reagovat na rostoucí trh?
Obyvatelé Pardubického kraje se podle průzkumů cítí mezi nejvíce přetíženými v oblasti výdajů na bydlení. Skutečnost se však ukazuje až diametrálně odlišná. V porovnání s jinými kraji je ve výdajích na bydlení Pardubický kraj relativně levný. Subjektivní pocit přetížení je ovšem na Pardubicku vysoký. Proč? Na pocitu přetížení se podepisuje řada faktorů. Které to jsou, a proč tak silně působí zrovna v relativně levném Pardubickém kraji? A které kraje jsou pro bydlení opravdu drahé?
KOMENTÁŘE k článku Ceny bytů se do konce léta vyšplhají opět na maxima
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.