O víc než 37%. Tak výrazně stouply za posledních 5 let průměrné ceny bytů v České republice. Vyplývá to z aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. V rychlosti zdražování nemovitostí Česko dokonce patří mezi špičku Evropské unie. Podle developerů a analytiků sice růst cen letos mírně zpomalí, určitě se však nezastaví.
Podle Eurostatu patří Česko spolu s Maďarskem a Portugalskem mezi trojici států, kde nabralo zdražování nemovitostí od roku 2014 největší tempo.
Jen v Praze za posledních pět let vyskočily ceny bytů téměř o polovinu. Aktuálně tedy na nákup průměrného třípokojového bytu Pražané potřebují víc než 14 průměrných ročních platů. Například v Bratislavě je to zhruba 11, ve Vídni necelých 9 a v Berlíně méně než 8,5.
Prudké zdražování se týká také dalších částí České republiky. V celorepublikovém průměru tak potřebujete na průměrný byt zhruba 7,5násobek průměrného ročního platu.
V roce 2010 přitom stačil pouhý 4,5násobek. A v roce 2008, tedy před příchodem ekonomické krize, to byl 6násobek.
Je to dané tím, že ceny bytů stoupají podstatně rychleji než mzdy. Zatímco byty v Česku za posledních 5 let zdražily o 37 %, průměrná mzda šla nahoru pouze o 28%.
Developeři navíc počítají s tím, že ceny bytů porostou i letos. I když mírněji než v předešlých letech. Zdražení by se mělo pohybovat okolo 5%.
Nejhorší situace je ve velkých městech. V Brně ceny bytů za poslední 2 roky rostly dokonce 2× rychleji než v Praze. Největší moravské město tak tempem zdražování překonává mimo jiné Londýn nebo Paříž.
Jen loni developeři v Brně prodali 815 nových bytů a za každý z nich noví majitelé zaplatili v průměru téměř 4 miliony korun. Průměrná cena se pak přiblížila k 75 000 korun za metr čtvereční a oproti roku 2018 stoupla o 7,5%.
A rozhodně to není konečná. Podle developerské společnosti Trikaya bylo v Brně začátkem letošního roku na prodej téměř 500 bytů a průměrná cena za metr čtvereční u nich byla 82 500 korun.
Aktuálně se tedy cena za metr plochy v nových brněnských bytech pohybuje mezi 70 000 a 90 000 korun. Ještě v roce 2017 to přitom bylo 50 000–70 000 korun.
Hlavním důvodem tak výrazného zdražování je nedostatek volných bytů a domů ve velkých městech a zároveň velká poptávka po vlastním bydlení. Jen v Brně aktuálně chybí přibližně 2 500 bytů.
Podobná situace je také v Praze. Každoročně v ní roste počet chybějících bytů a podle Sdružení pro architekturu a rozvoj jich v roce 2030 bude až 50 000.
Problém je zejména v pomalém povolování nových staveb. Z pohledu vyřizování stavebního povolení je Česká republika jedním z nejhorších států na světě. Situaci má proto zjednodušit nový stavební zákon, platit ale začne nejdřív příští rok.
Někteří experti navíc upozorňují, že stát komplikuje pořízení nového bydlení i dalším způsobem – daněmi.
Už koncem minulého roku upozornil guvernér České národní banky Jiří Rusnok, že ke zlepšení situace by mohlo vést zrušení daně z nabytí nemovitosti. A zavedení progresivní daně z jejího vlastnictví. Vztahovala by se na majitele dvou a více nemovitostí.
S tímto pohledem souhlasí stále víc analytiků. Podle nich současný daňový systém komplikuje situaci zájemcům o vlastní bydlení, kteří vedle peněz na nákup bytu či domu potřebují další statisíce korun na zaplacení daně z nabytí nemovitosti.
A naopak poměrně nízká daň z vlastnictví nemovitosti nahrává investorům. Tedy lidem, kteří byty kupují, aby je dál pronajímali.
Stále horší dostupnost vlastního bydlení vede k tomu, že roste také zájem o nájmy. A to i přesto, že lidé obvykle preferují bydlení ve svém. Důvodů je několik:
Rostoucí ceny nemovitostí spolu s přísnějšími podmínkami hypoték ale dělají z vlastního bydlení luxusní záležitost. Spousta lidí se tak musí spokojit s nájmem. Podle analýzy Ministerstva práce a sociálních věcí v něm v současnosti bydlí zhruba 19% domácností.
Kvůli nedostatku volných bytů výrazně roste i cena nájemného. Za posledních 11 let poskočila o víc než 78%. V Evropské unii za tu dobu rychleji zdražovala pouze Litva.
A dá se čekat, že nájmy porostou i nadále. Zejména v malých bytech, o které je podle analytiků největší zájem.
Také proto jsou často cílem investorů, kteří je kupují, aby je dál pronajímali. Získat nájemníka do bytu 1+1 či 2+kk je totiž mnohem jednodušší než hledat rodinu, která zaplatí nájem za byt typu 4+1. Peníze investované do malého bytu, se tak vrátí mnohem rychleji.
Doplatek na bydlení je zásadním nástrojem sociálního zabezpečení, který pomáhá nízkopříjmovým domácnostem zvládnout náklady na bydlení. Zaměřuje se především na ty, kdo, navzdory úspornému způsobu života, nejsou schopni pokrýt tyto výdaje z vlastních zdrojů. Pro mnoho rodin to znamená finanční úlevu a zajištění základních potřeb.
Vlastní bydlení může znamenat větší bohatství. I tak by se dal shrnout závěr rozsáhlé analýzy založené na datech Českého statistického úřadu, Ministerstva pro místní rozvoj a průzkumu Českého rozhlasu. Článek přináší detailní pohled na ekonomické výhody vlastního bydlení, jeho vliv na finanční stabilitu domácnosti a vyvrací některé mýty o nákladnosti vlastnického bydlení oproti nájmu. V neprospěch nájmu mluví i česká specifika nájemního trhu. Znáte je?
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
KOMENTÁŘE k článku Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.