Hledáte nájemní bydlení? Trh s pronájmy v Česku zažívá další vlnu zdražování. V článku se dozvíte, kde najdete nejlevnější nájmy, jaké jsou aktuální ceny ve velkých městech, a proč zase rostou. Prozradíme trendy v nájemním bydlení a na co si dát pozor při hledání pronájmu.
Trh s nájemním bydlením v Česku zažívá další vlnu zdražování. Bytů k pronájmu je málo a zájemci často čekají týdny, než najdou vhodnou nabídku. V Praze se o jeden byt uchází až desítky lidí. Majitelé nájemních bytů si proto mohou si diktovat ceny. Za poslední čtyři roky vzrostly o téměř čtvrtinu.
Už jsme vás informovali, že letošní radikální růst cen nájmů začal na jaře. Trend pokračuje v celé České republice. Podle dat společnosti Deloitte (Rent Index) překročila průměrná cena nájemného hranici 300 Kč za metr čtvereční. Odborníci na realitní trh očekávají, že růst cen nájemního bydlení bude pokračovat i ve zbytku tohoto roku.
Září přináší další vlnu zdražování
Konec prázdnin a září tradičně znamenají zvýšenou poptávku po nájemním bydlení. V tomto období vrcholí celoroční špička zájmu, kdy se potkávají vysokoškolští studenti s běžnými zájemci o bydlení. Martin Ponzer, ředitel společnosti Bezrealitky, vysvětluje:
"Na trh míří další generace zejména mladých domácností, které odkládají nákup vlastního bydlení. Z druhé strany se pak zvyšuje počet zájemců u singles v podstatě všech věkových kategorií. Prostor pro růst cen navíc zdaleka není jen v Praze nebo Brně."
Výrazně roste zájem o nájmy v krajských městech, například Olomouc, Plzeň, či České Budějovice. Během září bude přetlak poptávky ještě sílit, což může některým zájemcům komplikovat už i prohlídky bytu.
Kde najdete nejlevnější a nejdražší pronájmy?
Analýza platformy Valuo ukazuje, že ceny pronájmů dosáhly začátkem prázdnin historického maxima. Nejvíce zdražily malé byty v dobrém stavu. Z regionálního pohledu zaznamenaly největší nárůst cen Praha a Zlínský kraj.
Štěpán Matějka, analytik realitního serveru Sreality.cz, hodnotí cenovou dostupnost nájemního bydlení: "Nejlevněji vychází pronájem malých samostatných bytů i vícepokojových bytů ke sdílenému bydlení v Ostravě, Opavě a Ústí nad Labem. Nejdráže naopak v Praze a Brně, kde je z hlediska počtu inzerátů nejvíce možností k bydlení."
Podle analýzy Sreality.cz vzrostly ceny nájmů od loňska až o 10 procent. V Praze si zájemci u menších bytů připlatí o 6,6 procenta více, v Brně o 3,2 procenta a v Olomouci dokonce o 10 procent. Podobným tempem zdražují i větší byty určené k dočasnému bydlení.
Kolik zaplatíte za nájem ve velkých městech?
Nájemné ve velkých městech představuje značný výdaj. Na serveru Sreality.cz najdete dvojpokojový byt v širším centru Prahy od 12 tisíc korun za měsíc (bez energií). Za větší byt typu 3+1 nebo 3+kk zaplatíte od 16 tisíc korun měsíčně, často však i přes 20 tisíc. Ve vyhledávaných lokalitách může činže přesáhnout i 30 tisíc korun měsíčně.
V Brně začínají ceny za 2+1 nebo 2+kk na 11 tisících korun (bez energií). Za byt 3+1 nebo 3+kk zaplatíte od 16 500 korun (bez energií). V Ostravě pronajmete dvojpokojový byt přibližně od 5 tisíc korun za měsíc (bez energií), u bytů 3+1 nebo 3+kk začíná měsíční nájemné od 7 tisíc korun (bez energií).
Hypotéka nebo nájem? Praha a Brno jsou specifické
Asociace nájemního bydlení předpokládá, že ceny nájmů porostou do konce roku jen mírně. Naopak ceny bytů budou zdražovat rychleji. Index UlovDomov.cz, který porovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky a cenami za metr čtvereční, ukazuje, že vlastní bydlení v Praze a Brně vychází dokonce dvakrát dráž než náklady na nájemní byt.
Realitní specialisté pozorují, že lidé slevují ze svých požadavků. Na trhu se daří pronajímat byty všech velikostí i kvality. Mladší generace preferuje připravené byty, jak vysvětluje Stanislav Kubáček z Asociace nájemního bydlení:
"Kompletně vybavené byty chtějí buď velmi mladí, nebo velmi úspěšní lidé, kteří často dojíždějí za prací. Individuální pronajímatelé už přišli na to, že jim plně zařízený byt nejen umožní zvednout nájem, ale hlavně jim přivádí bonitní klientelu, o níž samozřejmě stojí."
Stát chce zlepšit dostupnost bydlení
Kvůli rostoucím cenám nemovitostí a snížené dostupnosti hypoték se pro mnoho domácností stalo téměř nemožné pořídit si vlastní bydlení. To zvýšilo poptávku po nájemních bytech i jejich ceny. Stát chce řešit bytovou krizi programem Dostupné bydlení, který má pomoci vybudovat až 5 tisíc nových nájemních bytů, především pro mladé rodiny nebo seniory.
Pozor na podvodné inzeráty
S rostoucí poptávkou přibývá i podvodných inzerátů. Jejich počet je nyní nejvyšší za poslední tři roky. Nejrizikovější jsou pronájmy nabízené přes sociální sítě nebo bazarové platformy, podobně, jako je tomu u kybernetických podvodů cílících na peníze a účty. Při hledání nájemního bydlení buďte obezřetní a před podpisem nájemní smlouvy a platbou kauce si vždy ověřte všechny informace!
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Energetická náročnost je jedním z faktorů ovlivňujících nejen provozní náklady. Odvíjí se o ní i výsledný komfort bydlení. Ale: rozhodujeme se o pořízení bydlení právě podle energetické náročnosti? A začínají se, díky novinkám ve stavebních technologiích, snižovat rozdíly mezi nároky na vytápění/chlazení u bytu a podobně velkého domu? Co je to PENB a jak souvisí s bydlením?
Rozhodování mezi koupí novostavby a starší nemovitosti k rekonstrukci je pro mnoho Čechů zásadním krokem při hledání ideálního bydlení v ČR. Každá z těchto možností přináší své výhody i výzvy, a proto je důležité pečlivě zvážit faktory jako pořizovací a provozní náklady, lokalitu, technický stav či energetickou efektivitu. Tento článek vám pomůže porozumět klíčovým aspektům obou variant a usnadní vaše rozhodování.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?
KOMENTÁŘE k článku Ceny nájmů v Česku opět rostou: Kde najdete nejlevnější bydlení?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.