Banky.cz Články Reality Ceny nájmů v Česku opět rostou: Kde najdete nejlevnější bydlení?

Ceny nájmů v Česku opět rostou: Kde najdete nejlevnější bydlení?

Ceny nájmů v ČR
4.9.2024 Reality

Hledáte nájemní bydlení? Trh s pronájmy v Česku zažívá další vlnu zdražování. V článku se dozvíte, kde najdete nejlevnější nájmy, jaké jsou aktuální ceny ve velkých městech, a proč zase rostou. Prozradíme trendy v nájemním bydlení a na co si dát pozor při hledání pronájmu.

Nedostatek bytů žene ceny nájmů vzhůru

Trh s nájemním bydlením v Česku zažívá další vlnu zdražování. Bytů k pronájmu je málo a zájemci často čekají týdny, než najdou vhodnou nabídku. V Praze se o jeden byt uchází až desítky lidí. Majitelé nájemních bytů si proto mohou si diktovat ceny. Za poslední čtyři roky vzrostly o téměř čtvrtinu.

Už jsme vás informovali, že letošní radikální růst cen nájmů začal na jaře. Trend pokračuje v celé České republice. Podle dat společnosti Deloitte (Rent Index) překročila průměrná cena nájemného hranici 300 Kč za metr čtvereční. Odborníci na realitní trh očekávají, že růst cen nájemního bydlení bude pokračovat i ve zbytku tohoto roku.

Září přináší další vlnu zdražování

Konec prázdnin a září tradičně znamenají zvýšenou poptávku po nájemním bydlení. V tomto období vrcholí celoroční špička zájmu, kdy se potkávají vysokoškolští studenti s běžnými zájemci o bydlení. Martin Ponzer, ředitel společnosti Bezrealitky, vysvětluje:

"Na trh míří další generace zejména mladých domácností, které odkládají nákup vlastního bydlení. Z druhé strany se pak zvyšuje počet zájemců u singles v podstatě všech věkových kategorií. Prostor pro růst cen navíc zdaleka není jen v Praze nebo Brně."

Výrazně roste zájem o nájmy v krajských městech, například Olomouc, Plzeň, či České Budějovice. Během září bude přetlak poptávky ještě sílit, což může některým zájemcům komplikovat už i prohlídky bytu.

Nejlepší hypotéka online

Kde najdete nejlevnější a nejdražší pronájmy?

Analýza platformy Valuo ukazuje, že ceny pronájmů dosáhly začátkem prázdnin historického maxima. Nejvíce zdražily malé byty v dobrém stavu. Z regionálního pohledu zaznamenaly největší nárůst cen Praha a Zlínský kraj.

Štěpán Matějka, analytik realitního serveru Sreality.cz, hodnotí cenovou dostupnost nájemního bydlení: "Nejlevněji vychází pronájem malých samostatných bytů i vícepokojových bytů ke sdílenému bydlení v Ostravě, Opavě a Ústí nad Labem. Nejdráže naopak v Praze a Brně, kde je z hlediska počtu inzerátů nejvíce možností k bydlení."

Podle analýzy Sreality.cz vzrostly ceny nájmů od loňska až o 10 procent. V Praze si zájemci u menších bytů připlatí o 6,6 procenta více, v Brně o 3,2 procenta a v Olomouci dokonce o 10 procent. Podobným tempem zdražují i větší byty určené k dočasnému bydlení.

Kolik zaplatíte za nájem ve velkých městech?

Nájemné ve velkých městech představuje značný výdaj. Na serveru Sreality.cz najdete dvojpokojový byt v širším centru Prahy od 12 tisíc korun za měsíc (bez energií). Za větší byt typu 3+1 nebo 3+kk zaplatíte od 16 tisíc korun měsíčně, často však i přes 20 tisíc. Ve vyhledávaných lokalitách může činže přesáhnout i 30 tisíc korun měsíčně.

V Brně začínají ceny za 2+1 nebo 2+kk na 11 tisících korun (bez energií). Za byt 3+1 nebo 3+kk zaplatíte od 16 500 korun (bez energií). V Ostravě pronajmete dvojpokojový byt přibližně od 5 tisíc korun za měsíc (bez energií), u bytů 3+1 nebo 3+kk začíná měsíční nájemné od 7 tisíc korun (bez energií).

Hypotéka nebo nájem? Praha a Brno jsou specifické

Asociace nájemního bydlení předpokládá, že ceny nájmů porostou do konce roku jen mírně. Naopak ceny bytů budou zdražovat rychleji. Index UlovDomov.cz, který porovnává měsíční platby za nájem se splátkami hypotéky a cenami za metr čtvereční, ukazuje, že vlastní bydlení v Praze a Brně vychází dokonce dvakrát dráž než náklady na nájemní byt.

Ve zbytku České republiky však bývá situace opačná.

Nejlepší hypotéka online

Mladí preferují vybavené byty

Realitní specialisté pozorují, že lidé slevují ze svých požadavků. Na trhu se daří pronajímat byty všech velikostí i kvality. Mladší generace preferuje připravené byty, jak vysvětluje Stanislav Kubáček z Asociace nájemního bydlení:

"Kompletně vybavené byty chtějí buď velmi mladí, nebo velmi úspěšní lidé, kteří často dojíždějí za prací. Individuální pronajímatelé už přišli na to, že jim plně zařízený byt nejen umožní zvednout nájem, ale hlavně jim přivádí bonitní klientelu, o níž samozřejmě stojí."

Stát chce zlepšit dostupnost bydlení

Kvůli rostoucím cenám nemovitostí a snížené dostupnosti hypoték se pro mnoho domácností stalo téměř nemožné pořídit si vlastní bydlení. To zvýšilo poptávku po nájemních bytech i jejich ceny. Stát chce řešit bytovou krizi programem Dostupné bydlení, který má pomoci vybudovat až 5 tisíc nových nájemních bytů, především pro mladé rodiny nebo seniory.

Pozor na podvodné inzeráty

S rostoucí poptávkou přibývá i podvodných inzerátů. Jejich počet je nyní nejvyšší za poslední tři roky. Nejrizikovější jsou pronájmy nabízené přes sociální sítě nebo bazarové platformy, podobně, jako je tomu u kybernetických podvodů cílících na peníze a účty. Při hledání nájemního bydlení buďte obezřetní a před podpisem nájemní smlouvy a platbou kauce si vždy ověřte všechny informace!

KOMENTÁŘE k článku Ceny nájmů v Česku opět rostou: Kde najdete nejlevnější bydlení?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Stres z bydlení: Porovnání nákladů na vlastní byt a nájem v ČR

Stres z bydlení: Porovnání nákladů na vlastní byt a nájem v ČR

18.11.2024 Reality

Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.

Nejlevnější nájmy v ČR: Kde najdete nejdostupnější bydlení?

Nejlevnější nájmy v ČR: Kde najdete nejdostupnější bydlení?

18.11.2024 Reality

Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?

Vlastní bydlení je pojistka na stáří, aneb bydlení si vyřešte ještě před důchodem

Vlastní bydlení je pojistka na stáří, aneb bydlení si vyřešte ještě před důchodem

13.11.2024 Reality

Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.

Výdaje na bydlení: rekord z roku 2012 drží Praha. A možná se k němu vrací

Výdaje na bydlení: rekord z roku 2012 drží Praha. A možná se k němu vrací

7.11.2024 Reality

Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.

Ceny bytů a výdaje na bydlení: proč rostou a koho to zasáhne nejvíc?

Ceny bytů a výdaje na bydlení: proč rostou a koho to zasáhne nejvíc?

6.11.2024 Reality

Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena