Banky.cz Články Reality Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat
16.12.2019 Reality

Ceny domů a bytů dál porostou. Ale pomaleji než dosud. Takové jsou prognózy analytiků pro rok 2020. Nedávno to ve své zprávě potvrdila i Česká národní banka. Tím pádem by se dál nemělo zvyšovat nadhodnocení cen nemovitostí.

Tempo, jakým letos ceny nemovitostí rostly, překonalo odhady České národní banky z konce minulého roku. Tehdy centrální banka předpokládala, že nadhodnocení nemovitostí na českém trhu stoupne maximálně k 15%. V současnosti jsou ale domy a byty předražené o 15–20%.

Růst bude pokračovat, ale pomaleji

Pro příští rok vidí Česká národní banka situaci optimističtěji. Předpokládá, že zdražování podstatně zpomalí.

V plné síle se totiž mají projevit následky loňského a předloňského zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték. Pro spoustu lidí jsou kvůli tomu půjčky na bydlení téměř nedostupné a zájem o nákup nemovitostí klesá. Místo toho lidé dávají přednost nájmům.

Zároveň je třeba říct, že poptávka stále převyšuje nabídku. Proto se nedá čekat žádné zásadní zlevnění. Pravděpodobnější je spíš zpomalení růstu cen nebo jejich stagnace.

Někde vzrostly ceny i dvojnásobně

Ze zprávy, kterou Česká národní banka zveřejnila koncem listopadu, také vyplývá, že od roku 2008 ceny nemovitostí stouply o 35%. Někde jsou navíc rozdíly ještě vyšší. Týká se to zejména velkých měst, ve kterých se ceny mnohdy zvedly i dvojnásobně.

Dlouhodobě nejdražší jsou nemovitosti v Praze. Důvodem je jak vysoká poptávka, tak nízký počet volných bytů. I proto tam od roku 2015 vzrostla cena nových bytů o 92%.

S malou nabídkou nemovitostí bojují i další velká města. Odborníci proto předpokládají, že v příštích letech se dá čekat zlevnění jen na vesnicích a v menších městech.

Ani na to se ale nedá zcela spoléhat. Právě tyto oblasti totiž v posledních měsících lákají stále víc lidí. Právě proto, že je tam dostupnější bydlení než ve velkých městech.

Hlavní problém? Málo volných nemovitostí

Česká národní banka je přesvědčená, že se na růstu cen v posledních měsících nejvíc podílely dva faktory:

Nejlepší hypotéka online

  • Nedostatečná nabídka volných bytů a domů.
  • Pokles úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Za prvních deset měsíců roku spadl průměrný úrok ze 3% na 2,36%, což podle centrální banky vedlo ke zvýšení poptávky po vlastním bydlení.

Dlouhodobě je zásadní zejména nedostatečná nabídka nových nemovitostí. V České republice ji brzdí zdlouhavé a komplikované vyřizování stavebního povolení. Z tohoto pohledu je dokonce Česko jednou z nejhorších zemí na světě.

Pomoci má nový zákon

Zrychlení výstavby má přinést nový stavební zákon. Jeho návrh koncem listopadu zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj a platit by mohl od roku 2021.

Je ale otázka, jestli se to opravdu podaří. Zákon má totiž řadu odpůrců zejména mezi památkáři a ekology.

V současnosti jej čeká mezirezortní připomínkové řízení, ve kterém se k němu vyjádří další ministerstva, úřady či právě památkáři. Teprve poté je na řadě projednání ve sněmovně. Může se tak stát, že v plánovaném termínu platit nezačne.

S novinkami nesouhlasí památkáři ani obce

A jaké změny má nový zákon přinést? Například chce sloučit do jednoho povolovacího řízení:

  • územní řízení
  • stavební řízení
  • a posouzení vlivů na životní prostředí (EIA)

Povolování nových staveb by se tím výrazně zjednodušilo a zkrátilo.

Další zrychlení má přinést takzvaná fikce souhlasu. Říká, že pokud se příslušné úřady ke stavbě včas nevyjádří, bude to automaticky znamenat, že s ní souhlasí. Úřady budou mít na vyjádření 30 dnů a ve složitějších případech i dvojnásobek.

Nejlepší hypotéka online

Podle některých odpůrců však dává nový zákon příliš velké možnosti developerům, kteří nemusí respektovat připomínky památkářů. Navíc s ním nesouhlasí ani obce. Vadí jim, že poklesnou jejich pravomoci.

Rusnok chce progresivní daň z nemovitosti

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nedávno představil jiný nápad, který má zlevnění domů a bytů pomoci. Jeho součástí je:

  • snížení nebo dokonce úplné zrušení daně z nabytí nemovitosti
  • a naopak zvýšení daně z nemovitosti

Podle jeho představ má mít daň z nemovitosti progresivní charakter a má se týkat majitelů dvou a více nemovitostí. Dopadla by tedy zejména na lidi, kteří kupují byty a domy jako investici. To znamená, že je dál pronajímají.

Podle aktuálních údajů centrální banky má takový plán se svými nemovitostmi téměř třetina žadatelů o hypotéku.

Zlevnění může být i nebezpečné

Někteří ekonomové ale s takovým řešením nesouhlasí. Mimo jiné proto, že příliš velké zlevnění může lidem přinést výrazné problémy.

Hypotéky získané před propadem cen totiž mohou přerůst hodnotu nemovitosti. Na takovém úvěru pak klienti znatelně prodělají. A pokud se dostanou do potíží se splácením, ani prodej nemovitosti nemusí na doplacení hypotéky stačit.

ANKETA k článku Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Zpomalí v roce 2020 růst cen nemovitostí?

Počet odpovědí: 183

KOMENTÁŘE k článku Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Co Češi očekávají od nájmu a co od vlastnického bydlení?

Co Češi očekávají od nájmu a co od vlastnického bydlení?

21.1.2025 Reality

Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

28.12.2024 Reality

Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.

Dispozice bytů: Jak se mění požadavky a trendy na trhu?

Dispozice bytů: Jak se mění požadavky a trendy na trhu?

24.12.2024 Reality

Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.

Cena nemovitostí vs. příjmy: Kde je bydlení nejdostupnější

Cena nemovitostí vs. příjmy: Kde je bydlení nejdostupnější

17.12.2024 Reality

Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.

Přes 90 000 Kč čistého potřebuje domácnost na hypotéku, říká Frait z ČNB

Přes 90 000 Kč čistého potřebuje domácnost na hypotéku, říká Frait z ČNB

12.12.2024 Reality

Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena