Jeden z neoblíbenějších způsobů uložení a zhodnocení peněz. Taková je pozice stavebního spoření v České republice. Česko má díky tomu dokonce třetí největší podíl na evropském trhu se stavebním spořením. Hned za Německem a Rakouskem.
Podle údajů Evropského sdružení stavebních spořitelen je Česká republika jednou ze zemí, kde je stavební spoření nejpopulárnější. Lidé v něm mají uložených víc než 350 miliard korun. A úvěry ze stavebního spoření přesahují 260 miliard.
Z celoevropského hlediska je to zhruba 6% z vkladů i úvěrů. Stavební spoření víc využívají jen Němci, kteří mají v uvedených oblastech 80% podíl, a Rakušané s 8%.
Oblíbenost stavebního spoření v České republice potvrzují také čísla z domácího trhu. Na „stavebko” míří 15% z celkového objemu všech vkladů. A každý pátý úvěr na bydlení je právě ze stavebního spoření.
Vše podtrhuje počet klientů, kteří tento produkt využívají. Je jich 3,2 milionu. Smlouvu o stavebním spoření má tedy doma téměř každý třetí obyvatel Česka.
Důvodů takové popularity je několik. Tím prvním a zřejmě nejvýraznějším je vysoké zhodnocení peněz, které stavební spoření nabízí. Při splnění určitých podmínek si poradí i s inflací.
V současnosti je tak jediným produktem na trhu, který vám něco takového dokáže zaručit.
Investice sice slibují víc, ale zároveň u nich musíte počítat s rizikem, že výnos nakonec nebude tak vysoký. Nebo že dokonce proděláte.
Jiný způsob zhodnocení peněz nabízí například spořicí účty. Na rozdíl od investic jsou ze zákona pojištěné, a tak u nich máte jistotu, že o vložené peníze nepřijdete. Jenže vzhledem k současné výši inflace ani nevyděláte.
Také u vkladů na stavební spoření můžete počítat s jejich pojištěním. Tudíž máte jistotu, že peníze neztratíte.
Zároveň slibují úrok přesahující 1%. Je to sice méně, než mají termínované vklady i spořicí účty, ale zato nabízí jeden zajímavý bonus. Je jím státní příspěvek až 2 000 korun ročně.
Dosáhnete na něj, pokud za rok naspoříte nejméně 20 000 Kč. Tedy když na stavební spoření posíláte každý měsíc alespoň 1 667 korun.
Peníze od státu samozřejmě dostanete, i když na stavební spoření posíláte méně nebo více peněz. Příspěvek je totiž vždy 10% z naspořené částky za daný rok. Zároveň je ale jeho maximální výše stanovená na 2 000 korun ročně. Větší státní příspěvek tedy ke stavebnímu spoření dostat nemůžete.
Vyplývá z toho, že nejvýhodnější je spořit každý rok právě 20 000 korun. Od státu tak získáte maximum. A roční výnos vložených peněz tak vyskočí až ke 4%.
Vyššímu zhodnocení brání poplatky, které jsou se spořením spojené. I tak ale „stavebko” dokáže spolehlivě překonat inflaci. Přestože se její míra v posledních měsících pohybuje poměrně vysoko – mezi 2,5% a 3%.
Stačí jen každoročně naspořit dost peněz a nevybrat je dřív než po 6 letech od založení spoření. Jinak byste přišli o státní podporu. Někteří poskytovatelé navíc předčasný výběr podmiňují dalšími poplatky.
Druhou velkou výhodou tohoto produktu je možnost požádat o úvěr ze stavebního spoření. Klienti ho obvykle využívají k rekonstrukcím, stále častěji o něm ale uvažují také jako o alternativě za hypotéku.
Kvůli loňskému zpřísnění podmínek pro získání hypoték totiž na hypoteční úvěry dosáhne mnohem méně lidí než dřív. Právě proto někteří z nich spoléhají na půjčku ze stavebního spoření. Při zajištění nemovitostí se totiž dostanete na podobný (a někde i na výhodnější) úrok jako u hypotéky.
Stavební spoření a hypotéka se přitom můžou také výborně doplňovat. Stačí „stavebko” využít jako základ pro hypoteční úvěr.
Abyste tuto půjčku získali, potřebujete mít zpravidla naspořeno alespoň 20% z hodnoty nemovitosti. A právě díky stavebnímu spoření se k této částce postupně dostanete.
Pomáhá tomu jak zmíněný státní příspěvek, tak zvýhodněné úrokové sazby pro mladé, které banky u spoření často nabízejí. Jak ukazuje srovnání stavebního spoření, pohybují se i kolem 1,5%. Zhodnocení peněz je tím pádem ještě vyšší. Za několik let tak můžete bez problémů naspořit potřebný základ k tomu, abyste získali dostatečnou hypotéku.
V praxi je takový postup hodně oblíbený. Podle nedávného průzkumu společnosti Wüstenrot chce právě takto využít naspořené peníze zhruba třetina dotázaných. A přibližně pětina jich plánuje, že si za naspořenou částku rovnou koupí vlastní dům nebo byt.
Během předvánočního shonu často zapomínáme na důležité finanční záležitosti. Přitom stačí pár minut kontroly, především těch finančních produktů, u nichž se dá využít podpora státu. A to nejen v podobě příspěvků, ale i daňových úlev. Stát každoročně nabízí vyšší tisíce korun. Podívejme se na rady odborníka Broker Trust, jak je nenechat propadnout.
V reakci na snížení základní sazby ČNB o čtvrt procentního bodu přichází vlna změn v úročení spořicích účtů. Pět bank - VÚB, Trinity, Creditas, Moneta a ČSOB - již oznámilo snížení sazeb. Další se brzy přidají. První bude Air bank, jejíž sazebník platí jen do 22. listopadu.
Statisíce lidí se v posledních měsících rozloučily se státními příspěvky na důchodové spoření a penzijní připojištění. Stát je totiž přestal vyplácet starobním důchodcům. Víte, jak v takovém případě naložit s naspořenými prostředky? A jak je co nejvýhodněji vybrat nebo zhodnotit? To všechno vám prozradíme.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
KOMENTÁŘE k článku Češi jsou na špičce ve stavebním spoření. Se „stavebkem” totiž překonají i inflaci
Poplatek za vedení účtu Stavebního spoření, Komentoval(a): Agáta Kohutová
Dobrý den, chci se zeptat, zda některá banka nabízí stavební spoření s vedení účtu zdarma a zda je možné přestoupit už v průběhu spoření ? Mám u ČS a při státním příspěvku 2000,- si ročně strhnou přes 320,- za "vedení účtu". Předem děkuji za odpověď.
Re: Poplatky, Komentoval(a):
Dobrý den, žádná stavební spořitelna nenabízí vedení produktu zdarma, všechny si účtují ročně 300-360 Kč. V průběhu stavebního spoření nelze měnit spořitelnu.