Banky.cz Články Komerční sdělení Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.   

REKLAMA

Na konci 3. kvartálu 2024 se snížil počet aktivních smluv ve starém typu „penzijka“, tj. v tzv. transformovaných fondech (penzijní připojištění nebo také PP), do nichž od roku 2012 nemohou vstupovat noví účastníci, o 327 tisíc na 2,11 milionuVyplývá to ze statistiky Ministerstva financí. I přesto zůstává PP dominantním způsobem spoření na důchod v České republice, a to jak z pohledu počtu účastníků, tak objemu naspořených prostředků.  

Negativa nezáporného zhodnocení

V PP je garantováno tzv. nezáporné zhodnocení, tedy že hodnota prostředků nemůže poklesnout pod hodnotu prostředků, které účastník fondu poslal. V praxi to znamená, že i při nepříznivém vývoji na finančních trzích nesmějí penzijní společnosti připsat roční zhodnocení příspěvků účastníků PP na nižší než nulové úrovni.  

To s sebou nese i negativa v podobě výrazného omezení možnosti investovat do aktiv, která mohou přinášet vyšší výnosy, což se odráží v mnohem pomalejším zhodnocování prostředků,“ upozorňuje Ján Hanzo, portfolio manažer investiční společnosti INVESTIKA. Podle údajů Asociace penzijních společnost doručily staré (tzv. transformované) penzijní fondy mezi lety 2013 a 2023 průměrný roční výnos 1,13 %, což bylo téměř čtyřikrát méně než průměrná inflace v tomto období (4,06 %). 

Necelých 45 tisíc z ukončených smluv o penzijním připojištění bylo v letošním prvním pololetí převedeno do doplňkového penzijního spoření (DPS), které vedle toho získalo dalších 143 tisíc zcela nových účastníků systému dobrovolného spoření na stáří. V DPS tak bylo k 30. 6. 2024 evidováno rekordních 1,87 milionu smluv. V rámci DPS mají klienti na výběr ze tří strategií, které mají potenciál vyššího zhodnocení než penzijní připojištění, avšak již bez garance nezáporného výnosu. Ještě letos se dají očekávat další přesuny účastníků mezi jednotlivými produkty dobrovolné části penzijního systému. Jedním z důvodů mohou být přísnější podmínky pro vyplácení státního příspěvků na PP i DPS od 1. července 2024.  

O DIP je zájem

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Novinkou a hitem letošního roku je dlouhodobý investiční produkt (DIP), který láká na vyšší potenciální zhodnocení díky široké paletě investičních nástrojů včetně investičních fondů nebo akcií, a to s daňovým zvýhodněním i možností příspěvků zaměstnavatele. Oficiální data zatím nejsou k dispozici, ale je možné předpokládat, že část bývalých účastníků PP se nově rozhodla pro spoření v režimu DIP, které nabízí daňové zvýhodnění již od první investované koruny až do 48 tisíc Kča možnost daňově výhodného příspěvku zaměstnavatele až 50 tisíc Kč ročně.  

Dle údajů Asociace pro kapitálový trh České republiky (AKAT) si DIP během prvního půlroku jeho existence sjednalo více než 53 tisíc Čechů. Data za první tři čtvrtletí letošního roku hovoří dokonce o již bezmála 79 tisících klientech. Investiční společnost INVESTIKA se stala jedním z prvních poskytovatelů DIP a s 6.200 smlouvami o DIP získala na základě dat AKAT během prvního půlroku na trhu s DIP 12% podíl a patří tak v tomto ohledu mezi největší hráče na trhu.

K 31. prosinci roku 2024 registrovala INVESTIKA téměř 9.200 smluv o DIP. V jeho smysl jsme věřili od počátku. Byli jsme proto připraveni a začali jsme ho jako jedni z mála aktivně nabízet hned od prvního dne, kdy to podmínky umožňovaly. Spustili jsme informační kampaň. Nabídkou DIP chceme vyjít vstříc potřebám většiny obyvatel Česka, pro které je dnes investování nutností, pokud si chtějí udržet podobnou životní úroveň i v důchodovém věku,“říká předseda představenstva společnosti INVESTIKA Petr Čížek.

Sestavte si vlastní portfolio

Běžný účet od mBank zdarma

DIP byl zaveden jako další státem podporovaný produkt od 1. ledna 2024 jako alternativa či doplněk k penzijnímu spoření. Otevřel cestu k budování finančního majetku na důchod pomocí široké nabídky investičních nástrojů, včetně těch s vyšším výnosovým potenciálem, a to dle volby klienta. Stát tím posiluje princip osobní svobody a převzetí větší části odpovědnosti občanů za jejich životní úroveň ve stáří v době, kdy se prohlubuje deficit státního důchodového systému z důvodu stárnutí obyvatelstva. To nutně povede k důchodům, které budou pokrývat menší část životních nákladů budoucích důchodců, než je tomu u těch současných. 

V investiční společnosti INVESTIKA lze v rámci DIP investovat do realitního fondu INVESTIKA, fondu akciových trhů EFEKTIKA, peněžního fondu MONETIKA, depozitního fondu EUROMONETIKA a fondu kvalifikovaných investorů DYNAMIKA. Všechny produkty je možné v rámci DIP libovolně kombinovat, vytvořit si tak z nich investiční portfolio a příspěvky do něj si odečíst ze základu daně z příjmů.  

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.   

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

Investice do kryptoměn často vyvolávají debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?

Klidná dovolená bez starostí

Klidná dovolená bez starostí

Představte si, že plánujete svou vysněnou dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle odpočinku. Co by se mohlo pokazit?

Zdroj obrázku: Freepik.com

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena