V loňském roce provedla agentura NMS market research mezi občany České republiky průzkum zabývající se otázkou pojištění u nás. Mezi nejčastěji uzavíraná pojištění patří penzijní připojištění, cestovní a životní pojištění. Ve srovnání s vyspělými evropskými zeměmi však do pojištění stále investujeme poměrně málo.
Třetí nejčastější pojistný produkt – životní pojištění – má více než 60 % dotázaných. Mezi hlavními podněty, které vedly k uzavření životního pojištění, se objevila obava o zabezpečení rodiny a životních rizik. Případně jej využívají také jako způsob spoření na stáří a v neposlední řadě jako zajištění schopnosti splácet hypotéku.
Téměř 40 % dotázaných zároveň považuje pojistku za dostatečnou ochranu před životními riziky. Přičemž mezi ta nejzávažnější řadíme zejména závažné onemocnění, vážný úraz a ztrátu zaměstnání. Asi 40 % lidí se ale obává také nadměrné zadluženosti a ztráty bydlení.
V otázce zabezpečení sebe samých na stáří jsme se projevili jako zodpovědní lidé, kteří nečekají, až jak se situace vyvine. Kolem 70 % žen i mužů dalo jasně najevo, že se na budoucnost připravují a snaží se si již teď zajistit dostatečný životní standard i ve stáří. Podle průzkumu tak činí zejména sjednáním penzijního připojištění. Penzijní připojištění mezi své uzavřené pojistné produkty zařadil přibližně stejný počet respondentů.
Ačkoliv největším strašákem je pro nás podle všeho závažné onemocnění (obáváme se ho až dvakrát víc než smrti), počet životních pojistek podle údajů České národní banky jednoznačně převyšuje počet úrazových pojištění. A to čtyřnásobně. Úrazové pojištění si ke konci prvního kvartálu roku 2013 sjednalo celkem 1,8 milionu osob. V případě životního pojištění se jedná o 8,2 milionu.
Výše zmiňovaný průzkum od NMS market research poukázal ještě na jeden zajímavý fakt. Ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi do životního pojištění příliš neinvestujeme.
Zatímco ve Finsku, Velké Británii nebo Francii vkládající do životního pojištění kolem 12 % výdajů domácnosti na konečnou spotřebu, v České republice činí tato hodnota sotva 5 %. V otázce životního pojištění nás dokonce předběhlo i Polsko, Chorvatsko a Slovinsko.
Zdroj: ING Pojišťovna (PR)
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Češi se nejvíce bojí onemocnění, ztráty příjmu a úrazů, proto se pojišťují
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.