Češi se v základních finančních produktech orientují lépe, než tomu bylo v minulosti. A finanční gramotnost českých občanů se stále zlepšuje. Avšak ve správě svých úspor nejsou Češi ještě tak znalí. Jak vybrat spořicí čet? K čemu je určen? Kolik peněz byste na něm měli mít uloženo, aby se vám vyplatil?
Češi si sice spoří, ale neumí v této oblasti chodit. Na běžných účtech v České republice je uloženo stále na 700 miliard korun a velkou část úspor mají lidé uschovanou i doma „pod polštářem“. Banky sice uvedly, že se zvýšil zájem o spořicí účty a termínované vklady, ale v porovnání se západoevropskými zeměmi se Češi neumí o své naspořené peníze starat.
Pokud máte větší částku na běžném bankovním účtu, potom děláte chybu. Současná inflace snižuje hodnotu vašich peněz. Každý klient banky by si měl sjednat i spořicí účet, na který si bude posílat své finanční rezervy. Hlavní výhodou spořicího účtu je vyšší úroková sazba v porovnání s běžným účtem, díky čemuž je dosaženo efektivního zhodnocení. Na spořicím účtu vám nejsou účtovány ani žádné poplatky, a tak se vaše rezervy nesnižují.
Existují lidé, kteří spořicí účet mají sjednaný, ale neumí ho využívat. Také jsou i lidé, kteří si na spořicí účet pošlou třicet tisíc korun, ale na běžném účtu stále nechávají uložené sta tisíce. Na běžném účtu byste si měli nechat tolik peněz, kolik slouží k pokrytí vašich potřeb. Zbytek peněz byste měli převést na spořicí účet, kde se budou rezervy efektivně zhodnocovat. Ale pozor, spořicí účet pojišťuje vklady pouze do určité výše. Není tedy dobré vkládat na spořicí účet peníze nad limit pojištění. I tyto případy se často dějí. Při zřizování spořicího účtu byste se neměli ohlížet pouze na výši úrokové sazby, která je sice velmi důležitá, ale ne nejdůležitější. Usedněte k internetu a udělejte si průzkum trhu mezi bankami. Zjistěte, zda banka, kterou jste si vybrali, má dlouhodobě stabilní úrokovou sazbu na spořicích účtech. Pokud by její úroková sazba výrazně kolísala v časovém horizontu několika měsíců, raději si najděte jinou banku. Jednou totiž může být úrok velmi vysoký, ale podruhé může spadnout na minimum, což by pro vaše našetřené peníze nebylo ideální.
Velmi často se stává, že vás překvapí nečekané výdaje. V takovém případě musíte sáhnout po rezervách. Nevystačíte-li si s vlastními rezervami, doporučujeme si půjčit u ověřené nebankovní společnosti, jako je kredito24. Její půjčka je sice na menší obnos peněz, ale k pokrytí neočekávaných výdajů postačí.
Zdroj: Kredito24
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Češi spoří, ale špatně. Aneb vybíráme spořicí účet
spořící účty, Komentoval(a): ivana
Nevím, jestli vložením peněz na spořící účet člověk vlastně spoří, když jsou úroky tak nízké. Taky mám menší částku na spořícím účtu a vždycky mě pobaví, když mi na konci měsíce přičte banka směšný úrok a z toho mi pak ještě strhnou daň :D Takže raději spořím jinak a přes investičního poradce p.Žídka raději investuju do akcií a zlata. To zhodnocení peněz je zase úplně někde jinde.