Banky.cz Články Komerční sdělení Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

Nakoupit akcie není nic těžkého. Stačí si zařídit obchodní účet u banky, případně využít některou z populárních online obchodních platforem. Po vytvoření obchodního účtu si na něj stačí poslat počáteční investiční kapitál – a můžeme začít obchodovat. Teprve teď ale začíná to pravé finanční dobrodružství – co za tituly nakoupit? 

REKLAMA

Právě koronavirová doba může být zajímavou příležitostí, kdy jsou pohyby cen akcií značné. První vlna je za námi, přijde ta druhá?

Jak koupit akcie, abychom na nich vydělali?

Pochopitelně je stále vhodné podívat se na technickou analýzu a fundamentální analýzu daných titulů. Obecně řečeno však existují příhodná období, kdy je dobrý nápad akcie nakoupit.

  • Když jsou vydávány nové akcie (IPO)
  • Když společnost proniká na nové trhy – ať už geografické či produktové
  • Když dojde k prudkému propadu ceny (to se stalo např. při známé „dieselgate“ v případě Volkswagenu.

Někdy jde o strategické rozhodnutí proniknout na nové trhy, jindy o období propadu. Právě při propadech se dají akcie pořídit za výhodné ceny. A právě třetí popisovanou situaci jsme prožili – s tím rozdílem, že tentokrát nešlo o jednu společnost, ale došlo k propadu celého trhu. Inu, korona.

Korona srazila český akciový trh

Razantní dupnutí na brzdu se projevilo i tím, že tituly obchodované na české burze spadly. Kdo nakoupil ve výprodejových týdnech, ten si mohl dost vydělat. Ovšem ne vždy platí poučka, že co padá, to se kupuje. Ne vždy je totiž snadné trefit dno. Samozřejmě je možné titul postupně přikupovat a ředit tak nákupní cenu, tj. stále dál a dál snižovat průměrnou nákupní cenu. Podívejme se, jak na tom byly 2 známé tituly obchodované na pražské burze.

Příklad první: Jak se propadla Moneta Money Bank

V březnu 2020 jsme mohli vidět výrazný propad např. u české banky Moneta Money Bank. Akcie bývalé GE Money Bank, dnes Moneta Money Bank, jsou u českých investorů populární. I dnes však velkou část akcií drží i investoři zahraniční. A akcie mají i někteří topmanažeři z vedení banky. Během nedávného propadu se cena akcií Moneta snížila a stále ještě není na předkoronavirových hodnotách.

akcie-moneta.png

 Vývoj ceny akcií Monety za poslední rok

Příklad druhý: Pád a vzestup Avastu

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Další český titul, Avast, spadl o více než polovinu. Před koronavirovou krizí byl propad jeho ceny způsoben reakcí na zjištění, že Avast v rámci své činnosti nakládal s daty uživatelů způsobem, který nebyl pokládán za nejšťastnější. To vše vedlo k tomu, že v minulých měsících byl Avast velkou příležitostí ke zhodnocení – posuďte sami. Aktuálně na tom není úplně nejhůř.

akcie-avast.png

 Vývoj ceny akcií Avastu za poslední rok

Klíčovou otázkou zůstává, zda můžeme podobné výkyvy čekat i v nejbližších týdnech či měsících.

Můžeme čekat další výprodejové ceny?

Ačkoli se preventivní opatření rozvolňují, obavy z druhé vlny koronaviru přetrvávají. A že to není možnost nereálná můžeme vidět na příkladu Izraele, ve kterém právě pravděpodobně k druhé vlně koronavirové nákazy dochází.

Kdyby však druhá vlna přišla i do Evropy, patrně už by reakce na ní nebyla tak razantní jako při vlně první. Přeci jen teď už víme, co dělat. A lépe připraven na reakci je i státní aparát (doufejme). Druhá vlna prostě nebude něco tak nečekaného, jako byl první nápor koronaviru.

Můžeme tedy předpokládat, že by proto už nedošlo k zastavení a prudkému poklesu ekonomiky. Opatření budou spíše lokální a budou přijímány tak, aby se ekonomického života dotkly co nejméně. Mezitím se navíc ve světě začínají objevovat záchranné plány, které mají pomoci zmírnit nadcházející ekonomickou recesi. Budoucnost je tedy ve hvězdách. Proti sobě působí řada faktorů.

Kam jít pro dividendu? Od českých bank ji prozatím nečekejte

Pro investory, kteří drží akcie obchodované na pražské burze, se vše neodvíjelo zrovna nejlépe ještě v jednom ohledu. Banky působící v ČR by totiž podle doporučení ČNB neměly za rok 2019 vyplácet dividendu. Ani ona zmiňovaná MONETA.

Běžný účet od mBank zdarma

To je možná v souladu s ostražitostí a obezřetností, kterou od bankovního sektoru očekáváme. Na druhou stranu je to možná opatrné až přespříliš. Stopka pro vyplácení dividend ze strany bank může také přimět zahraničních investory, aby se porozhlídli po jiných titulech na jiných burzách. Mohou tak odejít z české burzy jinam, kde se dividendy dočkají spíše. Celkově to pražské burze může uškodit, protože ta se už nějakou dobu potýkala s klesajícím objemem obchodů. Právě pravidelná výplata dividend byla něco, co místní tituly dělalo lákavými. Česká národní banka doporučuje, aby české banky nevyplácely dividendy. A banky ji poslouchají.

Když se náhle nekoná výplata dividend, může se to promítnout i do reálné ekonomiky. Hlavně tím, že pro drobné investory je výnos z dividend něco, díky čemu si mohou koupit zboží či služby, které by si jinak nedopřáli. Chybějící dividenda tak nejspíš trochu srazí tuzemskou poptávku.

A je tu i další důvod, proč by výplata dividend českými bankami nemusela vadit. České banky jsou totiž dobře kapitálově vybaveny. Dokonce jsou v těchto ukazatelích české banky lepší než banky mnohých jiných zemí EU.

V létě nás zase čeká přehled výsledků firem za druhé čtvrtletí roku 2020. Výsledky tak mohou s trhy opět zamávat. Právě v prvních týdnech července to začne. A bez ohledu na teploty venku čekají obchodníky s akciemi pořádně horké dny.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Český akciový trh: Kdo by nechtěl zbohatnout na koroně

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí penzijní připojištění, hitem se stává dlouhodobý investiční produkt

Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.   

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

SmartBit Boost: Jak AI pomáhá stát se úspěšným investorem do kryptoměn

Investice do kryptoměn často vyvolávají debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence: Jak mění svět kolem nás

Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?

Klidná dovolená bez starostí

Klidná dovolená bez starostí

Představte si, že plánujete svou vysněnou dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle odpočinku. Co by se mohlo pokazit?

Zdroj obrázku: Freepik.com

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena