Zaplatit v obchodě platební kartou za zboží a služby je stále častější a v cizině občas i pohodlnější a rychlejší způsob než platba hotovými penězi. Jak se liší platba kartou v cizině a u nás a co nás může potkat neobvyklého?
Někdy se nám může zdát, že některé země jsou v používání platební karty mnohem dále než Česká republika. Například se můžeme divit, že se od nás očekává, že platbu provedeme naprosto sami bez asistence pokladní, platba sama pak probíhá rychleji než u nás, terminály jsou modernější a někdy ani nemusíme zadávat PIN. Záleží opravdu na dané zemi, jsou země, kde zaplatíme platební kartou i za žvýkačky, někde budou od nás požadovat nákup v určité minimální hodnotě. Někde budete rádi, že vyberete peníze z bankomatu, protože v obchodech se kartou platit nedá vůbec.
Také se nám může stát, že naše karta z nějakého důvodu nebude fungovat. V obchodě máme výhodu, že jednáme s člověkem a pokud se s ním domluvíme, můžeme zkoušet problém řešit. Příkladem může být nefunkční čip, nefunkční magnetický pruh a podobně. Problém může být v kartě nebo také v terminálu. Vždy je dobré se snažit obchodníka přesvědčit, že naše karta normálně funguje, už jsme s ní několikrát platili a ať zkusí nějaký jiný postup. Pokud neprojde vložení čipu, ať zkusí magnetický pruh a naopak. Někdy také může obchodník opsat číslo karty do terminálu ručně. Případně nemá ještě někde odložený imprintér? Možná se nás obchodník bude ptát, jakou kartu máme, resp. k jakému účtu (viz Credit, Checking nebo Saving v minulém díle). Zkusíme Credit (i když máme třeba ve skutečnosti debetní kartu) a pokud se nás obchodník na nic neptal, zkusíme mu navrhnout, aby to tak navolil. Můžeme jej také přesvědčit, aby vyzkoušel i jiné možnosti. Některé terminály jsou blokovány na určitý počet pokusů a například po třech pokusech už mohou naši kartu odmítat. Obchodník může mít ale i další terminál a tím pádem máme další pokusy. Samozřejmě o menších částkách se asi nebudeme dlouze dohadovat, a pokud karta nezafunguje, zaplatíme hotově. Ale v určitých situacích může být provedení platby kartou pro nás klíčové (vypůjčení automobilu, zaplacení za hotel, zaplacení letenek apod.).
Pokud vidíme u pokladny terminál na karty, zaradujeme se a těšíme se, jak budeme platit kartou. Někdy ale naše radost netrvá dlouho. Terminál na karty může být jen na určité karty a nemusí se vůbec jednat o karty platební. Například se může jednat o karty bodových bonusových programů, lokální platební nástroje platné jen v dané zemi nebo sice jde o platební karty, ale nejedná se o karty naší karetní asociace. Dobré je si hlídat logo asociace, které najdeme nejčastěji přímo na pokladnách anebo u vchodu do obchodu. Pokud si nejsme jisti, raději se předem zeptáme. Někdy se stačí zeptat, zda akceptují platbu kartou, ale lepší je se ptát zda akceptují platbu Visa, platbu Mastercard, platbu Maestro a podobně.
V cizině se nám může stát, že nám nabídnou, že částka za zboží či službu bude naúčtována v jiné měně, než jakou v této zemi používají. Mohou nám dokonce nabídnout, že částka bude naúčtována rovnou v Kč. Máme to chtít, je to výhodnější než platit v cizí měně? Jednoznačnou odpověď asi nelze říci, pokud totiž zvolíme účtování přímo v Kč, necháváme přepočet z cizí měny na Kč na bance obchodníka (a ta nejspíš použije svého kurzu deviza – nákup). Pokud zaplatíme v cizí měně, provede se přepočet dle pravidel naší banky (zpravidla na EUR dle karetní asociace a na Kč dále dle kurzu deviza-prodej naší banky, více v minulém dílu našeho povídání). V naprosté většině vyjde výhodněji použít přepočtu naší banky, protože kurz deviza prodej naší banky (banka nám prodává cizí měnu) je výhodnější než deviza nákup banky obchodníka (banka obchodníka vlastně kupuje pro ni cizí měnu – Kč). Jinými slovy je lepší platit přímo v měně obchodníka. Ale protože kurzy naší a obchodníkovy banky se mohou výrazně lišit, nemusí toto platit vždy.
Směnný kurz je při výběru z bankomatu a při platbě u obchodníka totožný. Za výběr z bankomatu je ale v naprosté většině bank účtován poplatek za výběr v cizině a ten je často nezanedbatelný. Z tohoto důvodu je výhodnější platit kartou přímo v obchodě. Nicméně mít v cizině nějakou hotovost je asi potřeba. Jako možnost ušetřit se nabízí kombinace výměny menšího obnosu peněz ve směnárně nebo v bance a platit většinu nákupů kartou v obchodě. Bohužel ale riskujeme, že pokud nebude karta v některém obchodě fungovat, nebudeme mít pro tento případ dostatek hotovosti.
V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Následující článek popisuje některá z nejvýznamnějších rizik spojených s každodenním používáním běžných bankovních účtů v roce 2024.
Mít účet u banky je nejpraktičtější způsob uložení peněz. Výplaty se většinou posílají už jen na účet. Platby z účtu jsou jednoduché a často zdarma, navíc můžete získat nějaké zhodnocení. Úložky v bance jsou pojištěny až do 100 000 eur. Hledat pro své peníze bezpečnější místo, než je banka, nemá patrně smysl.
České banky nezapomínají ani na děti. V jejich nabídce najdete dětské účty i platební karty. Kdy začít přemýšlet o založení těchto finančních produktů, které banky je nabízí, jaké jsou jejich podmínky a podle čeho vybírat?
Od 20. dubna 2024 zavede Raiffeisenbank pro většinu klientů nové ověření při přihlašování do internetového bankovnictví. K tomuto kroku banka přistoupila z bezpečnostních důvodů, cílem změny je zvýšené zabezpečení přístupu k účtu. Změna se dotkne většiny klientů. Jediná skupina uživatelů bankovnictví RB, pro které se nic nemění, jsou ti, kteří se stále ještě přihlašují kombinací SMS kódu a hesla.
Založit si bankovní účet online, je dnes už hračka. Banky přizpůsobily proces tak, aby byl přístupný co nejvíce klientům. Dokumentů pro založení účtu se nevyžaduje mnoho: jen osobní doklady, případně výpis z účtu, který už používáte u jiné banky. Online si můžete založit účet běžný, spořicí, obchodní (investiční), účet podnikatelský, ale třeba i termínovaný vklad. U některých dětských účtů zůstává nutnost osobní návštěvy na pobočce. Podívejte se, jak na založení bankovního účtu online. Věděli jste, že některé banky nabízejí bonusy za založení účtu?
KOMENTÁŘE k článku Cestujeme do zahraničí s platební kartou 4
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.