Zažila to snad většina z nás: Na internetu si objednáme zboží, zaplatíme za něj platební kartou, natěšeně čekáme na zásilku, jenže místo ní dorazí tak akorát zklamání. Buď dostaneme cosi, co absolutně neodpovídá slibované kvalitě, nebo nedorazí vůbec nic. Máme v takové chvíli šanci na vrácení peněz? Máme. Díky službě chargeback. Je ovšem důležité poznamenat, že na ni nelze spoléhat ve všech případech, kdy naletíme pochybným podnikavcům.
Situace, kdy vydáme peníze za nic, může vypadat různě:
V první řadě je třeba kontaktovat samotného prodejce, který by měl situaci řešit. Pokud nekomunikuje nebo se k vrácení peněz nemá, lze se obrátit na banku, u níž máte účet, ze kterého jste za zboží či službu platili. V takovém případě vám může posloužit chargeback. Podmínkou je předchozí úhrada produktů kartou. „Je to jeden ze způsobů, jak komunikovat s bankou a požádat ji o pomoc. Vy jako držitel se v případě, že obchodník s vámi nekomunikuje, protože je nesolventní nebo to mohl být podvod, obrátíte na banku. A my komunikujeme s bankou toho obchodníka a v rámci pravidel transakci řešíme,“ vysvětluje Pavel Šašek, vedoucí oddělení prevence karetních podvodů v Komerční bance. „Konkrétní částku si bereme od té cizí banky, protože ona obchodníkovi schválila akceptaci karet, takže to je její kreditní riziko.“
A jak dodává, obvykle se podaří obhájit klienty v 99 % případů. A když ne? Mají klienti, kteří se dočkají zamítnutí stížnosti, ještě nějakou šanci? Jak zkušený expert říká, mají. „Mohou se obrátit na ombudsmana, s nímž případy řešíme, nebo na finančního arbitra, který je jednou z posledních instancí. Vyžádá si od banky veškerou dokumentaci, jak případ proběhl, a pak ho posuzuje.“
Mohlo by vás zajímat: Podezřelá transakce na platební kartě — co dál? Prvním krokem je blokace karty
Vůbec nejlepší způsob, jak nepřijít o peníze, je pochopitelně důkladné prověření obchodníka ještě před zaplacením nákupu. Důležité je také zmínit, že služba chargeback se netýká plateb, které probíhají z účtu na účet. „Když potvrdíte platbu v silně ověřené aplikaci, řeknete, že to byl podvod a přišli jste o peníze, tak s tím nic neuděláme, protože jste to potvrdili,“ říká Pavel Šašek.
Totéž se týká třeba pochybných převodů peněz na kryptoměny. „Ani s tím neudělá banka vůbec nic. Vy jste odsouhlasili převod těch peněz. A na to se teď tzv. chargebacková pravidla nevztahují,“ vysvětluje vedoucí oddělení prevence karetních podvodů.
Na podvody, při nichž se platí tzv. account to account, tedy z účtu na účet, se zaměřuje jeho kolega z Komerční banky Marek Macháček. On a jeho spolupracovníci se ovšem potenciálním obětem snaží pomoci záhy po provedení platby. „Když náš systém vyhodnotí, že se může jednat o pochybného obchodníka, voláme klientům, vysvětlujeme jim, že podle námi zjištěných indicií se jedná o podvod, a nabízíme jim, že platbu zablokujeme. Ptáme se, jestli platbu prováděl skutečně on a jestli ji chce potvrdit.“
Věděli jste, že v Komerční bance v obavách před podovdy prověří až půl milionu transakcí denně?
zdroj: KB.cz
„Jsou dva různé typy podvodů, je vždycky velmi složité to popsat. Proto je dobré mít vždy kontakt na obchodníka. Když si nevím rady, kontaktuji banku a my se vyjádříme v rámci pravidel, co jsme schopni dělat a co ne,“ uzavírá Pavel Šašek.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.