Banky.cz Články Komerční sdělení Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům

Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům

Chargeback dokáže ochránit před kyberpodvodníky

Zažila to snad většina z nás: Na internetu si objednáme zboží, zaplatíme za něj platební kartou, natěšeně čekáme na zásilku, jenže místo ní dorazí tak akorát zklamání. Buď dostaneme cosi, co absolutně neodpovídá slibované kvalitě, nebo nedorazí vůbec nic. Máme v takové chvíli šanci na vrácení peněz? Máme. Díky službě chargeback. Je ovšem důležité poznamenat, že na ni nelze spoléhat ve všech případech, kdy naletíme pochybným podnikavcům.

REKLAMA

Situace, kdy vydáme peníze za nic, může vypadat různě:

  • obchodník, u něhož si objednáme zboží všeho druhu, je spíš podvodník,
  • koncert, na který jsme si koupili vstupenky, se neuskuteční,
  • letecká společnost, jež nám prodala letenky, zkrachuje.

Chargeback jako poslední záchrana

V první řadě je třeba kontaktovat samotného prodejce, který by měl situaci řešit. Pokud nekomunikuje nebo se k vrácení peněz nemá, lze se obrátit na banku, u níž máte účet, ze kterého jste za zboží či službu platili. V takovém případě vám může posloužit chargeback. Podmínkou je předchozí úhrada produktů kartou. „Je to jeden ze způsobů, jak komunikovat s bankou a požádat ji o pomoc. Vy jako držitel se v případě, že obchodník s vámi nekomunikuje, protože je nesolventní nebo to mohl být podvod, obrátíte na banku. A my komunikujeme s bankou toho obchodníka a v rámci pravidel transakci řešíme,“ vysvětluje Pavel Šašek, vedoucí oddělení prevence karetních podvodů v Komerční bance. „Konkrétní částku si bereme od té cizí banky, protože ona obchodníkovi schválila akceptaci karet, takže to je její kreditní riziko.“

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

A jak dodává, obvykle se podaří obhájit klienty v 99 % případů. A když ne? Mají klienti, kteří se dočkají zamítnutí stížnosti, ještě nějakou šanci? Jak zkušený expert říká, mají. „Mohou se obrátit na ombudsmana, s nímž případy řešíme, nebo na finančního arbitra, který je jednou z posledních instancí. Vyžádá si od banky veškerou dokumentaci, jak případ proběhl, a pak ho posuzuje.“

Mohlo by vás zajímat: Podezřelá transakce na platební kartě — co dál? Prvním krokem je blokace karty

Nárok na pomoc není samozřejmostí

Vůbec nejlepší způsob, jak nepřijít o peníze, je pochopitelně důkladné prověření obchodníka ještě před zaplacením nákupu. Důležité je také zmínit, že služba chargeback se netýká plateb, které probíhají z účtu na účet. „Když potvrdíte platbu v silně ověřené aplikaci, řeknete, že to byl podvod a přišli jste o peníze, tak s tím nic neuděláme, protože jste to potvrdili,“ říká Pavel Šašek.

Totéž se týká třeba pochybných převodů peněz na kryptoměny. „Ani s tím neudělá banka vůbec nic. Vy jste odsouhlasili převod těch peněz. A na to se teď tzv. chargebacková pravidla nevztahují,“ vysvětluje vedoucí oddělení prevence karetních podvodů.

Běžný účet od mBank zdarma

Na podvody, při nichž se platí tzv. account to account, tedy z účtu na účet, se zaměřuje jeho kolega z Komerční banky Marek Macháček. On a jeho spolupracovníci se ovšem potenciálním obětem snaží pomoci záhy po provedení platby. „Když náš systém vyhodnotí, že se může jednat o pochybného obchodníka, voláme klientům, vysvětlujeme jim, že podle námi zjištěných indicií se jedná o podvod, a nabízíme jim, že platbu zablokujeme. Ptáme se, jestli platbu prováděl skutečně on a jestli ji chce potvrdit.“

Věděli jste, že v Komerční bance v obavách před podovdy prověří až půl milionu transakcí denně?

zdroj: KB.cz

„Jsou dva různé typy podvodů, je vždycky velmi složité to popsat. Proto je dobré mít vždy kontakt na obchodníka. Když si nevím rady, kontaktuji banku a my se vyjádříme v rámci pravidel, co jsme schopni dělat a co ne,“ uzavírá Pavel Šašek.

REKLAMA

ANKETA k článku Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům

Využíváte službu chargeback?

Počet odpovědí: 99

KOMENTÁŘE k článku Chargeback: Služba, která nás umí ochránit, když naletíme kyberpodvodníkům

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Podle čeho vybírat realitní investiční fond

Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Jak začít podnikat bez zbytečných průtahů

Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena