Čínský akciový trh zažívá jeden z nejpůsobivějších obratů ve své historii. Index CSI 300, který zahrnuje 300 největších firem z pevninské Číny, v pondělí 30. září prudce vzrostl o 8,5 %. Jde o největší jednodenní nárůst od roku 2008. Dramatický vzestup následuje po sérii vládních stimulačních opatření, která mají podpořit hospodářský růst Číny.
Investice do čínských akcií se v posledních letech potýkaly s řadou problémů, jak ukazuje e15.cz, kde se nad čínskými akciemi pozastavili. Index CSI 300 od svého vrcholu v roce 2021 ztratil více než 45 % hodnoty. Nyní však zaznamenává výrazné oživení.
Během září překonal hranici 20 % růstu, což signalizuje vstup do technického býčího trhu. Minulý týden index dokonce vykázal nejvyšší tempo růstu za posledních 16 let.
Za prudkým obratem stojí především rozsáhlý stimulační balíček Číny. Mezi klíčová podpůrná a stimulační opatření patří:
Čínská centrální banka hraje v tomto procesu přímo klíčovou roli. Její kroky přispěly k oživení trhu s nemovitostmi, který v posledních letech trpěl prudkým poklesem cen a poptávky. A nezůstaly jen u nemovitostí, značný vliv vykazuje i v akciích.
Růst čínských akcií byl tak prudký, že některé lokální makléřské společnosti měly dokonce problémy s odbavováním nákupů. Celkový obrat na šanghajské a šenčenské burze dosáhl rekordních 2,6 bilionu jüanů (asi 371 miliard dolarů). Téměř všechny akcie v indexu CSI 300 si v pondělí připsaly zisk.
Online srovnání akciových fondů
Analytici se podle e15 shodují, že prudký obrat, který právě sledujeme, odráží takzvaně přeprodaný trh. Charu Chanana ze Saxo Markets upozorňuje, že rychlost obratu jasně ukazuje, jak výrazně byl trh podhodnocen. Zároveň však varuje, že není jisté, zda půjde o dlouhodobou změnu, nebo jen o dočasný růst podpořený vládními stimuly.
David Chao z Invesco Asset Management je optimističtější. Domnívá se, že současná vládní politika může konečně překonat cyklické překážky. Ty v posledních třech letech brzdily růst čínské ekonomiky. Vládní politika podpory trhů to ale může změnit, a založit tím Číně na trvalejší růst.
Zájem o čínský akciový trh už nyní přesahuje státní hranice. Hedgeové fondy začaly prodávat americké technologické akcie. Své investice přesouvají do těžebních a materiálových firem, spojených s komoditním trhem. Například: cena železné rudy, zásadní suroviny pro čínský průmysl, vyskočila téměř o 11 %.
Navzdory pozitivnímu vývoji zůstávají otazníky nad dlouhodobou udržitelností současného růstu. Kritici tvrdí, že levné úvěry a krátkodobé impulzy nezajistí dlouhodobý růst, dokud vláda nezačne podporovat inovace a soukromý sektor. Realitní trh, setrvává i nadále v problémech. Tvoří třetinu čínské ekonomiky a (zatím) nedovoluje domácnostem doufat ve zlepšení cen nemovitostí.
Výkonnost čínských akcií bude v dlouhodobém horizontu záviset na udržitelných reformách. Jak ukazují zkušenosti z minulosti, čínský trh po vládních zásazích často zažívá prudké vzestupy, ale dlouhodobý úspěch už nikoliv.
Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus, dodává na svém LinkedInu k situaci toto: "Klíčovou událostí z posledních dní je série stimulů v Číně. Investory povzbudil nejen celkový rozsah, ale i míra koordinace. Kromě uvolnění měnové politiky schválily tamní autority i speciální půjčky pro fondy ve výši cca 70 miliard dolarů. Ty by měly rozhýbat nákupy akcií. Regulátoři chtějí rovněž poskytnout zvýhodněné půjčky veřejně obchodovaným firmám s cílem rozjet buybacky. Rýsuje se také expanzivnější fiskální politika a vláda zjemnila pravidla pro nákupy nemovitostí s cílem nastartovat realitní trh. Čínský index CSI 300 posílil téměř o 16 procent a předvedl tak nejlepší týdenní výkonnost od roku 2008. Vývoj v Číně nakopnul globální burzy: mezi vítěze patří evropské firmy ze sektoru luxusu, pro které představuje největší asijská ekonomika klíčový trh. Například akcie LVMH přidaly za týden úctyhodných 18 procent. Je ovšem otázkou, nakolik je růst čínských akcií (a navázaných západních společností) udržitelný. Aktuálně došlo ke korekci přílišného pesimismu. Pro další růst je však nezbytné, aby stimuly dokázaly nastartovat plošné oživení čínské poptávky.“
Burza je fascinujícím místem, kde se setkávají investoři a podniky za účelem obchodování. Je to organizovaný trh, kde se v reálném čase střetává nabídka a poptávka po cenných papírech a komoditách, což vytváří jedinečné prostředí pro ty, co hledají možnosti zhodnocení svých investic. Tento systém umožňuje transparentní stanovení cen na základě pohybu trhu.
Regulace, a tím i zjednodušení světa kryptoměn pro běžné investory, je tady! Poslanecká sněmovna jednomyslně schválila zákon, který zásadně mění pravidla hry pro všechny: od drobných investorů do kryptoměn, přes obchodníky, až po velké burzy. Zákon sice vychází z evropské směrnice MiCA , ale jeho česká podoba šla o dost hlouběji: pro kryptoměny zavedla časový a hodnotový tes.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
KOMENTÁŘE k článku Čínské akcie v pohybu: Vydrží jim současné tempo růstu?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.