Česká národní banka zvažuje opětovné zavedení příjmových limitů pro hypoteční úvěry, pokud by roční růst cen nemovitostí výrazně překročil pět procent. Limity by se týkaly měsíčního příjmu žadatele o hypotéku a jeho celkového zadlužení, tedy DSTI a DTI.
DSTI a DTI, tedy limity, které chrání před nadměrným zadlužením, byly naposledy ČNB zavedeny na jaře 2022 v reakci na rychlý růst cen nemovitostí a zároveň rozmach hypotečního trhu. Později je banka zrušila, vysoké úrokové sazby (a jen velmi pomalu klesající ceny nemovitostí) totiž ochladily trh s hypotékami dostatečně samy.
Oba limity byly ČNB poprvé závazně zavedeny v říjnu roku 2018.
Radní ČNB Tomáš Holub uvedl pro server e15.cz, že hlavní výhled banky počítá s oživením růstu cen nemovitostí na přibližně pět procent ročně. Pokud by však růst byl výrazně vyšší, bylo by nutné znovu diskutovat o možném obnovení regulace hypotečních úvěrů.
Diskuse o znovuzavedení limitů DTI a DSTI zatím neproběhla. Nejbližší možný termín pro projednání by mohl být letošní podzim. Nicméně, pokud by oživení trhu s nemovitostmi nebylo příliš rychlé, mohlo by se zavedení limitů odložit na rok 2025 nebo až 2026.
V červencovém Šetření úvěrových podmínek konstatovala ČNB, že trh s úvěry na bydlení roste nepřerušeně už třetím kvartálem. Ke stále rychlejšímu vzrůstu objemu nově schválených hypoték podle ČNB přispěly ti prvky: zrušení povinnosti dodržet parametry DTI a DSTI, samotné banky a jejich konkurenční boj, ovšem i realitní trh. Jistý vliv dle ČNB mělo též uvolnění parametrů k vyhodnocení rizika pro nemovitosti s lepší energetickou třídou.
Co se realitního trhu týká, pak podle ČNB „k růstu poptávky po hypotékách přispívá očekávání pokračujícího růstu transakční aktivity na rezidenčním trhu v prostředí obnoveného růstu cen rezidenčních nemovitostí, zlepšení spotřebitelské důvěry a postupně se snižující úrokové sazby u úvěrů na bydlení.“
Dřívější nastavení limitů omezovalo měsíční splátky dluhů na 45 procent měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení na 8,5násobek jeho ročního čistého příjmu. Mladí lidé do 36 let měli mírně výhodnější podmínky (50 procent a 9,5násobek).
V případě obnovení regulace by se však o konkrétních parametrech teprve diskutovalo. Pravděpodobně by nebyly jednoduše obnoveny původní limity. Jejich výši by banka přizpůsobila aktuální situaci.
Český trh s nemovitostmi prochází výraznými změnami. Zatímco ceny nemovitostí po covidové pandemii prudce vzrostly a hypotéky zdražily, mnoho lidí bylo nuceno volit nájemní bydlení. Počet lidí žijících v nájmu se zvýšil z 1,9 milionu v roce 2011 na současných 2,5 milionu, jak ukazují data Erste Group.
Hledáte bydlení, které vám nezruinuje rozpočet? Přemýšlíte, kde v České republice můžete měsíčně zaplatit nejméně za pronájem bytu? Sestavili jsme přehled měst a regionů, kde jsou nájmy nejlevnější. Ale i těch, kde za nájem dáte největší část příjmů (odpovídajících průměru pro danou lokalitu). Ukážeme, kolik lidí platí jak vysoké nájemné a jestli v menším městě vždycky vydáte za bydlení méně než ve velkoměstě. Víte, co snižuje nájem a jak na něm ušetřit?
Téma bydlení ve stáří se stává čím dál naléhavějším. Data ukazují dramatické rozdíly v životní úrovni seniorů ve vlastním bydlení a těch v nájmu. Zatímco majitelé nemovitostí vydávají na bydlení v průměru 21 % svých příjmů, v nájmu to může být i ke 40 % měsíčních příjmů. V domácnostech seniorů jsou rozdíly mezi oběma skupinami ještě vyšší. Jaké jsou reálné možnosti pořízení vlastního bydlení v různém věku, jak využít hodnotu nemovitosti jako zdroj příjmů ve stáří a na co myslet při přípravě bydlení na seniorský věk? Dozvíte se právě tady.
Jak velkou část svého příjmu dáváte na bydlení? Zatímco průměrná česká domácnost vydá na nájem, energie a další související náklady kolem 24 % příjmu, některé skupiny obyvatel jsou zatíženy mnohem víc (a jiné mnohem méně). Například nájemníci dávají 37 % svých příjmů, kdežto vlastníci jen okolo 20 %. Podívejte se, jak se liší náklady na bydlení podle regionů, typu bydlení, podle příjmů obyvatel i dle socioekonomického postavení. Zjistěte také, kde se v Česku žije nejlevněji (v poměru k příjmům) a kde jsou lidé zatíženi náklady na bydlení nejvíc.
Možná si říkáte, že máte přehled o bydlení v České republice. Nejdražší byty jsou v Praze a nejdražší bydlení (běžné výdaje na bydlení jako procento z celkového příjmu) jsou také v Praze. Ale co ostatní města a regiony? Jak to vypadá v nich? Že nemáte ani tušení? Nevadí. Přinášíme vám přehlednou statistiku v obou oblastech: kde kolik stojí metr čtvereční bytu, a kde dáte kolik ze svého příjmu na vše, co je spojené s bydlením (bez započtení úvěrů a příspěvku na bydlení).
KOMENTÁŘE k článku ČNB je připravena krotit hypoteční trh vázáním půjček na příjem dlužníků
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.