Česká národní banka zvažuje opětovné zavedení příjmových limitů pro hypoteční úvěry, pokud by roční růst cen nemovitostí výrazně překročil pět procent. Limity by se týkaly měsíčního příjmu žadatele o hypotéku a jeho celkového zadlužení, tedy DSTI a DTI.
DSTI a DTI, tedy limity, které chrání před nadměrným zadlužením, byly naposledy ČNB zavedeny na jaře 2022 v reakci na rychlý růst cen nemovitostí a zároveň rozmach hypotečního trhu. Později je banka zrušila, vysoké úrokové sazby (a jen velmi pomalu klesající ceny nemovitostí) totiž ochladily trh s hypotékami dostatečně samy.
Oba limity byly ČNB poprvé závazně zavedeny v říjnu roku 2018.
Radní ČNB Tomáš Holub uvedl pro server e15.cz, že hlavní výhled banky počítá s oživením růstu cen nemovitostí na přibližně pět procent ročně. Pokud by však růst byl výrazně vyšší, bylo by nutné znovu diskutovat o možném obnovení regulace hypotečních úvěrů.
Diskuse o znovuzavedení limitů DTI a DSTI zatím neproběhla. Nejbližší možný termín pro projednání by mohl být letošní podzim. Nicméně, pokud by oživení trhu s nemovitostmi nebylo příliš rychlé, mohlo by se zavedení limitů odložit na rok 2025 nebo až 2026.
V červencovém Šetření úvěrových podmínek konstatovala ČNB, že trh s úvěry na bydlení roste nepřerušeně už třetím kvartálem. Ke stále rychlejšímu vzrůstu objemu nově schválených hypoték podle ČNB přispěly ti prvky: zrušení povinnosti dodržet parametry DTI a DSTI, samotné banky a jejich konkurenční boj, ovšem i realitní trh. Jistý vliv dle ČNB mělo též uvolnění parametrů k vyhodnocení rizika pro nemovitosti s lepší energetickou třídou.
Co se realitního trhu týká, pak podle ČNB „k růstu poptávky po hypotékách přispívá očekávání pokračujícího růstu transakční aktivity na rezidenčním trhu v prostředí obnoveného růstu cen rezidenčních nemovitostí, zlepšení spotřebitelské důvěry a postupně se snižující úrokové sazby u úvěrů na bydlení.“
Dřívější nastavení limitů omezovalo měsíční splátky dluhů na 45 procent měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení na 8,5násobek jeho ročního čistého příjmu. Mladí lidé do 36 let měli mírně výhodnější podmínky (50 procent a 9,5násobek).
V případě obnovení regulace by se však o konkrétních parametrech teprve diskutovalo. Pravděpodobně by nebyly jednoduše obnoveny původní limity. Jejich výši by banka přizpůsobila aktuální situaci.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
Rozhodujete se mezi novým domem a novým bytem? Zvažujete, co je pro vás výhodnější? Češi dnes čelí nejen vysokým cenám nemovitostí, ale také dilematu mezi výběrem bytu a (často ne o tolik dražšího) domu. Co preferují ostatní? Staví se víc bytů nebo rodinných domů? A jak se vyvíjela situace za posledních 25 let? Možná jsme zažili přelomový rok. V čem, a který to byl?
Průměrná cena bytů v České republice poprvé v historii překročila hranici 5 milionů korun. Tento psychologický milník přišel asi o čtvrt roku dříve, než odborníci předpokládali. Jak reagovat na rostoucí trh?
Obyvatelé Pardubického kraje se podle průzkumů cítí mezi nejvíce přetíženými v oblasti výdajů na bydlení. Skutečnost se však ukazuje až diametrálně odlišná. V porovnání s jinými kraji je ve výdajích na bydlení Pardubický kraj relativně levný. Subjektivní pocit přetížení je ovšem na Pardubicku vysoký. Proč? Na pocitu přetížení se podepisuje řada faktorů. Které to jsou, a proč tak silně působí zrovna v relativně levném Pardubickém kraji? A které kraje jsou pro bydlení opravdu drahé?
KOMENTÁŘE k článku ČNB je připravena krotit hypoteční trh vázáním půjček na příjem dlužníků
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.