Česká národní banka zvažuje opětovné zavedení příjmových limitů pro hypoteční úvěry, pokud by roční růst cen nemovitostí výrazně překročil pět procent. Limity by se týkaly měsíčního příjmu žadatele o hypotéku a jeho celkového zadlužení, tedy DSTI a DTI.
DSTI a DTI, tedy limity, které chrání před nadměrným zadlužením, byly naposledy ČNB zavedeny na jaře 2022 v reakci na rychlý růst cen nemovitostí a zároveň rozmach hypotečního trhu. Později je banka zrušila, vysoké úrokové sazby (a jen velmi pomalu klesající ceny nemovitostí) totiž ochladily trh s hypotékami dostatečně samy.
Oba limity byly ČNB poprvé závazně zavedeny v říjnu roku 2018.
Radní ČNB Tomáš Holub uvedl pro server e15.cz, že hlavní výhled banky počítá s oživením růstu cen nemovitostí na přibližně pět procent ročně. Pokud by však růst byl výrazně vyšší, bylo by nutné znovu diskutovat o možném obnovení regulace hypotečních úvěrů.
Diskuse o znovuzavedení limitů DTI a DSTI zatím neproběhla. Nejbližší možný termín pro projednání by mohl být letošní podzim. Nicméně, pokud by oživení trhu s nemovitostmi nebylo příliš rychlé, mohlo by se zavedení limitů odložit na rok 2025 nebo až 2026.
V červencovém Šetření úvěrových podmínek konstatovala ČNB, že trh s úvěry na bydlení roste nepřerušeně už třetím kvartálem. Ke stále rychlejšímu vzrůstu objemu nově schválených hypoték podle ČNB přispěly ti prvky: zrušení povinnosti dodržet parametry DTI a DSTI, samotné banky a jejich konkurenční boj, ovšem i realitní trh. Jistý vliv dle ČNB mělo též uvolnění parametrů k vyhodnocení rizika pro nemovitosti s lepší energetickou třídou.
Co se realitního trhu týká, pak podle ČNB „k růstu poptávky po hypotékách přispívá očekávání pokračujícího růstu transakční aktivity na rezidenčním trhu v prostředí obnoveného růstu cen rezidenčních nemovitostí, zlepšení spotřebitelské důvěry a postupně se snižující úrokové sazby u úvěrů na bydlení.“
Dřívější nastavení limitů omezovalo měsíční splátky dluhů na 45 procent měsíčního příjmu žadatele a celkové zadlužení na 8,5násobek jeho ročního čistého příjmu. Mladí lidé do 36 let měli mírně výhodnější podmínky (50 procent a 9,5násobek).
V případě obnovení regulace by se však o konkrétních parametrech teprve diskutovalo. Pravděpodobně by nebyly jednoduše obnoveny původní limity. Jejich výši by banka přizpůsobila aktuální situaci.
Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?
Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.
Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.
Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.
Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.
KOMENTÁŘE k článku ČNB je připravena krotit hypoteční trh vázáním půjček na příjem dlužníků
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.