Česká národní banka (ČNB) na konci měsíce března znovu diskutovala o zvýšení úrokových sazeb. Po dlouhé debatě se ale její zástupci přiklonili k rozhodnutí, že sazby zatím zvyšovat nebudou. Základní úroková sazba tak zůstává na 1,75 procenta.
Podle ekonomů pro růst sazeb hovořila slabá koruna a vývoj na trhu práce, proti němu pak stály nejistoty ohledně vývoje v zahraničí (především brexit) nebo zhoršení výhledu vývoje německé ekonomiky – a právě k těm bankovní rada zřejmě přihlédla.
Společně se základní repo sazbou ve výši 1,75 procenta zůstává nezměněná také diskontní sazba na 0,75 procenta a lombardní sazba na 2,75 procenta. Poslední zvyšování jsme mohli zaznamenat ve třetím kvartálu minulého roku. Bankovní rada České národní banky již poněkolikáté zvýšila úrokové sazby k 1. 11. 2018. Důvodem bylo přehřívání ekonomiky a vývoj kurzu koruny.
Ze zářijových 1,5 procenta stoupla repo sazba o 0,25 procentního bodu na současných 1,75 procenta. Pro zvýšení základní sazby o 0,25 procentního bodu hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady České národní banky. Jeden člen hlasoval pro ponechání sazeb beze změny a jeden hlasoval pro zvýšení sazeb o 0,5 procentního bodu. Podle ekonomů a analytiků rostly sazby ČNB podobným tempem naposledy na jaře 1996.
ČNB tehdy navíc nevyloučila, že zdražování nebude v roce 2018 posledním. Její slova se nakonec nepotvrdila. A nepotvrdila se ani v roce letošním. Jak ale na zvýšení základní repo sazby v minulém roce zareagovaly banky a poskytovatele půjček?
Tuzemské banky se podle jejich zástupců rozhodly promítnout vyšší úrokové sazby České národní banky vesměs jen do cen hypotečních úvěrů. Úroky spotřebitelských úvěrů se nezvýšily. Banky také (až na výjimky) neschválily vyšší úročení vkladů.
Co se týče nebankovních půjček a úvěrů, ani tady se vyšší sazby ČNB nepromítly do výše úroků. Například společnost Zonky půjčí žadatelům částku 50 000 Kč s pevným ročním úrokem začínajícím na 2,99 procentech. Cofidis půjčka je o něco dražší a slibuje stejný objem půjčky za 4,49 %. Dále například u Providentu zájemci získají půjčku již od 6,2 %.
Podle členů bankovní rady ČNB by ke zvyšování základních sazeb mohlo v roce 2019 dojít celkem dvakrát. První odhady se v březnu letošního roku nepotvrdily, proto je třeba počítat s tím, že zvýšení sazeb bude odhlasováno během léta. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok k tomuto tématu prohlásil: „Nějaké mírné zvýšení ještě lze předpokládat, ale určitě to tempo zvyšování sazeb úrokových bude mnohem pomalejší, než bylo loni.“ Jak na něj zareagují banky a nebankovní poskytovatelé, to je zatím ve hvězdách.
Máte v hlavě velké podnikatelské plány, které vám však narušuje představa toho, jak budete muset dlouho řešit nejrůznější administrativní úkony? V takovém případě je koncept prodeje takzvané ready-made společnosti určený přesně pro vás. Proč je právě tento způsob tak výhodný a co všechno klientovi přinese?
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.
Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.
Zdroj fotografie: Freepik.com
Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.
Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.
KOMENTÁŘE k článku ČNB letos ještě nezvýšila základní úrokovou sazbu. Není ale všem dnům konec
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.