Česká národní banka (ČNB) na konci měsíce března znovu diskutovala o zvýšení úrokových sazeb. Po dlouhé debatě se ale její zástupci přiklonili k rozhodnutí, že sazby zatím zvyšovat nebudou. Základní úroková sazba tak zůstává na 1,75 procenta.
Podle ekonomů pro růst sazeb hovořila slabá koruna a vývoj na trhu práce, proti němu pak stály nejistoty ohledně vývoje v zahraničí (především brexit) nebo zhoršení výhledu vývoje německé ekonomiky – a právě k těm bankovní rada zřejmě přihlédla.
Společně se základní repo sazbou ve výši 1,75 procenta zůstává nezměněná také diskontní sazba na 0,75 procenta a lombardní sazba na 2,75 procenta. Poslední zvyšování jsme mohli zaznamenat ve třetím kvartálu minulého roku. Bankovní rada České národní banky již poněkolikáté zvýšila úrokové sazby k 1. 11. 2018. Důvodem bylo přehřívání ekonomiky a vývoj kurzu koruny.
Ze zářijových 1,5 procenta stoupla repo sazba o 0,25 procentního bodu na současných 1,75 procenta. Pro zvýšení základní sazby o 0,25 procentního bodu hlasovalo pět ze sedmi členů bankovní rady České národní banky. Jeden člen hlasoval pro ponechání sazeb beze změny a jeden hlasoval pro zvýšení sazeb o 0,5 procentního bodu. Podle ekonomů a analytiků rostly sazby ČNB podobným tempem naposledy na jaře 1996.
ČNB tehdy navíc nevyloučila, že zdražování nebude v roce 2018 posledním. Její slova se nakonec nepotvrdila. A nepotvrdila se ani v roce letošním. Jak ale na zvýšení základní repo sazby v minulém roce zareagovaly banky a poskytovatele půjček?
Tuzemské banky se podle jejich zástupců rozhodly promítnout vyšší úrokové sazby České národní banky vesměs jen do cen hypotečních úvěrů. Úroky spotřebitelských úvěrů se nezvýšily. Banky také (až na výjimky) neschválily vyšší úročení vkladů.
Co se týče nebankovních půjček a úvěrů, ani tady se vyšší sazby ČNB nepromítly do výše úroků. Například společnost Zonky půjčí žadatelům částku 50 000 Kč s pevným ročním úrokem začínajícím na 2,99 procentech. Cofidis půjčka je o něco dražší a slibuje stejný objem půjčky za 4,49 %. Dále například u Providentu zájemci získají půjčku již od 6,2 %.
Podle členů bankovní rady ČNB by ke zvyšování základních sazeb mohlo v roce 2019 dojít celkem dvakrát. První odhady se v březnu letošního roku nepotvrdily, proto je třeba počítat s tím, že zvýšení sazeb bude odhlasováno během léta. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok k tomuto tématu prohlásil: „Nějaké mírné zvýšení ještě lze předpokládat, ale určitě to tempo zvyšování sazeb úrokových bude mnohem pomalejší, než bylo loni.“ Jak na něj zareagují banky a nebankovní poskytovatelé, to je zatím ve hvězdách.
Češi opouštějí „starý“ typ penzijního spoření, jehož výnos v uplynulých letech zdaleka nepokryl ani inflaci. V rámci dobrovolného spoření na stáří s podporou státu jsou naopak na vzestupu doplňkové penzijní spoření (DPS) a dlouhodobý investiční produkt (DIP), který byl spuštěn na začátku letošního roku. Jeho cílem je motivovat více lidi, aby se zabezpečili na stáří.
Investice do kryptoměn často vyvolávají
debaty kvůli jejich vysoké volatilitě a souvisejícím rizikům. Ale co kdyby
teoretická rizika mohla být minimalizována pomocí špičkové analytiky založené
na umělé inteligenci? Právě to je vizí SmartBit Boost—průlomové investiční
platformy, která má za cíl učinit celý proces kontrolovanější a spolehlivější.
Umělá inteligence (AI) již není jen doménou futuristických vizí nebo vědeckofantastických filmů. Dnes proniká do všech oblastí našeho života a mění způsob, jakým pracujeme, komunikujeme a dokonce i tvoříme. Její potenciál je obrovský, a přesto se mnozí ptají: Jak vlastně umělá inteligence funguje a jak ji můžeme využít ve svůj prospěch?
Představte si, že plánujete svou vysněnou
dovolenou. Vybíráte ideální destinaci, rezervujete hotel a těšíte se na chvíle
odpočinku. Co by se mohlo pokazit?
Zdroj obrázku: Freepik.com
Díky realitním investičním fondům určeným pro drobné investory můžete do nemovitostí investovat, aniž byste jako v případě nákupu vlastní investiční nemovitosti museli mít miliony. Vaše prostředky se navíc zhodnocují bez starostí. Výběru objektů a jejich správě se totiž věnuje tým zkušených profesionálů. Navíc investujete nikoliv do jedné, ale do celého portfolia odlišných typů nemovitostí v různých zemích a s různorodou skladbou nájemců. Diverzifikace snižuje rizika, a naopak zvyšuje stabilitu výnosu v čase. Pokud se rozhodnete začít investovat do realitního investičního fondu, poradíme vám, co sledovat při volbě toho konkrétního, kterému svěříte své finanční prostředky.
KOMENTÁŘE k článku ČNB letos ještě nezvýšila základní úrokovou sazbu. Není ale všem dnům konec
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.