Česká národní banka oznámila další snížení úrokových sazeb v řadě. Dvoutýdenní repo sazba (2t repo), která ovlivňuje úročení úvěrů i bankovních vkladů, klesla o 0,5 procentního bodu na 5,25 %. Stejně se snížila i diskontní sazba a sazba lombardní, s platností od 3. května 2024.
Pokles sazeb pomalu pokračuje
ČNB pokračuje v předpovídaném pomalém snižování základních sazeb v ekonomice. Po květnovém jednání rady ČNB jsou sazby z jejího rozhodnutí změněny na tyto hodnoty:
Aktuální pokles hypotéky nezlevní
Možná se těšíte, že spolu se snížením 2T repo sazby poklesnou i úroky na hypotékách. Příliš pravděpodobné to ale není. Z jakého důvodu? Ceny hypoték neurčuje jen základní sazba v ekonomice, ale i tržní cena peněz, které si banky kupují, aby měli klientům hypotéku z čeho vyplatit.
Tzv. IRS sazba v posledních týdnech naopak stoupá, takže výraznější zlevnění hypoték pod 4 % p.a. je v nedohlednu. V našem přehledu úrokových sazeb hypoték v čase očekáváme zpomalení poklesu tak, jak jej naznačil již poslední měsíc.
Vzhledem k rostoucím cenám nemovitostí (které se podle odhadů expertů jen tak nezastaví), není na co čekat. Jestliže plánujete pořízení bydlení, čekání na levnější úvěr teď není nejlepší strategií.
Ale úroky na spořicích účtech klesnou téměř jistě
Repo sazba se výrazně promítá i do spoření. Ovlivňuje úročení bankovních vkladů, ale i úložek v družstevních záložnách. Tady je nutné s poklesem dříve či později počítat. A část financí, kterou dlouhodobě nepotřebuje, spíš převést do investic, kde mohou vydělávat mnohem víc.
Inflace zůstává pod drobnohledem
Bankovní rada vidí mírná proinflační rizika, a tak bude sazby i nadále snižovat opatrně. K opatrnosti vede banku, podle jejího prohlášení, i několik dalších skutečností:
Prognóza ČNB počítá s inflací 2,3 % v roce 2024 a 2 % v roce 2025.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku ČNB opět snižuje úrokové sazby
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.