Česká národní banka oznámila další snížení úrokových sazeb. Dvoutýdenní repo sazba (2t repo), která ovlivňuje bankovní úvěry i vklady, klesla znovu o 0,5 procentního bodu: tentokrát na 4,75 %. Ve stejném rozsahu se snížila i diskontní sazba a sazba lombardní, vše s platností od 28. červan 2024.
Bankovní rada ČNB na svém jednání dne 27. června 2024 rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu. Upravená repo sazba nyní bude 4,75 %. Tento krok nastavuje základní úrokovou sazbu v ekonomice na nejnižší úroveň od dubna 2022. Diskontní sazba klesla snížena na 3,75 % a lombardní sazba na 5,75 %.
Důvodů, které vedly bankovní radu k tomuto rozhodnutí, je více. ČNB je prezentovala v prohlášení na tiskové konferenci, která následovala po zveřejnění rozhodnutí o snížení sazeb. Uvedla následující důvody:
Snížení základní úrokové míry v ekonomice, i obou jejích „souputnic“, bude mít své dopady na finanční trh. S největšími počítejme u spořicích produktů. Jen s minimálními dopady se ovšem potkáme u hypoték.
Pokles ceny hypotečních úvěrů nebude nijak zásadní. Banky se teď rozhodují i podle jiných kriterií, než je jen repo sazba. Velkou roli teď hrají chystané změny v sankcích za předčasné splacení hypotéky (a s tím související refinancování ve fixaci). Důležité je i kolísání ceny externích peněz: tzv. IRS sazby.
Běžné půjčky většinou kopírují vývoj repo sazby, pravděpodobně se tedy můžeme dočkat postupného snižování cen bankovních půjček. U nebankovních úvěrů nemívá repo sazba nijak zásadní vliv.
Jak už jsme naznačili, v největší míře se pokles repo sazby odrazí na vkladových produktech: na spořicích účtech a na termínovaných vkladech bank i záložen.
Bankovní rada zároveň ve svém prohlášení upozornila, že do budoucích zasedání počítá s velmi opatrným přístupem. Rada konstatovala, že: „proces snižování sazeb může být kdykoliv přerušen či zastaven na stále restriktivních úrovních, nebude-li se inflace, a to zejména její jádrová složka, vyvíjet v souladu s predikcí.“ Rada tím potvrdila své odhodlání „pokračovat v přísné měnové politice tak, aby se inflace dlouhodobě stabilizovala poblíž dvouprocentního cíle.“
V říjnu 2024 došlo ke zpřísnění podmínek pro odchod do předčasného starobního důchodu. Pokud zvažujete dřívější odchod do penze, zjistěte, jaký dopad bude mít tento krok na vaše finance. V tomto článku vám přiblížíme klíčové změny, jako jsou požadovaná doba důchodového pojištění, krácení důchodu za předčasný odchod, valorizace důchodů a další důležité body.
V pracovních inzerátech i v pracovní smlouvě se uvádí hrubá mzda. Většinu z nás však ale zajímá mzda čistá, tedy částka, která vám zůstane po odečtení všech odvodů. Spočítejte si vaši čistou mzdu. Odpovíme na otázky, které se týkají výpočtu čisté mzdy, a přiblížíme si, co vše se strhává z hrubé mzdy a jaké slevy na dani můžete využít.
Plánujete požádat o příspěvek na bydlení a chcete si spočítat jeho možnou výši? Příspěvek je určen rodinám i jednotlivcům s nízkými příjmy, kteří za bydlení vydávají (podle normativu) více než 30 % svých příjmů. Na této stránce si můžete spočítat, na jaký příspěvek máte nárok, když splníte podmínky příspěvku na bydlení.
Inflace ovlivňuje hodnotu vašich peněz a může vám sebrat více, než si uvědomujete. Jak rychle rostou ceny, stejně rychle klesá kupní síla vašich úspor. Čím vyšší je inflace, tím méně si za své úspory můžete koupit. Na této stránce zjistíte, jak inflace zasáhne váš rodinný rozpočet a jak se můžete bránit. Spočítejte si, kolik vám inflace sebere, a najděte způsoby, jak ochránit své finance před jejím vlivem.
Víc než 80 000 Kč měsíčně. I tolik peněz můžete dostat díky zvýšení rodičovského příspěvku. Od roku 2024 totiž od státu získáte celkem 350 000 Kč za narození jednoho dítěte a 525 000 Kč, když se vám narodí dvojčata nebo vícerčata. Podívejte se, jak dlouho můžete nový rodičovský příspěvek pobírat a jak o něj požádat.
KOMENTÁŘE k článku ČNB po zasedání bankovní rady snižuje úrokové sazby
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.