Zvýšení LTV z 80% na 90%, zvýšení DSTI ze 45% na 50% a zrušení parametru DTI. Přestože ČNB zmírnila tyto parametry s platností od 1/4/2020, nejedná se o apríl. Na hypotéky tak nově dosáhne mnohem více zájemců o vlastní bydlení.
Centrální banka reagovala zmírněním podmínek pro získání hypotéky na probíhající krizi koronaviru, která de facto zmrazila realitní trh a úvěrování nemovitostí.
"V minulosti jsme reagovali na uvolněné úvěrové standardy a nadměrně optimistická očekávání zpřísněním hypotečních ukazatelů. Teď, kdy je ekonomika zasažená pandemií koronaviru, se ale mohou stát takto nastavené úvěrové standardy nadměrně přísnými. Proto jsme učinili naše dnešní rozhodnutí," uvedl guvernér Jiří Rusnok.
LTV (Loan To Value): Banky žadatelům o hypotéku nově půjčí až 90% ze zástavní hodnoty nemovitosti. Do 31/3/2020 byl tento limit o 10% nižší (max. 80%), přičemž banky mohly ve výjimečných případech (max. 15% úvěrového portfolia) povolit i vyšší LTV. Tzv. 90% hypotéky byly ale s výraznou úrokovou přirážkou. Zvýšení LTV se netýká investičních hypoték, tedy hypotéka na pronájem bude nadále dostupná pouze s nižším LTV. Naopak při refinancování hypotéky bude možné rychleji vyvázat ze zástavy druhou nemovitost (pakliže jste za původní úvěr ručili dvěma nemovitostmi).
DSTI (Debt Service To Income): Nově na splátky hypotéky bude možné měsíčně použít až 50% příjmů. Doposud přitom banky mohly kalkulovat max. se 45%, což snižovalo úvěrové možnosti klientů o stovky tisíc korun.
DTI (Debt To Income): Parametr celkového dluhu vůči ročním příjmům dlužníka se ruší. Doposud mohly banky klientům půjčit max. devítinásobek ročních příjmů.
Výši hypotéky si můžete snadno a rychle spočítat v naší hypoteční kalkulačce. Se získáním úvěru na bydlení Vám ochotně pomůže náš hypoteční poradce.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku ČNB zmírnila podmínky pro hypotéky
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.