Česká národní banka se v rámci březnového zasedání Bankovní rady rozhodla k opětovnému snížení všech tří hlavních sazeb v ekonomice. Všechny tři sazby klesají o půl procentního bodu. Jak se pokles projeví v oblasti hypoték či dalších půjček a jak v oblasti spoření?
Bankovní rada ČNB se rozhodla snížit o půl procentního bodu všechny sazby. Snížení bylo obecně očekávaným krokem, zejména díky poklesu inflace v lednu a v únoru do cíleného pásma mezi 2 a 3 %, v únoru dokonce na 2 %. Otázkou byla proto jen míra snížení (především) u repo sazby. Bankovní rada má za sebou další jednání, které proběhlo 2.5. Podívejte se jak se rada rozhodla změnit úrokové sazby.
Ihned po ukončení zasedání Bankovní rady oznámila ČNB rozhodnutí, že od 24. března 2024 platí pro českou ekonomiku:
Pokles o půl procentního bodu, navíc poměrně brzy po předchozím snižování sazeb, jistě nezůstane bez odezvy. Banky jistě přikročí ke změnám u úrokových sazeb svých produktů, ať už na straně vkladů, tak i na straně financování.
U spoření (spořicí účty, nové termínované vklady, stavební spoření) lze očekávat snížení jeho zhodnocení. Banky jistě sáhnou do sazebníků a sníží úrok na všech spořicích produktech. V jaké míře však aktuální pokles repo sazby zohlední, se zatím můžeme jen domnívat.
Bez zajímavosti jistě nebude ani vliv rozhodnutí ČNB na nové nebo refixující se hypotéky. Pokles úrokových sazeb o polovinu procentního bodu může pohnout s trhem s dlouhodobými penězi a znovu snížit jejich nákladovost (index IRS). Klienti se tak mohou těšit na další snižování sazeb, i když jeho míra je také ještě velkou neznámou. Pokles úrokových sazeb nemá vliv pouze na bankovní produkty a trh s dlouhodobými penězi. Snížení úrokovových sazeb oživuje realitní trh, na kterém se vlivem zvýšené poptávky očekává růst cen nemovitostí.
Česká národní banka dnes přikročila k dalšímu snížení základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na rovná 4 %. Co to bude znamenat pro vaši peněženku? A bude snižování repo sazby pokračovat i na dalších zasedáních bankovní rady ČNB?
Vzít si hypotéku, to je obrovský závazek. Jak vůči bance, tak i vůči sobě a své rodině. Podívejme se, jak se dá i tak obrovský závazek zajistit, abyste při negativních životních událostech nepřišli o nemovitost bez náhrady, o schopnost splácet, a abyste i v problematických měsících měli vždycky dostatečnou rezervu na další splátku. Zorientujte se v možnostech zajištění hypotéky na vaší straně a v možnostech účinné finanční ochrany vás i vaší rodiny.
Exekuce. Slovo, které děsí snad každého člověka, který má nějakou půjčku. A pokud máte hypoteční úvěr, je situace ještě složitější. Pokud se totiž dostanete do potíží se splácením, hrozí vám, že přijdete o bydlení. Podívejte se proto, jak exekuci na hypotéku zabránit a jak postupovat, když vám hrozí.
Nákup první nemovitosti je významným životním krokem, který vyžaduje pečlivou přípravu a důkladné rozvažování. Klíčovým krokem je zhodnocení vašich finančních možností, abyste věděli, kolik si můžete dovolit investovat do hypotéky a dalších souvisejících nákladů. Před samotným nákupem je nutné se zaměřit na průzkum trhu a určit, která lokalita i typ nemovitosti nejlépe vyhovují vašim potřebám a budoucím plánům.
Hypotéka je jedním z nejčastějších způsobů, jak financovat nové bydlení. Víte ale, že vám pomůže i s pořízením nábytku nebo elektroniky? Takzvaná hypotéka na vybavení bytu vám na zařízení domácnosti půjčí i miliony korun.
KOMENTÁŘE k článku [AKTUÁLNĚ] ČNB znovu snížila úrokové sazby, repo se dostává na 5,75 %
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.