Česká národní banka se v rámci březnového zasedání Bankovní rady rozhodla k opětovnému snížení všech tří hlavních sazeb v ekonomice. Všechny tři sazby klesají o půl procentního bodu. Jak se pokles projeví v oblasti hypoték či dalších půjček a jak v oblasti spoření?
Bankovní rada ČNB se rozhodla snížit o půl procentního bodu všechny sazby. Snížení bylo obecně očekávaným krokem, zejména díky poklesu inflace v lednu a v únoru do cíleného pásma mezi 2 a 3 %, v únoru dokonce na 2 %. Otázkou byla proto jen míra snížení (především) u repo sazby. Bankovní rada má za sebou další jednání, které proběhlo 2.5. Podívejte se jak se rada rozhodla změnit úrokové sazby.
Ihned po ukončení zasedání Bankovní rady oznámila ČNB rozhodnutí, že od 24. března 2024 platí pro českou ekonomiku:
Pokles o půl procentního bodu, navíc poměrně brzy po předchozím snižování sazeb, jistě nezůstane bez odezvy. Banky jistě přikročí ke změnám u úrokových sazeb svých produktů, ať už na straně vkladů, tak i na straně financování.
U spoření (spořicí účty, nové termínované vklady, stavební spoření) lze očekávat snížení jeho zhodnocení. Banky jistě sáhnou do sazebníků a sníží úrok na všech spořicích produktech. V jaké míře však aktuální pokles repo sazby zohlední, se zatím můžeme jen domnívat.
Bez zajímavosti jistě nebude ani vliv rozhodnutí ČNB na nové nebo refixující se hypotéky. Pokles úrokových sazeb o polovinu procentního bodu může pohnout s trhem s dlouhodobými penězi a znovu snížit jejich nákladovost (index IRS). Klienti se tak mohou těšit na další snižování sazeb, i když jeho míra je také ještě velkou neznámou. Pokles úrokových sazeb nemá vliv pouze na bankovní produkty a trh s dlouhodobými penězi. Snížení úrokovových sazeb oživuje realitní trh, na kterém se vlivem zvýšené poptávky očekává růst cen nemovitostí.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku [AKTUÁLNĚ] ČNB znovu snížila úrokové sazby, repo se dostává na 5,75 %
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.