Hypotéky už několik měsíců v řadě zdražují.
Další ranou pro tyto půjčky bylo nedávné zvýšení sazeb České národní banky.
Analytici odhadují, že úrok do konce roku dosáhne nebo se výrazně přiblíží 3 %.
Ještě v červnu si lidé mohli sjednat hypotéku
s průměrnou sazbou 2,13 %. Od té doby ale úroky dál stoupají a nic nenasvědčuje
tomu, že by se tento trend měl zastavit. Natož obrátit.
Za zdražování hypoték může zejména vytrvalé zvyšování sazeb na mezibankovním trhu, ke kterému se v poslední době přidal také růst úroků ze strany České národní banky. Ta k tomuto kroku sáhla letos už dvakrát.
Poprvé to bylo na konci června, kdy základní dvoutýdenní repo sazbu zvýšila o 0,25 procentního bodu na 0,5 %. Podobnou změnu provedla po více než roce, kdy se úroky neměnily.
Další změnu odsouhlasila rada České národní banky na začátku srpna. Úroky zvýšila opět o čtvrtinu procentního bodu na 0,75 %.
Ke zvyšování úrokových sazeb přistupuje Česká národní banka hlavně kvůli stoupající inflaci, která se v posledních měsících pohybuje kolem 3 %. K jejímu růstu pomohlo oživení ekonomiky po uvolnění opatření, která měla bránit šířením nemoci covid-19.
Cílem centrální banky je však udržet inflaci kolem 2 %. Proto je pravděpodobné, že bude úroky ještě navyšovat.
Zároveň si musíme uvědomit, že před nástupem pandemie se úrokové sazby České národní banky pohybovaly okolo 2 %. V současné době se tak úroky teprve přibližují hodnotám, které byly běžné ještě začátkem minulého roku.
Banky začaly zdražovat hypoteční úvěry už letos v únoru. Tehdy byl průměrný úrok u hypoték 1,93 procenta. Od té doby ale tento ukazatel neustále roste.
Za 5 měsíců se úroky v průměru zvedly o 0,2 procentního bodu. V červnu si tak lidé mohli sjednat hypotéku v průměru se sazbou 2,13 %.
Červencová čísla sice zatím ještě neznáme, už teď je ale jasné, že budou zase o něco vyšší.
Většina bank totiž ve zdražování hypoték pokračuje. A sazby se už nyní u některých institucí přibližují hranici 3 %.
Podle představitelů bank se s pozvolným navyšováním úroků dá počítat minimálně do konce letošního roku.
Podle názoru mnohých expertů k pokoření hranice 3 % jistě dojde. Nebo se k ní alespoň výrazně přiblížíme.
Zároveň ale věří, že se úroky na této úrovni udrží a nebudou stoupat o moc výš.
Na sazbě kolem 3 % přitom byly hypoteční úvěry v České republice naposledy na začátku roku 2019. Kvůli nízké poptávce a konkurenčnímu boji pak úroky začaly padat. A to až do letošního února, kdy se trend obrátil.
Nastolený trend zvyšování úroků ale nevypadá dobře v porovnání s ostatními zeměmi Evropské unie. Česká republika se totiž blíží do desítky států s nevyšší průměrnou sazbou.
Zatím nejhůře na tom jsou Lotyši, Maďaři a Rumuni se sazbou nad 4 %. Na druhé straně žebříčku jsou pak Finové, kteří si na bydlení mohou půjčit peníze s úrokem 0,8 %.
Vývoj úroků však není jasně daný. Mohou ho totiž ovlivnit i další faktory. Kromě sazeb na mezibankovním trhu a nastavení úroků ze strany České národní banky má na cenu hypoték vliv také konkurenční boj mezi finančními institucemi.
A ten je v České republice poměrně silný.
Může se tak stát, že úroky neporostou u všech bank stejně rychle. Někteří poskytovatelé totiž mohou situace využít a úrok zvyšovat pomaleji, aby nalákaly co nejvíce nových klientů.
Kromě konkurenčního boje může jednání bank ovlivnit i poptávka ze strany klientů. Pokud by výrazně klesla, banky budou muset úroky snížit.
Tento scénář však není příliš pravděpodobný. Zájem o hypotéky je totiž letos rekordní.
Jen v prvním pololetí sjednaly banky hypoteční úvěry za necelých 224 miliard korun. To je téměř tolik, co za celý loňský rok. Tehdy si lidé půjčili 254 miliard korun.
Může za to například fakt, že lidé jsou bohatší díky zrušení superhrubé mzdy. Zároveň peníze ušetřili, protože je neměli během pandemie kde utratit a měli omezené cestování i možnosti dovolené.
Na optimistické scénáře se tedy příliš spoléhat nedá. Verze, že hypotéky začnou opět zlevňovat, není v blízké budoucnosti příliš reálná.
Pokud tedy plánujete pořízení hypotéky, raději to příliš neodkládejte. Stále si totiž na trhu můžete vybrat nabídku se sazbou jen mírně nad 2 %.
Stačí využít hypoteční kalkulačku a porovnat, co banky nabízejí. Snadno tak zjistíte, která hypotéka se vám nejvíc vyplatí. A máte jistotu, že vyberete správně.
Jednoduché, minimalistické a zároveň dostupné bydlení. Přesně to nabízejí tiny housy – malé domky, které zaberou jen kolem 20 m2. Umístíte je tak i na malé pozemky. A často se obejdete i bez stavebního povolení. Podívejte se, jaké mají výhody, jak je financovat a jak získat na tiny house hypotéku.
Ceny nemovitostí v roce 2025 dále porostou, zatímco úrokové sazby hypoték by měly klesat. Zjistěte, co přinese rok 2025 na trhu hypoték, realit a pojištění.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
Pozvolný pokles úrokových sazeb hypoték, rostoucí poptávka po vlastním bydlení i investičních nemovitostech a zpřísnění podmínek pro předčasné splacení hypoték patří mezi klíčové události roku 2024 na hypotečním a realitním trhu. Přečtěte si, jaké další změny a trendy ovlivnily tento dynamický rok.
Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Podívejte se, kdy na ni můžete dosáhnout a jak velkou část mateřské nebo rodičovské banky uznávají jako součást vašich příjmů.
KOMENTÁŘE k článku ČNB znovu zvýšila sazby. Éra levných hypoték skončila
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.