Zatím ještě podmínky pro poskytování hypoték nezpřísníme. Brzy se to ale může změnit. Takovou zprávu poslala ze svého listopadového zasedání Bankovní rada České národní banky. Podle ní závisí úprava podmínek zejména na tom, jak se bude vyvíjet nadhodnocení cen nemovitostí.
Z informací zveřejněných Českou národní bankou vyplývá, že za posledních 10 let vyrostly ceny nemovitostí o 35 %. A v současnosti jsou nadhodnocené o 15-20%.
Právě to je podle centrálních bankéřů největší problém. Proto jsou připravení současná hypoteční pravidla znovu zpřísnit, pokud nadhodnocení ještě vzroste.
Případná změna se dotkne hodnoty LTV (loan to value). Tedy poměru výše půjčky vůči hodnotě zastavené nemovitosti.
Podle současných pokynů České národní banky smí poskytovatelé klientům ve většině případů nabízet hypotéky do 80% ceny nemovitosti. Pouze 15% z celkového počtu úvěrů může mít 81-90% LTV.
Vyšší hypoteční úvěry nemají banky poskytovat vůbec.
LTV je přitom pouze jeden z limitů omezujících výši hypotéky. Kromě něj mají poskytovatelé hlídat také:
Centrální banka upozornila, že ne vždy poskytovatelé její pokyny dodržují. Problém bývá hlavně s hodnotou LTV. Podle informací, které zveřejnila bankovní rada, banky v prvním letošním pololetí poskytovaly i úvěry s vyšším než 90% LTV.
Zároveň rostl počet hypoték s LTV mezi 80 a 90%. V červnu dokonce překročil povolenou 15% hranici.
Znamená to, že někteří poskytovatelé pokyny České národní banky nedodrželi. V současnosti totiž mají pouze charakter doporučení. Centrální banka tak nemůže jejich dodržování nijak vymáhat.
Tato situace se má příští rok změnit. Sněmovna v těchto dnech projednává novelu zákona, která pravomoci České národní banky rozšiřuje. Už brzy by tak mohla závazně určovat pravidla hypoték. A pokutovat poskytovatele za jejich nedodržení.
Přestože jsou zatím pokyny centrální banky nezávazné, poskytovatelé je obvykle dodržují. Týká se to i nižší hladiny LTV pro některé zájemce, kteří chtějí hypotéku využít k nákupu investiční nemovitosti. Tedy takové, kterou plánují pronajímat.
V určitých případech jim banky smějí půjčit maximálně 60% z hodnoty nemovitosti. Platí to pro žadatele, kteří:
Podle Bankovní rady České národní banky přitom hypotéky na pronájem tvoří až třetinu všech hypotečních úvěrů. A to i přesto, že oficiálně to klienti přiznávají jen u 5 % žádostí o hypotéky.
Centrální banka se těmito podmínkami snaží snížit riziko, že si žadatelé se splácením hypotéky neporadí.
Podobné případy hrozí zejména v době ekonomické recese. A ta může podle některých odborníků nastat už v nejbližších letech. Právě přísnější podmínky pro získání hypotéky mají zaručit, že půjčku dostanou jen lidé, kteří si s jejím splácením poradí i v období recese.
Jedním z výsledků těchto opatření je, že zájem o hypotéky padá už od loňského listopadu. Právě tehdy začala nová pravidla platit. Za prvních deset měsíců letošního roku si tak lidé na bydlení půjčili pouze 145 miliard korun. Tedy téměř o 40 miliard méně než loni ve stejném období.
Říjnová čísla přinesla mírné zlepšení, když se počet nových hypoték letos teprve podruhé vyhoupl přes 7 000. A jejich objem se poprvé přiblížil k 17 miliardám korun.
Žádný zásadní růst se ale čekat nedá. Spíš je pravděpodobné, že hypoteční trh našel rozmezí, ve kterém se bude nadále pohybovat. Letošní čísla ukazují, že by to mohlo být zhruba mezi 6 300 a 7 000 úvěry měsíčně.
Záleží ale na faktorech, jak jsou:
Zdražování nemovitostí i hrozící zpřísnění pravidel pro poskytování hypoték může hypoteční trh opět zpomalit. Povede totiž k tomu, že na půjčku na bydlení dosáhne ještě méně lidí než dosud.
Naopak snižování úrokové sazby se výrazně podepsalo právě pod říjnovým růstem poptávky. Pokud tedy banky sáhnou po dalším zlevňování je možné, že zájem ještě mírně vzroste.
Vyplatí se tedy situaci sledovat a před podáním žádosti o hypotéku si prostudovat aktuální nabídky. Zejména v posledních měsících se totiž podmínky rychle a výrazně měnily. Správný výběr hypotečního úvěru tak dokázal žadatelům ušetřit i přes 10 000 korun ročně.
Pokud tedy o půjčce na bydlení uvažujete, nezapomeňte nejdřív vyzkoušet hypoteční kalkulačku. Získáte aktuální informace o všech nabídkách na trhu a lehce vyberete tu nejvýhodnější.
Po dvou letech vysokých sazeb nastává na hypotečním trhu zásadní zlom. Srovnání nájmu a hypotéky ukazuje překvapivé výsledky: v některých krajích České republiky vychází poprvé od roku 2022 výhodněji hypotéka než nájem. Které to jsou a o kolik méně tam zaplatíte na hypotéce než na nájmu? A co zbývající kraje? Přinášíme srovnání napříč regiony ČR.
Jsou dokumenty, bez kterých se při žádosti o
půjčku na bydlení neobejdete. Jedním z nich je i odhad ceny nemovitosti pro
hypotéku. Pro každého žadatele je přitom zásadní – do velké míry určuje, kolik
vám banka půjčí. Jak získat odhad bytu nebo domu a kolik stojí odhad ceny nemovitosti?
Chystáte se na hypotéku? Včasná příprava vám pomůže vyhnout se nepříjemnostem a také ušetřit. Přinášíme praktické rady a tipy pro získání nejvýhodnější hypotéky. Ukážeme, jak získat náskok před ostatními zájemci o nemovitost. Či jak se vyhnout komplikacím s hypotékou, když v životě chystáte změnu.
V dnešním finančním světě, kde banky přistupují k poskytování hypoték stále opatrněji, si vyjednání lepších podmínek může vyžadovat jisté úsilí.
Úrokové sazby hypoték prožívají poměrně turbulentní období. Poté, co se v roce 2020 přiblížily k historickým minimům, začaly opět růst. A to k téměř rekordním výškám. V roce 2023 vyskočily skoro k 6 %. Aktuálně ale znovu klesají. Podívejte se, co vývoj úrokových sazeb hypoték ovlivnilo a jak se úroky v posledních letech měnily.
KOMENTÁŘE k článku ČNB zvažuje další zpřísnění pravidel pro hypotéky. Rozhodne vývoj cen nemovitostí
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.