Centrální banka po 5 letech zvýšila základní úrokové sazby, 2T Repo sazba nyní dosahuje 0,25%. Cena peněz nepatrně vzrostla. Podraží úvěry? A dočkají se střadatelé vyšších úroků na spořících produktech?
Bankovní rada ČNB rozhodla na svém jednání dne 3/8/2017 o růstu základních úrokových sazeb. Z technické nuly (0,05%) vzrostla základní 2T Repo sazba na 0,25% a lombardní sazba na 0,50%. Diskontní sazba zůstává nadále na 0,05%.
Zjednodušeně řečeno, za 2T Repo sazbu a diskontní sazbu si komerční banky mohou ukládat přebytečnou likviditu u ČNB a naopak za lombardní sazbu centrální banka půjčuje peníze komerčním bankám.
Úrokové sazby ČNB tak přímo určují cenu peněz v ekonomice a centrální banka pomocí nich řídí množství likvidity v oběhu. Nízké sazby drží ČNB v dobách krizí a nízké inflace, kdy se snaží levnými penězi stimulovat ekonomiku. Levné úvěry podporují utrácení a tím implikovaný ekonomický růst. Naopak v dobách krizí a vysoké inflace centrální banka drží vyšší sazby. Vysoká cena peněz zdražuje úvěry, lidé (a hlavně firmy) si méně půjčují a méně utrácí, což ekonomiku tlumí. Paradoxně je tak dlužníkům hej zejména v dobách krizí, kdy jim klesají náklady na obsluhu dluhů. Naopak v dobách růstu jásají více střadatelé, kterým dražší peníze lépe úročí jejich vklady.
Takto cena peněz funguje v ekonomice za
běžných okolností. V důsledku masivního zásahu ECB v podobě politiky kvantitativního
uvolňování (skupování cenných papírů za nově natisknuté peníze) a devizových
intervencí ČNB (skupování eur za nově natisknuté koruny) je však na trhu i v mimo-krizovém
období růstu přebytek peněz, který sráží jejich cenu k nule. Centrální
banky tak činily na obranu proti deflaci. Vedlejším produktem byl silnější ekonomický
růst. Má to však i svoji odvrácenou stranu mince (samoregulace ekonomiky přes
cenu peněz nefunguje 100%).
Radost z rozhodnutí ČNB by teoreticky mohli mít střadatelé, neboť růst základních sazeb centrální banky podpoří růst úroků na spořících produktech. J&T Banka jako jediná již v červenci nepatrně navýšila sazby u termínovaných vkladů. V praxi ale bude ještě nějakou chvíli převažovat efekt nadbytečné likvidity v ekonomice, přičemž délka a intenzita tohoto efektu bude částečně záležet na zahraničních spekulantech, kteří korunu v minulých letech nakoupili a nyní čekají na vhodný moment k prodeji. Růst úrokových sazeb u spořících produktů tak nelze očekávat dříve než v prvním kvartálu příštího roku. Proto nelze doporučit zatermínování peněz dnešními sazby na více než 2-3 roky, přestože mnohé družstevní záložny lákají na desetiletý fix kolem 3%.
Okamžitou reakcí na zvýšení sazeb ČNB byl růst
PRIBORu (PRague InterBank Offered Rate- za kolik si půjčují tuzemské banky mezi
sebou). Nejčastěji používaný PRIBOR 3M vzrostl ze dne na den z předchozích
0,31% na 0,43% a po dvou týdnech se (možná) stabilizoval na 0,45%. Podražily
tak všechny úvěry s floatingovými sazbami navázanými na PRIBOR, např.
hypotéky bez fixace.
Hypotéční úvěry s fixací samozřejmě stávajícím klientům nepodraží (až do momentu výročí fixace, pak lze očekávat růst sazeb). Novým klientům možná v brzké době hypotéky zdraží, ale velmi nepatrně. Na zvyšování úroků měly v poslední době mnohem zásadnější vliv nové regulace (bezplatné splátky od 11/2016 a omezení LTV na 90% od 4/2017). Velká konkurence bank a přebytek likvidity na trhu neutlumí poptávku po nových úvěrech tak rychle, jak by si ČNB přála vzhledem k přehřívání realitního trhu.
Spotřebitelské úvěry jsou v tuzemsku oproti Západu stále předražené a je tu určitě prostor pro další zlevňování. Růst cen peněz tak maximálně přibrzdí zlevňování půjček. Návrat k 20% běžným ještě v minulé dekádě zcela jistě nehrozí.
Výběr správné banky je důležitým rozhodnutím, které může mít významný vliv na vaše finance. V tomto článku se podíváme na klíčové faktory, které byste měli zvážit při hledání té nejlepší banky pro vaše potřeby. Článek jsme koncipovali jako soubor otázek a odpovědí spojených s výběrem banky. Po přečtení článku budete mít jasno, co od banky chtít. A na co se zaměřit při výběru bankovního domu, který se bude nabízenými službami nejvíce blížit vašim potřebám.
Komerční banka ohlásila změnu v oblasti bankovních výpisů. Jako první velká banka v Česku ruší zasílání papírových a e-mailových výpisů z účtu. Co to znamená pro vás, jste-li jejími klienty? Jak se změní přístup k informacím o vašich financích? Přidají se i ostatní banky?
Chystaná fúze Max banky a Banky CREDITAS je tu! Bývalá Expobank CZ (nyní Max banka) se 1. října 2024 definitivně začlení do Banky Creditas: stane se její součástí. Tím získají klienti Max banky možnost využívat okamžité platby. Ale pozor: vedle bank se s prvním říjnem sloučí i limity pro pojištění vkladů (ovlivní klienty, co mají účty u obou bank). Stávající kód Max banky 4000 zůstane funkční ještě dalších šest měsíců.
Československá obchodní banka (ČSOB) představila nový věrnostní program, který nabízí klientům možnost získávat digitální mince nazvané Kate Coiny (KTC). Tyto mince lze následně vyměnit za různé slevy a odměny. Program je dostupný pouze prostřednictvím bankovní aplikace ČSOB Smart a přináší mnoho výhod pro stávající i nové klienty banky.
Air Bank a O2, dva významní hráči na českém trhu se spojují pod značkou Unity, aby svým klientům nabídli více výhod. Program, do kterého se později zapojí i další partneři ze skupiny PPF, přináší slevy a benefity pro ty, kteří aktivně využívají služby obou společností.
KOMENTÁŘE k článku ČNB zvýšila základní úrokové sazby
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.