Po víc než roce sáhla Česká národní banka ke
zvýšení svých úrokových sazeb. Koncem června zvedla základní i lombardní sazbu
o 0,25 procentního bodu. Beze změny zatím zůstala jen diskontní sazba.
Centrální banka tím chce přibrzdit vysokou inflaci.
Naposledy Česká národní banka zvyšovala sazby
loni v únoru. Pak ale přišla koronavirová krize a úroky nabraly opačný směr. A
výrazně se propadly. Jen repo sazba (základní sazba) klesla o 2 procentní body.
Vývoj základní sazby od roku 2019
Snižováním úrokových sazeb chtěla Česká národní banka přispět ke zlevnění úvěrů. A pomoci tak ekonomice překonat složité období.
To se podařilo. Jen zájem o hypotéky byl loni rekordní. A letos se zdá, že bude ještě mnohem větší.
Jenže ne všechny následky byly pozitivní. S poklesem sazeb centrální banky klesly i úroky na spořicích účtech.
Zatímco ještě před koronavirovou krizí nabízeli někteří poskytovatelé zhodnocení i přes 2 %, aktuálně se pohybuje okolo 0,5 %. Vyplývá to ze srovnání spořicích účtů.
Nyní se k tomu přidal prudký růst inflace. Zatímco ještě v březnu byl meziroční růst cen 2,3 %, v dubnu už vyskočil na 3,1 % – tedy o 0,8 procentního bodu.
A právě nečekaně rychlý růst inflace přiměl Bankovní radu České národní banky zvýšit úrokové sazby. Věří, že tím zvyšování inflace zastaví. A ideálně ji nasměruje blíž ke 2 %.
Je přitom pravděpodobné, že se letos dočkáme ještě dalšího zvýšení úrokových sazeb. Naznačil to i viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký. Prohlásil, že pokud se vývoj ekonomické a pandemické situace nezmění, bude Bankovní rada České národní banky diskutovat o dalších opatřeních.
Na tom, že aktuální zvýšení sazeb není konečné, se shodují i různí analytici. Podle nich se dá do konce roku čekat ještě jedno či dvě kola zvyšování úroků.
Stejně jako předchozí pokles úrokových sazeb i jejich současné zvyšování se projeví na ceně úvěrů a zhodnocení spořicích produktů. Sazby centrální banky totiž říkají, za kolik peněz si od nich poskytovatelé půjčují nebo naopak s jakým úrokem si u nich ukládají své prostředky.
Přesto je otázkou, jak výrazný bude dopad aktuálních změn. Centrální banka totiž své úroky nezvýšila nijak razantně. A například úvěry zdražují už několik měsíců – zejména ty hypoteční.
Důvod je jednoduchý. Hypotéky jsou výrazně ovlivněné i světovými bankovními sazbami, které rostou už několik měsíců.
Experti navíc už několik měsíců předpovídají, že úrokové sazby hypotečních úvěrů dál porostou. I bez zásahu České národní banky. Dá se tedy čekat, že současný krok centrální banky na ně nebude mít zásadní vliv.
Jiná situace je na trhu se spořením. Úroky jsou nízko a dosud nic nenaznačovalo, že by se měla situace změnit. Právě zvýšení sazeb České národní banky ale může některé poskytovatele přesvědčit, aby úroky alespoň mírně zvedli.
Není to ovšem tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. V bankách je totiž uložené poměrně velké množství peněz. Vklady od dalších klientů tedy nutně nepotřebují – a proto nemají k zvýšení úroků příliš důvodů.
Tím spíš, že aktuální zvýšení sazeb není nijak razantní.
Dá se proto čekat, že řada poskytovatelů bude spíš vyčkávat. A pokud se odhodlá ke zvýšení úroků, bude jen minimální.
Zároveň je ale třeba říct, že není zdaleka všem dnům konec. Jak naznačil viceguvernér České národní banky Tomáš Nidetzký, je možné, že letos sazby ještě porostou. A pokud se na podzim přiblíží k 1 %, můžou k této hranici postupně šplhat i úroky u spořicích účtů.
A pravděpodobně pak porostou úroky také u termínovaných vkladů a dalších spořicích produktů.
Pokud by navíc růst sazeb pokračoval i příští rok, jak někteří experti odhadují, mohla by se repo sazba dostat i na 1,5 %. A sazby spořicích účtů a dalších produktů by mohly oproti současnosti poskočit téměř o 1 procentní bod. Alespoň u některých poskytovatelů.
Dá se ovšem předpokládat, že zatímco některé banky vyjdou klientům vstříc rychleji, další budou opatrnější. Proto musíte spořicí účet vždy pečlivě vybírat. A srovnat si sazby u všech poskytovatelů na trhu.
Stačí přitom jen kliknout na porovnání spořicích účtů a okamžitě vidíte, kdo vám nabídne nejlepší úrok. Máte tak jistotu, že nesáhnete vedle.
Vkladní knížky a stavební spoření představují tradiční formy spoření, které mají své pevné místo v české finanční historii. Ačkoli mnoho lidí dnes přechází na digitální bankovnictví nebo volí spořicí účty a termínované vklady, tyto produkty stále nabízejí své specifické výhody. Stavební spoření například přináší státní podporu až do výše 2 000 Kč ročně, což z něj činí atraktivní formu investování i přes případné poplatky.
Výběr nejlepšího spořicího účtu pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) může být klíčovým krokem k zajištění efektivního spravování financí. Nejlepší spořicí účet pro SVJ nabízí výhodné úročení, nízké nebo žádné poplatky za vedení účtu a flexibilní přístup k naspořeným prostředkům. Kromě toho může být důležitá i stabilita banky, která tento účet nabízí, a její schopnost poskytovat kvalitní zákaznický servis.
Dlouhodobá nemoc ovlivní v životě vše, včetně pracovní schopnosti a finanční situace. Jak se ale projeví na budoucím důchodu? Co znamená "dlouhá nemoc" z pohledu důchodového systému, jak ovlivňuje výpočet starobního důchodu a jaké jsou podmínky pro přiznání invalidního důchodu? Má smysl uvažovat o předčasném důchodu v případě dlouhodobé nemoci? A jaké dokumenty budete potřebovat pro žádost o důchod při dlouhodobé nemoci?
Zvažujete odchod do důchodu, ať už řádného, nebo dřívějšího, ale nejste si jisti, kdy na něj máte nárok a co k jeho vyřízení potřebujete? V našem článku se dozvíte vše podstatné o podmínkách pro přiznání starobního důchodu, předčasného důchodu a předdůchodu. Také o výpočtu jeho výše a možnostech přivýdělku. Poradíme vám také, jak si co nejlépe zajistit finanční prostředky na stáří a jak se na důchod připravit jako OSVČ.
Rok 2024 přináší významné změny v oblasti penzijního spoření, které se dotýkají jak výše státních příspěvků, tak i jejich dostupnosti pro určité skupiny střadatelů. Zatímco maximální státní příspěvek se zvyšuje, senioři pobírající starobní důchod ztrácejí od 1. července nárok na tuto podporu. Některé penzijní společnosti se rozhodly seniorům tuto náhlou změnu alespoň dočasně kompenzovat
KOMENTÁŘE k článku ČNB zvyšuje úroky. Pomůže to spoření?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.