Banky.cz Články Reality Co Češi očekávají od nájmu a co od vlastnického bydlení?

Co Češi očekávají od nájmu a co od vlastnického bydlení?

Co Češi očekávají od nájmu a co od vlastnického bydlení?
21.1.2025 Reality

Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?

Co si z článku odnést?

  • Češi silně preferují vlastní bydlení. Většina raději zvolí menší byt ve vlastnictví než nájem. Výjimkou jsou jen centra velkých měst s extrémně vysokými cenami nemovitostí, či s nedostatkem nemovitostí ke koupi.
  • Nájem je čistý výdaj, ale splátka hypotéky je z velké části spoření. Hypotéka jednou skončí (majetkem ve vysoké hodnotě), nájem nikoliv, a ani nevygeneruje žádný majetek, finanční zázemí.
  • Vlastnictví znamená svobodu v rozhodování, ale vyžaduje více odpovědnosti. Nájem přináší méně starostí, ovšem i nižší míru jistoty zachování aktuálního bydlení.
  • Ceny nemovitostí většinou rostou kvůli náhlým událostem (covid, změna pravidel, třeba na udržitelnost) i dlouhodobým trendům (demografie, stěhování sociálních skupin, či délka stavebního řízení).
  • Nájem volí lidé preferující flexibilitu nebo lidé zatím bez dostatku prostředků k získání hypotéky. Po vlastnictví sáhnouti, kdo chtějí stabilitu a rozhodli se pro budování dlouhodobého majetku a zázemí.

Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody nájemního bydlení oproti vlastnickému?

„Výhod nájemního bydlení můžeme najít hned několik. Nabízí především flexibilitu a nižší vstupní náklady, protože není potřeba našetřit vysokou částku na koupi nemovitosti, ani řešit hypotéku. Nájemník také nemusí řešit opravy, údržbu, pojištění nemovitosti - to vše zajišťuje pronajímatel. Další výhodou je možnost snadno změnit bydlení podle životní situace, ať už kvůli práci nebo změnám v osobním životě,“ říká Petr Jermář, specialista na finance portálu banky.cz.

K tématu Jermář ještě dodává: „Jsou tu samozřejmě i nevýhody, a není jich zrovna málo. Nájemník nemá jistotu dlouhodobého bydlení, protože pronajímatel může smlouvu vypovědět. Pronajímatel smí významně zvýšit nájem. Měsíční platby za nájem jsou jen holým výdajem, nákladem za službu (na rozdíl od splátky hypotéky, u níž si značnou část spoříte do vlastního majetku). V dlouhodobém horizontu tak nájemník přichází o možnost vytvořit si vlastnické právo k nemovitosti a případně ji později prodat nebo pronajímat. Problematické může být také omezení v úpravách bytu podle vlastních představ. Pamatujme i na fakt, že platba nájmu nemá konce, ale splátky hypotéky ano.“ 

Skutečná cena bydlení: Nájem versus hypotéka

Při srovnávání nákladů na bydlení musíte vzít v úvahu zásadní rozdíl: zatímco nájem představuje čistý výdaj, u hypotéky si část peněz ukládáte do vlastního majetku. Z měsíční splátky hypotéky jde část na úroky (skutečný náklad) a část na jistinu (forma spoření do vlastnického bydlení). Jinými slovy: výsledkem hypotéky je majetek vysoké hodnoty. Výsledkem nájmu nikoliv.

Proto při srovnání nákladů na bydlení nestačí jen porovnat výši nájmu (na jedné straně) se splátkou hypotéky a dalšími náklady bydlení ve vlastním (na straně druhé). Do porovnání by měl vstoupit i budoucí aspekt, konkrétně: hodnota vašeho majetku po 30 letech placení nájmu versus po 30 letech splácení hypotéky.

Napsali jsme pro vás: Vlastnictví nebo pronájem nemovitosti? Co se aktuálně vyplatí

Do rozhodování a očekávání se však promítají i další parametry. Například práva a povinnosti, stabilita bydlení, lokalita, flexibilita, daně aj. Ke všem se ještě dostaneme.

Skutečná cena bydlení: Nájem versus hypotéka

Kdo má navrch? Aneb práva vlastníků a nájemníků v praxi

Podívejme se na tuto otázku postupně, nejprve z pohledu nájemníka, pak vlastníka.

Z pohledu nájemníka

Právní ochrana nájemníků v ČR stanovuje jasná pravidla pro obě strany. Nájemník má právo na klidné užívání bytu a včasné řešení oprav. Musí řádně platit nájem, dodržovat domovní řád a bez souhlasu majitele nesmí v bytě provádět úpravy. 

Pronajímatel musí předat byt ve stavu způsobilém k užívání, zajišťovat opravy a umožnit nájemníkovi nerušené bydlení. Může však nájem vypovědět ze zákonných důvodů nebo jej neprodloužit. To je celkem časté v nájmech, kde majitelem bytu/domu není profesionální investor, ale soukromá fyzická osoba.

Z pohledu vlastníka

Vlastník nemovitosti má mnohem větší svobodu v nakládání s bydlením: může jej prodat, přestavět nebo pronajmout. S tím ale přichází i více povinností. Sám si odpovídá za technický stav domu, platí daň z nemovitosti, pojištění a veškeré náklady na opravy. V bytovém domě musí dodržovat pravidla společenství vlastníků jednotek a přispívat do fondu oprav.

Nejen práva a povinnosti, ale i stabilita hraje roli

  • Vlastník má jistotu trvalého bydlení, pokud řádně splácí případnou hypotéku a pokud nedojde k velké živelní události (zejména v případě, že ji nemá dostatečně pojištěnou, především pojištěním nemovitosti). 
  • Nájemník závisí na rozhodnutí pronajímatele: u smlouvy na dobu neurčitou může kdykoliv dostat výpověď, u doby určité nemusí pronajímatel smlouvu prodloužit.

Takže: kdo má navrch?

Jednoduché shrnutí by mohlo vypadat následovně: vlastnictví přináší větší svobodu rozhodování, ale také více odpovědnosti. Nájem nabízí méně starostí s údržbou, ale menší jistotu dlouhodobého bydlení (a udržení si schopnosti hradit nájem v dostatečně kvalitním bydlení později v penzi). 

Nejlepší hypotéka online

Rozhodování o bydlení proto často závisí na tom, co člověk upřednostňuje. Zda větší svobodu (a odpovědnost) spojenou s vlastnictvím, nebo menší odpovědnost (a více flexibility a také nejistoty) v nájmu.

Když rozhoduje adresa: Jak lokalita mění pravidla hry

„Lokalita je hlavní faktor, který ovlivňuje cenu,“ říká Dominik Ženatý, ředitel DOMA realitních makléřů a lektor. A k tomu na vysvětlenou dodává: „Tím by se na první pohled mohlo zdát, že lidé budou řešit nájem nebo vlastnictví podle toho, zda si koupi mohou dovolit či nikoliv. Ve skutečnosti tomu tak není. Když si v dané lokalitě nemohu dovolit to, co chci koupit, tak si koupím menší. Anebo přejdu do jiné lokality. Ale nájem v takovém případě volí naprosté minimum lidí.“

Podle Ženatého je tu ale ještě i další prvek: „Druhý vliv mají lokality, kde nemovitosti ke koupi nejsou, či jsou jejich ceny astronomické – třeba centra velkých měst. V ČR takový efekt uvidíme maximálně v centru Prahy a možná v centru Brno. Nabídek na koupi je minimum, když už jsou, tak ceny jsou enormní a tím pádem mi vlastně zbývá jenom možnost nájmu – protože na lokalitě trvám.“ 

Jaké jsou dlouhodobé finanční dopady vlastnictví nemovitosti?

Výhody vlastnictví nemovitosti spočívají především v budování majetku. Investice do vlastního bydlení může sloužit jako ochrana před inflací a pro zajištění se na stáří. Dlouhodobé finanční dopady jsou proto pozitivní: ústí v získání majetku velké hodnoty, která se navíc v čase zvyšuje.

Hypotéka, byť jde o dlouhodobý závazek, má další nespornou výhodu: jednoho dne skončí (na rozdíl od plateb nájemného). A pak už má vlastník bydlení jen výdaje na provoz nemovitosti, a na její pravidelnou údržbu. (Pamatujme, že nájemníci vyloženě předplácejí svému pronajímateli výdaje na údržbu a případné rekonstrukce. Proto představa, že majitelé musejí do své nemovitosti „vrážet“ víc než nájemníci, je zcestná.)

Zároveň ale musíte počítat s nevýhodami vlastnictví – především s vlastní odpovědností za stav bydlení i jeho okolí, odpovědnost za případné škody způsobené sousedům či kolemjdoucím, za nutné revize a sjednání a aktualizaci vhodných pojištění.

Chci si spočítat hypotéku online

Svoboda stěhování, to je největší trumf nájemního bydlení

„Ve flexibilitě je nájem jasným vítězem. Skončit v jednom nájmu a přestěhovat se do jiného, to může být otázka týdnů, maximálně měsíců. U vlastního bydlení se s tak rychlou změnou počítat nedá (i když v žádaných lokalitách a při vyřešených finančních zdrojích může i změna vlastnického bydlení zabrat jen týdny. Jedná se ale o výjimky),“ říká Libor Vojta Ostatek, úvěrový expert Broker Trustu.

Koupě vlastního se dá odečíst z daní

U vlastnického bydlení vzniká povinnost platit daň z nemovitosti. Naproti tomu můžete využít daňový odpočet úroků z hypotéky, což sníží váš daňový základ až o 300 000 (resp. 150 000) Kč ročně, podle data pořízení nemovitosti na hypotéku (či úvěr ze stavebního spoření). 

Při budoucím prodeji nemovitosti nebudete platit daň z příjmu, jestliže budete v době prodeje v nemovitosti bydlet alespoň 2 roky, nebo použijete prodejem získané prostředky na řešení vlastní bytové potřeby.

U nájemního bydlení neřešíte žádné daňové povinnosti spojené s nemovitostí. Ty zůstávají na pronajímateli. Nemůžete ale ani využít žádné daňové úlevy. Náklady na bydlení v nájmu nelze odečíst z daní, a to ani v případě, že v bytě současně podnikáte.

Jaká jsou rizika spojená s financováním vlastního bydlení?

Financování vlastního bydlení přináší několik významných rizik. 

  • Nejvážnější je neschopnost splácet úvěr kvůli poklesu příjmu nebo rychlému růstu úrokových sazeb. V krajním případě může dojít až k nucenému prodeji nemovitosti (či k exekuci, když jste bydlení financovali nezajištěným úvěrem, například ze stavebního spoření).
  • Další riziko představuje pokles cen nemovitostí. Když potřebujete  bydlení nutně prodat, lze se dostat do ztráty. Ceny nemovitostí sice klesají jen výjimečně, a spíše lokálně, ale ani tak nejde o zanedbatelné riziko. 
  • V neposlední řadě musíte počítat s neočekávanými výdaji na opravy nebo rekonstrukce. Fond oprav v bytovém domě nemusí pokrýt všechny nutné investice (a tak je doplatíte jednorázově). Stejně tak případě rodinného domu.

Finanční rizika se však nevyhýbají ani nájemníkům. I nájemník může mít problém s poklesem příjmu (se zvýšením nájmu), a to ho donutí se odstěhovat do menšího nebo od práce a centra vzdálenějšího bydlení. Nebo se značně uskromnit v ostatních životních oblastech

Nejlepší hypotéka online

Zatímco vlastník má k dispozici obrovský hmotný majetek, který lze zpeněžit, nájemník je (pokud významně neinvestuje) celoživotně bez podobného zajištění. 

I proto nás vlastně ani nepřekvapily výsledky průzkumu ohledně přetížení výdaji na bydlení, jak je zveřejnilo Ministerstvo pro místní rozvoj: Zpracovali jsme je do článku s názvem, který hned prozrazuje výsledek: Statistiky přetížení výdaji na bydlení ukazují, proč jsou na tom nájemníci hůř.

Jak se v čase mění nároky nájemníků na bydlení? 

Podle Michala Picha z realitního serveru RealityČechy.cz je velmi zajímavé sledovat vývoj poptávky po nájmech v čase, a s tím spojených zvyků lidí, kteří se do nových nájmů stěhují. „Lidé tráví stále více času mimo domov. I přesto jsou ale nájemníci stále náročnější. Např. roste zájem po bydlení vč. zajištění parkovacího místa, popřípadě po lokalitách v dobré dostupnosti MHD. Stále častěji se zájemci ptají také na klimatizaci. Internetové připojení je už naprostým standardem,“ vyjmenovává Pich.

Hlavní faktory ovlivňující hodnotu nemovitosti (v čase)

Nafaktory ovlivňující hodnotu nemovitostí v čase jsme se zeptali Dominika Ženatého. Faktorů on sám vidí mnoho, a rozdělil je do tří hlavních skupin:

„Existují skokové faktory – třeba covid a extrémní zájem o koupě nemovitostí na investici (strach z budoucnosti vždy zvyšuje zájem lidí investovat do hmotných věcí) katapultoval ceny, stejně tak katapultoval ceny rekreačních objektů v ČR a obecně objektů s venkovními prostory (protože se níikam nesmělo). Podobně skokové mohou být války, extrémní inflace nebo změny vyvolaném státem – měnová reforma, zákaz osobního vlastnictví, změna zdanění, apod.“

A dále pokračuje: „Pak jsou faktory dlouhodobé, pomalejší, ale stabilnější. V ČR třeba zvýšení délky dožití – za posledních třicet let se zvýšila délka dožití o více než 10 %. Nebo socioekonomické změny – z vícegeneračního bydlení do jednoho až dvougeneračního (málokdo dnes bydlí s prarodiči) a k tomu obliba bydlení v jednom (sigles). Tím se zvyšuje poptávka a tím i cena. A k tomu v ČR extrémně dlouhé stavební řízení (povolit výstavbu bytového domu ve větším městě trvá 5 – 10 let, občas i více) a nedostatečné stavební kapacity. To vyvolává tlak na nabídku, která je nízká a to opět zvyšuje ceny.“

„Z dlouhodobého hlediska pak na změnu ceny v čase může působit pozitivně i negativně přesun nepřizpůsobivých skupin obyvatel, výstavba infrastruktury (silnice, nemocnice, elektrárny, železnice, supermarkety, …), změny klimatu nebo třeba i oblíbenost určitých lokalit pro bydlení či rekreaci,“ dokončil Ženatý zevrubnou analýzu faktorů.

Co skutečně rozhoduje o volbě typu bydlení?

Z pohledu odborníků i praxe vyplývá jasný vzorec, kdo preferuje jaký typ bydlení. Do nájemního bydlení míří především ti, kdo:

  • potřebují maximální flexibilitu pro stěhování za prací či kvůli změnám v osobním životě
  • nemají našetřené prostředky na vlastní bydlení, možná ani na získání hypotéky
  • preferují bydlení v lukrativních lokalitách velkých měst, kde jsou ceny nemovitostí extrémně vysoké
  • ocení, že nemusí řešit údržbu, opravy a pojištění nemovitosti
  • nechtějí se dlouhodobě zadlužit.

Naopak vlastnickému bydlení dávají přednost lidé, kteří:

  • chtějí mít jistotu stabilního bydlení bez rizika výpovědi
  • plánují dlouhodobě budovat nemovitý majetek a zajistit se na stáří
  • preferují možnost upravovat si bydlení podle vlastních představ
  • jsou ochotni přestěhovat se do dostupnější lokality nebo zvolit menší byt, jen aby mohli bydlet "ve svém"
  • chtějí, aby jim v budoucnu (hlavně v penzi) už natrvalo výrazně klesly náklady na bydlení.

Rozhodování o bydlení tedy není jen otázkou financí, ale především životního stylu a dlouhodobých preferencí. České specifikum pak spočívá v silné preferenci vlastnického bydlení: většina lidí volí raději menší byt ve vzdálenější lokalitě než dlouhodobý nájem v centru města. 

Preference se ale postupně mění, a za několik desítek let může podobná sonda do očekávání Čechů přinést zcela jiné závěry.

KOMENTÁŘE k článku Co Češi očekávají od nájmu a co od vlastnického bydlení?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Co Češi očekávají od nájmu a co od vlastnického bydlení?

Co Češi očekávají od nájmu a co od vlastnického bydlení?

21.1.2025 Reality

Rozhodování mezi nájemním a vlastnickým bydlením je pro mnoho Čechů zásadním krokem ovlivňujícím jejich finanční stabilitu a životní styl. Jak jsme na tom podle zkušenosti odborníků v současnosti? Jak se vyvíjí požadavky nájemníků a nakolik jsou lidé, rozhodnutí pro vlastní bydlení, ochotni „uchýlit“ se nakonec do nájmu? Kdo je typický vlastník a kdo typický nájemník?

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

28.12.2024 Reality

Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.

Dispozice bytů: Jak se mění požadavky a trendy na trhu?

Dispozice bytů: Jak se mění požadavky a trendy na trhu?

24.12.2024 Reality

Při výběru ideální dispozice bytu se zákazníci potýkají s otázkami, jak efektivně využít prostor a jaká dispozice bytu či domu nejlépe odpovídá jejich životnímu stylu. Projděme si proto aktuální statistiky výstavby, informace o oblíbené velikosti bytů i to, jak se v posledních letech mění požadavky na bydlení. Ukážeme, jak se dispozice bytu odráží v ceně, ale i jakou dispozici upřednostnit v jaké životní situaci. A hlavně: jak při tom všem zbytečně nepřeplatit.

Cena nemovitostí vs. příjmy: Kde je bydlení nejdostupnější

Cena nemovitostí vs. příjmy: Kde je bydlení nejdostupnější

17.12.2024 Reality

Chcete vědět, kde v České republice utratíte nejméně za vlastní bydlení v porovnání s vaším ročním příjmem? S rostoucími cenami nemovitostí se stále více lidí zajímá o to, které oblasti nabízejí nejvýhodnější podmínky. V tomto článku se dozvíte, jak si různé regiony stojí a kde můžete při nákupu bytu či domu ušetřit nejvíce.

Přes 90 000 Kč čistého potřebuje domácnost na hypotéku, říká Frait z ČNB

Přes 90 000 Kč čistého potřebuje domácnost na hypotéku, říká Frait z ČNB

12.12.2024 Reality

Dosáhnout na úvěr na bydlení se podaří jen pětině českých domácností. Vyplývá to z aktuálního vyjádření viceguvernéra České národní banky Jana Fraita. Ten v rozhovoru pro SZ Byznys popsal současnou situaci na hypotečním trhu i výhled do budoucna.

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena