Banky.cz Články Komerční sdělení Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně? Zdroj: Unsplash.com

Zprávy ze světa financí se občas čtou stejně vesele jako černá kronika. Zlodějíčci, kteří okradou důvěřivce přímo v jejich domácnosti, hackerské útoky na bankovní účty i dobrodějové, kteří ve snaze „zachránit“ ohrožené finance nasměrují kroky nešťastníků k nejbližšímu bitcoinmatu. Jaké benefity a rizika přinášejí hotovostní a bezhotovostní transakce a které z nich jsou bezpečnější?

REKLAMA

Platba hotovostí: tradice s omezením pro zákazníka i obchodníka

Platba hotovostí má bez debat své přednosti. Do transakce nevstupuje žádný zprostředkovatel, který obchodníkovi účtuje procenta z tržeb, ten vám tak může poskytnout své služby a zboží levněji. Hotovostí vždy a snadno zaplatíte zejména u malých živnostníků bez platebního terminálu či terminálu v mobilu. Možnost platit hotově po celém tuzemsku vás jako zákazníka nenutí mít zřízeno bankovní konto.

Výhodou je nulová digitální stopa

Vaše nákupy hrazené hotovostí zůstávají anonymní. Nezanecháváte digitální stopu, maximálně údaje o výběrech z bankomatu (pokud tedy máte bankovní účet). Avšak mít hotovost s sebou také nese svá rizika. Z peněz uložených „ve slamníku“ vám ukrajuje každá z inflačních etud.

Hotovostí zaplatíte jen lehce přes čtvrt milionu a víc nic

Legislativa také zastropovala hotovostní transakce částkou 270 000 Kč. Nad tuto částku je plátce povinen provést platbu bezhotovostně, příjemce ji jinak nesmí přijmout. Nové auto si tedy v autosalonu za své úspory v hotovosti koupit nemůžete. Navíc uchovávat doma nebo i přenášet větší obnos hotovosti je vždy bezpečnostním rizikem. Když se stanete cílem zloděje, anonymní hotovost lze jen velmi obtížně dohledat.

Bankovky potřebují bezpečí trezoru

Obchodníci se zase musejí postarat o bezpečnost přijaté hotovosti. Někde ji zamykat, uložit do trezoru nebo co nejrychleji odnést do banky. Riskují přijetí padělků či krádež. V neposlední řadě je pro obchodníka nevýhodou hotovosti nutnost obstarání dostatku drobných. Bez hotovosti na vrácení zákazník nenakoupí a odejde.

Digitální platby: jednoduché i rizikové

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Bezhotovostní transakce vám dávají svobodu. Digitálně zaplatíte (téměř) po celém světě, nepotřebujete měnu dané země. Nemusíte opatrovat peněženku s finanční hotovostí ani hledat nejbližší bankomat. Zaplatíte jednoduše třeba přes svůj telefon, hodinky nebo platební prsten.

Bezhotovostní platby usnadňují transakce a přivádějí nové zákazníky

Obchodníkům přináší pořízení platebního teminálu řadu benefitů. Večer nemusejí složitě počítat tržbu v hotovosti ani nepotřebují zajišťovat příliš velkou zásobu mincí na vrácení. Navíc si k nim najdou cestu noví zákazníci. Podle průzkumu společnosti Mastercard (iResearch, 2023) totiž:

  • až 93 % zákazníků používá platební kartu,
  • více než polovinu zákazníků, až 64 %, odradí od nákupu fakt, že nemohou zaplatit kartou,
  • jedna pětina zákazníků (21 %) utratí méně peněz, když nemohou platit kartou.

Banky vědí, kudy chodíte

Jako zákazník platící bezhotovostně za sebou necháváte digitální stopu. Je jednoduché rozklíčovat vaše nákupní zvyklosti. Není překvapením, že na vás banky i obchodníci snáze cílí reklamou a marketingovými nabídkami.

Digitální platby jsou bezpečné do míry vaší obezřetnosti

Běžný účet od mBank zdarma

Banky se musejí bránit proti hackerským útokům a vy byste se měli vyvarovat otevírání podivných odkazů, sdělování svých údajů po telefonu i ukládání údajů o bankovní kartě na webové stránky. K údajům o stavu vašeho konta se mohou dostat podvodníci, kteří se z vás budou snažit vylákat vaše úspory. Bezpečnost digitálních plateb končí tam, kde končí vaše obezřetnost.

Na otázku, zda je bezpečnější platit hotově, nebo digitálně, bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Oba způsoby plateb mají své nesporné výhody, ale i rizika. Když nejste opatrní, můžete se snadno stát oběťmi podvodu a úniku dat i peněz, ať už digitálně, či fyzicky.

Chcete se dozvědět o bezhotovostních transakcích více? Přečtěte si článek „7 největších mýtů o platbách kartou“ na blogu společnosti Global Payments.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Nastanou změny v danění Bitcoinu?

Změny v danění Bitcoinu vzbudily v poslední době pozornost, která je snad srovnatelná jen s tím, když Bitcoin poprvé prolomil hranici 10 000 dolarů. Čeští držitelé kryptoměn se nyní upínají na rozhodnutí poslanců, kteří mají určit, zda bude Bitcoin a další kryptoměny daněny stejným způsobem jako akcie.

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Hypoteční poradce: Klíčový partner na cestě k vlastnímu bydlení

Pořízení vlastního bydlení je pro většinu lidí jedním z největších životních kroků. Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí je často nutné sáhnout po hypotéce. Navigace ve světě hypotečních úvěrů však může být složitá a zmatečná. Hypoteční poradce je odborník, který vám může pomoci se zorientovat v nabídkách bank a zprostředkovat nejlepší možné podmínky pro vaši hypotéku.

Zdroj fotografie: Freepik.com

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Precizní práce podvodníků: Falešný web banky klient na první pohled nemá šanci poznat

Češi jsou světovými přeborníky v používání platebních karet. Nejsme ovšem jediní, kdo na ně sází. O jejich zneužití jako přímé cesty k našim penězům se neúnavně snaží i skupiny kyberpodvodníků. Ti dokážou narafičit nejrůznější situace, v nichž nás chtějí okrást. A i přes stále důraznější varování, které slýcháme ze všech stran, se jim bohužel daří. Profesionálové zkušení v oboru ochrany našich financí v kyberprostoru mají pro všechny, kdo chtějí umět včas podvody rozpoznat, několik rad. V pořadu Interview PLUS je divákům prozradil jeden z nejpovolanějších, šéf odboru prevence karetních podvodů v Komerční bance, Pavel Šašek, který upozorňuje i na falešné weby, k jejichž odhalení často vede jen drobnost.

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Česko, trenažér kyberpodvodníků? Kvůli moderním technologiím patříme k nejčastějším cílům

Kyberútočníci jen za prvních sedm měsíců letošního roku napadli 50 tisíc klientů českých bank. Oproti stejně dlouho sledovanému období v loňském roce se jedná o nárůst o 37 %. A jak varuje Česká bankovní asociace, bude hůř. Podvodníci vymýšlejí stále důmyslnější triky a metody k oklamání samotných majitelů peněz i těch, kteří je mají chránit. Mezi ně patří Marek Macháček, který pokusy „internetové škodné“ odráží už jedenáct let. Zatímco zpočátku své kariéry případy pokusů o finanční podfuky počítal na prstech jedné ruky, dnes se takřka nezastaví.

Jak zajistit bezpečnost v digitálním světě? Buďte krok napřed s cloudem a umělou inteligencí

Jak zajistit bezpečnost v digitálním světě? Buďte krok napřed s cloudem a umělou inteligencí

Říjen je mezinárodně uznáván jako Měsíc povědomí o kybernetické bezpečnosti. Tato iniciativa je zaměřena na zvýšení povědomí o kybernetických hrozbách a poskytnutí užitečných nástrojů, které umožňují ochranu dat a systémů v digitálním světě. V kontextu dynamického rozvoje technologií, jako jsou cloudová řešení a umělá inteligence (AI), je téma kybernetické bezpečnosti stále důležitější. Pozvání do Interview PLUS Speciál přijali hosté z oblasti bankovnictví a technologií: Klára Starková, provozní ředitelka Moneta Money Bank, Martin Rehak, generální ředitel a zakladatel technologické společnosti Resistant AI, a Tibor Kolejak, generální ředitel pro Amazon Web Services v České republice a na Slovensku.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena