Banky.cz Články Komerční sdělení Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně? Zdroj: Unsplash.com

Zprávy ze světa financí se občas čtou stejně vesele jako černá kronika. Zlodějíčci, kteří okradou důvěřivce přímo v jejich domácnosti, hackerské útoky na bankovní účty i dobrodějové, kteří ve snaze „zachránit“ ohrožené finance nasměrují kroky nešťastníků k nejbližšímu bitcoinmatu. Jaké benefity a rizika přinášejí hotovostní a bezhotovostní transakce a které z nich jsou bezpečnější?

REKLAMA

Platba hotovostí: tradice s omezením pro zákazníka i obchodníka

Platba hotovostí má bez debat své přednosti. Do transakce nevstupuje žádný zprostředkovatel, který obchodníkovi účtuje procenta z tržeb, ten vám tak může poskytnout své služby a zboží levněji. Hotovostí vždy a snadno zaplatíte zejména u malých živnostníků bez platebního terminálu či terminálu v mobilu. Možnost platit hotově po celém tuzemsku vás jako zákazníka nenutí mít zřízeno bankovní konto.

Výhodou je nulová digitální stopa

Vaše nákupy hrazené hotovostí zůstávají anonymní. Nezanecháváte digitální stopu, maximálně údaje o výběrech z bankomatu (pokud tedy máte bankovní účet). Avšak mít hotovost s sebou také nese svá rizika. Z peněz uložených „ve slamníku“ vám ukrajuje každá z inflačních etud.

Hotovostí zaplatíte jen lehce přes čtvrt milionu a víc nic

Legislativa také zastropovala hotovostní transakce částkou 270 000 Kč. Nad tuto částku je plátce povinen provést platbu bezhotovostně, příjemce ji jinak nesmí přijmout. Nové auto si tedy v autosalonu za své úspory v hotovosti koupit nemůžete. Navíc uchovávat doma nebo i přenášet větší obnos hotovosti je vždy bezpečnostním rizikem. Když se stanete cílem zloděje, anonymní hotovost lze jen velmi obtížně dohledat.

Bankovky potřebují bezpečí trezoru

Obchodníci se zase musejí postarat o bezpečnost přijaté hotovosti. Někde ji zamykat, uložit do trezoru nebo co nejrychleji odnést do banky. Riskují přijetí padělků či krádež. V neposlední řadě je pro obchodníka nevýhodou hotovosti nutnost obstarání dostatku drobných. Bez hotovosti na vrácení zákazník nenakoupí a odejde.

Digitální platby: jednoduché i rizikové

Běžný účet s bonusem 3 000 Kč

Bezhotovostní transakce vám dávají svobodu. Digitálně zaplatíte (téměř) po celém světě, nepotřebujete měnu dané země. Nemusíte opatrovat peněženku s finanční hotovostí ani hledat nejbližší bankomat. Zaplatíte jednoduše třeba přes svůj telefon, hodinky nebo platební prsten.

Bezhotovostní platby usnadňují transakce a přivádějí nové zákazníky

Obchodníkům přináší pořízení platebního teminálu řadu benefitů. Večer nemusejí složitě počítat tržbu v hotovosti ani nepotřebují zajišťovat příliš velkou zásobu mincí na vrácení. Navíc si k nim najdou cestu noví zákazníci. Podle průzkumu společnosti Mastercard (iResearch, 2023) totiž:

  • až 93 % zákazníků používá platební kartu,
  • více než polovinu zákazníků, až 64 %, odradí od nákupu fakt, že nemohou zaplatit kartou,
  • jedna pětina zákazníků (21 %) utratí méně peněz, když nemohou platit kartou.

Banky vědí, kudy chodíte

Jako zákazník platící bezhotovostně za sebou necháváte digitální stopu. Je jednoduché rozklíčovat vaše nákupní zvyklosti. Není překvapením, že na vás banky i obchodníci snáze cílí reklamou a marketingovými nabídkami.

Digitální platby jsou bezpečné do míry vaší obezřetnosti

Běžný účet od mBank zdarma

Banky se musejí bránit proti hackerským útokům a vy byste se měli vyvarovat otevírání podivných odkazů, sdělování svých údajů po telefonu i ukládání údajů o bankovní kartě na webové stránky. K údajům o stavu vašeho konta se mohou dostat podvodníci, kteří se z vás budou snažit vylákat vaše úspory. Bezpečnost digitálních plateb končí tam, kde končí vaše obezřetnost.

Na otázku, zda je bezpečnější platit hotově, nebo digitálně, bohužel neexistuje jednoznačná odpověď. Oba způsoby plateb mají své nesporné výhody, ale i rizika. Když nejste opatrní, můžete se snadno stát oběťmi podvodu a úniku dat i peněz, ať už digitálně, či fyzicky.

Chcete se dozvědět o bezhotovostních transakcích více? Přečtěte si článek „7 největších mýtů o platbách kartou“ na blogu společnosti Global Payments.

REKLAMA

KOMENTÁŘE k článku Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Kooperativa připravila na pátek třináctého unikátní asistenci

Kooperativa připravila na pátek třináctého unikátní asistenci

Asistenční služby většina pojišťoven nabízí hlavně u havarijního pojištění, povinného ručení nebo cestovního pojištění. V poslední letech se ale rozšiřují také do oblasti pojištění domácností a nemovitostí.

10 důvodů, proč zvolit operativní leasing

10 důvodů, proč zvolit operativní leasing

Operativní leasing může být pro leckoho výhodným řešením, jak získat nové auto a ušetřit si spoustu peněz i starostí. Ale vždy je třeba řádně si promyslet, jestli se skutečně vyplatí zvolit auto na operák nebo si vzít klasický leasing. Anebo si na nové auto půjčit. Sepsali jsme pro vás 10 důvodů, proč říct ANO operativnímu leasingu.

Co je to operativní leasing?

Co je to operativní leasing?

Operativní leasing je v podstatě dlouhodobý pronájem auta. Vyhnete se díky němu vysokým počátečním nákladům spojeným s koupí nového auta, řadu služeb včetně pojištění za vás řeší leasingová společnost a vy můžete bezstarostně jezdit a neřešit nic navíc.

Jak sestavit rozpočet na rekonstrukci bytu

Jak sestavit rozpočet na rekonstrukci bytu

Rekonstrukce bytu je náročný projekt, který vyžaduje důkladné plánování a správně sestavený rozpočet. Ten vám pomůže udržet se na správné cestě a vyhnout se neočekávaným výdajům. Poradíme vám, jak na sestavení odhadného rozpočtu pro jednotlivé části bytu, které obvykle vyžadují rekonstrukci. Upozorníme, na co si dát při rekonstrukci pozor i jak váš projekt financovat.

Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Co je bezpečnější: Platit hotově, nebo digitálně?

Zprávy ze světa financí se občas čtou stejně vesele jako černá kronika. Zlodějíčci, kteří okradou důvěřivce přímo v jejich domácnosti, hackerské útoky na bankovní účty i dobrodějové, kteří ve snaze „zachránit“ ohrožené finance nasměrují kroky nešťastníků k nejbližšímu bitcoinmatu. Jaké benefity a rizika přinášejí hotovostní a bezhotovostní transakce a které z nich jsou bezpečnější?

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena