Otevřené podílové fondy jsou ideálním startem pro všechny začínající investory. Proč? Jsou profesionálně spravované investiční společností, a tak po nich můžete sáhnout, i když se ve světě investic teprve rozkoukáváte. Nabízí přitom poměrně zajímavé zhodnocení a rozumnou míru rizika.
Do podílových fondů můžete investovat prostřednictvím různých institucí. „Patří mezi ně zejména banky a investiční společnosti. Obvykle u nich máte na výběr z několika typů podílových fondů, které se liší svým zaměřením a mírou rizika,“ popisuje situaci Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Co jsou podílové fondy?
Než se podrobněji podíváme na možnosti, které tento produkt nabízí, musíme si říct, co přesně je podílový fond. Zjednodušeně řečeno je to investiční produkt, který vám nabídne podíl na různých akciích nebo dluhopisech.
„Své peníze nevložíte pouze do jedné společnosti, ale do celého portfolia akcií či dluhopisů. Díky tomu klesá riziko vaší investice. Výměnou za vložené peníze pak získáte podílový list, který označuje hodnotu vašeho podílu na fondu. Podílový list můžete kdykoliv prodat zpět. Investiční společnost vám pak vyplatí aktuální hodnotu daného listu,“ vysvětluje princip otevřených podílových fondů Martin Pleštil, ředitel segmentu investic ze společnosti Broker Trust.
Jaké jsou typy podílových fondů?
Běžně se otevřené podílové fondy rozdělují do pěti kategorií podle toho, na co se zaměřují. Na výběr máte:
akciové fondy - orientují se na akcie,
dluhopisové fondy - investují do dluhopisů,
smíšené fondy - kombinují akci a dluhopisy,
ETF - kopírují vybraný akciový index,
zajištěné fondy - garantují investorům vyplacení minimálně počáteční investice.
Mimo výše zmíněné fondy, existují i tzv. fondy kvalifikovaných investorů (FKI). Zajímává vás, o jaké jde fondy a jak do nich investovat? Podívejte se na náš článek Jak fungují fondy kvalifikovaných investorů (FKI)?
Kdo podílové fondy nabízí?
Jen v České republice najdete řadu společností, u kterých můžete tento typ investic využít. Podílové fondy nabízí:
Většina společností nabízí různé typy fondů, které se liší svou strategií. Typicky jsou to:
konzervativní,
vyvážené
a dynamické fondy.
Objevují se ale i různé kombinace těchto strategií.
Vždy si proto nejdřív promyslete, jak moc jste ochotni při investování riskovat. Podle toho pak zvolte vhodný fond.
Ideální je poradit se s finančním poradcem a s jeho pomocí si vytvořit investorský profil.
Zajímá vás, z kolika podílových fondů máte v České republice na výběr? Podívejte se na web České národní banky. Na jejích stránkách najdete aktuální seznam všech investičních fondů, který si můžete stáhnout.
Jaké jsou výnosy podílových fondů?
Většinu investorů zajímá, jaký výnos jim jejich podílové fondy přinesou. Stejně jako u jiných investic se to ale nedá předem stanovit. Závisí to například na politické situaci ve světě, výši inflace nebo na vývoji ekonomické situace.
Důležité je i to, jakou zvolíte investiční strategii a na kterou oblast se podílové fondy zaměřují.
„Obecně platí, že větší výnos, ale také riziko, jsou spojené s akciovými fondy. Naopak dluhopisové fondy slibují nižší míru rizika i nižší výnos,“ říká Martin Pleštil ze společnosti Broker Trust.
V posledních letech přitom akciové fondy přinášely průměrný roční výnos přes 6 %, zatímco dluhopisy se pohybovaly kolem 3 %.
Pokud máte štěstí na správné fondy, můžete dosáhnout i na mnohem vyšší zisk. Nejúspěšnější akciové fondy v ČR totiž za uplynulý rok stouply dokonce o víc než 40 %!
Zároveň musíte vyřešit otázku, jak naložit se ziskem. Máte dvě možnosti:
výnos reinvestovat – získané prostředky dál investujete a zhodnocujete je, tato varianta je v praxi nejčastější;
získat dividendy – výnos si můžete každoročně nechat vyplatit formou dividend.
Rozhodnout se musíte ještě před začátkem investování. Podle toho, kterou variantu zvolíte, si vyberete fond, který umožňuje buď reinvestování, nebo výplatu dividend.
Jaké jsou výhody podílových fondů?
Začínajícím i pokročilým investorům přinášejí otevřené podílové fondy řadu výhod. Mezi ty největší patří:
profesionální správa – o vše se starají odborníci v investiční společnosti;
zajímavé portfolio – díky fondům získáte podíl i na cenných papírech, na které by drobný investor nikdy nedosáhl;
nižší riziko než u přímých investic – v každém fondu je soubor různých akcií či dluhopisů, díky tomu klesá riziko ztráty;
různé strategie – sami si vyberete fond, který nejvíc vyhovuje vaší investiční strategii;
vysoká likvidita – podílové listy snadno prodáte (investiční společnost má povinnost je od vás kdykoliv odkoupit).
Jaké jsou nevýhody podílových fondů?
Podílové fondy mají samozřejmě i své nevýhody. Ty hlavní jsou:
poplatky – zejména vstupní poplatek, který bývá 1–5 % z investované částky, a poplatek za správu fondu, někdy se přidává také poplatek za dosažení stanovených cílů nebo za prodej podílových listů před stanoveným termínem;
daně – pokud podílové listy prodáte do 3 let od pořízení, musíte odvést daň z příjmů, kromě toho platíte také daň z kapitálového zisku nebo daň z dividend.
Co čekat v roce 2024?
A co očekávat od investic do podílových fondů v roce 2024? I když je obecně složité předvídat vývoj investic, odborníci se shodují, že v roce 2024 jsou zajímavé například dluhopisové fondy.
Patří totiž k nejbezpečnějším investicím. Zároveň ale nabízejí výnos, který překonává například spořicí produkty.
Pokud přemýšlíte, jak začít investovat do podílových fondů, začněte tím, že se obrátíte na specialistu. Tedy na investičního či finančního poradce.
S jeho pomocí stanovíte svůj investorský profil, cíle i vhodnou strategii. A následně vyberete fondy, které vašim požadavkům nejlépe odpovídají.
Při výběru se nezapomeňte podívat na výkonnost podílových fondů z posledních let. Minulé výnosy sice nejsou zárukou výnosů budoucích, při porovnání dlouhodobých výsledků ale můžete vytipovat fondy, které si vedou lépe než ostatní.
Při investování do podílových fondů pamatujte ještě na jednu věc – pravidelně revidujte své portfolio. Alespoň jednou za rok si ho projděte a ujistěte se, že odpovídá vašim aktuálním cílům.
Pokud zjistíte, že tomu tak není, své investice upravte. Tak, aby pro vás byly co nejpřínosnější.
Plánujete investice do krypta? Pak byste měli být umět bezpečně rozpoznat krypto podvody, a také vědět, jak se chránit. Kryptoměny nabízejí skvělé investiční příležitosti, ale zároveň jsou lákadlem pro podvodníky. Shromáždili jsme pro vás ty nejdůležitější tipy, jak se vyhnout podvodům a podvodným kryptoměnovým projektům, jak nenaletět na phishing krypta a co dělat, pokud už jste své peníze podvodníkům přece jen poslali.
V dnešním světě, kde ceny bytů dosahují nebeských výšin, se mnozí potýkají s otázkou, jak nejlépe investovat své peníze do nemovitostí. Pro ty, kteří si nemohou dovolit koupit byt, může být investice do garáže výnosnější alternativou. Zejména v lokalitách, kde cena bytů a pronájmů setrvale roste, může využití garáží přinést zajímavý pasivní příjem.
Trh s kryptoměnami zažívá další historický moment. Bitcoin, nejstarší a nejvýznamnější digitální měna, dosáhl v neděli přelomové hranice 80 000 USD (1 884 592 korun). Cena bitcoinu tak opět demonstruje svůj potenciál k růstu a ji pevnou pozici mezi investičními aktivy.
Nemovitosti, akcie, dluhopisy nebo například kryptoměny. Možností, jak investovat a zhodnotit peníze, máte spoustu. Každá z nich má své výhody i nevýhody. Proto jsme připravili srovnání těchto investic, které vám usnadní rozhodování, jak zhodnotit peníze.
Uvažujete o investici do kryptoměn a zaujal vás Polkadot? Oslovila vás myšlenka interaktivních Web3 blockchain technologií? V tomhle průvodci kryptoměnou DOT vám představíme jeden z nejambicióznějších blockchain projektů současnosti. Dozvíte se, jak Polkadot řeší současné problémy kryptoměnového světa (škálovatelnosti po chybějící propojení mezi různými sítěmi) a jak můžete na této platformě (i coby drobný investor) získávat pasivní příjem prostřednictvím stakingu.
KOMENTÁŘE k článku Co jsou podílové fondy a jak do nich investovat v roce 2024
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.