Banky.cz Články Půjčka Co může zabavit exekutor: Vaše práva a ochrana majetku

Co může zabavit exekutor: Vaše práva a ochrana majetku

Co může zabavit exekutor
2.8.2024 Půjčka

Představa, že někdo zabaví majetek nebo zablokuje účet, je noční můrou mnoha lidí. Co všechno ale může exekutor opravdu zabavit? A co naopak nesmí? Řekneme vám, jak exekuce probíhá, co všechno může exekutor zabavit, a jak se vy můžete proti neoprávněné exekuci bránit. Dozvíte se také, jaká jsou vaše práva v průběhu exekučního řízení a co vlastně dělat, když obdržíte exekuční příkaz.

Co je exekuce

Exekuce je soudní vymáhání dluhu. Pokud dlužník neplní své finanční závazky, věřitel se může obrátit na soud, a ten může nařídit exekuci. Soudní exekutor má pak za úkol zajistit, aby dluh byl splacen. Exekuce je až krajním řešením. Nejprve se věřitel snaží vymoci dluh sám, případně prostřednictvím inkasní agentury. Do větších detailů ohledně exekuce vám zasvětíme v článku Insolvence a exekuce - jak probíhají, v čem se liší a které dát přednost?

Co si z článku odnést?

  • Exekutor může zabavit movité i nemovité věci, peníze na účtech a provádět srážky ze mzdy.
  • Může zabavit například elektroniku, cennosti, nábytek, automobil, pokud nejde o věci nezbytné pro výkon práce nebo osobní život dlužníka.
  • Existují věci, které exekutor nesmí zabavit, jako jsou základní potřeby pro život a práci (studium) nebo předměty s vysokou citovou hodnotou.
  • V průběhu exekuce máte svá práva a možnosti bránit se.
  • Po obdržení exekučního příkazu, máte 30 dní na úhradu dluhu. Pokud lhůtu nevyužijete, přistoupí se k samotné exekuci.

Jak probíhá exekuce v ČR?

„Exekuce v České republice začíná doručením exekučního příkazu dlužníkovi. Ten vydává soud nebo soudní exekutor na základě vykonatelného rozhodnutí (např. rozsudku). Dlužník má poté možnost během 30 dní dobrovolně splnit svůj dluh. Pokud tak neučiní, exekutor přistoupí k vymáhání pohledávky, což může zahrnovat srážky ze mzdy, přikázání pohledávky z účtu v bance, zabavení prostředků na investičních účtech, prodej movitých i nemovitých věcí,“ popisuje Miroslav Majer, CEO portálu Banky.cz.

Co může exekutor zabavit a zablokovat

Zabavení hmotného majetku při exekuci (tzv. mobiliární exekuce) dnes už není tak častým dějem jako v minulosti: legislativa se dost změnila, ve prospěch dlužníka. Dnes je poměrně omezený výčet věcí, které smí exekutor zabavit: převážně na předměty, které jsou nad „poměry“ dané domácnosti. Mnohem častější je proto dnes blokace účtu a srážky ze mzdy.

Exekutor v rámci mobiliární exekuce zabavuje movité a nemovité věci, které jsou ve vlastnictví dlužníka nebo ve společném jmění manželů. Jedná se zejména o:

  • movitý majetek - předměty, které nejsou nezbytně nutné pro běžný život dlužníka a jeho rodiny. Typicky to bývá elektronika (televize, počítače, mobilní telefony - pokud nejsou nezbytné pro práci nebo studium), cennosti (šperky, sběratelské předměty) a nábytek (luxusní kusy nábytku, které přesahují běžnou hodnotu vybavení domácnosti na úrovni příjmů domácnosti dlužníka).
  • nemovitý majetek - například garáž, chata, pozemek. Speciální pravidla platí pro nemovitosti, v nichž dlužník a jeho rodina bydlí (tzv. ochrana obydlí).
  • peněžní prostředky: zabavení formou srážek ze mzdy, zablokování bankovního účtu nebo zabavení hotovosti, pokud přesahuje zákonem dané minimum.
  • automobily a další vozidla - ta smí exekutor zabavit, jen když nejsou nezbytná pro výkon práce dlužníka nebo k jeho osobní obsluze (například když je dlužník ZTP/P).

Exekutor při zabavení majetku musí postupovat tak, aby nedošlo k neúměrnému zásahu do života dlužníka a jeho rodiny. 

TIP: Podívejte se, jak předejít exekuci při splácení hypotéky.

Co může exekutor zabavit a zablokovat

Co exekutor nesmí zabavit

Pro úplnost si ještě ukažme, na které věci exekutor naopak nesmí sáhnout. Jejich výčet je stanoven zákonem, a vždycky se jedná o předměty pro základní životní potřeby dlužníka a jeho rodiny. Nebo o věci, co mají pro dlužníka a jeho rodinu zvláštní (osobní) význam.

  • běžné oděvní součásti (nepřesahující obvyklou hodnotu)
  • obvyklé vybavení domácnosti - postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo (dokud toto vybavení nepřesahuje jeho obvyklou hodnotu)
  • snubní prsten, svatební šaty, hodinky s osobním věnováním, diplomy, medaile a jiné předměty podobné povahy, s vysokou citovou hodnotou
  • zdravotnické potřeby - které dlužník potřebuje pro svůj zdravotní stav
  • potřeby ke studiu nebo výkonu povolání
  • hotovost do výše dvojnásobku životního minima
  • studijní a náboženská literatura - dokumenty, které vzdělávací nebo duchovní význam
  • dětské hračky a dětské vybavení
  • písemnosti osobní povahy a fotografie
  • domácí mazlíčci.

Nejlevnější půjčka od Air Bank

Jak probíhá mobiliární exekuce - zabavení majetku

Mobiliární exekuce začíná neohlášenou návštěvou exekutora, který provede soupis movitého majetku vhodného k zabavení. Po soupisu následuje ocenění majetku, kde exekutor určí jeho tržní hodnotu. Následně je zabavený majetek prodán, nejčastěji v dražbě. Výtěžek z prodeje se použije na pokrytí dluhu a nákladů souvisejících s exekucí.

Co dělat, když obdržíte exekuční příkaz?

Exekuce jakožto celý proces se zahajuje až 30 dní od doručení takzvaného exekučního příkazu. V něm se jednak dozvíte, že je proti vám vedena exekuce, jednak dostanete možnost do 30 dní uhradit dluh, a tím exekuci ukončit ještě dřív, než naplno začala. Exekutoři posílají i exekuční příkazy k nemovitostem: když má jít do dražby právě nemovitost. 

Co tedy dělat, když obdržíte výzvu k exekuci?

  • Pečlivě si přečtěte výzvu - výzva k exekuci obsahuje důležité informace, jako je důvod exekuce, vymáhaná částka a poučení o vašich právech a povinnostech. Kdyby se jednalo o omyl, můžete ihned podat podnět k zastavení exekuce.
  • Zkontrolujte správnost všech údajů - podívejte se, zda jsou všechny údaje uvedené ve výzvě správné. Pokud zjistíte jakékoli chyby, například nesprávnou částku nebo chybné údaje o vás, nahlaste to exekutorovi.
  • Kontaktujte exekutora - exekutor vám může poskytnout podrobnější informace a vysvětlit další postup.
  • Uhraďte dluh nebo si dohodněte splátkový kalendář -  exekutor bude zjišťovat, kolik finančních prostředků máte na účtech, kolik bude schopen zabavit a zda to bude pro částku k exekuci stačit. Podle toho rozhodne, jakou formou exekuci vykoná. Když budete exekutora kontaktovat, můžete se dohodnout na cestě, která vám bude lépe vyhovovat.

Připravili jsme pro vás: Strašák exekuce: Jak se mu vyhnout?

Online srovnání nebankovních půjček

Během exekučního řízení máte svá práva

Práva dlužníka byste si vždycky měli pročíst. Znát je, se stává důležitou výhodou v celém exekučním procesu. Mohou vám ušetřit nejen spoustu starostí, ale i nemalé finanční prostředky.

„Dlužník má právo podat vylučovací žalobu nebo návrh na zastavení exekuce, pokud se domnívá, že exekuce probíhá neoprávněně. Pak je tu i možnost návrhu na odklad exekuce, a to z vážných osobních důvodů (typicky těžká nemoc). Ovšem pozor, podání vylučovací žaloby nebo návrhu na zastavení exekuce samo o sobě exekuci nezastaví. Pomoci může okamžitá komunikace s exekutorem,“ informuje Petr Jermář, specialista na finance Banky.cz.

Pak jsou tu ještě i další práva dlužníka v exekuci:

  • právo na informace - exekutor vás musí informovat o zahájení exekuce, důvodu exekuce, výši vymáhané částky a vašich právech a povinnostech. Toto vyrozumění musí být doručeno písemně.
  • právo na přiměřenost a ochranu majetku - exekutor musí při zabavování majetku postupovat tak, aby nedošlo k neúměrnému zásahu do vašeho života, viz seznam věcí, které exekutor nesmí zabavit.
  • právo na ochranu soukromí - exekutor má sice právo vstoupit do vašeho bytu nebo domu, ale musí respektovat vaše soukromí a postupovat s ohledem na důstojnost vaší osoby a vaší rodiny.
  • právo na právní pomoc - můžete si najmout právníka nebo se obrátit na neziskové organizace, které poskytují právní pomoc dlužníkům. Mohou vám poradit, případně pomoci bránit se proti neoprávněné exekuci.

Obrana proti neoprávněné exekuci existuje!

Máte-li podezření na neoprávněnou exekuci, můžete podat námitky exekutorovi nebo exekučnímu soudu s uvedením důvodů a důkazů. Pokud exekutor námitkám nevyhoví, lze se odvolat k soudu. Možná jste už slyšeli o tzv. vylučovací žalobě, která se využívá nejčastěji. 

Jestliže si nejste jisti, jak postupovat, vyhledejte právní pomoc. Může být i bezplatná. Bude-li exekuce uznána jako neoprávněná, exekutor ji bude muset zastavit. Nebo bude muset zastavit kroky proti majetku a penězům některé z osob, kterou do exekuce neoprávněně zahrnul (typicky majetek a peníze bývalého manžela).

Nejlevnější půjčka od Zonky

Exekuce se dá nejen zastavit, ale i odložit

Vedle zastavení exekuce můžete požádat o její odklad. A to tehdy, když je exekuce sice oprávněná, ale vy byste ji teď z objektivních důvodů neunesli. Odklad posouvá  exekuci na pozdější dobu. S odkladem vám ale vyjdou vstříc jen ve vážných případech: především nemoc, rozvod, úmrtí v rodině atp. Návrh na odklad exekuce vždy podávejte s uvedením důvodů, proč o něj žádáte.

Často se ptáte

Jaký je rozdíl mezi zastavením exekuce a odložením exekuce?

Zastavení exekuce znamená definitivní ukončení řízení, například z důvodu úplné úhrady dluhu, rozhodnutí o neoprávněnosti nebo dohody mezi věřitelem a dlužníkem. Naproti tomu odložení exekuce je dočasné přerušení řízení, například z důvodu finanční tísně dlužníka. Po uplynutí doby odkladu může exekuce pokračovat.

Co následuje, když exekuci uhradím do 30 dní? Plyne z toho pro mě nějaká výhoda?

Ano, úhrada exekuce do 30 dní přináší výhody. Exekuce bude zastavena, vyhnete se dalším nákladům a dalším exekučním úkonům, jako je blokace účtu či exekuce na plat. Rychlá úhrada dluhu má pozitivní dopad na vaši finanční situaci a může zlepšit vaši historii v registrech (exekuce se maže do 15 dní od jejího ukončení)..S úhradou do 30 dní od doručení exekuční výzvy také ušetříte polovinu správních poplatků exekutorovi. S rychlou úhradou exekuce může v ojedinělých případech pomoci půjčka na exekuci.

Co se stane, když nesplácím dluhy a hrozí mi exekuce?

Nesplácení dluhů vede k řadě kroků směřujících k exekuci. Věřitel vás nejprve upozorní upomínkami a výzvami k úhradě. Pokud nereagujete, může podat žalobu k soudu, který rozhodne o vydání platebního rozkazu. Pokud ani poté dluh neuhradíte, věřitel může podat návrh na exekuci.

Po zahájení exekuce exekutor přistoupí k vymáhání dluhu, což může zahrnovat blokaci účtu, srážky ze mzdy nebo zabavení majetku. Exekuce končí až úplným splacením dluhu, ať už prostřednictvím srážek, blokace účtu nebo prodeje majetku. Vzhledem k vysokým poplatkům za exekuci se mohou exekuční řízení táhnout nejen dlouhé roky, ale dokonce až doživotně, s plným přechodem dluhu do dědictví.

ANKETA k článku Co může zabavit exekutor: Vaše práva a ochrana majetku

Máte z minulosti zkušenost s exekucí?

Počet odpovědí: 69

KOMENTÁŘE k článku Co může zabavit exekutor: Vaše práva a ochrana majetku

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Jak funguje vymáhání dluhů: Co očekávat a jak se bránit

Jak funguje vymáhání dluhů: Co očekávat a jak se bránit

17.1.2025 Půjčka

Jak funguje vymáhání dluhů v praxi? Od první upomínky, přes soud, až po exekuci vede dlouhá cesta, během které máte více možností, než si možná myslíte. Nezaplacená splátka ještě neznamená exekuci na účtu nebo zabavený majetek. Naopak: při správném postupu můžete i vážné finanční problémy vyřešit s minimem následků. Připravili jsme pro vás přehledného průvodce vymáháním dluhů, včetně praktických tipů, jak se bránit a na co máte právo.

Úvěry pro s.r.o.: Co potřebujete vědět

Úvěry pro s.r.o.: Co potřebujete vědět

31.12.2024 Půjčka

Firemní úvěr se stal nepostradatelným nástrojem pro rozvoj a růst společností s ručením omezeným. Podnikatelský úvěr pomáhá firmám překlenout období nedostatku hotovosti, financovat investice nebo rozšiřovat podnikání. Ne každá společnost však dokáže úvěr získat snadno. Zde najdete vše důležité, co potřebujete vědět o úvěrech pro s.r.o.

Jak funguje protiúčet: Praktický průvodce krok za krokem

Jak funguje protiúčet: Praktický průvodce krok za krokem

31.12.2024 Půjčka

Protiúčet je atraktivní způsob, jakým řidiči mohou snadno vyměnit starý vůz za nový. Zákazníci tak mohou získat výkupní hodnotu svého stávajícího vozu automaticky odečtenou z ceny nového automobilu, často s dodatečnými slevami či bonusem. Pro mnohé je to příležitost, jak se vyhnout komplikacím spojeným s přímým prodejem starého auta.

Půjčka od soukromé osoby

Půjčka od soukromé osoby

29.12.2024 Půjčka

Půjčka od soukromé osoby, ale též půjčka od soukromého investora, nebo také P2P (peer-to-peer) půjčka. Oba názvy půjčky říkají, že nejde o úvěr od banky, ale ani od licencované nebankovní společnosti. Už tento fakt samotný by ve vás měl vzbudit zvýšenou opatrnost. Může se půjčka od soukromníka vyplatit? A co si tento typ půjčky vyžádá za svou často značnou shovívavost ohledně nižší bonity a příjmů?

Jak správně vypočítat splátku úvěru

Jak správně vypočítat splátku úvěru

27.12.2024 Půjčka

Plánujete si vzít úvěr a zajímá vás, jaká bude vaše měsíční splátka? Bez porozumění faktorům ovlivňujícím výši splátky se v rozhodování o půjčce neobejdete. V tomto článku vám krok za krokem vysvětlíme, jak se splátka úvěru počítá, jaké typy splátek se u půjček aplikují nebo jak si splátku jednoduše snížit. Po přečtení budete přesně vědět, co se promítá do výsledného výpočtu každé splátky.

Z naší bankovní poradny

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2025, všechna práva vyhrazena