Statisíce Čechů trápí finanční problémy a nezvládají splácet své dluhy. Věřitelé mají více možností, jak získat dlužné peníze zpět. Pokud máte dluhy, dlouhodobě je nedokážete splácet a s věřitelem nijak nespolupracujete, zřejmě dojde na exekuci majetku. Vždy je výhodnější snažit se dluhy alespoň částečně splatit. Můžete na sebe podat insolvenční návrh a při splnění podmínek projít osobním bankrotem.
V Česku je řada lidí, kteří dlouhodobě nesplácejí své finanční závazky. Do této nepříjemné situace je mohla dostat například nevýhodná půjčka, ztráta zaměstnání a s tím spojený dlouhodobý výpadek příjmu nebo dluhy partnera či manžela.
„Pokud se obáváte, že v brzké době už nezvládnete splácet své závazky, je třeba začít co nejdříve jednat. Sestavte si podrobný přehled všech pravidelných výdajů a příjmů. „Na straně výdajů procházejte jednu položku po druhé a zvažte, kde můžete ušetřit. Alespoň dočasně se obejdete například bez předplacených kanálů televize, zahraniční dovolené, návštěv kina či restaurací. Pokud splácíte více úvěrů, podívejte se, jaké jsou jejich podmínky a zda se nevyplatí jejich konsolidace. Tíživou finanční situaci mohou vyřešit i dodatečné příjmy. Můžete se tedy poohlédnout po lépe placeném zaměstnání nebo si přivydělat na brigádě,“ popisuje několik možností řešení finanční tísně Petr Jermář, finanční expert portálu banky.cz.
Neřešení finančních závazků může vést až k exekuci. Výhodnější možností je vyhlášení insolvence, která vám umožní postupně se zbavit svých stávajících dluhů. Za určitou dobu splatíte část dluhu a část vám soud odpustí. Dopady insolvence na život tedy budou mírnější.
Oddlužení probíhá v několika krocích. Na samém začátku je třeba k soudu podat insolvenční návrh spolu s návrhem na povolení oddlužení. Tyto dokumenty si můžete připravit sami jen v případě, že máte vysokoškolské právní nebo ekonomické vzdělání. Pokud tuto podmínku nesplňujete, musíte si vybrat někoho, kdo s vámi insolvenční návrh připraví.
Máte dvě možnosti, koho oslovit. Podklady pro podání insolvenčního návrhu vám zdarma zpracují neziskové organizace. Ty také komplexně posoudí vaši situaci a případně vám pomohou najít i jiné řešení než oddlužení. Druhou možností je využít placené právní služby. Návrh za vás může podat advokát, notář, exekutor nebo insolvenční správce.
TIP: Pozor na nepoctivé oddlužovací společnosti! Abyste nenaletěli, využijte databázi na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti.
Soud obvykle do 15 dnů od podání návrhu rozhodne, zda oddlužení povolí. Pokud se tak stane, přidělí vám insolvenčního správce. Jedná se o kvalifikovanou osobu s patřičným povolením od Ministerstva spravedlnosti.
Přidělený insolvenční správce vás bude sám kontaktovat a společně se dohodnete na termínu osobního setkání. V rámci přípravy na insolvenční řízení s vámi vypracuje soupis vašeho majetku, vysvětlí podmínky oddlužení a popíše jeho proces. Současně přezkoumává pohledávky věřitelů. Pokud jsou podle vás některé pohledávky neoprávněné, máte možnost je popřít.
Věřitelé musí do dvou měsíců přihlásit své pohledávky. Pokud to v tomto termínu nestihnou, do oddlužení se nezapočítávají a po dokončení oddlužení je již nelze vymáhat.
Obvykle do dvou měsíců obdržíte od soudu usnesení, zda oddlužení schválil a jak proběhne.
Soud povolí oddlužení v případě, že jsou splněny určité podmínky. Především musíte dlužit dvěma nebo více různým věřitelům, přičemž tyto finanční závazky musí být nejméně 30 dní po splatnosti a vy nejste schopni je řádně splatit.
Stanoveny jsou i další povinnosti dlužníka. Musíte mít dostatečný příjem na to, abyste dokázali pravidelně splácet alespoň 2 200 korun měsíčně (pozn. částka potřebná na úhradu odměny insolvenčnímu správci a věřitelům). Kromě toho musíte být schopni zaplatit sjednanou odměnu tomu, kdo podával váš návrh. Pokud máte děti, musíte řádně platit výživné.
Po dobu oddlužení máte povinnost přiznávat všechny své příjmy i majetek. Pravidelně dokládáte, kolik jste si vydělali. Pokud jste získali nějaký nový majetek darem či v rámci dědictví, musíte ho použít na splacení svých dluhů. Nechat si můžete sociální dávky, plnění z pojistných smluv o škodě a daňový bonus.
Během oddlužení vám nesmějí vznikat žádné nové dluhy po splatnosti. Tato povinnost se vztahuje také na výživné nebo pojištění.
Insolvenční správce má právo prodat některý váš majetek. Získané peníze rozdělí mezi věřitele a část si ponechá na pokrytí vlastních výdajů a svou zákonnou odměnu.
Online srovnání nebankovních půjček
V rámci oddlužení se nelze zbavit všech dluhů. Oddlužení se nevztahuje na dluhy zajištěné zástavou, jako je nesplacená hypotéka na dům. Dále nelze oddlužením řešit peněžité tresty za trestný čin, náhrady škody, dluhy na výživném a dluhy vzniklé po povolení oddlužení. Tyto specifické závazky musíte splácet v plné výši bez ohledu na probíhající oddlužení. Je důležité mít přehled o svých závazcích a vědět, které z nich oddlužením nelze vyřešit, aby nedošlo k nepříjemným překvapením během či po oddlužení.
Ke splacení dluhů využije insolvenční správce určitou část vašich příjmů ze zaměstnání či podnikání. V případě zaměstnání jsou pravidelně strhávány srážky ze mzdy. Dále mohou být využity i ostatní příjmy, například z prodeje vašeho majetku nebo peněžitý dar jako finanční pomoc při insolvenci.
Existuje ovšem i celá řada příjmů, které insolvenční správce nesmí využít. Jedná se zejména o různé sociální dávky, přídavky a příspěvky od státu. Nedotknutelné je rovněž výživné na dítě, sirotčí důchod dítěte, porodné či pohřebné.
Insolvenční správce může prodat jen určitý majetek. Jedná se zejména o „nadbytečný“ majetek. Může se jednat například o osobní automobil, rekreační objekt, drahou elektroniku či jiné luxusnější vybavení domácnosti.
Existuje ovšem i chráněný majetek insolvence. Petr Jermář k tématu dodává: „Nemohou být prodány věci osobní potřeby, kam patří například běžné oblečení, obuv, hygienické a zdravotní potřeby, léky či snubní prsteny. Insolvenční správce nemůže zpeněžit ani obvyklé vybavení domácnosti, jako je lednice nebo pračka. Nepřijdete ani o málo hodnotné věci, u kterých by utržené peníze nepokryly ani náklady na prodej a zákonnou odměnu správce. K prodeji nedojde ani u bytu nebo domu, pokud splňuje podmínky takzvaného chráněného bydlení.“
TIP: Jak se vyhnout insolvenci? Abyste se vyhnuli insolvenci, vytvořte si podrobný rozpočet a sledujte své výdaje. Pravidelně šetřete a vytvářejte finanční rezervu. Vyhněte se zbytečným půjčkám a splácejte dluhy včas. Pokud máte finanční potíže, vyhledejte odbornou pomoc.
Oddlužení nejčastěji probíhá tak, že je stanoven splátkový kalendář, podle kterého dluh postupně splácíte, a současně dochází ke zpeněžení vašeho majetku. Tato forma oddlužení obvykle trvá 5 let. Pokud je ovšem dluh splacen dříve, může být tato doba i kratší.
Ve výjimečných případech jsou veškeré závazky uhrazeny pouze zpeněžením majetku, což znamená, že nemusíte platit žádné měsíční splátky. Jakmile jsou peníze z prodeje majetku rozděleny mezi věřitele, proces oddlužení je u konce. Část výtěžku z prodeje majetku využije insolvenční správce na pokrytí výdajů a svou zákonnou odměnu.
O ukončení oddlužení rozhodne soud, který schvaluje zprávu insolvenčního správce o splnění oddlužení. Pokud se podaří zcela uhradit veškeré přihlášené pohledávky nezajištěných věřitelů, není již dále co splácet. Insolvenční správce tedy vystaví zprávu o splnění oddlužení a pošle ji insolvenčnímu soudu. Ten následně oddlužení uzavře.
V případě neuhrazení 100 % pohledávek, ale při plnění podmínek oddlužení, vás soud po určité době osvobodí od zbývajících dluhů. Jakmile soud schválí zprávu insolvenčního správce o splnění oddlužení, obdržíte automaticky rozhodnutí o ukončení oddlužení. Nemusíte tedy o nic žádat. Po ukončení oddlužení již věřitelé nemohou požadovat úhradu těchto dluhů.
Podvodné půjčky se stávají stále běžnějším problémem, který ohrožuje finanční stabilitu mnoha lidí. Je klíčové naučit se rozpoznat tyto nepoctivé praktiky, aby se jim dalo účinně vyhnout. Nejistota pramení především z touhy získat rychlé finanční řešení, což podvodníky motivuje k častým pokusům o zneužití důvěry.
Úroky z prodlení jsou sankce za pozdní splácení dluhu, ať už jde o půjčky, nedoplatky na daních, nájemném, energiích, pojištění nebo jiných platbách. Tyto úroky mají kompenzovat věřiteli ztrátu z toho, že své peníze nedostal včas. Přečtěte si, jak se úroky z prodlení počítají, jaké jsou zákonné limity a jak se liší v různých sektorech. Dá se jim vyhnout? A může vám je věřitel odpustit?
Přemýšlíte nad vánoční půjčkou, abyste mohli svým blízkým dopřát štědřejší svátky? Než se unáhlíte, přečtěte si, proč jsou vánoční půjčky považovány za jedny z nejrizikovějších finančních produktů a jak celá pětina dlužníků končí v problémech se splácením. Článek vám pomůže pochopit, kdy může být vánoční půjčka přijatelným řešením, jaké jsou její skutečné náklady a hlavně: jaké bezpečnější alternativy máte k dispozici.
Co je zajištění úvěru a jaké má formy? Zajištění úvěru je způsob, kterým se věřitel chrání před rizikem nesplácení úvěru, a může zahrnovat nemovitosti, osobní záruky nebo jiné prostředky. Právě to, jaké zajištění je vyžadováno, závisí na druhu úvěru a bonitě dlužníka.
Půjčky od lichvářů jsou často považovány za rychlé řešení finančních problémů, a proto jsou pro lidi v nouzi atraktivní. Tyto typy půjček jsou však obvykle spojeny s vysokými úrokovými sazbami a riziky, která mohou mít zničující finanční dopad. Lichváři lákají klienty na snadnou dostupnost financí, ale skryté náklady a neprůhledné podmínky se mohou stát pastí.
KOMENTÁŘE k článku Co může zabavit insolvenční správce
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.