Podle Indexu prosperity a finančního zdraví má v České republice sjednané pojištění domácnosti 60 % Čechů. Plánujete si domácnost pojistit i vy a chcete mít lepší představu o tom, kolik za pojištění domácnosti zaplatíte? Připravili jsme si pro vás informace o tom, co vše ovlivňuje cenu pojištění domácnosti i jaké pojišťovny nabízejí nejvýhodnější pojistky.
„Nejzásadnějším faktorem, který má vliv na cenu pojištění domácnosti je výše pojistné částky, která by měla v ideálním případě odpovídat skutečné pojistné hodnotě. Na výši pojistného se podílí také zvolená spoluúčast (jakou měrou se budete podílet na úhradě vzniklých škod), výluky, lokalita, ve které se pojištěná domácnost nachází, a také úroveň zabezpečení pojišťované domácnosti,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. Pojďme se na tyto faktory podívat blíže:
Pojistná částka: Pojistná částka představuje nejvyšší možnou finanční částku, kterou vám pojišťovna vyplatí v případě, že dojde ke vzniku pojistné události. Pojistná částka by měla v ideálním případě odpovídat pojistné hodnotě neboli skutečné hodnotě vašeho majetku. Při výpočtu pojistné hodnoty vám může pomoci kalkulačka pojištění domácnosti, která je k dispozici zdarma na internetu.
Spoluúčast: V případě pojištění nemovitosti se spoluúčast standardně pohybuje okolo 1.000 Kč. Sjednat si však můžete také nulovou spoluúčast, příkladně vysokou spoluúčast. Čím vyšší spoluúčast zvolíte, tím bude cena pojištění domácnosti nižší.
Lokalita: Obecně platí, že je cena pojištění domácnosti vyšší ve větších městech, kde existuje větší riziko kriminality. Za pojistku si připlatíte také v případě, že se nemovitost nachází v záplavové oblasti.
Úroveň zabezpečení: Cenu pojistného mohou ovlivnit i bezpečnostní prvky, kterými je domácnost vybavená, jako jsou bezpečnostní dveře, alarm nebo hlásiče kouře či úniku plynu.
Slevy: Na pojistce můžete ušetřit díky slevám na pojištění domácnosti. Některé pojišťovny například nabízejí slevy za sjednání pojištění online, za předchozí bezeškodní průběh nebo nabízejí výhodnější pojistku v případě, že máte u pojišťovny sjednané další produkty.
Při sjednávání pojištění domácnosti sami zvolíte rizika, proti kterým chcete být krytí. I množství zvolených rizik se samozřejmě promítá do výsledné částky pojistky. K rizikům, která bývají v základních balíčcích pojištění, zpravidla patří pojištění proti živelním pohromám (požár, výbuch, úder blesku, vichřice, krupobití, zemětřesení, lavina, pád stromu a sesuv půdy) a také pojištění proti krádeži a loupeži a případně i vandalismu. Zvolit však můžete také další rizika:
Rozšíření živelních pohrom (kouř, vodovodní škody, tíha sněhu),
rozbití skel (skla jsou standardní součástí pojištění nemovitosti),
náraz vozidla nebo pád letadla,
přepětí, zkrat nebo podpětí v elektrické síti,
poruchy chladicího zařízení,
připojištění škod na věcech mimo adresu bydliště apod.
Jaká rizika zvolit? Při výběru vám může pomoci informace od pojišťoven ohledně nejčastějších pojistných událostí spojených s pojištěním domácnosti. Jedná se o vodovodní škody, škody z krupobití a vichřice, škody z krádeže a škody z přepětí v elektrické síti.
Jaké jsou výhody pojištění domácnosti?
Základní výhoda pojištění domácnosti vyplývá už ze samotné podstaty pojištění, a je jí ochrana majetku v případě, že dojde ke škodě, a to jak ve vlastním domě či bytě, tak i v pronájmu. Pojištění domácnosti oceníte například ve chvíli, kdy vám doma vyteče pračka a zničí drahou elektroniku nebo nábytek nebo vám ukradnou sportovní vybavení ze sklepa. Některé pojišťovny navíc do pojištění majetku automaticky zahrnují i věci, které máte v garáži nebo v zahradním domku a součástí pojištění bývá i zajištění zámečníka nebo řemeslníka.
Nevýhodou pojištění domácnosti je skutečnost, že se pojistka nevztahuje na samotnou stavbu a její součásti, které jsou s ní pevně spojené, jako jsou zdi, okna nebo střecha. Pokud tedy chcete chránit i samotnou stavbu, musíte si kromě pojištění domácnosti sjednat také pojištění nemovitosti. Více o tom, jak se liší pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti se dozvíte v tomto článku.
Za nevýhodu je samozřejmě možné považovat také cenu pojištění, která se může pohybovat i v řádu tisíců korun ročně. V případě pojištění je třeba také počítat s výlukami, které mohou znemožnit plnění v případě škody. V neposlední řadě se můžete u některých pojišťoven setkat s takzvanou amortizací, při které pojišťovny kalkulují se ztrátou hodnoty majetku. Za poškozený majetek by vám tak pojišťovna vyplatila v průběhu let nižší částku. A jakým chybám se v případě pojištění domácnosti vyhnout? Přečtěte si tento článek.
Jaké jsou běžné výluky v pojištění domácnosti?
„Při podepisování pojistné smlouvy byste měli věnovat pozornost výlukám z pojištění neboli škodám a událostem, na které se pojištění nevztahuje. K nejčastějším výlukám z pojištění majetku patří kromě teroristických útoků, válečných událostí a škod úmyslně způsobených majitelem také škody způsobené pod vlivem alkoholu a omamných látek a škody způsobené hrubou nedbalostí,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Které pojišťovny nabízejí nejvýhodnější pojištění domácnosti?
V první řadě je třeba říci, že nejvýhodnější automaticky neznamená nejlevnější pojištění domácnosti. Při výběru pojištění domácnosti byste měli brát v potaz kromě ceny také výši pojistného plnění, rizika nebo spoluúčast. Nabídky jednotlivých pojišťoven se mohou lišit i o tisíce korun, vyplatí se proto využít srovnání pojištění domácnosti. Internetové srovnávače porovnají nabídky za vás a vy si následně vyberete pojištění, které vám vyhovuje nejvíce. Totéž platí i pro další druhy pojištění majetku, tedy pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti, o kterých se dozvíte více v článku Jak na pojištění majetku: Podívejte se, co umí a na co si dát pozor.
Jak správně nahlásit škodnou událost v rámci pojištění domácnosti?
Pokud dojde ke škodě na vašem majetku, ze všeho nejdříve byste měli zabezpečit, aby se škoda nadále nezvětšovala. Co nejdříve pořiďte detailní fotografie, případně video, které vám usnadní komunikaci s pojišťovnou. Neodstraňujte ale následky škody. Pojistnou událost co neprodleně nahlaste pojišťovně, buďto prostřednictvím webového formuláře na stránkách pojišťovny nebo na bezplatné lince, případně osobně na pobočce pojišťovny. S pojišťovnou se domluvíte na návštěvě likvidátora, který k vám přijde na prohlídku a zhodnotí škody. Co vše budete potřebovat k nahlášení pojistné události?
Jméno a příjmení pojistníka,
číslo pojistné smlouvy,
datum a místo vzniku pojistné události,
soupis poškozených věcí, případně i soupis zachraňovacích nákladů,
informace o tom, proč ke škodě došlo,
číslo bankovního účtu, na které chcete zaslat pojistné plnění,
Havarijní pojištění je klíčovým nástrojem pro ochranu vašeho vozidla před škodami, ať už způsobenými nehodami, živly, nebo vandalismem. Správně zvolené pojištění vám může ušetřit mnoho starostí i peněz. Tento průvodce vám ukáže, co kryje havarijní pojištění, ale i na co se nevztahuje. Zjistíte, jak vybrat havarijní pojištění (včetně krátkodobého, třeba na cestu do zahraničí), jak nastavit limity a co vše ovlivňuje cenu pojistky.
Podle průzkumu Indexu prosperity a finančního zdraví Čechů z roku 2023 má pojištění domácnosti nebo pojištění nemovitosti sjednané 61 % české populace. Pojištění nemovitosti se zpravidla vztahuje i na okolní stavby, jako je kůlna nebo garáž. Pokrývá však pojištění majetku i drahé auto v garáži?
Pár set korun, ale i několik tisíc. Taková může být měsíční cena životního pojištění. Záleží totiž na tom, kdy ho uzavřete, jaký je váš zdravotní stav, co všechno bude pojistka krýt nebo jaký typ životního pojištění zvolíte.
Životní pojištění může hrát klíčovou roli nejen jako finanční ochrana pro rodinu, ale také jako nástroj pro daňové úlevy. Každý rok lze ze základu daně odečíst pojistné, které jste zaplatili na životní pojištění, až do maximální výše 24 000 Kč. Tato možnost umožňuje výrazně snížit daňové zatížení jednotlivců.
Rodiče často přemýšlejí, jak nejlépe ochránit své děti během školního roku, a jedním z klíčových nástrojů může být pojištění pro děti. Pojištění může pokrýt úrazy, které se mohou přihodit během školních aktivit, a ztrátu nebo krádež osobních věcí. S návratem do školních lavic přicházejí i otázky ohledně toho, jaké typy rizikového krytí jsou pro jejich potomky nejvhodnější.
KOMENTÁŘE k článku Co ovlivňuje cenu pojištění domácnosti?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.