Co ovlivňuje průměrný výdělek a jak ho správně vypočítat

Průměrný výdělek je zásadní pro každého zaměstnance. Díky němu zjistíte, kolik si vyděláte, jaká bude vaše výplata v době dovolené nebo kolik dostanete jako náhradu mzdy při pracovní neschopnosti. Podívejte se, co všechno do průměrného výdělku spadá a jak ho vypočítat.
Co si z článku odnést
Průměrný výdělek určuje, jak vysoké budou vaše příplatky a náhrady mzdy nebo například jaké minimální odstupné od zaměstnavatele dostanete při ukončení pracovního poměru. Započítávají se do něj všechny součásti mzdy, které přímo souvisí s výkonem práce – včetně odměn.
Výpočet vždy vychází z údajů za rozhodné období. Tím je obvykle předchozí čtvrtletí.
Průměrný hodinový výdělek vypočítáte tak, že hrubou mzdu za dané období vydělíte počtem odpracovaných hodin. Z této částky následně spočítáte i průměrný měsíční výdělek.
Co je to průměrný výdělek?
Průměrný výdělek je vaše průměrná hrubá mzda za rozhodné období. Tímto obdobím je většinou předchozí čtvrtletí.
„Důležitý je hlavně proto, že s ním stát pracuje při výpočtu různých příplatků a náhrad mzdy. Jsou to například příplatky za přesčas, za práci v noci, ve svátek a o víkendu nebo náhrady mzdy za dovolenou, při překážkách v práci či při pracovní neschopnosti,“ vyjmenovává některé způsoby využití průměrného výdělku Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Z průměrného výdělku vychází také minimální výše odstupného při ukončení pracovního poměru. Nebo naopak maximální výše náhrady škody, kterou smí zaměstnavatel od zaměstnance vyžadovat.
Co se započítává do průměrného výdělku?
Abyste si mohli sami spočítat, na jaké odstupné nebo náhrady mzdy máte nárok, musíte vědět, co všechno se do průměrného výdělku počítá. Obecně jsou to všechny složky mzdy, které dostáváte za výkon práce.
A to jak základní mzda, tak:
- osobní ohodnocení;
- příplatky za práci přesčas, v noci, ve svátek nebo o víkendu;
- prémie a odměny související s výkonem práce (například čtvrtletní bonus) a podobně.
Spadají sem i odměny za delší časové období. Neznamená to však, že když v únoru dostanete roční bonus za předchozí rok, budete při výpočtu průměrného výdělku na následující čtvrtletí počítat s jeho celou výší. Do něj zahrnete jen poměrnou výši odměny – v tomto případě tedy jednu čtvrtinu.
Co se do průměrného výdělku nezapočítává?
Ne každou odměnu ale můžete při výpočtu průměrného výdělku využít. Pokud má bonus od zaměstnavatele takzvaný sociální charakter, do průměrného výdělku se nezahrnuje.
Do této kategorie spadají například vánoční bonusy.
,,Do průměrného výdělku se nezapočítávají ani prostředky, které přímo nesouvisí s výkonem práce. Tedy náhrady mzdy, odměny za pracovní pohotovost nebo například odstupné,”

Jak na výpočet průměrného výdělku?
Pokud si chcete ujasnit, jaké jsou vaše mzdové nároky, můžete si průměrný výdělek spočítat sami. Základní vzoreček je následující:
hrubá mzda v rozhodném období : odpracovaná doba v rozhodném období = průměrný výdělek
Tímto způsobem získáte hodinovou mzdu. Z ní si pak vypočítáte i tu měsíční.
Stačí:
- hodinovou mzdu vynásobit 40 – počet pracovních hodin v týdnu
- a následně koeficientem 4,348 – průměrný počet týdnů v měsíci.
Pokud je vaše průměrná hodinová mzda 250 Kč, bude výpočet následující:
250 × 40 × 4,348 = 43 480
Váš průměrný měsíční výdělek je 43 480 Kč.
Odečtením sociálního a zdravotního pojištění a zálohy na daň z příjmu pak získáte čistý příjem.
Pamatujte, že průměrný výdělek nesmí klesnout pod hranici minimální mzdy. Když se tak stane (například na přelomu roku, kdy se minimální mzda zvyšuje), pak se průměrný výdělek ze zákona zvyšuje na hladinu minimální mzdy.
Chci si porovnat bankovní půjčky online
Jak se stanoví rozhodné období?
Při výpočtu průměrného výdělku je zásadní rozhodné období, ze kterého vycházíte. Jak už jsme zmínili, obvykle je to předchozí čtvrtletí.
Údaje za leden, únor a březen tak využijete při výpočtu průměrného výdělku v dubnu, květnu a v červnu.
Existují ale i výjimky.
„Když například nastoupíte do zaměstnání v průběhu čtvrtletí, je rozhodným obdobím doba od vzniku zaměstnání do konce čtvrtletí. U náhrady škody při pracovních úrazech je zase možné vycházet z výdělků za celý předchozí rok – pokud je to pro zaměstnance výhodnější,“ upozorňuje Petr Jermář, specialista na finance z portálu Banky.cz.
Co se počítá do odpracované doby?
Odpracovaná doba je období, za které vám jako zaměstnanci náleží mzda. Započítávají se do ní tedy i přesčasy – pokud si za ně nevyberete náhradní volno.
Pokud jste ale v rozhodném období odpracovali méně než 21 dní, je potřeba spočítat pravděpodobný výdělek. Je to hrubá mzda, kterou byste pravděpodobně dostali, kdybyste pracovali celou pracovní dobu.
A jak je to s takzvanými dohodáři a dalšími zaměstnanci s nepravidelnou pracovní dobou? U nich průměrný výdělek vypočítáte tak, že mzdu za dané období vydělíte odpracovanými hodinami.
Pokud je odpracovaná doba kratší než zmíněných 21 dní, spočítáte opět pravděpodobný výdělek.
Jak často se průměrný výdělek přepočítává?
Průměrný výdělek obvykle vychází ze mzdy za předchozí kvartál, proto ho musíte na začátku každého čtvrtletí přepočítat. Je to vždy k:
- 1. lednu,
- 1. dubnu,
- 1. červenci,
- 1. říjnu.
Při výpočtu či přepočtu průměrného výdělku musíte myslet na to, abyste do něj:
- zahrnuli odpovídající příplatky a odměny
- a naopak nepočítali náhrady mzdy.
A co dělat, když zjistíte, že zaměstnavatel špatně spočítal výdělek nebo ho zapomněl aktualizovat? V takovém případě ho můžete požádat o opravu či vysvětlení výpočtu. Když budete mít i potom pochybnosti o jeho postupu, můžete se obrátit na inspektorát práce. A v krajním případě také na soud.
Průměrný výdělek a novely zákoníku práce
Například novela, která platí od 1. ledna 2025, upravila postup výpočtu v situaci, kdy se zaměstnanci změní jeho týdenní pracovní doba. Pokud tato změna nastane v rozhodném období, musíte k výpočtu průměrného výdělku využít průměrnou týdenní pracovní dobu.Výpočet průměrného výdělku vychází ze zákoníku práce, při jeho novelizaci tak může dojít k různým změnám. Může to být třeba úprava koeficientů, ze kterých výpočet vychází, nebo změna položek, které se do průměrného výdělku započítávají.