Češi mají podle posledních průzkumů své peníze uložené zejména na běžných účtech, na spořicích účtech nebo v investicích. Co se s těmito finančními prostředky děje po smrti jejich majitelů? Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak banky postupují při úmrtí majitele finančních produktů a také to, kdo má právo s finančními prostředky nakládat před ukončením dědického řízení.
Co se děje s účtem v bance po smrti jeho majitele?
„Banky i po úmrtí majitele účtu pokračují v přijímání peněz a provádění platebních transakcí, ke kterým dal majitel účtu za života souhlas (splátka hypotéky, platba nájmu apod.). Zastaví se pouze takové transakce, u kterých majitel účtu stanovil, že v nich nemá banka po jeho smrti pokračovat. Smrt majitele účtu mohou bance oznámit buďto pozůstalí doložením úmrtního listu nebo notář, který musí banku kontaktovat v rámci dědického řízení,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Kdo může vybírat peníze z účtu po zemřelém?
K penězům na účtu se může dostat pouze takzvaný disponent. Disponentem je ten, komu dal majitel účtu oprávnění nakládat s penězi. Dispoziční právo k účtu může přetrvávat i po smrti majitele účtu, výjimkou je situace, kdy si majitel účtu vyžádá zánik dispozičního práva po úmrtí. Jakmile banka obdrží informace o úmrtí majitele účtu, ať už od notáře nebo pozůstalých, ověří si, které osoby mají dispoziční právo k účtu. Tyto osoby mají následně k penězům na účtu přístup. V případě, že k běžnému účtu neexistuje disponent, banka účet zablokuje.
Dispoziční právo po smrti: Jaká práva má disponent?
Disponent může s penězi na účtu nakládat stejně jako během života majitele účtu. Zpravidla může vybírat peníze, přijímat a posílat platby nebo měnit nastavení účtu. Co však naopak většinou nemůže, je čerpat kontokorent nebo zrušit účet před pravomocným skončením dědického řízení. V souvislosti s nakládáním s penězi na účtu je třeba říci, že do dědického řízení spadá zůstatek na účtu ke dni úmrtí majitele účtu. Dědicové mohou nárokovat všechny případné neoprávněné výběry.
Dostanou se k penězům dědici před ukončením dědického řízení?
Peníze na účtu dle práva patří dědicům. Jak už ale z výše uvedeného odstavce vyplývá, pokud nemají dědicové k bankovnímu účtu zřízené dispoziční právo, k penězům se až do skončení dědického řízení nedostanou. Totéž platí i v případě manželů, kdy jsou účty v bankách součástí společného jmění manželů. Pokud není manžel či manželka disponentem účtu, s peněžními prostředky na účtu nakládat nemůže. Zjistíte více o tom, jak funguje společné jmění manželů.
Kdo může být jmenován správcem pozůstalosti a jaké má povinnosti?
V případě, že není k účtu vedeno dispoziční právo, může notář po dohodě s účastníky dědického řízení určit správce pozůstalosti neboli správce dědictví. Jedná se o osobu, která obstarává záležitosti spojené s majetkem. Správce pozůstalosti se využívá zejména v případě, že by majetek zemřelého mohl kvůli délce trvání dědického řízení utrpět škody. Správce pozůstalosti má povinnost soudu doložit, jak s majetkem po dobu dědického řízení nakládal. Pojem správce pozůstalosti se často zaměňuje s pojmem vykonavatel závěti. V průběhu dědického řízení je jejich role velmi podobná a v případě, že se vychází ze závěti, může se jednat o stejnou osobu, ale také nemusí.
Jak probíhá dědické řízení s finančními prostředky v bance?
Odpovědí na to, jak získat peníze po smrti blízkého, je ukončené dědické řízení. Samotné dědické řízení obvykle trvá několik měsíců (okolo 3 až 6 měsíců). Dědické řízení je vedené notářem určeným soudem, dědit je možné na základě dědické smlouvy, závěti nebo ze zákona dle takzvaných dědických tříd. Pozůstalostní řízení je ukončeno rozhodnutím o dědictví, u kterého se postup liší na základě toho, zda je pouze jeden dědic nebo je dědiců více. Více o tom, jak probíhá dědické řízení krok po kroku, se dozvíte v tomto článku.
Jaké jsou daně a poplatky spojené s dědictvím finančních prostředků?
Co se týče dědických poplatků, musí dědici počítat s odměnou pro notáře, která se odvíjí od majetku zemřelého a je stanovená vyhláškou.
Hodnota pozůstalosti v korunách
Odměna pro notáře v roce 2024
0 až 500 000 Kč
2 % (nejméně však 2.000 Kč)
500 000 až 1 000 000 Kč
0,9 %
1 000 000 až 3 000 000 Kč
0,5 %
3 000 000 až 30 000 000 Kč
0,1 %
30 000 000 až 100 000 000 Kč
0,05 %
Přes 100 000 000 Kč
0 %
K odměně pro notáře je nutné připočíst DPH ve výši 21 %. Pokud by například celková výše majetku činila 4 900 000 Kč, odměna pro notáře by bez DPH byla 26 400 Kč, s DPH pak 31 944 Kč. Notář má také právo na náhradu účelně vynaložených nákladů spojených s prováděním úkonů ve výši 300 Kč.
Majetek a příjmy, které získáte dědictvím, jsou osvobozeny od daně. Od roku 2014 se dědictví řadí k takzvaným neúplatným příjmům osvobozeným od daně podle zákona o dani z příjmů. Chcete vědět více o dědické dani? Přečtěte si článek Dědická daň: Co byste o ní měli vědět?
Jak se řeší investiční účty a spořicí produkty v případě úmrtí?
„Součástí pozůstalosti je celý majetek zemřelého, a to včetně investic nebo dluhů. V případě, že měl zůstavitel finance uložené v investicích, je nutné je všechny dohledat. Bohužel totiž neexistuje centrální registr, ve kterém by byly veškeré informace o účtech a investicích. Ideální samozřejmě je, když zůstavitel zanechá seznam všech účtů a investic. V opačném případě je třeba požádat notáře o prověření veřejných registrů. Jakmile notář investice dohledá, rozdělí je do dvou skupin – na ty, které míří do pozůstalostního řízení a ty, které mají být vyplaceny přímo, protože do pozůstalostního řízení nepatří (např. výplata obmyšlené osobě u penzijního spoření),“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.
Co byste řekli na možnost, získat za své nákupy odměnu v podobě vrácení určité částky? Zní vám to dobře? Tento atraktivní bonus je spojený s pojmem cashback. Pojďme se tedy společně podívat na to, co to přesně cashback je, jak funguje, jak ho začít využívat a s jakými výhodami je spojený.
Nemocenská dávka je důležitým nástrojem sociálního zabezpečení, který pomáhá lidem překlenout období pracovní neschopnosti. Ať už jste zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), nemocenská zajišťuje finanční podporu v čase, kdy se nemůžete věnovat své práci. V tomto článku se dozvíte, kdo má na nemocenskou nárok, jaké jsou podmínky jejího získání, a co vše je s ní spojeno.
Máte nárok na vdovský důchod, ale nevíte, s jakou částkou můžete počítat? Výši vdovského důchodu můžete jednoduše vypočítat díky přehledné kalkulačce vdovského důchodu pro rok 2024. Přiblížíme vám také, jak výpočet vdovského důchodu probíhá, a poradíme, jak o něj zažádat.
Sportka, která je provozována společností Sazka, je jednou z nejpopulárnějších loterií v České republice. Je oblíbená zejména díky jednoduchému systému hry a také možnosti vyhrát vysoký jackpot. Jak Sportka funguje? Jaká jsou její pravidla a jaká je pravděpodobnost výhry v této loterii?
Plánujete rodičovskou dovolenou a zajímá vás, jaká finanční podpora vás čeká? Naše podrobná příručka k rodičovskému příspěvku pro rok 2024, a především kalkulačka pro jeho výpočet, vám poskytne všechny potřebné informace.
KOMENTÁŘE k článku Co s penězi v bance v případě úmrtí?
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.