Sjednat si stavební spoření je od července výrazně
výhodnější. ČSOB Stavební spořitelna totiž jako první na našem trhu definitivně
zrušila poplatek za založení „stavebka”. Časem by se navíc mohli přidat i další
poskytovatelé. Dosud přitom spořitelny podobnou možnost nabízely jen v různých
akcích.
Tato změna je poměrně revoluční. Vstupní poplatek totiž
funguje od začátku stavebního spoření v roce 1993 a jeho výše se od té doby
nezměnila – tvoří 1 % z cílové částky.
Lidé tak při založení spoření ušetří tisíce korun.
Pravda je, že stavební spoření jste mohli bez vstupního poplatku získat i dřív. Museli jste ale počkat na speciální nabídku.
Naštěstí ji spořitelny nabízely poměrně často. Jen loni jste měli 45% šanci, že se do podobné akce trefíte.
Akční nabídky však byly časově omezené. Zásadní změnou je tedy hlavně to, že nově na podobné akce spoléhat nemusíte.
Nyní se dá předpokládat, že ostatní instituce budou ČSOB stavební spořitelnu následovat, aby obstály v konkurenčním boji.
Už teď nabízí sjednání stavebního spoření zdarma také Moneta stavební spořitelna. Její nabídka platí pro smlouvy uzavřené on-line a pro některé smlouvy uzavřené u finančního poradce.
Konkrétně se to týká klientů:
Důležitost zrušení vstupního poplatku v konkurenčním boji podtrhuje i fakt, že úroky jsou u všech spořitelen na trhu prakticky stejné. A to 1 %.
Některé spořitelny však tento úrok dělí na základní a bonusovou sazbu.
Abyste na bonusovou sazbu dosáhli, musíte splnit určité podmínky. Většinou to je pravidelné spoření.
Například u Modré pyramidy musíte za každý ukončený měsíc naspořit minimálně 0,5 % z cílové částky. Za celý rok tak musíte na spořicí účet uložit alespoň 6 % z cílové částky.
Proto se vyplatí jednotlivé nabídky předem srovnat pomocí našeho porovnání stavebního spoření. Jednoduše tak vyberete poskytovatele, která vám dá nejvyšší úroky a vaše peníze nejlépe zhodnotí.
Své nové spoření nazvala ČSOB Stavební spořitelna „Stavebko bez limitů“. Smlouvu bez vstupního poplatku si v něm můžete sjednat na jakoukoli cílovou částku až do 5 milionů korun.
Podle představitelů spořitelny se „stavebko” hodí i pro dlouhodobější spoření. „Využijí ho tak nejen rodiny, které spoří na své vlastní bydlení, ale je také ideálním řešením při spoření pro děti,“ poznamenal předseda představenstva ČSOB Stavební spořitelny a Hypoteční banky Jiří Feix.
Jediným poplatkem, který klienti zaplatí, je ten za vedení účtu. U ČSOB Stavební spořitelny je to částka 360 korun ročně.
Tyto poplatky se u jednotlivých spořitelen liší a stejně jako úroky mají vliv na výsledné zhodnocení peněz. S jejich porovnáním vám opět pomůže naše srovnání stavebního spoření.
Další služby, jako například snížení cílové částky nebo roční výpis z účtu, jsou zdarma.
Bez vstupního poplatku se zhodnocení peněz šplhá nad 4 %. I když ale poplatek zaplatíte, můžete dosáhnout na zhodnocení přes 3,5 %.
Stavební spoření tak v každém případě překoná stávající inflaci.
Kromě toho nabízí i další výhody:
Jedinou nevýhodou stavebního spoření může být zmíněný limit šesti let. To je totiž minimální doba, po kterou musíte spořit.
Peníze sice můžete vybrat i dřív, ale v takovém případě přijdete o státní podporu, která poputuje zpět na ministerstvo financí.
Kromě toho můžete přijít i o další bonusy. Například o odpuštění vstupního poplatku nebo o peníze získané na úrocích díky bonusové sazbě.
Stavební spoření nemusí být jen možností, jak peníze zhodnotit. Můžete si díky němu sjednat i výhodnější úvěr. Peníze pak využijete například na rekonstrukci bytu nebo domu.
Úroky u úvěrů od stavebních spořitelen jsou přitom podobné jako u hypotéky. I proto zájem o úvěry ze stavebního spoření roste.
Jen za první pololetí půjčily stavební spořitelny svým klientům 55,6 miliardy korun. Tedy o 77 % víc než loni stejnou dobou.
První rok fungování dlouhodobého investičního produktu (DIP) předčil všechna očekávání. Data Asociace pro kapitálový trh ukazují, že DIP spoření si založilo již přes 116 tisíc investorů, kteří do něj vložili více než 2,4 miliardy korun. Pro srovnání - doplňkové penzijní spoření mělo po prvním roce fungování necelých 78 tisíc klientů.
Starobní důchod v České republice je klíčovým nástrojem zajištění životní úrovně pro seniory. Výše důchodu se odvíjí od celkového průběhu sociálního pojištění, které zahrnuje nejen pracovní aktivitu, ale také přestávky či období studia. Hlavními faktory ovlivňujícími, zda žadatel obdrží podprůměrný důchod, jsou nízké příjmy, nedostatečný počet let pojištění nebo příliš brzký odchod do předčasného důchodu.
Spoříte dětem, ale chtěli byste škálu spoření rozšířit? Nebo o spoření teprve uvažujete a hledáte si první informace? V našem průvodci spoření pro děti najdete detaily o dětských účtech, o stavebním spoření, penzijním spoření pro děti i o dětských vkladních knížkách. Podívejte se, jaké jsou jejich výhody a nevýhody.
Český trh s penzijním spořením prochází významnou změnou. Od roku 2024 se objevuje nejen DIP (dlouhodobý investiční produkt), ale i alternativní penzijní fondy. Ty slibují vyšší výnos, ovšem nesou s sebou i větší riziko investice. První takový fond už spustila Generali. A další penzijní společnosti ji budou následovat.
Důležitost příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění v České republice roste, protože pomáhá zaměstnancům zabezpečit jejich finanční budoucnost. Zaměstnanci, kteří mají nárok na tento příspěvek, tak mohou těžit z výhod snížení daňového základu a posílení svých úspor na důchod. Tento příspěvek není jen finančním benefitem, ale i součástí širších daňových a finančních strategií zaměstnavatelů.
KOMENTÁŘE k článku ČSOB ruší vstupní poplatek u stavebního spoření. Jako první v Česku
Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.