ČSOB zavádí poplatek při platbě přímo na kartu

Československá obchodní banka (ČSOB) od listopadu zpoplatní příchozí platby na kartu. To znamená za platby, kde nepoužijete číslo účtu nebo telefonní číslo. Tímto krokem se připojí k dalším dvěma bankám, které podobný poplatek už dříve zavedly. Vratka peněz na kartu obchodníkem zůstane i nadále bez poplatku.
Jaké platby chodí na kartu?
ČSOB vysvětluje: "Jedná se třeba o výplaty sázek, případně převody na kartu z platebních fintech aplikací. Bezplatné zůstává vrácení peněz na kartu obchodníkem."
V nové sazebníku banky se dočteme: "Poplatek 29 korun se týká příchozích úhrad typu Mastercard MoneySend, Gaming and Gambling a Visa Direct. Netýká se vratky na kartu (Refund)." Většiny klientů se tato novinka tedy ani nedotkne.
Komerční banka už si poplatek účtuje
Komerční banka už dříve zavedla podobný poplatek. Účtuje si jedno procento z přijaté částky, minimálně 29 korun. Ale pouze u expresních plateb typu Visa Direct nebo Mastercard MoneySend, připsaných do 30 minut.
Mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová upřesňuje: "Poplatek se netýká storen a vratek, které obchodníci provádí například při reklamaci nebo nějaké chybě – to je samozřejmě zdarma. Většinu plateb typu Moneysend/Visa Direct tvoří výplaty výher gaming/gambling, a tam se poplatek účtuje dle sazebníku."
Fio bance platí klienti už několik let

Fio banka má podobný poplatek již několik let. V sazebníku uvádí, že za "kreditní platby realizované prostřednictvím služeb Mastercard MoneySend nebo Visa Direct" si účtuje jedno procento z objemu transakce, minimálně 30 korun (a maximálně do výše přijaté platby).
Mluvčí Fio banky Jakub Heřmánek dodává: "Pokud dochází k vrácení platby za reklamované zboží obchodníkem, připsání platby například ze sázkového portálu nebo reklamaci transakce (zde vracíme peníze převodem na běžný účet klienta), žádné poplatky neúčtujeme."
Přímo na kartu se převody vyplatí ze zahraničí, mimo EU
Převody peněz přímo na kartu jsou obzvlášť výhodné pro zahraniční platby mimo systém SEPA (převody eur v rámci Evropského hospodářského prostoru). Jsou totiž rychlejší a levnější než tradiční mezinárodní převody z účtu na účet. Jde o často využívaný postup, jak se vyhnout poplatkům za zahraniční převod.

Tyto platby mohou provádět i běžní uživatelé pomocí aplikací, jako je Revolut, Wise nebo Zen. ČSOB poplatek při platbě na kartu se teď bude týkat i těchto převodů. Klienti fintech aplikací, kteří často platbu na kartu využívají, by tak měli zvažovat založení běžného účtu u jiných bank, než je Fio, KB a ČSOB. Možností zůstává stále ještě dost.
Elektronických peněženek, jako je například PayPal, by se poplatek dotknout neměl, provázány bývají s bankovním účtem.
České banky umí takové platby jenom přijímat
České banky umí platby na kartu přijímat, ale svým klientům neumožňují tímto způsobem platby odesílat. ČSOB je v pořadí třetí bankou na našem trhu, která si za tento druh příchozí transakce nechá zaplatit.