Jste OSVČ nebo si k zaměstnání přivyděláváte brigádami? Pak máte pravděpodobně povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019. Jaké příjmy podléhají zdanění?
Přiznání k dani z příjmů fyzických osob obvykle řeší podnikatelé (OSVČ), v některých případech mají tuto povinnost také zaměstnanci. V daňovém přiznání se uvádí příjmy:
V zákoně je uvedeno více případů, kdy je fyzická osoba povinna podat daňové přiznání. Nejčastěji se jedná o následující situace:
Daňové přiznání naopak není povinen podat zaměstnanec, který měl v daném roce příjmy ze zaměstnání pouze od jednoho anebo postupně od více zaměstnavatelů (pak ale musí zaměstnavatele požádat o provedení ročního zúčtování daní a do 15/2/2020 doložit všechny dokumenty pro nárokované slevy) a nemá jiné příjmy vyšší než 6.000 Kč.
Konstrukce výpočtu daňové povinnosti je zjednodušeně následující:
základ daně
- nezdanitelné odpočty
= základ daně po snížení (zaokrouhlený na stovky korun dolů)
× sazba daně 15 %
= základní částka daně
+ solidární zvýšení daně
- slevy na dani
= výsledná daň (daňový bonus)
Termín pro podání daňového přiznání za rok 2019 (a zaplacení daně) je 1. dubna 2020. Pokud daňové přiznání zpracovává a podává daňový poradce, termín se posouvá na 1. července 2020. V tomto případě je třeba do 31. března 2020 předložit finančnímu úřadu plnou moc udělenou daňovému poradci.
Podání daňového přiznání do 5 pracovních dnů po uplynutí původní lhůty se dle daňového řádu toleruje a není za to žádná sankce.
Kdo, kdy a kam podává daňové přiznání a jaké slevy může uplatnit? Vyčerpávající daňový průvodce v našem článku Jak vyplnit daňové přiznání.
Rok 2024 přinesl významné změny. Také pro OSVČ, konkrétně v daních z příjmů. Nový limit pro 23% sazbu daně z příjmů ovlivní spoustu podnikatelů. Do pásma vyšší daně se jich totiž letos dostane o hodně víc. Pojďme se podívat na hlavní novinky v daních pro OSVČ a jejich dopady.
mBank si vzala příklad od jiných bank a uvedla do provozu specializované webové stránky zaměřené na podnikatele, na segment malých a středních podniků. Projekt nazvaný Podnikatelův rádce si klade za cíl usnadnit orientaci v administrativních náležitostech jak začínajícím, tak již zkušenějším podnikatelům a zmírnit obavy spojené s administrativou a dalšími povinnostmi v podnikání.
Pokud jste studentem a současně pracujete, měli byste vědět o možnosti využít daňovou slevu na studenta. Daňová sleva na studenta činí 4 020 Kč za rok, což může být významná úspora ve vašem daňovém přiznání. Tato sleva je určena studentům do věku 26 let (případně 28 let u prezenční formy doktorského studia).
Paušální daň je jednoduchý a efektivní způsob, jak mohou podnikatelé řešit své daňové povinnosti. Tento nový systém, který platí od 1. ledna 2021, usnadňuje placení daně z příjmů tím, že nahrazuje tradiční způsoby výpočtu daní a snižuje administrativní zátěž. Podnikatelé s příjmy do 2 milionů korun mohou využít paušální daň a výrazně tak ušetřit čas a náklady spojené s daňovou agendou.
Sleva na manželku je jednou z mnoha možností, jak si čeští daňoví poplatníci mohou snížit daňovou povinnost. Tato sleva umožňuje manželům či partnerům ušetřit téměř 25 tisíc korun ročně, pokud splní specifické podmínky. Pro rok 2024 platí, že druhý z manželů musí mít roční příjem do 68 000 Kč a může obdržet určité výjimky, jako jsou sociální dávky nebo rodičovský příspěvek.
KOMENTÁŘE k článku Daň z příjmů fyzických osob
Dodatečné přiznání daně, Komentoval(a): Marcela Straňáková
Dobrý den. V roce 2019 jsem šla do předčasného důchodu (červenec). V roce 2011 jsem uzavřela životní pojištění, zrušila jsem ho s nástupem do důchodu. Platila jsem za nedodržení smlouvy pokutu. Loni 29. 11. 2021 se mi ozval Finanční úřad, abych dodatečně dodanila přiznaní ze životního pojištění. Nevím zda za roky 2011 - 2018, protože za rok 2019 jsem nežádala slevu na dani. Můžete mi pomoci ? Děkuji Marcela Straňáková
RE: Dodanění životního pojištění, Komentoval(a):
Dobrý den, je třeba vrátit všechny slevy na dani uplatněné v letech 2011-2019 (nestačí dodanit jen poslední rok).